Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Opłaty za autostrady (dyskusja przeniesiona z FAQ)

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7949
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 07.02.2024 22:01

Czeska jednodniowa jest nie za bardzo opłacalna, miesięczna kosztuje 430Kč a dwie dzienne wychodzą 400Kć. Więc można spokojnie kupić miesięczną czeską i jednodniową austriacką a do Austrii wjechać już po północy.
Ostatnio edytowano 07.02.2024 22:09 przez dids76, łącznie edytowano 1 raz
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7949
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 07.02.2024 22:07

szudaj napisał(a):
dids76 napisał(a):a przeważnie autostradą jadę tylko do Karlovaca.


pędzisz od Karlovaca jedynką i na południe przez takie miasta jak Plitwica i Knin? dobra droga?

Droga ok asfalt dobry, miejscowości niewiele, część podjazdów z dwoma pasami. Najgorszy odcinek to Karlovac - Plitvice, tam jest spory ruch i mało miejsc gdzie można wyprzedzać. Później, im dalej na południe tym lepiej.
Tu masz cały wątek o tej drodze:
wyciete-z-faq-dojazd-stara-droga-przez-plitvice-i-knin-t32832-225.html?hilit=star%C4%85
Krisv
Croentuzjasta
Posty: 192
Dołączył(a): 13.05.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krisv » 07.02.2024 22:16

welna napisał(a):Możesz kupić winete przez telefon na 5 minut przed jej przekroczeniem. Nie rób problemu..powodzenia.

Nie lubię zbędnego zawracania dupy podczas jazdy na wakacje. Zawsze kupowałem winiety na kilka dni przed wyjazdem i to na cały czas naszego wakacyjnego pobytu, a teraz będę się musiał doktoryzować, czy dojadę na granicę przed północą, czy po. Dla mnie to jest chore i tyle :P
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7949
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 07.02.2024 22:18

Krisv napisał(a):
welna napisał(a):Możesz kupić winete przez telefon na 5 minut przed jej przekroczeniem. Nie rób problemu..powodzenia.

Nie lubię zbędnego zawracania dupy podczas jazdy na wakacje. Zawsze kupowałem winiety na kilka dni przed wyjazdem i to na cały czas naszego wakacyjnego pobytu, a teraz będę się musiał doktoryzować, czy dojadę na granicę przed północą, czy po. Dla mnie to jest chore i tyle :P

Przecież z niczego nie musisz się doktoryzować bo winiety są na identyczne terminy jak w ubiegłych latach. Doszły tylko w Austrii i Czechach jednodniowe.
Krisv
Croentuzjasta
Posty: 192
Dołączył(a): 13.05.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krisv » 07.02.2024 22:25

dids76 napisał(a):Przecież z niczego nie musisz się doktoryzować bo winiety są na identyczne terminy jak w ubiegłych latach. Doszły tylko w Austrii i Czechach jednodniowe.

Czyli według Ciebie mam nadal kupować 2x10 dni na Austrię i 1 miesiąc na Czechy?
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7949
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 07.02.2024 22:42

Krisv napisał(a):
dids76 napisał(a):Przecież z niczego nie musisz się doktoryzować bo winiety są na identyczne terminy jak w ubiegłych latach. Doszły tylko w Austrii i Czechach jednodniowe.

Czyli według Ciebie mam nadal kupować 2x10 dni na Austrię i 1 miesiąc na Czechy?

Jeżeli nie wiesz dokładnie kiedy będziesz jechał przez jakiś kraj to tak. Chyba że pojedziesz tak że do Austrii wjeżdżasz po północy, wtedy miesiąc Czechy (wychodzi tylko jakieś zł drożej niż 2 x jednodniowa) i 2x jednodniowa Austria.
ziemniak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 716
Dołączył(a): 17.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziemniak » 07.02.2024 22:43

Krisv napisał(a):
dids76 napisał(a):Przecież z niczego nie musisz się doktoryzować bo winiety są na identyczne terminy jak w ubiegłych latach. Doszły tylko w Austrii i Czechach jednodniowe.

Czyli według Ciebie mam nadal kupować 2x10 dni na Austrię i 1 miesiąc na Czechy?


Odpowiedz sobie sam na to pytanie:

https://shop.asfinag.at/pl/

https://edalnice.cz/pl/nowosci-w-2024-roku/index.html

Pamiętaj, że winieta jednodniowa działa od godziny 00:00 do 23:59. W moim przypadku gdy jeżdżę na noc może być to problematyczne.

:papa: :hut:
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 07.02.2024 22:50

Krisv napisał(a):Przy winietach jednodniowych trzeba będzie dobrze planować nocne przejazdy. My zwykle startujemy do Chorwacji około 21:00 ze Śląska, na granicy CZ/AT jesteśmy około 24:00, co się przekłada na czeską winietę na dzień Start+0, a austriacką na dzień Start+1. Jak pojedziemy za szybko, to trzeba będzie robić postój przed wjazdem na autostradę w AT, a jak coś nas po drodze spowolni, to trzeba będzie kupić drugą winietę na CZ na dzień Start+1. Trochę to chore, jeśli nie będzie można podać orientacyjnej godziny wjazdu na autostradę :-(


To wtedy sobie kupisz na Austrię 10-dniową zamiast 1-dniowej. To raptem niecałe 3 euro różnicy! Kawa na pierwszej lepszej stacji kosztuje więcej. Jest o co kruszyć kopie?
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7949
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 07.02.2024 22:59

Ciekawe czy i kiedy pozostałe kraje wprowadzą jednodniowe winiety. Mnie by to bardzo pasowało, bo często trasę wybieram sobie przed samą podróżą.
Krisv
Croentuzjasta
Posty: 192
Dołączył(a): 13.05.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krisv » 07.02.2024 23:01

ziemniak napisał(a):Pamiętaj, że winieta jednodniowa działa od godziny 00:00 do 23:59. W moim przypadku gdy jeżdżę na noc może być to problematyczne.

No przecież tego dotyczył mój pierwszy wpis w tym temacie - jak chcesz jechać do Chorwacji na noc, to trzeba bardzo dobrze planować czas przejazdu przy winietach jednodniowych. Tylko tyle, albo aż tyle :P
Krisv
Croentuzjasta
Posty: 192
Dołączył(a): 13.05.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krisv » 07.02.2024 23:11

marekkowalak napisał(a):
Krisv napisał(a):Przy winietach jednodniowych trzeba będzie dobrze planować nocne przejazdy. My zwykle startujemy do Chorwacji około 21:00 ze Śląska, na granicy CZ/AT jesteśmy około 24:00, co się przekłada na czeską winietę na dzień Start+0, a austriacką na dzień Start+1. Jak pojedziemy za szybko, to trzeba będzie robić postój przed wjazdem na autostradę w AT, a jak coś nas po drodze spowolni, to trzeba będzie kupić drugą winietę na CZ na dzień Start+1. Trochę to chore, jeśli nie będzie można podać orientacyjnej godziny wjazdu na autostradę :-(


To wtedy sobie kupisz na Austrię 10-dniową zamiast 1-dniowej. To raptem niecałe 3 euro różnicy! Kawa na pierwszej lepszej stacji kosztuje więcej. Jest o co kruszyć kopie?

Będzie. Jak przy wykupionej wcześniej winiecie będziesz musiał zapłacić mandat za jej brak, bo wjechałeś na autostradę za wcześnie, albo wyjechałeś z autostrady za późno. Nadal nie rozumiesz na czym polega problem, o którym dowiesz się dopiero na trasie?
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7949
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 07.02.2024 23:24

No ale jeżeli boisz się że za wcześnie wjedziesz do Austrii kupujesz winietę 10-cio dniową . Wyjdzie Cie to okolo 3 euro drozej , ale masz spokój. Nie rozumiem w czym problem.
Krisv
Croentuzjasta
Posty: 192
Dołączył(a): 13.05.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krisv » 07.02.2024 23:42

dids76 napisał(a):No ale jeżeli boisz się że za wcześnie wjedziesz do Austrii kupujesz winietę 10-cio dniową . Wyjdzie Cie to okolo 3 euro drozej , ale masz spokój. Nie rozumiem w czym problem.

Zrozumiesz, jak się dowiesz na autostradzie, że do północy z niej nie zjedziesz, bo np. był wypadek. Ja mam 3 euro w dupie, mnie chodzi tylko o zasady. Jak kupuję winietę jednodniową, to powinna być ważna przez 24 godziny od (zadeklarowanej godziny) wjazdu na autostradę.

Czechy przejeżdżam w 2 godziny z hakiem, Austrię w 3,5 godziny, Słowenię poniżej 1 godziny. Na każdy z tych krajów potrzebuję jedynie winietę jednodniową, ale jadąc w nocy, mogę jedynie prognozować na jaki konkretny dzień :P
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1971
Dołączył(a): 26.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 12.02.2024 20:27

yarko2000 napisał(a):Swoją drogą ta uchwała weszła w życie 17 lutego 2022 i są 2 lata na wprowadzenie zmian.
Więc wygląda na to, że w przyszłe wakacje będzie obowiązywał nowy cennik w krajach tranzytowych do CRO.

Słoweńcy uważają, że mają czas na wprowadzenie winiet jednodniowych do 2030r. :co:
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7949
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 12.02.2024 22:00

empire13 napisał(a):
yarko2000 napisał(a):Swoją drogą ta uchwała weszła w życie 17 lutego 2022 i są 2 lata na wprowadzenie zmian.
Więc wygląda na to, że w przyszłe wakacje będzie obowiązywał nowy cennik w krajach tranzytowych do CRO.

Słoweńcy uważają, że mają czas na wprowadzenie winiet jednodniowych do 2030r. :co:

Widać u nich są dłuższe lata :lool:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Opłaty za autostrady (dyskusja przeniesiona z FAQ) - strona 216
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone