Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Albania)

Nazwa Albanii wywodzi się ze źródeł greckich i rzymskich, nawiązując do koloru białego. Sami Albańczycy używają nazwy Shqipëria, co oznacza Krainę Orłów. Albania jest niewielkim krajem - jej powierzchnia wynosi to niewiele mniej niż powierzchnia województwa wielkopolskiego.
artur77
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 601
Dołączył(a): 15.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) artur77 » 15.07.2011 13:18

pelkin1971 napisał(a):Ośmiornica)
Obrazek


Ale narobiłeś mi apetytu. Muszę czekać jeszcze dwa miesiące na takie jedzonko
:(

Jest pyszna)
W następnej kolejności odwiedziliśmy miasto Berat. jet ono położone nieco w głąb lądu. jest ponoć najstarszym i najciekawszym z miast w Albanii, a widok białych domów pnących się po wzgórzu do cytadeli należy do najbardziej charakterystycznych dla tego kraju.
Widok na miasto z cytadeli.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 15.07.2011 13:42

Widziałeś jakieś oferty kwater w Twoim rejonie ?
artur77
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 601
Dołączył(a): 15.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) artur77 » 15.07.2011 16:15

Crayfish napisał(a):Widziałeś jakieś oferty kwater w Twoim rejonie ?

Nie, okolica Radhime to głównie kompleks hotelowy z restauracjami nad brzegiem morza. Nie widziałem ofert ale myślę że spokojnie można jechać w ciemno przed sezonem tj. I połowa lipca
artur77
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 601
Dołączył(a): 15.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) artur77 » 15.07.2011 16:24

Kolejna porcja zdjęć z Beratu
Obrazek
Obrazek
Centrum miasta
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Muzeum Onufrego - niestety nie można było robić zdjęć w środku
Obrazek
Obrazek
Apollonia - miasto założone przez korynckich kolonistów około 600 roku p.n.e.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 15.07.2011 17:05

artur77 napisał(a):
Crayfish napisał(a):Widziałeś jakieś oferty kwater w Twoim rejonie ?

Nie, okolica Radhime to głównie kompleks hotelowy z restauracjami nad brzegiem morza. Nie widziałem ofert ale myślę że spokojnie można jechać w ciemno przed sezonem tj. I połowa lipca


A wrzesień ... ?
pelkin1971
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 157
Dołączył(a): 28.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) pelkin1971 » 15.07.2011 17:27

Crayfish napisał(a):
artur77 napisał(a):
Crayfish napisał(a):Widziałeś jakieś oferty kwater w Twoim rejonie ?

Nie, okolica Radhime to głównie kompleks hotelowy z restauracjami nad brzegiem morza. Nie widziałem ofert ale myślę że spokojnie można jechać w ciemno przed sezonem tj. I połowa lipca


A wrzesień ... ?


Crayfish ja też wybieram się w wrześniu do Albanii na parę dni.
Kilku forumowiczów uspokoiło mnie, że nie będzie problemów z noclegiem.
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 15.07.2011 17:54

pelkin1971 napisał(a):
Crayfish napisał(a):
artur77 napisał(a):
Crayfish napisał(a):Widziałeś jakieś oferty kwater w Twoim rejonie ?

Nie, okolica Radhime to głównie kompleks hotelowy z restauracjami nad brzegiem morza. Nie widziałem ofert ale myślę że spokojnie można jechać w ciemno przed sezonem tj. I połowa lipca


A wrzesień ... ?


Crayfish ja też wybieram się w wrześniu do Albanii na parę dni.
Kilku forumowiczów uspokoiło mnie, że nie będzie problemów z noclegiem.


Ja się jeszcze nie wybieram, ale nie wykluczam.
Z tego co piszą to południe zdecydowanie ładniejsze ...
Plany planami a życie życiem ... więc wszystko możliwe.
artur77
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 601
Dołączył(a): 15.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) artur77 » 15.07.2011 21:19

Zgadzam się, że południe jest bardziej malownicze niż północ. na północy chyba jedynie jezioro Koman, taki fiord jest warte zobaczenia.
Dzień czwarty
Wybraliśmy się na na najdłuższą wycieczkę podczas całego pobytu, na samo południe Albanii, do miast Ksamil, Saranda oraz ruin Butrintu. Po drodze zobaczyliśmy przepiękną przełęcz Llogara na wysokości ok. 1000 m.n.p.m. z której roztacza się przepiękny widok na morze i góry.
Wyjechaliśmy o 6.30 ponieważ w planach mieliśmy jeszcze tzw. Niebieskie Oko, źródełko, o którym trochę później.
Kilka kilometrów za miasteczkiem Orikum ukazał nam się taki widok.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Widoki zaparły nam oddech w piersiach
Obrazek
Zdjęcia zostały wykonane wcześnie rano, ok.7.30, niektóre z nich zza szyby naszego busika, mam nadzieję że kolory i ogólne ich wrażenie OK
pelkin1971
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 157
Dołączył(a): 28.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) pelkin1971 » 16.07.2011 07:46

[quote="artur77"]Zgadzam się, że południe jest bardziej malownicze niż północ. na północy chyba jedynie jezioro Koman, taki fiord jest warte zobaczenia.
Dzień czwarty
Wybraliśmy się na na najdłuższą wycieczkę podczas całego pobytu, na samo południe Albanii, do miast Ksamil, Saranda oraz ruin Butrintu. Po drodze zobaczyliśmy przepiękną przełęcz Llogara na wysokości ok. 1000 m.n.p.m. z której roztacza się przepiękny widok na morze i góry.
Wyjechaliśmy o 6.30 ponieważ w planach mieliśmy jeszcze tzw. Niebieskie Oko, źródełko, o którym trochę później.
Kilka kilometrów za miasteczkiem Orikum ukazał nam się taki widok.
Obrazek


Przełęcz przepiękna - nie o mieszam zobaczyć we wrześniu.
Już wcześniej zauważyłem, że zdjęcia robione rano lub do południa są zamglone to pewnie wina parującego morza po nocnym ochłodzeniu.
artur77
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 601
Dołączył(a): 15.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) artur77 » 16.07.2011 10:00

Następnie udaliśmy się bardziej na południe, w stronę miejscowości Himare i Porto Palermo.
Cicha zatoczka i plaża, uwielbiam takie ciche okolice)
Obrazek
Obrazek
Po drodze do Porto Palermo mijaliśmy ogromne agawy, nie widziałem takich w Cro)
Obrazek
Obrazek
Miejscowość Himare- widać tu wpływy greckie, dużo bram pomalowanych na niebiesko sygnalizujących że mieszkają tam Grecy.
Obrazek
W tej knajpce wypiliśmy kawę i herbatę. Jeden facet (chyba Grek) zapatrzył się na moją żonę robiąc maślane oczka....W ogóle tam wszędzie w kawiarenkach, knajpkach, ławeczkach siedzą głównie mężczyźni na kawie nic nie robiąc. Dowiedzieliśmy się że dostają od greckiego rządu 300 EUR miesięcznie za to że mieszkają blisko greckiej granicy) żyć nie umierać :wink: Z drugiej strony nie dziwię im się, że nic nie chce im się robić z powodu upału i słońca. :wink:
Obrazek
Generalnie plaże i widoki na południe od Vlore są piękniejsze. Zdjęcie zrobione za szyby busika.
Obrazek
Obrazek
isetta
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 16.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) isetta » 16.07.2011 15:24

Nie wiedziałam, że Albania taka urokliwa jest :)
Kto wie, może za rok ;)
Zapisuję się do oglądania i czytania.
Kejter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 701
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kejter » 16.07.2011 15:30

Czytałem już parę tematów oglądałem już parę setek zdjęć z Rumuni, Czarnogóry teraz z Albanii i jestem po prostu rozmontowany na kawałki. Dlaczego u nas nie nad morzem nie jest tak pięknie ?
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 17.07.2011 10:19

artur77 napisał(a):Wszystkie owoce i warzywa są bez jakichkolwiek nawozów ponieważ kraj jest biedny i nie stać go na sprowadzanie żadnych środków.


Skąd ta pewność???
(że nie ma ŻADNYCH nawozów).
Ja akurat w to nie do końca wierzę, zwłaszcza, że klimat w strefie przybrzeżnej sprzyja robactwu, więc jak rolnik czy hodowca ma do wyboru straty lub zbiory, to zrobi co się da, żeby płody ziemi uratować.

Nie przesadzałbym z taką pewnością co do pełnej naturalności i czystości, bo skoro kraj biedny to i dbałość o normy i przepisy (o ile jakieś konkretne są?!) też pewnie kuleje.
W sumie tez wolę np. pomidory od Greka z ogrodu niż "z Tesco w Salonikach" czy rybkę od chorwackiego rybaka niż w knajpie z Zagrzebiu.

Z drugiej strony takie naturalne, swojsko-wiejskie podejście do żywności i posiłków ma swój urok i na pewno jest to lepsze oraz zdrowsze niż taśmowe karmienie ludzi dziadostwem z produkcji masowej, przetworzonej oraz a'la McDonalds i temu podobne.

To tak odnośnie wniosków żywnościowych, ale poza tym, zazdroszczę pobytu- ja jeszcze muszę na Albanię zaczekać.
artur77
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 601
Dołączył(a): 15.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) artur77 » 17.07.2011 12:10

Fatamorgana napisał(a):
artur77 napisał(a):Wszystkie owoce i warzywa są bez jakichkolwiek nawozów ponieważ kraj jest biedny i nie stać go na sprowadzanie żadnych środków.


Skąd ta pewność???
(że nie ma ŻADNYCH nawozów).
Ja akurat w to nie do końca wierzę, zwłaszcza, że klimat w strefie przybrzeżnej sprzyja robactwu, więc jak rolnik czy hodowca ma do wyboru straty lub zbiory, to zrobi co się da, żeby płody ziemi uratować.

Nie przesadzałbym z taką pewnością co do pełnej naturalności i czystości, bo skoro kraj biedny to i dbałość o normy i przepisy (o ile jakieś konkretne są?!) też pewnie kuleje.
W sumie tez wolę np. pomidory od Greka z ogrodu niż "z Tesco w Salonikach" czy rybkę od chorwackiego rybaka niż w knajpie z Zagrzebiu.

Z drugiej strony takie naturalne, swojsko-wiejskie podejście do żywności i posiłków ma swój urok i na pewno jest to lepsze oraz zdrowsze niż taśmowe karmienie ludzi dziadostwem z produkcji masowej, przetworzonej oraz a'la McDonalds i temu podobne.

To tak odnośnie wniosków żywnościowych, ale poza tym, zazdroszczę pobytu- ja jeszcze muszę na Albanię zaczekać.

Nie mam 100% pewności , przekazuje tylko informacje usłyszane od pilota wycieczek i z mojego przewodnika :wink:
artur77
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 601
Dołączył(a): 15.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) artur77 » 17.07.2011 12:17

następny przystanek w trakcie wycieczki to Butrint. Starożytne miasto do którego prowadzi ścieżka między drzewami. Butrint stał się ośrodkiem miejskim w IV w.p.n.e. Warto zobaczyć ruiny rzymskiej łaźni, teatru, sanktuarium.
Teatr
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Po zwiedzeniu Butrintu wybraliśmy się trochę w głąb lądu na wizytę w Niebieskim Oku - jest to błękitne źródło,które wypływa spod góry, a tafla pokryta jest bąblami niczym wrzątek! Temperatura wody wynosi ok.10 stopni. Miejsce jest naprawdę niezwykłe. Z relacji pilota wynika, że głębokość źródła wynosi ok. 50 metrów.
Coś niesamowitego) trochę jak rafa koralowa
Obrazek
Widok z góry na "wrzątek"
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Albania - Shqipëria


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Albania) - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone