Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Przepisy drogowe w krajach tranzytowych i w Chorwacji.

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
yooshky
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1012
Dołączył(a): 24.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yooshky » 21.05.2015 07:18

Bocian napisał(a):Pomysł dopuszczający jazdę dziecka o wzroście ponad 135 cm z tyłu auta zapiętego w pasy bezpieczeństwa bez fotelika budzi kontrowersje wśród fachowców. Twierdzą, że dziecko może wysunąć sie z pasów, pas idzie przez szyje w wielu przypadkach i że część biodrowa może zgnieść narządy wewnętrzne w momencie wypadku...


Wszystko zależy jeszcze w jakim aucie. U mnie, przy >135 cm, dziecko miało prawidłowo ułożone pasy, pas nie biegnie przez szyję. W poddupniku też, ale trochę brakuje zagłówka... Ostatnio na skrzyżowaniu zginął kierowca którego auto zostało najechane od tyłu. Gdyby miał ustawiony prawidłowo zagłówek to wyszedłby bez większych obrażeń. Niestety skończyło się połamaniem kręgów szyjnych i śmiercią na miejscu.
Zrezygnowałem w tym miesiącu z podwyższenia w PL (wzrost ~145) ale widać do Cro będzie musiała się jeszcze pomęczyć.

Przepis ma to do siebie, że ma być uniwersalny a to oznacza, że w wielu wypadkach nie będzie optymalny.
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005
Re: Jedyny rozsądny assistance PTU 100% droższy.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 27.05.2015 18:28

Posiadanie kamizelek nie jest zależne od wysiadania czy niewysiadania z auta na autostradzie.
jara
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8000
Dołączył(a): 24.12.2011
Re: Jedyny rozsądny assistance PTU 100% droższy.

Nieprzeczytany postnapisał(a) jara » 27.05.2015 18:45

Bocian napisał(a):Posiadanie kamizelek nie jest zależne od wysiadania czy niewysiadania z auta na autostradzie.


Osoba opuszczająca pojazd w razie awarii lub wypadku np. na autostradzie w Austrii musi być ubrana w kamizelkę odblaskową. Jeżeli jadą 4 osoby i 4 osoby chcą w tym samym czasie opuścić pojazd w w/w. przypadkach, to każda musi być ubrana w kamizelkę odblaskową. Czyli w aucie muszą być 4 kamizelki odblaskowe. :D
qbat
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 47
Dołączył(a): 24.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) qbat » 27.05.2015 19:49

Zerknąłem dziś w te przepisy planując podróż, bo sytuacja rodzinna mi się zmieniła ;) - do tej pory jeździliśmy z jednym dzieckiem, więc zawsze z mamą siedziało w foteliku z tyłu. Teraz jedziemy we czwórkę - w tym córka w wieku 7 lat, syn... 9 miesięcy. No i jakoś słabo to widzę, żeby oboje dzieci siedziało w fotelikach z tyłu, a mama z przodu - maluch zacznie kwękać i na bank córka go nie ogarnie, ani mama siedząca z przodu - a przecież nie będę się zatrzymywał co minutę...

Załamały mnie te przepisy. Jazdy w nocy niestety nie planuję - z różnych względów (nie ma sensu zaciemniać posta). Aż mi się odechciewa jeździć jak pomyślę o ewentualnej kontroli znając podejście policji do turystów...

Ktoś z szanownych forumowiczów jeździł w podobnej konfiguracji (tj. maluch <1 rok i starsze dziecko) ? Jakieś doświadczenia/obejścia tych przepisów?
Dyrier
Podróżnik
Posty: 18
Dołączył(a): 23.05.2015
Re: Jedyny rozsądny assistance PTU 100% droższy.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dyrier » 27.05.2015 22:06

Jara, dokładnie tak jest. 4 osoby - 4 kamizelki jeśli wychodzi się z samochodu na autostradzie. Chyba,że się chce zapłacić mamdat.
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005
Re: Jedyny rozsądny assistance PTU 100% droższy.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 27.05.2015 22:20

Dyrier napisał(a):Jara, dokładnie tak jest. 4 osoby - 4 kamizelki jeśli wychodzi się z samochodu na autostradzie. Chyba,że się chce zapłacić mamdat.

Jak sie nie wychodzi to też trzeba mieć. Sądzisz, że podczas kontroli przyjęte byłoby tłumaczenie, że ty wiesz, że nie będziesz wysiadał?
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7949
Dołączył(a): 20.08.2008
Re: Jedyny rozsądny assistance PTU 100% droższy.

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 27.05.2015 22:29

kamizelek musisz mieć tyle ilu ludzi w aucie, nieważne czy będziecie wysiadać z niego czy nie :oczko_usmiech: :mrgreen:
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005
Re: Jedyny rozsądny assistance PTU 100% droższy.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 27.05.2015 22:33

Dokładnie. Już to pisałem :)
jara
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8000
Dołączył(a): 24.12.2011
Re: Jedyny rozsądny assistance PTU 100% droższy.

Nieprzeczytany postnapisał(a) jara » 27.05.2015 22:37

dids76 napisał(a):kamizelek musisz mieć tyle ilu ludzi w aucie, nieważne czy będziecie wysiadać z niego czy nie :oczko_usmiech: :mrgreen:


A nie zgadzam się:



...obowiązek zakładania kamizelek ostrzegawczych (dopuszczalne kolory: żółty, pomarańczowy i czerwony), jeśli opuszczają pojazd w razie awarii samochodu lub wypadku.

Policja oraz służby graniczne mogą przy wjeździe do Austrii kontrolować, czy wjeżdżający pojazd na terytorium kraju posiada co najmniej jedną kamizelkę!
jara
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8000
Dołączył(a): 24.12.2011
Re: Jedyny rozsądny assistance PTU 100% droższy.

Nieprzeczytany postnapisał(a) jara » 27.05.2015 22:38

Bocian napisał(a):Dokładnie. Już to pisałem :)


Z tym co pisałeś też się nie zgadzam :lol: :smo:
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005
Re: Jedyny rozsądny assistance PTU 100% droższy.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 28.05.2015 10:18

jara napisał(a):
Bocian napisał(a):Dokładnie. Już to pisałem :)


Z tym co pisałeś też się nie zgadzam :lol: :smo:

Jest zgoda, nie zgadzaj się :oczko_usmiech:
Użytkownik usunięty
Re: Jedyny rozsądny assistance PTU 100% droższy.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 28.05.2015 11:39

Bocian napisał(a):
jara napisał(a):
Bocian napisał(a):Dokładnie. Już to pisałem :)


Z tym co pisałeś też się nie zgadzam :lol: :smo:

Jest zgoda, nie zgadzaj się :oczko_usmiech:




Obrazek
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 28.05.2015 15:15

Wracając do przewozu dzieciaków to tu jest to nieźle opisane.
http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/1 ... zieci.html
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 01.06.2015 21:25

Może niekoniecznie to o tranzycie, ale niektórzy jadąc na południe mają do pokonania ładne kawałki w PL-u.
Nareszcie będzie bezpiecznie :!: ...i nie o kasę chodzi :wink: :lool:

Obrazek
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 02.06.2015 07:59

slapol napisał(a):Może niekoniecznie to o tranzycie, ale niektórzy jadąc na południe mają do pokonania ładne kawałki w PL-u.
Nareszcie będzie bezpiecznie :!: ...i nie o kasę chodzi :wink: :lool:


No trochę mam...ale ja nie o tym. Wczoraj widziałem wypowiedź p. Konkolewskiego, że wytyczne to nie rozkaz a poza tym ten zapis zostanie usunięty żeby nie denerwował i nie nadszarpywał zaufania do policji.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Przepisy drogowe w krajach tranzytowych i w Chorwacji. - strona 33
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone