Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Brač 2016 - "Mój drugi raz ;) " w Chorwacji.

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
pawel silesia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 285
Dołączył(a): 03.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawel silesia » 27.01.2017 17:53

15.06.2016 Środa

Zwiedzanie wzgórza nie trwa długo.
Bardzo ciekawi jesteśmy tego słynnego pałacu Dioklecjana. Na mapie znajduję uliczkę, którą dotrzemy do portu, a po drodze uda nam się zobaczyć klasztor Franciszkanów.
DSC_6480.jpg

Ulicą Senjską wędrujemy w dół. Mijamy kamienne dalmateńskie domy, mniejsze i większe. Prawie każdy posiada podwórko. Mijamy wiele poprzecznych uliczek, które zapraszają by je odkryć.
DSC_6481.jpg

DSC_6482.jpg

DSC_6483.jpg

DSC_6486.jpg

Im niżej, tym domy stają się coraz wyższe, bogatsze.
DSC_6489.jpg

DSC_6490.jpg

Docieramy do zabytkowego klasztoru. Wchodzimy do kościoła, a potem na dziedziniec. Urzeka mnie cisza i spokój tego miejsca - bardzo inne od tego co dzieje się na ulicy. Zaglądamy do zakamarków, robimy zdjęcia.
DSC_6492.jpg

DSC_6493.jpg

DSC_6495.jpg

DSC_6497.jpg

DSC_6500.jpg

DSC_6503.jpg

Kolejnym punktem zwiedzania jest Plac Republiki. Słońce już wysoko, robi się gorąco. Niebo przybiera kolor jaki znam ze zdjęć w folderach turystycznych. Plac pełny jest spacerujących. Część wpadła na kawę do licznych kawiarni. A ja tak sobie stoję i nie mogę się zdecydować co w pierwszej kolejności uwiecznić na zdjęciu. Polubiłem to miejsce.
DSC_6507.jpg

DSC_6509.jpg

DSC_6512.jpg

Bramą wychodzimy na ulicę Marmontovą. Szeroka, prosta ulica wyłożona jest lśniącymi płytami. Dostojne kamienice, w tym secesyjne, upiększają pierzeje.
DSC_6514.jpg

DSC_6515.jpg

Nieopodal znajduje się targ rybny. My w planie mamy dotrzeć teraz do katedry. Nie wybieramy prostej drogi. Zanurzamy się w labirynt pasaży i uliczek, odkrywamy dzięki temu klimatyczne placyki. Tłok tu nieco mniejszy i cienia więcej.
DSC_6519.jpg

DSC_6521.jpg

Docieramy do placu Radić z wysoką wieżą i fragmentem murów obronnych. Czuję, że Split wciąga mnie coraz bardziej. To bardzo stare miasto, a jego najstarsza część jeszcze nie odkryta.
DSC_6524.jpg

DSC_6526.jpg

Teraz kierujemy się do głównego placu "nowego miasta" - taki odpowiednik polskiego rynku. To przy nim znajdują się piękne pałace i siedziba władz miasta - to centrum średniowiecznego Splitu.
DSC_6528.jpg

DSC_6531.jpg
dawny ratusz, obecnie muzeum etnograficzne

DSC_6534.jpg

Plac jest duży, wypełniają go restauracyjne ogródki. Warto zatrzymać się tutaj na chwilę. Elewacje budynków bogate są w detal, zdradzają pochodzenie z różnych epok.
DSC_6539.jpg

Jest środek tygodnia, wakacji jeszcze nie ma, a tu nieprzebrane masy zwiedzających. Gdy ruszamy żelazną bramą w kierunku katedry porywa nas strumień turystów. Docieramy do samego środka - centrum pałacu. Tłumy. Nie jest to szczyt moich marzeń, ale ja też jestem częścią tego klubu.

DSC_6553.jpg

DSC_6555.jpg

Decydujemy, że odwiedzimy katedrę i dzwonnice. Kupujemy wspólny bilet na kilka atrakcji i ustawiamy się w kolejce. Wejście do katedry znajduje się jakby od zaplecza. Wchodzimy do środka, jest chłodniej ale tłum równie gęsty. Podziwiamy piękne wnętrza - opowiada o nich przewodniczka oprowadzająca polską grupę. Korzystamy z okazji by dowiedzieć się więcej o najstarszej katedrze na świecie.
DSC_6558.jpg

DSC_6564.jpg
wewnątrz trwają prace archeologiczne

DSC_6566.jpg

DSC_6572.jpg

DSC_6573.jpg
kopuła

DSC_6577.jpg
panorama

DSC_6579.jpg

DSC_6582.jpg

DSC_6589.jpg
u podstawy ambony

Zadowoleni ruszamy po schodach na szczyt dzwonnicy.
DSC_6596.jpg

Wierzcie mi - :!: WARTO :!:
DSC_6601-Pano.jpg
Ostatnio edytowano 10.02.2017 19:43 przez pawel silesia, łącznie edytowano 3 razy
andeo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2113
Dołączył(a): 31.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) andeo » 27.01.2017 18:53

pawel silesia napisał(a):
andeo napisał(a):Apropos wywoływania panoram ,polecisz jakiś program?

np. Panorama Maker

dziękuję :)

Na dzwonnicę warto wejść ,potwierdzam ;)
wiolek_lp
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1713
Dołączył(a): 20.02.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolek_lp » 27.01.2017 21:55

Kurcze z każdym odcinkiem mnie zatyka, zdjęcia, które pokazujesz są niesamowite !!
I właśnie zdecydowałam ,że w Splicie koniecznie musimy wejść na wzgórze - będziemy jechać z Pagu do Splitu gdzie wypływamy na Brać więc nie zmęczymy się drogą, i dzieciaki dadzą radę :) Nie wiem czy zdecydujemy się na zwiedzanie Splitu bo jednak chłopaki w wieku 4 i 7 lat, więc średnio ich "takie" zwiedzanie interesuje ( no może zaciągnę ich chociaż na dzwonnicę) a i ilość ludzi 17 sierpnia kiedy tam będziemy pewnie zas zabije :?
Ale na wzgórze muszę wejść :)
piotrekbeti
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 689
Dołączył(a): 26.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrekbeti » 27.01.2017 22:34

Polecam Split tak jak Trogir lub Sibenik,i wiele innych miejsc w Cro
pawel silesia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 285
Dołączył(a): 03.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawel silesia » 28.01.2017 12:21

15.06.2016 Środa

Widoki z dzwonnicy.

DSC_6607.jpg
Na wschodzie Brama Srebrna

DSC_6610.jpg
Na zachodzie Brama Żelazna

DSC_6608.jpg
Na północy Brama Złota

DSC_6612-Pano.jpg
Wzgórze Marjan, port oraz zachodnia część miasta

DSC_6615.jpg
Świątynia Jowisza, późniejsze baptysterium

DSC_6617.jpg
w centrum zdjęcia baszta, wyżej Kościół Franciszkanów

DSC_6629.jpg
Detal elewacji

DSC_6630.jpg
weneckie lwy

DSC_6632.jpg

DSC_6636.jpg
krypta

DSC_6638.jpg
NMP i duch :)
Wołek
Croentuzjasta
Posty: 275
Dołączył(a): 09.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Wołek » 28.01.2017 15:26

No to już wiem, gdzie spędzimy wakacje za rok! Twoja relacja - mega! Jak najlepszy przewodnik! Gratuluję i czekam na więcej! :lol:
pawel silesia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 285
Dołączył(a): 03.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawel silesia » 28.01.2017 17:11

wiolek_lp napisał(a):Kurcze z każdym odcinkiem mnie zatyka, zdjęcia, które pokazujesz są niesamowite !!
I właśnie zdecydowałam ,że w Splicie koniecznie musimy wejść na wzgórze - będziemy jechać z Pagu do Splitu gdzie wypływamy na Brać więc nie zmęczymy się drogą, i dzieciaki dadzą radę :) Nie wiem czy zdecydujemy się na zwiedzanie Splitu bo jednak chłopaki w wieku 4 i 7 lat, więc średnio ich "takie" zwiedzanie interesuje ( no może zaciągnę ich chociaż na dzwonnicę) a i ilość ludzi 17 sierpnia kiedy tam będziemy pewnie zas zabije :?
Ale na wzgórze muszę wejść :)

Dziękuję.
Może jakaś forma zabawy - gry w odkrywanie miasta zajmie dzieciaki, opowieści o Cesarzu, o żołnierzach?
Na dzwonnice warto wejść ze względu na widoki. Można się doskonale zorientować w terenie, "zagrać" w rozpoznawanie wysp.

piotrekbeti napisał(a):Polecam Split tak jak Trogir lub Sibenik,i wiele innych miejsc w Cro


:D zgadza się.

Wołek napisał(a):No to już wiem, gdzie spędzimy wakacje za rok! Twoja relacja - mega! Jak najlepszy przewodnik! Gratuluję i czekam na więcej! :lol:


Dziękuję. Postaram się wrzucić jeszcze coś ze Splitu.
pawel silesia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 285
Dołączył(a): 03.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawel silesia » 28.01.2017 17:46

15.06.2016 Środa

Po wyjściu z krypty udaje się odnaleźć na elewacji jeszcze kilka ciekawych detali.
DSC_6644.jpg
to chyba lew (kotek)

DSC_6648-Pano.jpg
po lewej Ewa, po prawej Adam? Adam ma na sobie lwa? Sam nie wiem ;)


Ruszamy w dalszą drogę, wąską uliczką kierujemy się na zachód do świątyni Jowisza.
DSC_6651.jpg
przy wejściu podziwiamy sarkofag

DSC_6652.jpg
wnętrze świątyni zmienione w chrześcijańskie baptysterium

DSC_6654.jpg
starożytny sufit - kasetony

DSC_6658.jpg
po wyjściu ukazuje się taki oto widoczek ;)

DSC_6660.jpg
ozdobne wejście

DSC_6661.jpg
detal

Jeśli ktoś chciałby zwiedzić wszystkie atrakcje związane z katedrą warto kupić bilet zbiorczy. Wychodzi taniej.
Wracamy do perystylu.
Udajemy się do westybulu.

DSC_6663.jpg
Perystyl

DSC_6667.jpg
Westybul

DSC_6668.jpg
a kuku...


Żar leje się z nieba. To doskonały powód by udać się w podziemia. Wracamy na perystyl i stromymi schodami schodzimy do podziemnego Splitu. Proste przejście wypełniają sklepiki z pamiątkami. Dzielimy się na dwie ekipy. Jedna rusza na zakupy, druga do muzeum podziemi.

Trochę jak sukiennice.
DSC_6676.jpg
handlowo


Skręcamy w prawo i w kasie kupujemy bilety. Odbędziemy podróż w czasie.

P.S. W podziemiach kręcono sceny do serialu "Gra o tron" 8)
DSC_6678.jpg
wzmocnienia

DSC_6679.jpg
przy wejściu do muzeum

DSC_6680.jpg
rekonstrukcja pałacu Dioklecjana

DSC_6686.jpg

DSC_6692.jpg

DSC_6694.jpg
właściciel :)

DSC_6695.jpg

DSC_6696-Pano.jpg
czasami wychodząc na zewnątrz przypominamy sobie o upale

DSC_6698.jpg

Muzeum polecam. Bardzo ciekawa wystawa. Można poznać ciekawą historię rozwoju miasta i okazja do ochłody.
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 29.01.2017 11:19

Pięknie relacjonujesz :)
Na Brac mamy wielką ochotę.... napisz proszę czy kemping, na którym mieszkaliście poza domkami oferuje nadal miejsca pod przyczepy kempingowe? czy po zmianach zostali wyłącznie przy domkach.
figusek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 895
Dołączył(a): 11.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) figusek » 29.01.2017 11:34

Split jest na liście must see, ale jakoś nam nigdy nie jest po drodze, wstyd :D
Habanero
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 6549
Dołączył(a): 14.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Habanero » 29.01.2017 12:57

Rewelacja :!: O której godzinie wypłynęliście z Supetaru i Splitu ? Świetny przewodnik, relacja, zdjęcia. Już się powtarzam, ale co tam, zasługujesz :) .
pawel silesia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 285
Dołączył(a): 03.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawel silesia » 29.01.2017 17:36

gusia-s napisał(a):Pięknie relacjonujesz :)
Na Brac mamy wielką ochotę.... napisz proszę czy kemping, na którym mieszkaliście poza domkami oferuje nadal miejsca pod przyczepy kempingowe? czy po zmianach zostali wyłącznie przy domkach.


Dziękuję :D

W górnej części ośrodka są dwa tarasy dla kempingów, namiotów... Pozostało też zaplecze.
Na stronie: tripadvisor.com możesz zobaczyć zdjęcia i opis.
Najlepiej skontaktować się z nimi i dopytać.

Tutaj zdjęcie mapki, które wykonałem na miejscu. Na biało zaznaczyłem interesującą Cię część.
20160614_213900.jpg
mapka
pawel silesia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 285
Dołączył(a): 03.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawel silesia » 29.01.2017 17:45

figusek napisał(a):Split jest na liście must see, ale jakoś nam nigdy nie jest po drodze, wstyd :D


To miasto odgrywa kluczową rolę w skali regionu. Jest swoistym punktem wyjścia dla środkowej Dalmacji. Oczywiście nie jest najważniejszy, ale stanowi pewną całość z wybrzeżem i wyspami (moim zdaniem :wink: ) I dla tego warto go zobaczyć. Jeśli kiedyś będę miał okazję go odwiedzić - będzie to spotkanie mniej zachłanne 8)
pawel silesia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 285
Dołączył(a): 03.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawel silesia » 29.01.2017 17:48

Habanero napisał(a):Rewelacja :!: O której godzinie wypłynęliście z Supetaru i Splitu ? Świetny przewodnik, relacja, zdjęcia. Już się powtarzam, ale co tam, zasługujesz :) .


O 9:00 z Supetaru, powrót ok. 19:00 ze Splitu.
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 29.01.2017 20:32

pawel silesia napisał(a): ... W górnej części ośrodka są dwa tarasy dla kempingów, namiotów... Pozostało też zaplecze...
Dzięki za info :)
Czyli są to miejsca zaraz za wjazdem na teren ośrodka i na prawo ... a to oznacza również, że najdalej od morza, za rzędami domków :evil: Nie wiele tego zostało, pewnie bez rezerwacji nie ma szans :(
Znalazłam filmik, czas 1:34 ... to te miejsca?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Brač 2016 - "Mój drugi raz ;) " w Chorwacji. - strona 12
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone