Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Albania)

Nazwa Albanii wywodzi się ze źródeł greckich i rzymskich, nawiązując do koloru białego. Sami Albańczycy używają nazwy Shqipëria, co oznacza Krainę Orłów. Albania jest niewielkim krajem - jej powierzchnia wynosi to niewiele mniej niż powierzchnia województwa wielkopolskiego.
piotrmks
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 352
Dołączył(a): 02.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrmks » 09.08.2011 20:59

Mago napisał(a):po Albańsku powiadasz, no to właściwie zamawiasz w ciemno, a to co otrzymasz będzie wielką niewiadomą :D


W turystycznych knajapch menu jest po angielsku a mlodzi kelnerzy tez znaja ten jezyk. W lokalnych przydroznych moze byc problem Ale nie widziałem w Albanii turystow umierajacych z glodu. Jak sie boisz to kup 1/ rozmówki 2/translator. Chociaz ja uwazam, że jak nie za pomoca jezyka, to za pomoca raczek mozna si dogadac z kazdym. nawet z niemym.
artur77
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 601
Dołączył(a): 15.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) artur77 » 10.08.2011 12:40

piotrmks napisał(a):
Mago napisał(a):po Albańsku powiadasz, no to właściwie zamawiasz w ciemno, a to co otrzymasz będzie wielką niewiadomą :D


W turystycznych knajapch menu jest po angielsku a mlodzi kelnerzy tez znaja ten jezyk. W lokalnych przydroznych moze byc problem Ale nie widziałem w Albanii turystow umierajacych z glodu. Jak sie boisz to kup 1/ rozmówki 2/translator. Chociaz ja uwazam, że jak nie za pomoca jezyka, to za pomoca raczek mozna si dogadac z kazdym. nawet z niemym.

Podpisuję się obiema rękoma)
Wstawiam link do krótkiego filmiku z przejazdu główną ulicą Vlory
aluszka
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 06.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) aluszka » 12.09.2011 02:56

Ja również w 100% podpisuję się pod wszystkim co napisał autor :) Jest tam przecudownie! Jedzenie w Dencie przepyszne (również nigdzie indziej nie jedliśmy :P) W bankomatach wybieraliśmy pieniądze bez żadnego problemu. A co do owoców i warzyw na bank są naturalne. :) A dogadać też się szło z każdym nawet bez znajomości języka :) No i jazda autem jest tam ekstremalnym doświadczeniem ;) Za rok jak się uda również tam zawitamy ;) Pozdrawiam i POLECAM! :)
wajek
Autostopowicz
Avatar użytkownika
Posty: 2
Dołączył(a): 08.11.2011
Pozdrawiam

Nieprzeczytany postnapisał(a) wajek » 08.11.2011 22:04

Witam.
Bardzo fajne przedstawienie Albanii. Ja pierwszy raz byłem w tym kraju w poprzednim wieku (1993 r.). Spędziłem w Albanii 6 miesięcy. Zwiedziłem Ją dosyć dokładnie. Teraz po 18-stu latach pojechałem z rodziną "pochwalić się" tym krajem. Moja Żona i Córka znały Albanię tylko z moich opowiadań i zdjęć. Ani one ani ja nie byliśmy zawiedzeni wyjazdem. Ubyło co prawda bunkrów, ale przybyło hoteli (większość nie dokończonych). Jedno, ku mojej wielkiej radości, się nie zmieniło, a mianowicie Albańczycy. Życzliwi i gościnni jak wtedy 18 lat temu. Mieszkaliśmy w hotelu DENTA i mieliśmy wykupione posiłki w hotelowej restauracji. Byliśmy tam we wrześniu 2011. Jedyne co się zmieniło (z opisanej przez Ciebie sytuacji) to leżaki mieliśmy gratis, a z karty można było zamawiać co się chciało z jedną poprawką, jeżeli wartość zamawianego dania przekraczała 500 leków to dopłacaliśmy różnicę.
Byliśmy też na wycieczkach, o których pisałeś, ponadto wynajeliśmy busa na cały dzień i pojechaliśmy do DURRES (tam mieszkałem w 1993 r.). Koszt wynajęcia busa 100 euro.
Pozdrawiam i gratuluję rzetelnej relacji.
piter83pl
Cromaniak
Posty: 651
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piter83pl » 08.11.2011 22:36

A masz fotki z 1993 roku z Albanii, może jakaś mała relacja? To może być bardzo ciekawe. Z tego co wiem to w Durres mieszkali Polacy w związku ze współpracą stoczni bodajże Gdynia-Durres. Jeden z Albańczyków w Durres opowiadał mi, że pływał statkiem z Gdyni. Swoją drogą Albania to jeden z moich dwóch ulubionych krajów ;)
Pozdrawiam
wajek
Autostopowicz
Avatar użytkownika
Posty: 2
Dołączył(a): 08.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) wajek » 08.11.2011 23:08

Witaj.
Mam oczywiście fotki z tamtych lat. W dzisiejszych czasach to pewnie dziwne, ale foto są papierowe. Mam akurat mały remoncik w domu i skaner jest spakowany, jak tylko skończę prace to zeskanuję kilka fotek i je umieszczę. Co do relacji to nie mam talentu literackiego, choć kto wie może się pokuszę. Mała poprawka. To nie Gdyńska, a Gdańska stocznia miała układy z Durres, ale byłeś blisko. Konkretnie to Gdańska Stocznia Remontowa wykupiła stocznię albańską. Teraz w czasie wrześniowego pobytu próbowałem zobaczyć tę stocznię, ale jest to teraz teren portu i nie można się było tam dostać. Spotkałem w Durres znajomego z dawnych lat (miał wtedy sklep i robiłem u Niego zakupy). Od Niego dowiedziałem się, że stocznia nie pracuje już od dawna i wszystko marnieje. Co do rankingu ulubionych krajów to Albania zajmuje u mnie II miejsce. Pierwsze oczywiście nasza kochana Ojczyzna.
Pozdrawiam Wajek
piter83pl
Cromaniak
Posty: 651
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piter83pl » 08.11.2011 23:38

:) Źle się wyraziłem, bo Ojczyzna jest poza rankingiem.
Nie mogę się doczekać tych fotek, pamiętam że jeszcze jako dzieciak miałem Poznaj Świat z 92 czy 93 roku i artykuł o Albanii strasznie mnie zainteresował... obiecałem sobie że tam pojadę no i tak jeżdżę (co widać po relacjach;) ) i chcę jeszcze. Niestety nie mogę znaleźć tego egzemplarza, ale dla wielu miłośników Albanii tutaj te fotki byłyby bezcenne. Poza tym, w relacji ważniejsza jest treść :)
Pozdrawiam i witam na forum!
adamk3
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1282
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) adamk3 » 09.11.2011 22:11

wajek napisał(a):Witaj.
Mam oczywiście fotki z tamtych lat. W dzisiejszych czasach to pewnie dziwne, ale foto są papierowe. Mam akurat mały remoncik w domu i skaner jest spakowany, jak tylko skończę prace to zeskanuję kilka fotek i je umieszczę. Co do relacji to nie mam talentu literackiego, choć kto wie może się pokuszę. Mała poprawka. To nie Gdyńska, a Gdańska stocznia miała układy z Durres, ale byłeś blisko. Konkretnie to Gdańska Stocznia Remontowa wykupiła stocznię albańską. Teraz w czasie wrześniowego pobytu próbowałem zobaczyć tę stocznię, ale jest to teraz teren portu i nie można się było tam dostać. Spotkałem w Durres znajomego z dawnych lat (miał wtedy sklep i robiłem u Niego zakupy). Od Niego dowiedziałem się, że stocznia nie pracuje już od dawna i wszystko marnieje. Co do rankingu ulubionych krajów to Albania zajmuje u mnie II miejsce. Pierwsze oczywiście nasza kochana Ojczyzna.
Pozdrawiam Wajek


Też czekam na fotki i wkleję swoje z tego roku.

pozdrav.
artur77
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 601
Dołączył(a): 15.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) artur77 » 10.11.2011 22:13

Witam,

ALBANIA TO TEŻ MÓJ ULUBIONY KRAJ )
TEŻ CZEKAM NA FOTKI Z 1993...)))
Motoschiza
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1176
Dołączył(a): 11.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Motoschiza » 12.11.2011 16:19

Również bardzo mi odpowiada Albania. Byłem w niej w tym roku przez chwilę robiąc objazd po Bałkanach. Kraj ten ma w sobie coś co Chorwacja już niestety straciła.
Balkanica
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 15.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Balkanica » 16.12.2011 00:01

Witam :*

Pozdrawiam baaaardzo "moich" turystów z Vlory! Fajnie znaleźć takie fajnie wpisy i relacje.
leoncjo1
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 44
Dołączył(a): 15.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) leoncjo1 » 30.04.2012 14:08

Balkanica napisał(a):Witam :*

Pozdrawiam baaaardzo "moich" turystów z Vlory! Fajnie znaleźć takie fajnie wpisy i relacje.

witam wnioskuję ze świadczysz usługi turystyczne w Albanii, Vlore to mój tegoroczny cel przedstaw ofertę a może się dogdamy
mutiaq
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1892
Dołączył(a): 19.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mutiaq » 30.04.2012 15:15

artur77 napisał(a):Z Sarandy można przepłynąć promem na grecką wyspę Korfu, którą widać na zdjęciu. Z tego co opowiadał znajomy, jest to najmniej "grecka" wyspa. Duże są tam wpływy włoskie.
Obrazek


Zgadzam się z tym stwierdzeniem, 9 lat temu byłam na Korfu, bardzo dużo było tam Włochów, a w weekend, to już pogrom, bo mieli blisko - promem z Brindisi płynęło się w nocy i na rano było się na Korfu. Mimo to polecam tą wyspę. Byłam w Dassi.
A jeżeli chodzi o Albanię, to Ksamil bardzo mnie urzekł :)
Pozdrawiam.
jerry.ie
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 219
Dołączył(a): 08.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) jerry.ie » 02.11.2013 23:12

W planie w 2014r
auganov
Odkrywca
Posty: 70
Dołączył(a): 04.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) auganov » 03.11.2013 00:23

A ja z rodziną byłem w Albanii w lipcu 2013r. i jestem zauroczony tym dla nas jeszcze egzotycznym krajem. Jechaliśmy przez Czechy, Słowację, Węgry, Serbię i Macedonię. Odpoczywaliśmy w Dhermi w pensjonacie (15 euro/os/dzień w pokoju z klimatyzacją, śniadaniem, całodobową ochroną samochodu, własnym leżakiem i parasolem na oddalonej 10 m plaży), a powrót był przez Czarnogórę, Chorwację, kilka km BiH, Słowenię, Austrię i Czechy. Odległość w obie strony - identyczna, lecz szybciej tą pierwszą trasą. Ok. 500 m od plaży mogliśmy mieć noclegi bez klimy i śniadania w cenie po 7 euro/os/dobę. Za rok wracam do Albanii, przedtem "liznę" Kosowo. Mam niedosyt tego pięknego kraju, gdzie ludzie potrafią być bezinteresownie uśmiechnięci i gościnni jak nigdzie indziej. No i może nauczę się jeszcze kilku innych słów po albańsku oprócz "faleminderit" - dziękuję.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Albania - Shqipëria


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Albania) - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone