Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kilka słów o Turcji

Największym miastem Turcji jest Stambuł - miasto o dużej wadze historycznej (niegdyś znany był pod innymi nazwami: Bizancjum i Konstantynopol). Ciekawostką jest, że w Stambule zmarł Adam Mickiewicz – wybitny polski poeta epoki romantyzmu. W jego niegdysiejszym domu mieści się dziś Muzeum Adama Mieckiewicza, gdzie znajduje się ekspozycja poświęcona pamięci artysty. Turcja jest jednym z niewielu państw na świecie, które są całkowicie samowystarczalne pod względem produkowanej żywności.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 07.09.2010 23:37

Większość złombolowych ekip ("moja" też) już dotarła do Stambułu. N aumówionym parkingu pod Ikeą oczekują na tych, którzy mają jeszcze szanse dołączyć przed północą, po czym nastąpi finał - przejazd sznureczkiem gruchotów przez most na stonę azjatycką, gdzie przy stadionie nastąpi oficjalne zakończenie rajdu.
Dalej ekipy realizuja program dowolny. Moje gżęgielki jutro na pewno cały dzień będą w Stambule, kolejnych kilka dni planują pobyczyć się nad morzem, aby nyska trochę odsapnęła po przebytej trasie.
Jak za dwa tygodnie się spotkamy, to wrzucimy jakieś foty z trasy oraz z mety.

Tu czerwona nyska na stracie w Katowicach:

Obrazek

A tu FILMIK z wyjazdu w trasę, zamieszczony w siecie przez jakiegoś fana, który niestety nie brał udziału w Przygodzie... Moja ekipa (i ja jako obserwatorka też :wink: ) załapała się na tym filmiku - łatwo ją rozpoznac po Kafarze wskakującym do odjeżdżającego auta :lol: .
Mam podobny, chociaż nieco krótszy filmik, ale nie mam czasu na udostępnienie go ogółowi, może zostanie wrzucony na stronkę dzieciaków w ramach ich krótkiej relacji z wyprawy.

A tu już w Stambule:

Obrazek
Italiano
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 273
Dołączył(a): 24.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Italiano » 24.03.2012 11:07

Witam :D
mam pytanko dotyczace tureckich autostrad :D
gdzieś juz o tym czytałem na forum ale teraz nie mogę znaleźć( chyba PiotrekB to opisywał) :D może ktos mnie naprowadzi :D . Chodzi mi o kwestię samego wjazdu na autostradę w turcji(o ile pamietam kupuje sie jakąś kartę), niezatrzaśnięcia się pomiędzy szlabanamii ustawienia na odpowednm pasie(podobno włączaja się jakieś sygnalizatory jak sie wjedzie niewłaściwym pasem) i kwetię platności tych kart( na jakie odcinki wystarczaja lub ile kosztują)pozdrawiam :D
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 25.03.2012 12:16

Italiano napisał(a):. Chodzi mi o kwestię samego wjazdu na autostradę w turcji(o ile pamietam kupuje sie jakąś kartę), niezatrzaśnięcia się pomiędzy szlabanamii ustawienia na odpowednm pasie(podobno włączaja się jakieś sygnalizatory jak sie wjedzie niewłaściwym pasem) i kwetię platności tych kart( na jakie odcinki wystarczaja lub ile kosztują)pozdrawiam :D

Italiano, to tzw system KGS działający na zasadzie kart pre paid.
Karte kupisz na stacji paliw. Jakbyś wjeżdzał od strony BG w Kapitan Andreevo/Kapikule to np. na Shellu po tureckiej stronie.
Kup sobie na początek kartę za 50 TL, powinna na chwilę wystarczyć.
Na autobanie ustawiasz się na bramkach z napisem KGS, przykładasz kartę do czytnika, ściąga Ci kasę, szlaban w górę i jedziesz.
Nie wiem dokąd jedziesz ale ile będziesz musiał płacić za autostradę sprawdź w cenniku i wtedy będziesz wiedział za ile potrzebujesz pre paida:
www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/SiteEng/Root/Tolls.aspxhttp://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/ ... Tolls.aspx
Italiano
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 273
Dołączył(a): 24.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Italiano » 10.04.2012 11:38

Dzięki Piotrek
wlaściwie to chodziło mi o to jak sie ustawić na bramkach i gdzie tą kartę kupić( takowąż odpowiedź aliści otrzymałem :D ). Wybieram sie gdzieś na 2 tygodnie od 27.04 do 12.05. włąściwie to jeszcze decyzja nie zapadła. Plan jest:
- Czarnogóra lub
- Turcja( tzw duża pętla Istambuł-Goreme-Niemrud Dagi-Edessa dzisiejsza Sanliurfa-Tars i powrót wzdłuż wybrzeża do Antaliii może Pamukkale -Galipoli) teoretycznie jest 14-15 dni no ale jak liczę odcinki to brakuje mi 2-3 dni więc pewnie cos może odpaść i nie chciałbym zwiedzać na wariata jak wycieczka autokarowa więc pewnie mój plan zweryfikuje życie na bieżąco. -Od granicy- Istambuł-Ankara jest jak widzę jakaś autostrada i coś tam za Ankarę kawałek też. Jak wychodzi cenowo za około 100km autostrady bo w sumie ostatnio pmijalem autostrady a na tureckich szerokich drogach były raczej pustki.
-ostatecznie jakiś All inclusive znaleziony na internecie 24-26.04. :D
ps link nie działa 8O
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 10.04.2012 13:27

Italiano napisał(a): Wybieram sie gdzieś na 2 tygodnie od 27.04 do 12.05. włąściwie to jeszcze decyzja nie zapadła. - Turcja( tzw duża pętla Istambuł-Goreme-Niemrud Dagi-Edessa dzisiejsza Sanliurfa-Tars i powrót wzdłuż wybrzeża do Antaliii może Pamukkale -Galipoli) teoretycznie jest 14-15 dni no ale jak liczę odcinki to brakuje mi 2-3 dni więc pewnie cos może odpaść i nie chciałbym zwiedzać na wariata jak wycieczka autokarowa więc pewnie mój plan zweryfikuje życie na bieżąco.
.

Odpuść teraz N. Dagi i Sanliurfę, zostaw na póżniej w ramach zwiedzania tylko wschodniej Turcji.
Wtedy na spokojnie zrobisz trasę.
Italiano napisał(a): -Od granicy- Istambuł-Ankara jest jak widzę jakaś autostrada i coś tam za Ankarę kawałek też. Jak wychodzi cenowo za około 100km autostrady bo w sumie ostatnio pmijalem autostrady a na tureckich szerokich drogach były raczej pustki.

U mnie link też przestał działąć. Ale orientacyjnie odcinek Kapikule - IST czyli ok. 250 km to ok. 5 TL, więc grosze wychodzi.
Italiano napisał(a): Wybieram sie gdzieś na 2 tygodnie od 27.04 do 12.05.
.

29.04 do 6.05 jestem w Istanbule jakbyś miał w planie tam być to odezwij sie na mejla, jest w profilu
Italiano
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 273
Dołączył(a): 24.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Italiano » 10.04.2012 18:41

W tym momencie jeszcze decyzja nie zapadła..ale:
-28.04 na pewno wyjeżdzamy z Rzeszowa( pytanie jeszcze czy czarnogora czy turcja)
-29.04 jeżeli Turcja chcielibyśmy być w Istambule( jedziemy w ciemno, jak zwykle, więc może pogadamy o jakichś noclegach w istambule w Goreme
- obawiam sie trochę o początek maja( w 2010 byliśmy w turcji na początku czerwca i 2-3 dni padało :evil: )
-a ty tylko Istambuł czy jeszcze jakieś okolice bo w sumie około 9 dni jak widzę.
- autkiem czy samolot?
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 10.04.2012 18:53

Italiano napisał(a):- obawiam sie trochę o początek maja( w 2010 byliśmy w turcji na początku czerwca i 2-3 dni padało :evil:

Nie strasz, mam zamiar coś sie poopalać na Wyspach Książęcych :lol:
Italiano napisał(a): ty tylko Istambuł czy jeszcze jakieś okolice bo w sumie około 9 dni jak widzę.
- autkiem czy samolot?

Tylko IST, lecę samolotem bo muszę oszczędzać urlop na wakacje.
Startuję 29.04, powrót mam 6.05.
Resztę wysyłam Ci mejlem.
piotrmks
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 352
Dołączył(a): 02.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrmks » 12.04.2012 19:44

Piotrek_B napisał(a):
Italiano napisał(a):- obawiam sie trochę o początek maja( w 2010 byliśmy w turcji na początku czerwca i 2-3 dni padało :evil:

Nie strasz, mam zamiar coś sie poopalać na Wyspach Książęcych :lol:
Italiano napisał(a): ty tylko Istambuł czy jeszcze jakieś okolice bo w sumie około 9 dni jak widzę.
- autkiem czy samolot?

Tylko IST, lecę samolotem bo muszę oszczędzać urlop na wakacje.
Startuję 29.04, powrót mam 6.05.
Resztę wysyłam Ci mejlem.



Trzy lata temu byłem W Stambule dokladnie w tych dniach. Wiało, padało i było ok 15 stopni. Pojechalismy na pd. Na przełeczy przed Bursa na 1000m były jeszcze resztki sniegu a temp okolo 2-3 stopni. To juz byla lekka przesada szczegolnie, ze jak wyjezdzalismy z Polski bylo cieplo wiec rzeczy wzielismy bardzo letnie.
W poszukiwaniu słońca i cieplej wody- w Pamucaku byla lodowata, dojechalismy do Dalyan. Po drodze juz nie wialo tylko piź...o. Tak, ze w Priene podmuch zwiał mnie z kolumny. Troche sie obiłem ale chociaz aparat uratowałem. Woda moze i miała z 20 stopni ale przy tym wietrze nie dało sie długo wytrzymac. Podobno w Polsce w tym czasie było cieplej.
Ale pocieszę Was. Turcy mówili, ze to była najzimniejsza wiosna od lat.
gego
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1114
Dołączył(a): 13.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) gego » 12.05.2012 00:49

Piotrek_B napisał(a):
Kup sobie na początek kartę za 50 TL, powinna na chwilę wystarczyć.
Na autobanie ustawiasz się na bramkach z napisem KGS, przykładasz kartę do czytnika, ściąga Ci kasę, szlaban w górę i jedziesz.


Witam

Również mam pytanie - czy tę kartę trzeba koniecznie zakupić?
Można płacić gotówką, kartą kredytową?

Pozdrawiam
Renatka66
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 306
Dołączył(a): 04.11.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Renatka66 » 12.05.2012 22:58

Nie zwracałam uwagi na wszystkie bramki, ale mieliśmy zabawną sytuację na zjeździe z mostu w Istambule (tym łączącym Europę z Azją). Dwóch tureckich kierowców "rzuciło się" na nas w poszukiwaniu karty KGS, którą oczywiście mięliśmy. Wzięli , przejechali bramki i rzucili nam 4 TL. :D
Wniosek oczywisty : nie ma możliwości płacenia gotówką.
A kartę kupiliśmy na granicy.
Ma pamiątkę została nam na karcie kwota 11 TL ( to jakbyśmy chcieli wrócić :D )
Miłej podróży.
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 13.05.2012 11:26

gego napisał(a):Również mam pytanie - czy tę kartę trzeba koniecznie zakupić?

My z kolei mieliśmy inne doświadczenia - byliśmy tam 3 lata temu, karty nie mieliśmy, były bramki, w których można było zapłacić i gotówką i kartą płatniczą, ale... trzeba było mocno się przyglądać ichnim oznaczeniom, coby się nie wpakować do tej bramki, co nie trzeba (a raz nam się skutecznie udało i było dość zabawnie:wink: )

pozdrawiam
i życzę kolejnej udanej wędrówki
:)
krzyswerm
Croentuzjasta
Posty: 164
Dołączył(a): 03.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) krzyswerm » 15.06.2012 17:36

Witam,
ja w tym samym temacie (KGS), wybieram się do Stambułu, będę przechodził przez granicę z Bułgarią w Małko Tarnowo.
Może ktoś orientuje się jaka będzie opłata do Stambułu? - dalej nie jedziemy.
Dzięki za odpowiedź.
Pozdrawiam.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 15.06.2012 19:50

krzyswerm napisał(a):Może ktoś orientuje się jaka będzie opłata do Stambułu? - dalej nie jedziemy

coś koło 7 TL w jedną stronę
krzyswerm
Croentuzjasta
Posty: 164
Dołączył(a): 03.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) krzyswerm » 16.06.2012 11:46

Dzięki.
Pozdrawiam.
espeso
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 524
Dołączył(a): 30.06.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) espeso » 06.07.2012 12:41

mam pytanie ... czy w Turcji można spac na dziko ? czy to wogóle ma szanse powodzenia? nie znalazłam relacji nikogo kto byłby pod namiotem chociażby?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Turcja - Türkiye



cron
Kilka słów o Turcji - strona 14
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone