Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 13.06.2018 12:27

piekara114 napisał(a):Wąwóz fajny. Oleandry Kretę opanowały...
Co do akcji z plecakiem - fajnie trafić na takich jak Wy :D

Mi wąwóz też się spodobał.
Za plecak brawka :!:

pzdr :wink:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 13.06.2018 18:49

Ale to ostatnie zdjęcie kościóła Agios Georgios i Charalambos bardzo fajne

Ja tam jestem bardzo ciekaw Ierapetry, nie dotarlismy tam :(
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1381
Dołączył(a): 27.01.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 13.06.2018 23:02

Ładny wąwóz. Też mam jakieś w planie. Zobaczymy na ile pozwoli pogoda i kondycja :D
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.06.2018 09:53

piekara114 napisał(a):Wąwóz fajny. Oleandry Kretę opanowały...

longtom napisał(a):Mi wąwóz też się spodobał.

Ogólnie wąwozy na Krecie to całkiem niezła jej atrakcja :idea:
Można powiedzieć że poniekąd uratowały naszą opinię o wyspie :wink:
Tam oleandry w pełnym rozkwicie początkiem maja... a mój przywieziony z Ios 3 lata temu zakwitł (po raz pierwszy :idea: ) przedwczoraj :D :D :D
A czy w październiku jeszcze kwitły?

piekara114 napisał(a):Co do akcji z plecakiem - fajnie trafić na takich jak Wy :D

longtom napisał(a):Za plecak brawka :!:

Dzięki :)
Właściwie nie wyobrażam sobie by zachować się inaczej...
Kiedyś zgubiłem dokumenty (wszystkie) i na drugi dzień odniesiono mi je do domu...
A i któregoś roku (wspominaliśmy o tym w relacji) w przeddzień wyjazdu we wrześniu do Grecji ukradziono mi całą kwotę przeznaczoną na zakup euro...
Także potrafiliśmy się wczuć w sytuację tej dziewczyny :roll: .

tony montana napisał(a):Ale to ostatnie zdjęcie kościóła Agios Georgios i Charalambos bardzo fajne

Nie twierdzę że kreteńskie kościółki nie są warte zobaczenia... jest ich jednak tak dużo że trudno wyłowić i potem odszukać perełki :roll: . Tan akurat stał przy głównej ulicy biegnącej przez środek wsi.

tony montana napisał(a):Ja tam jestem bardzo ciekaw Ierapetry, nie dotarlismy tam :(

Myślę że warto się wybrać. Wg mnie miasto jest fajniejsze niż Sitia (ale przez nią tylko przejechaliśmy wiec mogę się mylić).
Zabytków może nie ma ale... jakoś tak przyjemnie tam było :) .

Dawigs napisał(a):Ładny wąwóz. Też mam jakieś w planie. Zobaczymy na ile pozwoli pogoda i kondycja :D

Pogoda to chyba dopisze :) , no chyba żeby upał za wielki był... ale niekiedy wąwozy są albo ciasne, albo porośnięte drzewami i zaroślami, także można się skrywać w cieniu. Ciekawe jakie wybrałeś... :cool: .

Pozdrawiam
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1381
Dołączył(a): 27.01.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 14.06.2018 10:22

kulka53 napisał(a):
Dawigs napisał(a):Ładny wąwóz. Też mam jakieś w planie. Zobaczymy na ile pozwoli pogoda i kondycja :D

Pogoda to chyba dopisze :) , no chyba żeby upał za wielki był... ale niekiedy wąwozy są albo ciasne, albo porośnięte drzewami i zaroślami, także można się skrywać w cieniu. Ciekawe jakie wybrałeś... :cool: .

Pozdrawiam


W planach są wąwozy: Anidri, Agia Irini, Imbros, Aradena oraz Samaria. Chciałbym też wejść na Gingilos.
Co się uda wykonać to przekonamy się niebawem. Obawiam się właśnie o upały :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.06.2018 10:38

Dawigs napisał(a):W planach są wąwozy: Anidri, Agia Irini, Imbros, Aradena oraz Samaria. Chciałbym też wejść na Gingilos.
Co się uda wykonać to przekonamy się niebawem. Obawiam się właśnie o upały :)

O, ten Gingilos wydaje się ciekawy 8O , nie słyszałem o nim, ale coś tam przeczytałem :)
Natomiast te wąwozy... podglądnąłem i Agia Irini chyba ciekawszy niż Anidri, choć na końcu tego drugiego są plaże :) .
Pozostała trójka - wiadomo :cool: .
Oczywiście nie byliśmy w żadnym z nich, w ten region już nie dotarliśmy.

Pozdrawiam :) i życzę realizacji bogatych planów :idea:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.06.2018 10:39

2 maja, środa c.d.

Załatwiwszy mam nadzieję z dobrym skutkiem sprawę ze znalezionym plecakiem kierujemy się z Makrygialos na północny wschód. Po drodze mija się sporą wieś Lithines, w której to miałem zaznaczony do zobaczenia jakiś ładny kościółek, jednak jadąc nie zauważyliśmy żadnego kierującego do niego znaku…

Ładnie tu, szału nie ma ale krajobrazy są przyjemne. Głęboka i szeroka dolina rozdziela ostatnie płaskowyże i góry po wschodniej stronie Krety od reszty tej wyspy, zmierzamy już na prawdziwy „daleki wschód” :) . Jesteśmy dość wysoko n.p.m. , a wznosimy się jeszcze wyżej podjeżdżając boczną dróżką do opuszczonej wioski Etia.

Za czasów weneckich była to spora osada, do dziś zachowały się z tego okresu trzy odrestaurowane budowle oraz ruiny domów. Te budowle to 2 kościoły – Agia Ekaterini i Agios Ioannis oraz wenecka willa rodziny De Mezzo, która jest najbardziej imponującym przykładem mieszkalnego budownictwa na Krecie z tych właśnie czasów. Poza wspomnianymi zabudowaniami znajduje się tu jeszcze (czynna) tawerna :cool: .

Kościółek Agia Ekaterini jest bardzo ładny :idea: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ewidentnie widać włożone tu (unijne?) pieniądze w zagospodarowanie i „uturystycznienie” tego miejsca.

Obrazek

Obrazek

Kościół otaczają ruiny zabudowań dawnej wsi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kilka zdjęć ze środka.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tam z tyłu przy ulicy widać mniejszy kościółek Agios Ioannis

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.06.2018 10:40

Odrestaurowana (ale zamknięta) willa prezentuje się bardzo przyjemnie, nawet jeśli uwzględni się fakt, że w oryginale była 3-pietrowa.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeśli kwitnie, to jedynie coś takiego :roll: .

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.06.2018 10:40

Następna atrakcja którą chcieliśmy zobaczyć znajduje się parę kilometrów dalej. Chwila moment jesteśmy w Chandras i za znakami odbijamy w boczną drogę, potem w szutrówkę. Nie jest trudno tam trafić… a dokąd? Do dawnej weneckiej wioski Voila.

Voila jest fajnie położona na wzgórzach i nie została odrestaurowana, są tu tylko ruiny. Są tu m.in. pozostałości twierdzy, z turecką wieżą Tzen Ali, zbudowaną w pierwszej połowie XVIII wieku prawdopodobnie przez weneckiego szlachcica, który przeszedł na islam.

Droga którą przyjechaliśmy, cała okolica to pola uprawne i oliwki.

Obrazek

Jest tu jakiś zamknięty kościółek…

Obrazek

Obrazek

ale ruiny wieży wydają się ciekawsze :)

Obrazek

Można zajrzeć do środka :idea: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Chyba bardziej mi się tu podoba niż w Etii…

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widok ze wzgórza na Chandras.

Obrazek

Małgosia odkryła kilka storczyków :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Co zaskakujące nie byliśmy tu sami… ale fakt, że Voila występuje w przewodnikach. Też jest to miejsce przygotowane dla turystów, są tablice informacyjne itp. I właśnie na mapkach które tam były zauważyłem że powinny gdzieś tu się jeszcze znajdować tureckie fontanny, jedna z nich całkiem blisko, przy drodze. To podjechaliśmy a przy okazji nabraliśmy parę butelek wody :D .

Obrazek

Obrazek

c.d.n.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 14.06.2018 10:55

kulka53 napisał(a):Tam oleandry w pełnym rozkwicie początkiem maja... a mój przywieziony z Ios 3 lata temu zakwitł (po raz pierwszy :idea: ) przedwczoraj :D :D :D
A czy w październiku jeszcze kwitły?
Kwitły jeszcze. Może nie były to bujne kwiecia, ale różowo było....

Ta roślinka:
Obrazek
...wygląda mi jak dziki karczoch, tylko czemu się płoży a nie w górę rośnie :roll:
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1381
Dołączył(a): 27.01.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 14.06.2018 17:49

Też lubię takie ruiny. Nie odpicowane nadmiernie, wyglądają naturalnie i staro.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 15.06.2018 07:51

piekara114 napisał(a):Kwitły jeszcze. Może nie były to bujne kwiecia, ale różowo było....

Skoro tak, to jednak południowe położenie wyspy ma znaczenie. Gdzie indziej we wrześniu były już takie ostatki...

piekara114 napisał(a):...wygląda mi jak dziki karczoch, tylko czemu się płoży a nie w górę rośnie :roll:

Faktycznie jest podobna :)

Dawigs napisał(a):Też lubię takie ruiny. Nie odpicowane nadmiernie, wyglądają naturalnie i staro.

Dokładnie tak :idea: .
W Voili absoultnie brak ingerencji w to co pozostało, jedynie zostały postawione tablice informacyjne. To było fajne miejsce, w fajnej okolicy, takie zakamarkowe.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 15.06.2018 07:52

2 maja, środa c.d.

Jadąc dalej w kierunku wschodnim mijamy Ziros, przyjemnie dla oka położoną na średniej wysokości około 600 m. n.p.m. na zboczu wzgórza wioskę. Poniżej znajduje się niewielki płaskowyż, ewidentnie jest to stały element pejzażu kreteńskich gór. Ziros ma korzenie starożytne, jednak pierwsze zachowane informacje na temat wioski pochodzą z czasów weneckich, z XVI wieku, kiedy liczyła około 500 mieszkańców. Dziś, jak wiele górskich wiosek w Grecji Ziros wyludnia się.

Ładnie wygląda Ziros ze wspinającej się jeszcze wyżej drogi w kierunku morza, mamy tylko to jedno zdjęcie bo na pierwszym planie są zabudowania wojskowe i był zakaz fotografowania :wink:

Obrazek

Krajobraz południowo-wschodniej Krety jest łagodnie pofałdowany, ładnie tu i pusto ale tak po prostu zwyczajnie, nic szczególnego. Chociaż… chyba ze względu na bardziej skalisty teren mniej tu drzew (oliwek) niż gdzie indziej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Spektakularnie zaczyna się kawałek dalej…. 8O .

Plaża Xerokambos :idea:

Obrazek

No dobra, to robi rzeczywiście wrażenie…a jeszcze trzeba zjechać 600 m. w dół :) .

Obrazek

Obrazek

Tak, naprawdę tu ładnie… tak jak lubię, skaliście, bezdrzewnie, pusto.

Byliśmy blisko wąwozu Xerokambos (Lamnoni), ale tym razem nie wybraliśmy się.

Obrazek

Plaża zdecydowanie bardziej przyciągała naszą uwagę :cool: .

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 15.06.2018 07:53

Właściwe Xerokambos leży nieco dalej na północ, za cypelkiem. Widać że nie jest to typowa miejscowość a bardziej niewielkie zbiorowisko rozrzuconych domów.

Obrazek

Ta plaża naprawdę nam się podoba :idea: .

Obrazek

Obrazek

Jeden z chyba tysiąca zakrętów :lol: .

Obrazek

Faraggi Lamnoniou.

Obrazek

Wzdłuż plaży prowadzi droga, która przy jej końcu przechodzi w szutrówkę, którą można dojechać gdzieś dalej, do paru innych mniejszych plażyczek w zatoczkach, widzieliśmy je z góry. Tak, zdecydowanie jest to fajne miejsce, choć akurat na nocleg główna plaża się nie nadaje, może przy innych byłoby lepiej, ale nie pojechaliśmy by to sprawdzić….jest zdecydowanie za wcześnie :) . Jest tu kilka domów, a na plaży (dość wąskiej) – kilka osób. Dołączymy do nich na trochę :idea: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Chyba jestem zadowolony że tu trafiliśmy :cool: .

Obrazek

Spędziliśmy na plaży Xerokambos jakieś dwie godziny. Ewidentnie widać że masowa turystyka absolutnie jeszcze tu nie dotarła, jedyne co to można wynająć pokój w jednym z nielicznych domów które to oferują. A i pewnie w sezonie nie ma tu wielkich tłumów, no chyba że Makrygialos docierają bo aż tak bardzo daleko nie jest. To naprawdę świetne miejsce, jest bardzo długo płytko a w wodzie – delikatny, miękki piaseczek. Kolor wody – obłędny :idea: . Miejsce to przypomniało mi plażę Pori na Koufonissi gdzie byliśmy 2 lata temu. Tam wtedy dość mocno wiało i pamiętam, że była zaskakująco chłodna (we wrześniu) woda, tu zaś było zupełnie bezwietrznie i woda… też była chłodna tyle że to było raczej normalne na początku maja. Zmierzyłem temperaturę – miała 20,5 stopnia… co nie przeszkadzało nam jednak by spędzić w niej sporo czasu :) .

Było super, te okolice to jeden z najjaśniejszych punktów na mapie Krety i najfajniejszych momentów jakie na wyspie spędziliśmy :idea: .

c.d.n.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 15.06.2018 08:50

Plaża cudowna, dojazd do niej też fajny...
A temperatura morza? - jednak październik tu zwycięża....

:papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 640
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone