Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

BiH - slalom między minami: maj 2023

Bośnia i Hercegowina to kraj, w którym obowiązują aż trzy języki urzędowe, czyli serbski, chorwacki i bośniacki. Państwo to nazywane jest Krainą w Kształcie Serca, ponieważ przy odrobinie wyobraźni i dobrych chęci właśnie taki kształt widać na mapie. Sahat Kula, czyli wieża zegarowa w Sarajewie, jest ostatnim zegarem w Europie, który pokazuje czas zgodnie z zegarem księżycowym.
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 04.03.2011 08:21

Franz napisał(a):Może teraz mi się rzuciło na zestaw biało-czerwony... :roll:

Pozdrawiam,
Wojtek


Obyś kiedyś w czasie powrotu z wojaży - domu w Monako nie szukał ! :lol:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 04.03.2011 08:36

Jako, że nie wiem jak ułożą się wakacyjne plany, na wszelki wypadek zawczasu coś tam szukam, i spytam :wink: .

Szedłeś dwiema troglavskimi drogami, którą uważasz za ciekawszą, a którą za łatwiejszą?
Kierowałeś się mapką z summitpostu? Jeżeli tak, czy odpowiada ona rzeczywistości?

Biało-czerwone :wink: kółka widać wyraźnie więc o orientację nie ma się co obawiać a 700 m podejścia to aż tak dużo nie jest, więc.... kto wie :roll:

Pozdrawiam
HAncur
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 695
Dołączył(a): 29.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) HAncur » 04.03.2011 09:23

Witam,
Ja się dziś dopiero melduję, ale obiecuję, że będę kroczyć po śladach Twojej relacji.
I góry coraz bardziej mnie ciągną....
Pozdrawiam.
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 04.03.2011 09:48

Będą jakieś mapki (albo linki do mapek) ?
Który kierunek na Troglav jest łatwiejszy - tak jak poszedłeś - czy odwrotnie ?
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 04.03.2011 13:47

mariusz-w napisał(a):Obyś kiedyś w czasie powrotu z wojaży - domu w Monako nie szukał ! :lol:

W Monako mieszkać bym nie chciał. ;)
Ale już 50 km dalej - chętnie. 8)

kulka53 napisał(a):Szedłeś dwiema troglavskimi drogami, którą uważasz za ciekawszą, a którą za łatwiejszą?
Kierowałeś się mapką z summitpostu? Jeżeli tak, czy odpowiada ona rzeczywistości?

Mapka z summitpostu jest całkiem dobra.
Na pewno łatwiejszy jest klasyczny wariant, czyli ten którym podchodziłem w górę. Odrobinę ciekawszy jest wariant Meri, za to trudniejszy (kwestia stromości). Fotki kończące opis wycieczki na Troglav pokażą resztę, więc każdy sobie sam oceni, jak to widokowo wygląda.

Uważam, że warto wejść na Troglav, nawet jeśli zarówno wejście, jak i zejście miałoby się odbyć klasyczną drogą. Moim zdaniem, jest ładniejszy od Vrh Dinary (Sinjala).

HAncur napisał(a):Ja się dziś dopiero melduję, ale obiecuję, że będę kroczyć po śladach Twojej relacji.
I góry coraz bardziej mnie ciągną....

Bardzo się cieszę. :D
A Góry Dynarskie - miodzio!
Chociaż nieco dziegciu też dorzucę. Ale tego można uniknąć. Wystarczy mieć więcej rozsądku ode mnie. :lol:

Crayfish napisał(a):Będą jakieś mapki (albo linki do mapek) ?
Który kierunek na Troglav jest łatwiejszy - tak jak poszedłeś - czy odwrotnie ?

Tak jak napisałem wyżej - łatwiejszy jest wariant klasyczny, którym wszedłem na Troglav.

Mapek górskich tras nie zamierzałem zamieszczać - generalnie zawężam mapki do przejazdów, bo wykorzystuję do tego google.
Oto mapka z summitpost, z której korzystałem:

Obrazek

Pozdrawiam,
Wojtek
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 04.03.2011 14:12

Franz napisał(a):Mapek górskich tras nie zamierzałem zamieszczać - generalnie zawężam mapki do przejazdów, bo wykorzystuję do tego google.
Oto mapka z summitpost, z której korzystałem:


OK, dzięki. :)
Zaczynałeś z tej niebieskiej drogi (przecięcie z czerwoną) ?
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 04.03.2011 14:35

Crayfish napisał(a):Zaczynałeś z tej niebieskiej drogi (przecięcie z czerwoną) ?

Tak. Gdybyś tam jechał (dałoby się wjechać zwykłym autem), to po prawej stronie drogi będzie rozszerzenie, że spokojnie by się auto zmieściło i chwilę później małe rozgałęzienie. W lewo odchodzi krótka, trawiasta droga na tę polanę, gdzie zanocowałem i skąd wiedzie szlak.

Pozdrawiam,
Wojtek
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 05.03.2011 13:04

Wojtek - widziałeś jakieś noclegi w pobliżu początku trasy ?
Wiem, że Cię za bardzo nie obchodzą ale ja nie namówię współtowarzyszki na dziki nocleg pod namiotem na bośniackiej ziemi.
Może są jakieś apartamenciki albo pokoiki do wynajęcia.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 05.03.2011 15:14

Crayfish napisał(a):Wojtek - widziałeś jakieś noclegi w pobliżu początku trasy ?
Wiem, że Cię za bardzo nie obchodzą ale ja nie namówię współtowarzyszki na dziki nocleg pod namiotem na bośniackiej ziemi.
Może są jakieś apartamenciki albo pokoiki do wynajęcia.

No tak, twestię noclegu rozwiązuję zupełnie inaczej. :lol:

W bezpośredniej bliskości Troglava raczej niczego nie znajdziesz - tam pustki są. Można by poszukać czegoś w Livnie lub Drvarze, ale myślę, że łatwiej będzie coś znaleźć po chorwackiej stronie - w Kninie lub Sinju. To jest na tyle blisko, ze spokojnie można stamtąd podjechać i wycieczkę zrobić.

Pozdrawiam,
Wojtek
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 05.03.2011 16:44

Franz napisał(a):W bezpośredniej bliskości Troglava raczej niczego nie znajdziesz - tam pustki są. Można by poszukać czegoś w Livnie lub Drvarze ...


Wielkie dzięki.
Faktycznie w Livnie znalazłem kilka noclegów. Wczasy w hotelu w tym roku mi odpadają, więc coraz tęskniej spoglądam na Bałkany.
Strasznie cieszy mnie twój wątek o BiH - zamierzałem odwiedzić Sarajewo
a może wejść na jakąś górkę czy dwie.
Troglav wygląda mi b. fajnie. Chciałbym jeszcze przejechać jakąś ładną
wysokogórską drogą w BiH albo Czarnogórze, poczekam więc grzecznie i pooglądam co tam jeszcze masz w zanadrzu. Może mi poradzisz jakąś dróżkę w tamtejszych wyższych górach. Może być z adrenaliną - za kierownicą lęk wysokości mi nie doskwiera.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 05.03.2011 18:42

Crayfish napisał(a):Strasznie cieszy mnie twój wątek o BiH - zamierzałem odwiedzić Sarajewo a może wejść na jakąś górkę czy dwie.
Troglav wygląda mi b. fajnie.

Co do Sarajewa - to o nim napiszę więcej dopiero w kolejnym BiHowskim wątku.
Troglav polecam z całego serca - wycieczka krótka (można ją u góry dowolnie przedłużyć) i piękna.

Crayfish napisał(a):Chciałbym jeszcze przejechać jakąś ładną wysokogórską drogą w BiH albo Czarnogórze, poczekam więc grzecznie i pooglądam co tam jeszcze masz w zanadrzu. Może mi poradzisz jakąś dróżkę w tamtejszych wyższych górach. Może być z adrenaliną - za kierownicą lęk wysokości mi nie doskwiera.

Na pewno warto by się powłóczyć po Zelengorze - Paweł odrobinę ją pokazał.
Górskich wycieczek jeszcze kilka tu będzie, chociaż nie wszystkie mogę polecić. :lol:
Pojeździć też się w wielu miejscach da. Zajrzę na mapę i do ostatniego wypadu, to coś skonkretyzuję. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 05.03.2011 21:09

Franz napisał(a):Zajrzę na mapę i do ostatniego wypadu, to coś skonkretyzuję. :)


Bardzo się cieszę ... cenię Twoje doświadczenia bardziej niż przewodniki ...
Tak jakoś zaufania nabrałem ... - rad będę z Twoich wskazówek.
PZDR.

.. no i czekam na CD...
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 06.03.2011 14:45

Z własnych doświadczeń mogę Ci polecić trasy:

1. Przejazd z Tomislavgradu przez Dugo Polje (jezioro Blidinje) między górami Vran i Cvrsnica do Jablanicy. Można stamtąd zrobić krótką wycieczkę na Vran lub długą na Plocno.
2. Przejazd do wodospadu Skakavac (Konik Polny) w rejonie Bukovika na północ od Sarajewa. Ostatni kilometr piechotą wygodną drogą.
3. Przejazd przez góry Bjelasnica z zajrzeniem do wiosek Lukomir, Umoljani. Można w te góry wjechać od Hadzici na zachód od Sarajewa (tak ja jechałem) lub z szosy prowadzącej z Sarajewa do Focy.
4. Droga z Sarajewa do Focy przez kanion Bistricy, tyle że tam mało miejsc, gdzie można samochód zaparkować.

Wiem, że można wjechać na szczyt Plocno w Cvrsnicy, ale ja tam wchodziłem piechotą, więc nie znam stanu drogi jezdnej.

Fotki zajawkowe z Lukomira czy Skakavca zamieściłem również tu: https://www.cro.pl/forum/viewtopic.php?t=627136#627136

Pozdrawiam,
Wojtek
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 06.03.2011 17:48

Bardzo dziękuję. :D
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 06.03.2011 21:30

I jeszcze mały suplement do ostatnio zamieszczonego odcinka.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Bośnia i Hercegowina - Bosna i Hercegovina


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
BiH - slalom między minami: maj 2023 - strona 9
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone