Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Brač 2016 - "Mój drugi raz ;) " w Chorwacji.

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
pawel silesia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 285
Dołączył(a): 03.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawel silesia » 06.02.2017 13:44

18.06.2016 Sobota

8a.jpg


Sobota przyniosła piękny poranek. Bez chwili zwłoki udajemy się do centrum po rowery.

Tematem dzisiejszej wycieczki będzie wnętrze wyspy. Jej dawne centrum administracyjne. Będą też zaginione kościółki, brackie atrakcje przyrodnicze oraz muzeum.

Naszym pierwszym celem jest odnalezienie romańskiego kościółka Sv. Luke.
Ruszamy stromo pod górę miedzy zabudowaniami Supetaru. Po dotarciu do obwodnicy miasta, kierujemy się w lewo, by po kilkuset metrach skręcić w prawo. I tu zaczyna się ostra walka z wysokością. Droga jest szeroka, samochodów nie za dużo, zakręty częste. Pojawiają się serpentyny. Na tym odcinku drogi asfaltowej pokonujemy ok 200 m w górę. Jest duszno i gorąco.
Z nieukrywaną satysfakcją docieramy do miejsca gdzie nasza wycieczka opuszcza asfalt. Możemy chwilę odpocząć - woda, woda, woda :lol:
20160618_091154.jpg
jedziemy


Teraz znajdujemy się na szlaku "Dolcevita" (opowiem o nim w innym poście). Z mapą w ręce szukamy kościółka. Droga prowadzi pomiędzy gajami oliwnymi, działkami (w stylu ROD) i niskimi drzewami. Miejscami jest stromo. Odnajdujemy go po kilku minutach. Jest dobrze ukryty. Rowery zostawiamy przy ścieżce. Przedzieramy się przez krzaki i pajęczyny.
DSC_7437.jpg
romański kościółek

DSC_7439.jpg
stare drzwi

DSC_7440.jpg
nowy krzyż

Wchodzimy do środka. Świątynia skrywa "malowidła" statku oraz figurę świętego.
DSC_7428.jpg
figura świętego

DSC_7431.jpg
statek

DSC_7432.jpg
wnętrze

Miłe dla oka otoczenie:
DSC_7433.jpg
dużo się tu dzieje ;)

DSC_7434.jpg

DSC_7441.jpg
delikatny

DSC_7443.jpg
cysterna na oliwę, wodę?

Wracamy do rowerów, pijemy wodę i ruszamy dalej. Czeka nas teraz podjazd na wzgórze Gnjilac (niecałe 400 m n.p.m.) Widoki są piękne.
DSC_7445.jpg
panorama Splitu

DSC_7446-Pano.jpg
góry Kozjak i wybrzeże w okolicach Splitu

DSC_7450-Pano.jpg
polje

Mijamy kulminację wzgórza od wschodu i zjeżdżamy w dół. Tu docieramy do asfaltowej drogi prowadzącej do Donji Humac.
Z szosy widoczna jest panorama dawnej stolicy wyspy Nerežišćy i kościoła w Donji Humac.
DSC_7453.jpg
Nerežišća

DSC_7454.jpg
w oddali kościół

Udajemy się właśnie do Donji Humac by zobaczyć miasteczko. Nie jest to może słynące z zabytków miejsce, ma jednak swój urok.
DSC_7462.jpg
okolice Donji Humac

DSC_7463.jpg
kamieniołom

DSC_7465.jpg
placyk w centrum i cysterna na wodę

DSC_7459.jpg
dom ;)

Nie ma co ukrywać - najciekawszy jest kościół parafialny.
DSC_7461.jpg
charakterystyczna dzwonnica

DSC_7467.jpg

DSC_7456.jpg

DSC_7457.jpg
malwa

DSC_7458.jpg
malwa

DSC_7468.jpg
na trawniku przed kościołem

DSC_7469.jpg
od frontu

DSC_7470.jpg
rozeta
zumila
Odkrywca
Posty: 115
Dołączył(a): 03.01.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) zumila » 06.02.2017 14:06

Czekam z niecierpliwością :) W tym roku Korcula ale już szukam kwater na Bracu :lol:
pawel silesia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 285
Dołączył(a): 03.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawel silesia » 08.02.2017 18:53

18.06.2016 Sobota

8b.jpg


Z Donji Humac kontynuujemy wycieczkę. Naszym kolejnym punktem jest Nerežišća. Była stolica Brača (dawne centrum administracyjne) położonej jest na skraju płaskowyżu. Żyzna ziemia i bezpieczne miejsce gwarantowały dogodne warunki do rozwoju miejscowości. Jest w niej kilka atrakcji, które trzeba zobaczyć, zwiedzając wyspę.

Pierwszym i chyba najciekawszym miejscem jest niewielki placyk z kościółkiem Świętego Piotra. Z kamiennego dachu kaplicy wyrasta sosna - ponad stuletnia - zwana Bračkim Bonsai.
DSC_7473.jpg
klasyk

DSC_7475.jpg
na środku stoi...

DSC_7478.jpg

DSC_7479.jpg
naturalnie

DSC_7480.jpg
wnętrze - jak dla mnie przeładowane ;)

Przy placyku odnajdujemy miły bar:
20160618_091154 a.jpg
należało się

Siedzimy sobie przy zimnym Karlovacko i tak mocno zastanawiamy czy jechać na poszukiwanie "Ciastka" czy nie... Ciekawośc zwyciężyła. Po podbudowaniu morale i uzupełnieniu płynów, ruszamy w drogę do geologicznego fenomenu - skały Kolač - ciastko, ciasto...
Ciekawa, krajobrazowa droga gruntowa prowadzi nas przez pola, warzywniki i gaje. Nie jest trudna, delikatne wzniesienia. Skręcamy w lewo za drogowskazem.
DSC_7485.jpg
nasza droga

DSC_7489.jpg
ładne kwiatki

DSC_7490.jpg
detal

DSC_7491.jpg
droga ma dobrą nawierzchnę

W oddali słychać owce, które chroniły się pod skałą.
DSC_7495.jpg
owieczki

Dolinka robi się wąska i bardziej zarośnięta. Droga mocno się zwęża. Docieramy do celu :hut: Rowery pozostawiamy przy drodze i kilkadziesiąt metrów pokonujemy pieszo schodząc w dół. Formacja skalna - trochę jak obwarzanek. Podziwiamy chwilę to dzieło natury, robimy też zdjęcia.
DSC_7498.jpg
kamienne okno

DSC_7499.jpg
na skale

DSC_7500.jpg

DSC_7501.jpg
;)

DSC_7503.jpg
Kolač

Zadowoleni wracamy tą samą droga do Nerežišćy... Zatrzymujemy się przy niewielkim kościółku Sv. Jakov
DSC_7505.jpg
Donji Humac od południa

DSC_7509.jpg
kwiatki

DSC_7510.jpg
kwiatki

DSC_7513.jpg
Sv. Jakov
słoma79
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2166
Dołączył(a): 29.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) słoma79 » 08.02.2017 22:32

pierwszy raz widzę, żeby z Karlovačko ktoś był na Pan :lool:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 08.02.2017 22:37

Też myślałam o tym, żeby poszukać Kolača, ale na piechotę, w upale nam się nie chciało...

No i pokazałeś (chyba pierwszy na forum :D) wnętrze kościółka w Nerežišći :)

Niesamowicie piękne zdjęcia, ale o tym to już dobrze wiesz :mrgreen:
pawel silesia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 285
Dołączył(a): 03.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawel silesia » 09.02.2017 12:05

słoma79 napisał(a):pierwszy raz widzę, żeby z Karlovačko ktoś był na Pan :lool:


"Pan" jak "Pan" ale ile radości :boss:
pawel silesia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 285
Dołączył(a): 03.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawel silesia » 09.02.2017 12:19

maslinka napisał(a):Też myślałam o tym, żeby poszukać Kolača, ale na piechotę, w upale nam się nie chciało...

No i pokazałeś (chyba pierwszy na forum :D) wnętrze kościółka w Nerežišći :)

Niesamowicie piękne zdjęcia, ale o tym to już dobrze wiesz :mrgreen:


Dziękuję Maslinko.
Na wyspie co chwilę spotyka się jakieś kościółki i kapliczki. Nie są może specjalnie bogate w dekoracje, ale bardzo mi się podobały. Często stoją w szczerym polu, lub ukryte w gąszczu gajów oliwnych. Będąc tam dużo radości przynosiło nam odnajdywanie kolejnych zatoczek, kościołków, fajnych widoków. Zawsze gdzieś po drodze zaglądało się do konoby lub baru na małe "conieco". I te tajemnicze ścieżki i wąskie dróżki... zawsze coś ciekawego za zakrętem. Oczywiście było też plażowanie... :boss:
Zaglądałem do Twoich relacji... Bardzo fajna sprawa z kajakiem, zatoczkami i snurkowaniem. Odwiedziłaś masę fantastycznych miejsc - pięknie to pokazałaś i opisałaś.
Pozdrawiam :papa:
ELIMAR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4147
Dołączył(a): 29.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) ELIMAR » 09.02.2017 12:44

Koloč bardzo urokliwe miejsce :)
Jednak mało odwiedzane .
Nam się udało tam dotrzeć na piechotę z Nerežišči.
Droga jest malownicza i łatwa do przejścia nawet w upalny dzień :)
pawel silesia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 285
Dołączył(a): 03.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawel silesia » 09.02.2017 16:26

ELIMAR napisał(a):Koloč bardzo urokliwe miejsce :)
Jednak mało odwiedzane .
Nam się udało tam dotrzeć na piechotę z Nerežišči.
Droga jest malownicza i łatwa do przejścia nawet w upalny dzień :)


W jaki sposób dowiedziałaś się o Kolač'u? Na miejscu czy jeszcze w Polsce?
su-petar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 770
Dołączył(a): 25.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) su-petar » 09.02.2017 19:59

pawel silesia napisał(a):wnętrze - jak dla mnie przeładowane ;)

A gdzie są korzenie od sosenki :?: 8O :D

Kolać też był celem mojej rowerowej wycieczki :)
sierpniowy-bra-mirca-2012-t44679-15.html?hilit=sierpniowy%20bra%C4%87
ELIMAR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4147
Dołączył(a): 29.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) ELIMAR » 09.02.2017 20:07

pawel silesia napisał(a):
ELIMAR napisał(a):Koloč bardzo urokliwe miejsce :)
Jednak mało odwiedzane .
Nam się udało tam dotrzeć na piechotę z Nerežišči.
Droga jest malownicza i łatwa do przejścia nawet w upalny dzień :)


W jaki sposób dowiedziałaś się o Kolač'u? Na miejscu czy jeszcze w Polsce?


Jak już byliśmy na miejscu za kolejnym razem, gosporaz dał nam mapę wyspy i tam były informacje między innymi o Kolaču.
Postanowiliśmy to miejsce odwiedzić.
Mapa dostępna jest w informacji turystycznej na Braču i są na niej zaznaczone fajne mało znane miejsca również warte odwiedzenia.
ewula91
Cromaniak
Posty: 629
Dołączył(a): 06.09.2012
Re: Brač 2016 - "Mój drugi raz ;) " w Chorwacji

Nieprzeczytany postnapisał(a) ewula91 » 09.02.2017 21:46

pawel silesia napisał(a):
andeo napisał(a):Ja w tym roku również na Brać się wybieram i moi gospodarze oferują rowerki,wiec mam wielką nadzieję że da się na nich jeździć i też Sutivanek objadę wszerz i wzdłuż :)


Rower bardzo polecam!
Postaram się w przedstawić Wam kilka propozycji wycieczek rowerowych po Braču. Takie, które sprawdziłem na własnych kołach :oczko_usmiech:

Tyle stron już się tutaj "natrzaskało", że ciężko mam nadrobić :D Zostawiam ślad i wracam do czytania.

Rower - świetna sprawa. Chcemy zabrać w tym roku, tylko najpierw musimy sobie bagażnik sprawić :)

edit:
O mamo! Ile ja bym dała, żeby mieć takie własne zdjęcia! 8O
wiolek_lp
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1713
Dołączył(a): 20.02.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolek_lp » 09.02.2017 22:03

Paweł a jakie plany na ten rok ? Bo jeśli strzelisz kolejną relację z takimi zdjęciami to będę wiedzieć gdzie jedziemy w kolejnym roku :mrgreen:
pawel silesia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 285
Dołączył(a): 03.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawel silesia » 09.02.2017 23:31

ELIMAR napisał(a):
pawel silesia napisał(a):
ELIMAR napisał(a):Koloč bardzo urokliwe miejsce :)
Jednak mało odwiedzane .
Nam się udało tam dotrzeć na piechotę z Nerežišči.
Droga jest malownicza i łatwa do przejścia nawet w upalny dzień :)


W jaki sposób dowiedziałaś się o Kolač'u? Na miejscu czy jeszcze w Polsce?


Jak już byliśmy na miejscu za kolejnym razem, gosporaz dał nam mapę wyspy i tam były informacje między innymi o Kolaču.
Postanowiliśmy to miejsce odwiedzić.
Mapa dostępna jest w informacji turystycznej na Braču i są na niej zaznaczone fajne mało znane miejsca również warte odwiedzenia.


W wypożyczalni samochodów w Supetarze wisiała ciekawa, bardzo dokładna mapa Brač'a. Chciałem ją kupić, ale nie mieli. Jak się okazało była to mapa chorwackiego GOPR-u. Tam zobaczyłem zdjęcie lotnicze, które niezwykle mnie zaciekawiło. Przedstawiało pewien obiekt na wyspie... schowany w jednej z dolin... dotarliśmy tam kilka dni później... 8O :hut: O wielu perełkach dowiedziałem się dopiero na miejscu...
pawel silesia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 285
Dołączył(a): 03.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawel silesia » 09.02.2017 23:36

su-petar napisał(a):
pawel silesia napisał(a):wnętrze - jak dla mnie przeładowane ;)

A gdzie są korzenie od sosenki :?: 8O :D

Kolać też był celem mojej rowerowej wycieczki :)
sierpniowy-bra-mirca-2012-t44679-15.html?hilit=sierpniowy%20bra%C4%87


Mam nadzieję, że mocno dbają o tą starą sosenkę... Ja bym tam założył jakiś system wspomagania wzrostu... 8)
Fajne zdjęcia Piotrze. Kapliczkę, o której wspomniałeś mijaliśmy po drodze. :papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Brač 2016 - "Mój drugi raz ;) " w Chorwacji. - strona 15
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone