Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Rumuńskie wyrypy: 2022

Niepodległość od Imperium Osmańskiego Rumunia uzyskała 9 maja 1877 roku. Połowa ludności Rumunii zginęła w II wojnie światowej. W Rumunii w 1917 roku wydano najmniejszy na świecie banknot o nominale 10 bani (10 groszy) - ma on 2,75 cm szerokości i 3,8 cm długości. Timisoara było pierwszym europejskim miastem, które wprowadziło konne tramwaje w 1869 roku i elektryczne oświetlenie ulic w 1889 roku.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 20.09.2011 01:02

Najpierw krótki kurs przez salki z gablotkami na lewo od wejścia, po czym wracamy na dziedziniec i wchodzimy do Sali Sejmowej. Sala jest słusznych rozmiarów, a strop podtrzymują ustawione w rzędzie ośmiokątne filary, do których przymocowano kolorowe flagi, reprezentujące szereg bliższych i dalszych regionów. Zamek rozkwitł za czasów Jana Hunyadyego, którego władza systematycznie rosła dzięki jego roztropności oraz męstwu. Do ich rodu ówczesny kasztel trafił na początku XV wieku. Ojciec Jana, Voicu de Hunedoara był dworzaninem króla Węgier, Zygmunta Luksemburskiego i otrzymał tę posiadłość za oddane zasługi. Jego syn, Iancu de Hunedoara (Janos Hunyady) walnie się przyczynił do wyboru Władysława Warneńczyka na króla Węgier i od nowego władcy doczekał się godności wojewody siedmiogrodzkiego. Przebudował wtedy zamek, dodając nowe elementy, między innymi wieżę Neboisa z prowadzącą do niej wysoką galerią. Zmienił również dostęp do zamku, rezygnując z dawnej bramy na rzecz obecnie używanej, a położonej dokładnie w przeciwnej stronie niż stara.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie mogę sobie odmówić przyjemności zajęcia miejsca na honorowym siedzisku, które zapewne nie ma wielkiej wartości, skoro nie jest otoczone barierką. Nic to, patrząc stąd na wielką Salę Sejmową odczuwam satysfakcję, niczym udzielny władca. Drugim wyjściem opuszczamy przestronne i dostojne pomieszczenie, trafiając na dziedziniec w jego najdalszym kącie. Przechodzimy wzdłuż krótszego boku, zaglądając do pustego wnętrza baszty, niegdyś strzegącej dostępu do pierwotnej bramy zamczyska.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 20.09.2011 06:29

Franz napisał(a):
Obrazek



Poszukiwacze zaginionej Arki ???
:P :P :P
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 20.09.2011 08:24

kaszubskiexpress napisał(a):Poszukiwacze zaginionej Arki ???
:P :P :P


Jaś Fasola ???
:P :P :P
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 20.09.2011 08:52

Terminator ... 8O


:lol:
piwo34
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 98
Dołączył(a): 07.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piwo34 » 20.09.2011 09:05

Zamek jak z bajki. Pięknie tam. Pozdrawiam
Aglaia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1613
Dołączył(a): 03.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aglaia » 20.09.2011 10:12

Nas Hunedoara nieco rozczarowała - naczytałam się w necie porównań do Malborka i spodziewałam się chyba za dużo. Zamek jak zamek, moim zdaniem.

Może ogólne wrażenie psuła też pogoda - akurat trafił nam się jeden z dwóch pochmurnych dni. Za to u was pogoda super i zamek od razu lepiej się prezentuje :lol: .
twister07
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3071
Dołączył(a): 24.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) twister07 » 20.09.2011 10:42

Ja czytam sporo relacji (i chyba już wszystkie Twoje nadrobiłam) i rzadko zostawiam po sobie ślad, jednak żeby zachęcić Cię do pisania daleszgo ciągu informuję, że zaglądam i czekam na więcej :D

Pozdrawiam
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 25.09.2011 20:29

Zamczysko w Hunedoarze zobaczyliśmy jedynie z zewnątrz, toteż fajnie jest nadrobić te braki w Twojej relacji :)
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 26.09.2011 19:21

Pasuje Ci to siedzisko Wojtek.
Minę masz jakby wojowie złe wieści przynieśli, i radzisz jak ich ukarać ..
" ... hmmm ... żelazem czy powrozem tą razą .. ?"

:D
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 27.09.2011 20:00

A ja czekałem na rozpoczęcie tej "niegórskiej" relacji...
....tylko mnie nie było, więc i zainteresowanie było mniejsze :wink: :lol:

Franz napisał(a):dopiąłem ten wyjazd do Wyryp

I bardzo dobrze zrobiłeś.....

A Hunedoara i mnie na kolana nie powaliła. Warto z pewnością zaglądnąć, z zewnątrz wygląda fajnie, ale poza tym tak sobie. Wspomniany Malbork, chociażby rozmiarami, jest znacznie bardziej imponujący.

A zdjęcia bardzo fajne :D

Pozdrawiam i czekam na c.d. po powrocie :D
jacky z DG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 959
Dołączył(a): 18.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacky z DG » 27.09.2011 20:21

kulka53 napisał(a):A Hunedoara i mnie na kolana nie powaliła. Warto z pewnością zaglądnąć, z zewnątrz wygląda fajnie, ale poza tym tak sobie. A zdjęcia bardzo fajne :D

i też tam byłem - cujkę piłem...
opinię "kulków" potwierdzam(y)...


Obrazek


jeszcze bardziej serdeczniej pozdrawiam...
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 02.10.2011 13:49

Dziękuję za obecność. Kogo niżej nie cytuję, pozwolę sobie wymienić tutaj: Kaszubskiexpress, Jacek S, Weldon, Twister07, Dangol - czuję się mocno zdopingowany. ;)

piwo34 napisał(a):Zamek jak z bajki. Pięknie tam. Pozdrawiam

Aglaia napisał(a):Nas Hunedoara nieco rozczarowała - naczytałam się w necie porównań do Malborka i spodziewałam się chyba za dużo.

Zamek jak zamek, moim zdaniem.

Może ogólne wrażenie psuła też pogoda - akurat trafił nam się jeden z dwóch pochmurnych dni. Za to u was pogoda super i zamek od razu lepiej się prezentuje :lol: .

kulka53 napisał(a):A Hunedoara i mnie na kolana nie powaliła.

jacky z DG napisał(a):i też tam byłem - cujkę piłem...
opinię "kulków" potwierdzam(y)...

Mnie się zamek bardzo podobał. Nie tylko z zewnątrz, również w środku. Oczywiście, że w porównaniu z Malborkiem, czy wieloma innymi wspaniałymi zamczyskami w Europie (niektóre z nich postaram się w niedalekiej przyszłości pokazać) wypadłby blado. Ale ja nie czynię takich porównań, a nazbyt rozbudzonych oczekiwań też nie miałem. Poza tym, u mnie jeszcze dochodzi czynnik innej natury - zainteresowanie historią. A Hunyady, który pomimo rumuńskiego pochodzenia czuł się jednak bardziej Węgrem - nie tylko nie koliduje z moim ogromnym sentymentem do Rumunii, to jeszcze swoją działalnością potęguje mój szacunek i zainteresowanie.

Crayfish napisał(a):Pasuje Ci to siedzisko Wojtek.
Minę masz jakby wojowie złe wieści przynieśli, i radzisz jak ich ukarać ..
" ... hmmm ... żelazem czy powrozem tą razą .. ?"

:D

Pali nowych nastawiać trza...
;)

Pozdrawiam,
Wojtek
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 03.10.2011 00:11

Mnie też się bardzo podoba , bo nie jest tak " zarażony " Disneylandem , a co do historii - też ją lubię i z tego powodu odwiedzam tego typu miejsca jak tylko mam okazję - ostatnio odwiedziłem Białą Panią na zamku Żelaznego Grafa . . .


Franz napisał(a):
Pali nowych nastawiać trza...
;)


A lasy płaczą . . . :roll:
Może lepiej do lochu z nimi . . .


:wink:


Pozdrawiam
Piotr
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 03.10.2011 22:06

Witam.

No i proszę... temat ruszył z kopyta.

Zdjęcie na tronie super. :wink:
Właściwe dla Ciebie siedzisko, tyle że wyobrażam sobie ten tron z Tobą raczej gdzieś na Negoiu czy innym rumuńskim szczycie niż zamczysku w Hunedoara.
:wink:
Pozdrawiam.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 04.10.2011 09:22

piotrf napisał(a):A lasy płaczą . . . :roll:
Może lepiej do lochu z nimi . . .

:wink:

Ee, tam! Dzięki setkom tysięcy pali mają się gdzie owce paść, a turyście szerokie połoniny radość przynoszą... ;)

Interseal napisał(a):Zdjęcie na tronie super. :wink:

Nie mogłem się oprzeć... 8)

Interseal napisał(a):Właściwe dla Ciebie siedzisko, tyle że wyobrażam sobie ten tron z Tobą raczej gdzieś na Negoiu czy innym rumuńskim szczycie niż zamczysku w Hunedoara.
:wink:

Gdybym się natknął... :P

Mam zdjęcia w plenerze na kamiennych ołtarzach, chociaż tam bardziej w charakterze ofiary. Jedno pokazałem w wątku tureckim. Inne, które mi akurat przychodzi na myśl, zrobione w Macedonii. To się - póki co - w żadnej relacji nie ukazało.

Pozdrawiam,
Wojtek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rumunia - România


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Rumuńskie wyrypy: 2022 - strona 44
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone