Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Przepisy drogowe w krajach tranzytowych i w Chorwacji.

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
wojto19a
Globtroter
Posty: 30
Dołączył(a): 02.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojto19a » 02.06.2015 09:15

Hmm nie jestem na 100% pewien, jeśli jest inaczej niech ktoś mnie poprawi, ale wydaje mi się, że w przypadku awarii samochód powinni opuścić wszyscy pasażerowie i przejść za barierę energochłonną, nie można stać przed ani za samochodem.
kodens79
Cromaniak
Posty: 836
Dołączył(a): 11.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kodens79 » 02.06.2015 09:24

wojto19a napisał(a):Hmm nie jestem na 100% pewien, jeśli jest inaczej niech ktoś mnie poprawi, ale wydaje mi się, że w przypadku awarii samochód powinni opuścić wszyscy pasażerowie i przejść za barierę energochłonną, nie można stać przed ani za samochodem.

MAsz racje ubieramy kamizelki i wynocha za barierkę .NIe wolno stać na jezdni .
kaeres
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2917
Dołączył(a): 11.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaeres » 25.06.2015 16:02

Szczerze mówiąc gubię się w PL przepisach więc jadąc przez 4 państwa to już w ogóle lekko mnie głowa boli.
Mój syn już wyrósł z fotelika w PL (ma ponad 150cm).
Czy któryś z tych krajów wymaga aby jadąc z tyłu musiał nadal siedzieć w foteliku dziecięcym (PL, CZ, A, SLO, HR) ?

Co do kamizelek to w przepisach jest o tym iż trzeba mieć tyle ile będzie ludzi na zewnątrz pojazdu w czasie ew. awarii lub innego zdarzenia.
Jak zwykle przepisy są po prostu interpretowane i jeżeli zaczniemy się kłócić to nam dowalą mandat za brak kamizelek bo wystarczy argument "Co w przypadku pożaru samochodu ?".
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33331
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 25.06.2015 16:17

kaeres napisał(a):Czy któryś z tych krajów wymaga aby jadąc z tyłu musiał nadal siedzieć w foteliku dziecięcym (PL, CZ, A, SLO, HR) ?

Może tu coś znajdziesz...
Yanush
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 878
Dołączył(a): 03.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Yanush » 13.07.2015 20:51

Czy ktoś z forowiczów jeździ na takich światełkach DRL:
h t t p://w w w.dzienne.eu/do_pobrania/300.pdf
i miał kontrolę?
Czy takie światła są dopuszczalne za granicami PL?

P.S. usunąć spacje...
endryu
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1344
Dołączył(a): 10.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) endryu » 13.07.2015 21:01

Yanush jak wstawisz właściwy link to może ktoś się zapozna i odpowie :!:
nowy100
Croentuzjasta
Posty: 173
Dołączył(a): 10.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) nowy100 » 13.07.2015 21:33

anakin napisał(a):
kaeres napisał(a):Czy któryś z tych krajów wymaga aby jadąc z tyłu musiał nadal siedzieć w foteliku dziecięcym (PL, CZ, A, SLO, HR) ?

Może tu coś znajdziesz...


Czy przypadkiem w tym odnośniku, jeśli chodzi o Austrię nie ma błędu z wiekiem? Podają 14 lat .
Yanush
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 878
Dołączył(a): 03.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Yanush » 13.07.2015 23:06

endryu napisał(a):Yanush jak wstawisz właściwy link to może ktoś się zapozna i odpowie :!:

Za młody (stażem na tym forum) jestem jeszcze...
Dopisałem - usunąć spacje (z adresu)
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107649
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 13.07.2015 23:29

endryu
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1344
Dołączył(a): 10.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) endryu » 14.07.2015 00:51

W przytoczonym linku jest instrukcja montażu modułu sterującego. Jak będzie link z danymi i wyglądem lamp to może ktoś coś napisze. Jeżeli chodzi o sposób działania świateł DRL w linku modułu to jest właściwy.
monika313
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 128
Dołączył(a): 18.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) monika313 » 15.07.2015 10:28

nowy100 napisał(a):
anakin napisał(a):
kaeres napisał(a):Czy któryś z tych krajów wymaga aby jadąc z tyłu musiał nadal siedzieć w foteliku dziecięcym (PL, CZ, A, SLO, HR) ?

Może tu coś znajdziesz...


Czy przypadkiem w tym odnośniku, jeśli chodzi o Austrię nie ma błędu z wiekiem? Podają 14 lat .


Ten artykuł chyba jest napisany zanim Cro weszła do Unii bo jest wymagany paszport ...
A jeśli chodzi o Austrię i dzieci to chyba jest coś namieszane z tymi pasami i w ogóle ...
Crocodyl
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1017
Dołączył(a): 13.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crocodyl » 15.07.2015 10:52

Yanush napisał(a):Czy ktoś z forowiczów jeździ na takich światełkach DRL:

:?: :?: :?: :?:
Kolego czy chodziło Ci o jakieś konkretnie światła czy tez o używanie modułu DRL do np. świateł długich swojego samochodu?
Jeśli chodzi o zestawy DRL to jeśli są one prawidłowo zamontowane na samochodzie (odp. wysokość, rozstaw świateł itp), maja homologacje np E8 i RL trwale umieszczone w widocznym miejscu na kloszach oraz co nie mniej ważne - są używane właściwie (np. w tunelach zapalamy drogowe :!: ) to nie powinno być kłopotów za granicą. Jednak jeśli pytasz o podpięcie modułu DRL np. pod "długie" czy halogeny to moim zdaniem (zresztą tak jak i w Polsce) wszystko zależny od kontrolującego policmana. Takie rozwiązanie mimo, że dość popularne u nas ma jedna wadę. Stare klosze nie maja homologacji na RL. Tylko i aż tyle. Takie rozwiązanie (bez dodatkowych świateł DRL) jest co prawda stosowane w kilku popularnych modelach min. VAG ale tam jest to seryjna instalacja. Jeśli nie masz pewności jedź "po staremu" i nie kuś losu.
gregorypets
Turysta
Posty: 14
Dołączył(a): 13.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) gregorypets » 15.07.2015 10:55

Ja natrafiłem na fajną stronę z przepisami w krajach UE:
ww w.camprest.com/pl/przepisy-ruchu-drogowego/Chorwacja

Są na niej wszystkie informacje dotyczące obowiązkowego wyposażenia auta, prędkości alkoholu, dzieci itp. :) polecam (oczywiście trzeba zlikwidować spację)
Yanush
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 878
Dołączył(a): 03.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Yanush » 15.07.2015 11:28

Crocodyl napisał(a):Jednak jeśli pytasz o podpięcie modułu DRL np. pod "długie" czy halogeny to moim zdaniem (zresztą tak jak i w Polsce) wszystko zależny od kontrolującego policmana. Takie rozwiązanie mimo, że dość popularne u nas ma jedna wadę. Stare klosze nie maja homologacji na RL. Tylko i aż tyle. Takie rozwiązanie (bez dodatkowych świateł DRL) jest co prawda stosowane w kilku popularnych modelach min. VAG ale tam jest to seryjna instalacja.

O takie moduły pytam. Producent tych modułów twierdzi, że nic nie łamie prawa ponieważ nie jest zmieniana konstrukcja lampy, żarówki, itd...
Crocodyl napisał(a):Jeśli nie masz pewności jedź "po staremu" i nie kuś losu.

Wiesz.. ja wyrosłem z lat "szpanu", te lampy chcę po to używać aby "zaoszczędzić" trochę energii, którą spożytkować mam zamiar na lodówkę elektryczną (40l) no i klima podczas jazdy, nawi, kamerka, telefon...
Przydałaby się mała elektrownia (wiatrowa?) :-)
Crocodyl
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1017
Dołączył(a): 13.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crocodyl » 15.07.2015 11:53

Yanush napisał(a):Wiesz.. ja wyrosłem z lat "szpanu", te lampy chcę po to używać aby "zaoszczędzić" trochę energii, którą spożytkować mam zamiar na lodówkę elektryczną (40l) no i klima podczas jazdy, nawi, kamerka, telefon...
Przydałaby się mała elektrownia (wiatrowa?)

Z tym "bilansem energetycznym :wink: " nie powinno być tak źle. Navi, kamerka czy telefon nie pobierają aż tak dużo prądu. Co do lodówki sam mimo, że mam lodówkę samochodowa z zasilaniem 12/220V od kilku lat w czasie podróży uruchamiam ja tylko w czasie noclegu tranzytowego (jesli w pokoju nie ma lodówki). Na drogę wkładam do dobrze ochłodzonej lodówki (na na noc przed pakowaniem wkładam butelkę zamrożonej wody) wkładam zamrożone lub b. dobrze schłodzone towary a uzupełniam je 2-3 wkładami chłodzącymi. Wszytko elegancko dociera na miejsce a wkłady przydają się jeszcze na plażę. Co do modułu to popytaj jeszcze na forum swojego samochodu. Tam z pewnością znajdziesz potrzebne informacje także dotyczących podróży zagranicznych. Jeśli już jesteś zdecydowany na taki moduł to kup sprawdzonego producenta (b. dobre opinie ma np. Lepard) z możliwością regulacji natężenia świecenia (najczęściej od 30 do 70%) albo poszukaj czy do Twojego rydwanu nie można np. zamontować dziennych z nowszego modelu lub zamontować zestawu w fabrycznych otworach czy po wymianie maskownicy. Tak aby to działało, nie drażniło PP i diagnostów oraz nie waliło Agro-tuningiem :mrgreen:
A co do tego " nie łamania prawa" przez zastosowanie modułu to fakt nie zmienia się konstrukcja lampy tylko "rozszerza się" jej przeznaczenie. A to już wybiega poza homologację. Temat morze ile głów tyle opinii. A i tak na końcu racje ma kontrolujący (szczególnie za granica).
Ostatnio edytowano 15.07.2015 12:00 przez Crocodyl, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Przepisy drogowe w krajach tranzytowych i w Chorwacji. - strona 34
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone