Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Objazdy autostrady w SŁOWENII - dyskusja

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
paulr
Cromaniak
Posty: 1029
Dołączył(a): 19.10.2013
Re: VIDEO - objazd autostrady SLO - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) paulr » 21.02.2017 09:47

Starczy zobaczyć że wiele zdjęć jest z 2011 roku. Więc stan drogi może być diametralnie inny. A drogi w Słowenii są porównywalne jak u nas. Czyli nie ma źle
arek_sosnowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 523
Dołączył(a): 08.04.2010
Re: VIDEO - objazd autostrady SLO - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) arek_sosnowiec » 21.02.2017 09:57

paulr napisał(a):Starczy zobaczyć że wiele zdjęć jest z 2011 roku. Więc stan drogi może być diametralnie inny. A drogi w Słowenii są porównywalne jak u nas. Czyli nie ma źle

Dlatego właśnie pytam jak było np w zeszłym roku, bo widziałem, że zdjęcia z 2011 roku :D
Venom555
Cromaniak
Posty: 524
Dołączył(a): 02.08.2012
Re: VIDEO - objazd autostrady SLO - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) Venom555 » 21.02.2017 10:01

walp napisał(a):To jest zrozumiałe. Mamy tu do czynienia ze stosunkiem cena/długość płatnego odcinka.


W Słowenii zawsze tak było - jak pamiętam bodaj w 2000 roku były niesamowite korki przed ich pseudo autostrada , która miała chyba z 800 metrów i płaciło się za nią 80 €centów.
Znaleźli sposób na kasę od turystów. Objazdy nie wchodziły w gre bo w Chorwacji nie było autostrad jak obecnie.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107679
Dołączył(a): 10.09.2004
Re: VIDEO - objazd autostrady SLO - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 21.02.2017 10:12

arek_sosnowiec napisał(a):Na Street View jakość nawierzchni wydaje się dość słaba (droga do Cvetlin). Jak jest w rzeczywistości?

Street View – rok 2011, 2013
No ale może ktoś jechał 2015, 2016 :?:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: VIDEO - objazd autostrady SLO - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 21.02.2017 10:22

Venom555 napisał(a):W Słowenii zawsze tak było - jak pamiętam bodaj w 2000 roku były niesamowite korki przed ich pseudo autostrada , która miała chyba z 800 metrów i płaciło się za nią 80 €centów.

Rozumiem, że to jakiś zabójczy przelicznik te 80 centów, bo Słowenia ma euro od 2007 roku. Wychodzi, że przejazd 1 km kosztował 1 euro :!:
No to się poprawiło, bo przejeżdżając 45-kilometrowy odcinek od Šentilj do Draženci z wykupioną winietą za 15 euro, koszt 1 km wychodzi 0,33 euro :D
Venom555
Cromaniak
Posty: 524
Dołączył(a): 02.08.2012
Re: VIDEO - objazd autostrady SLO - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) Venom555 » 21.02.2017 10:26

walp napisał(a):Rozumiem, że to jakiś zabójczy przelicznik te 80 centów, bo Słowenia ma euro od 2007 roku. Wychodzi, że przejazd 1 km kosztował 1 euro :!:


Przyjmowali €.
Nie byłem wtedy przygotowany na ich walutę i dałem banknot 10€ - wydali mi reklamówkę swojej waluty - pełno "tolariew".
Nie wiedziałem co mam z tym zrobić. Następną razą przygotowałem się w postaci bilonu.
arek_sosnowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 523
Dołączył(a): 08.04.2010
Re: VIDEO - objazd autostrady SLO - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) arek_sosnowiec » 21.02.2017 10:49

Janusz Bajcer napisał(a):Street View – rok 2011, 2013
No ale może ktoś jechał 2015, 2016 :?:


CVETLIN.
Znalazłem na forum parę wpisów o tym przejściu granicznym (są nawet z 2016 r.). Ludzie raczej piszą o tym, że przejście graniczne puste, znudzeni celnicy, zdziwieni że ktoś w ogóle przyjechał :D . Nikt nie pisze o dziurawej nawierzchni więc może nie jest źle. Wspominają jedynie o tym, że droga jest dość wąska i przed samym przejściem granicznym są serpentyny. Przejście czynne 24h.
String
Croentuzjasta
Posty: 157
Dołączył(a): 15.01.2013
Re: VIDEO - objazd autostrady SLO - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) String » 21.02.2017 10:53

Myślę, że to przejście w tym roku może być bardzo popularne :) Sam się tam wybieram (na90%) 1.07 :) Jak nie zapomnę to na gorąco opiszę wrażenia :)
wielbiciel
Cromaniak
Posty: 1209
Dołączył(a): 16.03.2008
Re: VIDEO - objazd autostrady SLO - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) wielbiciel » 21.02.2017 11:06

Venom555 napisał(a):
walp napisał(a):To jest zrozumiałe. Mamy tu do czynienia ze stosunkiem cena/długość płatnego odcinka.


W Słowenii zawsze tak było - jak pamiętam bodaj w 2000 roku były niesamowite korki przed ich pseudo autostrada , która miała chyba z 800 metrów i płaciło się za nią 80 €centów.
Znaleźli sposób na kasę od turystów. Objazdy nie wchodziły w gre bo w Chorwacji nie było autostrad jak obecnie.

Dokładnie tak było, w 1999 wjeżdżało się a tu zonk płać euro lub ichnie sity, już nawet nie pamiętam jak się nazywała ich waluta. A kantoru nie było, bankomatu też, jacyś dobrzy rodacy z kolejki pomogli 1Euro. Drugim takim miejscem były bramki za Lublaną w kier. Koper, to takie Lučko było. Jak pomyślę co by się dziś działo na tych bramkach w okolicy Lublany... dużo chleba na podróż by trzeba by brać. No ale poszli po rozum do głowy i winiety wprowadzili.
Wracając na bramkach w Celje brakło mi kasy (zmianę cen zrobili) i musiałem się wycofać (jaki cyrk był..) i pojechałem wymuszonym objazdem tak:
https://www.google.pl/maps/dir/46.27467 ... !3e0?hl=pl
Pogranicznik na granicy Sło-A kilka razy sprawdzał dokumenty, chyba pierwszy raz takie paszporty widział, ale pojechaliśmy i wcale się nie spiesząc w Graz na autostradzie spotykamy samochody co stały w kolejce do bramek słoweńskich przed Celje obok nas. Dziwne to było, my za darmo z nowymi widokami dłuższą drogą przez góry i w tym czasie i miejscu się spotykamy.

Tak więc objazdy autostrady nie zawsze oznaczają dłuższy czas przejazdu i jak ten "nowy" przez M-L-P-Cvetlin może być w godzinach porannych w sezonie szybszy niż dojazd dotychczasowy Ptuj-granica ze względu na korek jaki w ostatnich latach występuje na autostradzie. Nocą to tylko ekonomiczne uzasadnienie ma. Dlatego w zależności o jakiej porze doby jedziemy tak powinniśmy dostosować trasę podróży aby wygodnie było a nie zawsze tanio.
A koszty, każdy z nas inaczej je odbiera i na pewno znajdzie uzasadnienie do ich potwierdzenia lub zanegowania.
Venom555
Cromaniak
Posty: 524
Dołączył(a): 02.08.2012
Re: VIDEO - objazd autostrady SLO - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) Venom555 » 21.02.2017 11:14

wielbiciel napisał(a):Drugim takim miejscem były bramki za Lublaną w kier. Koper, to takie Lučko było.


Heh - o tym zapomniałem. Tam faktycznie było koczowisko :D
Dzisiaj nie do pomyślenia. Byłem szczęśliwy bo zajechaliśmy za 21,5 godziny na miejsce.
Marsallah
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2275
Dołączył(a): 31.08.2010
Re: VIDEO - objazd autostrady SLO - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 21.02.2017 11:29

walp napisał(a):
paulr napisał(a):Nikt nie uwaza ze nie bedzie drogi. Tylko moze byc tak ze przejazd autostrada bedzie trwac 40 minut a lokalnymi ponad 2 godziny. Przez co korzystanie z nowego objazdu bedzie nieopłacalne.

To jest zrozumiałe. Mamy tu do czynienia ze stosunkiem cena/długość płatnego odcinka. Do teraz było tak, że ten płatny odcinek
to 15 euro za 50 km autostrady. Z tego powodu wielu wybierało objazd. Mało kto tak robi, jadąc przez Słowenię np. na Istrię.


Wg mnie nie cena nie stanowi jedynego czynnika stojącego za wyborem objazdu. Może było tak na początku, ale sądzę, że wielu, którzy przejechali raz i drugi objazdem (tym czy innym) przez Słowenię, docenia ten etap trasy także z uwagi na urozmaicenie podróży, oddech od jednostajności autostrady. Dlatego być może nawet kiedy niektórzy z nas w PL uzyskają możliwość przebycia całej drogi nad Jadran autocestą, będą świadomie wybierać niektóre odcinki prowadzone innymi drogami. Bo przecież ci z nas, którzy nie jadą na Istrię, mają do przebycia bardzo niewielką część trasy przez Słowenię (jeśli w ogóle jej nie omijają).
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004
Re: VIDEO - objazd autostrady SLO - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 21.02.2017 11:39

Marsallah napisał(a):Wg mnie nie cena nie stanowi jedynego czynnika stojącego za wyborem objazdu. Może było tak na początku, ale sądzę, że wielu, którzy przejechali raz i drugi objazdem (tym czy innym) przez Słowenię, docenia ten etap trasy także z uwagi na urozmaicenie podróży, oddech od jednostajności autostrady. Dlatego być może nawet kiedy niektórzy z nas w PL uzyskają możliwość przebycia całej drogi nad Jadran autocestą, będą świadomie wybierać niektóre odcinki prowadzone innymi drogami. Bo przecież ci z nas, którzy nie jadą na Istrię, mają do przebycia bardzo niewielką część trasy przez Słowenię (jeśli w ogóle jej nie omijają).


Właśnie tak

Ja bez kitu po ten monotonni za Wiedniem już się nie mogę doczekać zjazdu 226 gdy kończy mi się woda do chlapania twarzy :)

To taki żarcik oczywiście ale na tym objeździe generalnie jest totalne rozbudzenie i to odcinek bardzo wytęskniony

15E to niewiele choć licząc na kilometry autostrady to jednak całkiem sporo. Tam nawet w nocy na autostradzie potrafi być korek który bokami od Ptuj w kierunku granicy idzie ładnie objechać. W ostatnie lato z powodu pozamykanej części wjazdów było to dla nas nieco kłopotliwe ale daliśmy radę :)
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: VIDEO - objazd autostrady SLO - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 21.02.2017 11:56

Marsallah napisał(a):Wg mnie nie cena nie stanowi jedynego czynnika stojącego za wyborem objazdu. Może było tak na początku, ale sądzę, że wielu, którzy przejechali raz i drugi objazdem (tym czy innym) przez Słowenię, docenia ten etap trasy także z uwagi na urozmaicenie podróży, oddech od jednostajności autostrady.

Oczywiście, że cena to nie jedyny czynnik, ale jest jeszcze czas i pomijana kwestia bezpieczeństwa. Każda moja wakacyjna trasa
mieści się w przedziale 4-5 tys. km dlatego, tam gdzie jest to możliwe, wybieram autostrady, a i tak mam dosyć urozmaiceń. :wink:

Mogę sobie pozwolić na "oddech" od autostrady po przejechaniu Austrii i przejechać słynnym M-L-P, ale kiedy mam tych "oddechów"
zbyt dużo, jak np. w ubiegłym roku podczas tranzytu przez Rumunię do Bułgarii, to doceniam wtedy dobrodziejstwo autostrad. :)
AdamBeata
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 800
Dołączył(a): 06.08.2013
Re: VIDEO - objazd autostrady SLO - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) AdamBeata » 21.02.2017 12:14

Jadąc przez Slo drogą: Gornja Radgona- Ljutomer- Ormoz nie ma żadnych komplikacji, problemów z rondami, możliwości nieplanowanego wjazdu na płany odcinek. Jeśli nikt nie planuje tam postoju to przejazd będzie trwał maks godzinę. Droga pusta do samej Chorwacji i po ostatnim roku praktycznie w większości wyremontowana i przyzwoicie oznakowana, jedynie w samym Ormoz trzeba na czuja znaleźć przejście ale to nie Kraków czy Łódź aby się zgubić.

Ostatecznie dobrze, że nikt tędy nie jeździ. Mam pustą drogę i ze względu na mały nawet lokalny ruch Policja nie robi obław na turystów - nic tylko siedzieć cicho i sie nie chwalić :D
endryu
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1344
Dołączył(a): 10.01.2011
Re: VIDEO - objazd autostrady SLO - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) endryu » 21.02.2017 12:45

arek_sosnowiec napisał(a):CVETLIN.
Znalazłem na forum parę wpisów o tym przejściu granicznym (są nawet z 2016 r.). Ludzie raczej piszą o tym, że przejście graniczne puste, znudzeni celnicy, zdziwieni że ktoś w ogóle przyjechał :D . Nikt nie pisze o dziurawej nawierzchni więc może nie jest źle. Wspominają jedynie o tym, że droga jest dość wąska i przed samym przejściem granicznym są serpentyny. Przejście czynne 24h.

Przez Cvetlin jechałem kilka razy w obie strony (tam w godzinach nocno-wczesno-rannych i powrót późnym wieczorem). Jechałem Ostatnio w 2015r. Wiele odcinków ma nową nawierzchnię. A ta stara i to na niektórych tylko odcinkach po za miejscowościami od ruchów górotworu była spękana-bez luźnych fragmentów ale nie dziurawa aby obawiać się o auto. Ten odcinek przed przejściem jest na tyle wąski, że z zapasem mijają się normalnie jadące dwa auta osobowe (ciężarówek tu w ogóle nie widziałem jak i na całym objeździe M-L-P). Serpentynki są niewielkie. Na przejściu można spotkać lub nie , dwóch znudzonych policjantów. Po stronie chorwackiej za przejściem droga też jest dobra i pusta. Całym objazdem jedzie się spokojnie. W necie są dostępne filmiki z trasą przejazdu, którą można podejrzeć.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Objazdy autostrady w SŁOWENII - dyskusja - strona 84
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone