Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Do Włoch przez Przełęcz Świętego Gotarda

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4699
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 28.02.2018 19:14

walp napisał(a): Może w wolnej chwili zapoznasz się z pierwszą częścią relacji. :D
Oczywiście, że tak, chociaż tych wolnych chwil to na razie u mnie, jak na lekarstwo.

walp napisał(a):Zupełnie zbędne obawy. :wink: Śledzę Twoją relację od początku i wiem jak ciekawie opisałaś San Marino i Wenecję. Zapewne interesująco będzie też w Rzymie. Sam jestem ciekawy, co udało się zobaczyć w trakcie jednodniowej zorganizowanej wycieczki.
Dzięki za dobre słowo.
W trakcie jednodniowej wycieczki wielkiego wyboru nie ma. Koniecznie trzeba zobaczyć miejsca z listy "must see", więc takich miejsc, jakie Ty zobaczyłeś i opisujesz, to w mojej relacji nie uwidzisz. No może z małymi wyjątkami, bo przecież na Placu Św. Piotra i w Bazylice, to o mało co się nie spotkaliśmy. No ale te miejsca to przecież "must see".
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4699
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 28.02.2018 19:20

walp napisał(a):... Święte Schody (Scala Santa)...
Pątnicy wchodzą po nich na kolanach. Do kaplicy można się dostać również w bardziej wygodny sposób, po schodach na jednej z dwóch klatek schodowych. Do kaplicy jednak nie wchodziliśmy.
Na kolanach też bym nie wchodziła.

walp napisał(a):Zrobimy teraz ostateczne podejście do najstarszego placu miejskiego, czyli Forum Romanum. Będzie to ostatnia okazja na realizację "dodatku", o którym wspomniałem, podając plan dzisiejszego dnia. :D
Może wreszcie będzie trafienie.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 28.02.2018 21:16

walp napisał(a):Stamtąd żwawym krokiem, idąc ulicą Via Cavour, docieramy po paru minutach do kolejnej bazyliki większej - Santa Maria Maggiore.


Jako, że mieszkaliśmy z Małżonką kilka nocy koło dworca Termini - Santa Maria Maggiore była najbliższą nam budowlą sakralną i naszym codziennym punktem spaceru :)

Nie znałem natomiast szczegółów o złocie "darowanym przez Kolumba" ;)

Lateran z kolei jest, jak dla mnie, kościołem o jednym z najpiękniejszych wnętrz w Rzymie (zresztą Maggiore też sroce spod ogona nie wypadła)

"U nas taniej niż w Biedronce" - dobre! My podczas naszej wizyty w Rzymie spotkaliśmy całkiem sporo Polaków, którzy zamieszkali w Rzymie - niektórzy niestety na chodnikach.....

ALORA....
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 01.03.2018 01:07

dhmegi napisał(a):W trakcie jednodniowej wycieczki wielkiego wyboru nie ma. Koniecznie trzeba zobaczyć miejsca z listy "must see", więc takich miejsc, jakie Ty zobaczyłeś i opisujesz, to w mojej relacji nie uwidzisz. No może z małymi wyjątkami, bo przecież na Placu Św. Piotra i w Bazylice, to o mało co się nie spotkaliśmy. No ale te miejsca to przecież "must see".

Jeszcze będzie kilka "must see", ostatni dzień w Rzymie dopiero przed nami. :wink:
dhmegi napisał(a):Może wreszcie będzie trafienie.

Do trzech razy sztuka. :lol:
tony montana napisał(a):Nie znałem natomiast szczegółów o złocie "darowanym przez Kolumba" ;)

S. Maria Maggiore jest szczególnie związana z Hiszpanią. Emerytowany król Juan Carlos, nosi historyczny tytuł protokanonika tej bazyliki.
W styczniu wymieniono w niej oświetlenie. Na uroczystej inauguracji był właśnie Juan Carlos z żoną Zofią. Podobno pięknie oświetlono sufit. :mrgreen:
tony montana napisał(a):Lateran z kolei jest, jak dla mnie, kościołem o jednym z najpiękniejszych wnętrz w Rzymie (zresztą Maggiore też sroce spod ogona nie wypadła)

No w końcu to najwyższa liga - basilicae maiores. Każda z nich wyróżnia się historycznie i architektonicznie.
Jako ciekawostka, w lutym po raz pierwszy Polak kard. Stanisław Ryłko, został archiprezbiterem papieskiej bazyliki (S. Maria Maggiore). :wink:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 01.03.2018 09:29

walp napisał(a):No w końcu to najwyższa liga - basilicae maiores. Każda z nich wyróżnia się historycznie i architektonicznie.

Ta część relacji skłoniła mnie do zastanowienia czy mam w Rzymie swoją ulubioną bazylikę :D .
Że każda jest wyjątkowa to nie ulega wątpliwości, ale największe wrażenie wywarła na mnie jednak Bazylika św. Piotra - ten rozmach!
U Pawła Za Murami też mi się bardzo podobało. Z uwagi na niewielką w porównaniu do reszty bazylik liczbę turystów, komfort zwiedzania był nieporównywalny.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 01.03.2018 10:37

marze_na napisał(a):Że każda jest wyjątkowa to nie ulega wątpliwości, ale największe wrażenie wywarła na mnie jednak Bazylika św. Piotra - ten rozmach!

Wyróżnia się też jako kompleks. Sama bazylika jest piękna i monumentalna. Wybudowana - jak piszesz - z rozmachem. Jako jedyna z papieskich bazylik, zwieńczona jest wspaniałą kopułą. Ponadto pięknie usytuowana przy placu św. Piotra z efektowną kolumnadą Berniniego.
Wszystko to tworzy harmonijną całość.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 04.03.2018 15:20

Dzień 12 – Zwiedzanie Rzymu III - dodatek

Po raz kolejny lądujemy na Piazza del Colosseo - la terza volta fortunata, czyli do trzech rzazy sztuka. :lol:
Od razu kieruję się do kasy, aby wyjaśnić, że dwa dni temu zakupiliśmy bilety łączone Koloseum - Palatyn - Forum Romanum, ale w związku z ulewą, obiekty zostały zamknięte na dwa dni, więc nie było możliwości zwiedzania. Bez problemu zostajemy wpuszczeni. :)

Niestety, nie będzie to wyglądało tak jak sobie zaplanowaliśmy pierwszego dnia, bo jest późne popołudnie, ale mamy nadzieję, że chociaż krótki spacer między wykopaliskami, da nam pewne wyobrażenie o centrum życia publicznego w starożytnym Rzymie. :)
Plan minimum, to przejście od Koloseum do Placu Weneckiego, przez Forum Romanum, z odbiciem na Wzgórze Palatyńskie.

Forum-Romanum.jpg

Palatyn
Jest to jedno z siedmiu wzgórz Wiecznego Miasta, będące miejscem pierwszej osady rzymskiej. Według legendy to tutaj, w grocie zwanej Lupercal, wilczyca miała karmić Romulusa i Remusa. Tak więc można powiedzieć, że to zalążek Rzymu.

Wejście na wzgórze znajduje się naprzeciwko Bazyliki Maksencjusza, obok której znajduje się największa spośród rzymskich świątyń, której ruiny przetrwały do dziś, wzniesiona przez cesarza Hadriana świątynia Wenus i Romy.

1.JPG

4.JPG

Pięknie tego dnia prezentował się w popołudniowym słońcu Amfiteatr Flawiuszów, który mieliśmy cały czas w zasięgu wzroku.

2.JPG

3.JPG

Ponieważ czasu mamy niewiele, nasza wizyta na Palatynie ogranicza się tylko do wejścia na taras widokowy, z którego mamy widok na całe Forum Romanum.

11.jpg

10.jpg

5.JPG

6a.JPG

Widoczny jest Łuk triumfalny cesarza Sergiusza Sewera, a budowla po prawej to Curia – budynek przeznaczony na posiedzenia senatu.

7b.jpg

13.JPG

15.JPG

Bazylika Maksencjusza to największa budowla halowa starożytności. Na jej filarach wzorował się Bramante podczas projektowania bazyliki św. Piotra.

16a.jpg

Przez Forum Romanum przebiegała wyłożona kostkami bazaltu Via Sacra (Święta Droga), która była główną ulicą w starożytnym Rzymie i kończyła się na Kapitolu.

17b.jpg

19b.jpg

20b.jpg

9b.jpg

22b.jpg

Forum Romanum
Obniżenie terenu pomiędzy rzymskimi wzgórzami stało się dość szybko miejscem spotkań mieszkańców i awansowało na centrum życia publicznego całego Imperium. Z biegiem czasu pojawiało się tu coraz więcej, świątyń, pomników, łuków i kolumn.

Chociaż plan miałem dość ambitny i nawet mapkę tych ruin przygotowaną, to ze względu na porę, byliśmy zmuszeni poświęcić temu miejscu znacznie mniej czasu niż pierwotnie założyliśmy. Zdjęć z tego miejsca za dużo też nie mamy, bo już mi się nie chciało pstrykać. :mrgreen:

Tutaj w pełnej okazałości widzimy świątynię Antonina i Faustyny zbudowaną w 141 roku n.e. na polecenie cesarza Antonina Piusa dla uczczenia jego zmarłej małżonki Faustyny. W XI wieku świątynię przekształcono w kościół San Lorenzo in Miranda.
Fasada frontowa wspierała się na sześciu korynckich kolumnach, wykonanych z marmuru. Dwie dodatkowe kolumny znajdowały się także na obydwu bokach pronaosu, czyli przedsionka przedniej części antycznej świątyni greckiej.

27b.jpg

I jeszcze trochę ruin, kamieni ...

28b.jpg

29.JPG

Taras widokowy z dołu

31.JPG

32.JPG

33.JPG

34.JPG

36.JPG

37.JPG

Wspaniałe budowle, po upadku Cesarstwa Rzymskiego, uległy zniszczeniu. To co po nich zostało, przez stulecia było wykorzystywane jako budulec kościołów i pałaców. W końcu słynne Forum zarosło chaszczami i popadło w zapomnienie. Do XVIII wieku służyło do wypasu bydła, a później jako miejsce targu. Prace wykopaliskowe podjęto pod koniec XIX w. i trwają one do dziś.

Było na tyle późno, że wyjście z Forum Romanum w kierunku Kapitolu (to znajdujące się za Łukiem Septymiusza Sewera) już zamknięto i musieliśmy cofnąć się do wyjścia obok świątyni Antonina i Faustyny.

38.JPG

39.JPG

Ulicą Via dei Fori Imperiali, skierowaliśmy się w kierunku północnym, mijając po drodze Forum Trajana i Kolumnę Trajana, które niestety wypadły
z planu "Rzym starożytny". :(

41.JPG

Ci vediamo a Piazza Venezia :papa:
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4699
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 04.03.2018 15:46

Pomimo fajnej mapki, którą załączyłeś i tak nie jestem w stanie ustalić, co jest czym wśród tych ruin.
Jedynie Koloseum i łuk triumfalny cesarza Sergiusza Sewera nie budzą wątpliwości.

walp napisał(a):Ulicą Via dei Fori Imperiali, skierowaliśmy się w kierunku północnym, mijając po drodze Forum Trajana i Kolumnę Trajana, które niestety wypadły z planu "Rzym starożytny". :(
Ale i tak zobaczyłeś dużo więcej kamieni, niż ja. :(
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14799
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 04.03.2018 17:36

dhmegi napisał(a):
walp napisał(a):... Święte Schody (Scala Santa)...
Pątnicy wchodzą po nich na kolanach. Do kaplicy można się dostać również w bardziej wygodny sposób, po schodach na jednej z dwóch klatek schodowych. Do kaplicy jednak nie wchodziliśmy.
Na kolanach też bym nie wchodziła.

Ja wchodziłam na kolanach. Trafiłam na zdecydowanie mniej turystów (pątników), ale to było w 2002 roku...

Jeśli chodzi o rzymskie bazyliki, moją ulubioną jest zdecydowanie Bazylika św. Pawła za Murami :)
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4699
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 04.03.2018 17:41

maslinka napisał(a):
dhmegi napisał(a):
walp napisał(a):... Święte Schody (Scala Santa)...
Pątnicy wchodzą po nich na kolanach. Do kaplicy można się dostać również w bardziej wygodny sposób, po schodach na jednej z dwóch klatek schodowych. Do kaplicy jednak nie wchodziliśmy.
Na kolanach też bym nie wchodziła.

Ja wchodziłam na kolanach. Trafiłam na zdecydowanie mniej turystów (pątników), ale to było w 2002 roku...
16 lat temu to może też bym weszła, ale teraz to moje kolana mogłyby tego nie wytrzymać :smo:

maslinka napisał(a):Jeśli chodzi o rzymskie bazyliki, moją ulubioną jest zdecydowanie Bazylika św. Pawła za Murami :)
Moją ulubioną jest Bazylika Św. Piotra, ale to chyba dlatego, że tylko tą jedną widziałam. :mrgreen:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 04.03.2018 22:26

dhmegi napisał(a):Pomimo fajnej mapki, którą załączyłeś i tak nie jestem w stanie ustalić, co jest czym wśród tych ruin.
Jedynie Koloseum i łuk triumfalny cesarza Sergiusza Sewera nie budzą wątpliwości.

Kiedy zorientujemy mapkę z obiektami na Forum, identyfikacja nie sprawia większych problemów.
Jednak pojedynczych kamieni nie podejmowałem się identyfikować. :oczko_usmiech:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 04.03.2018 22:27

Dochodzimy do Piazza Venezia, na którym jest duży ruch, a bezpieczeństwa strzegą żołnierze. Ten znajdujący się u podnóża Kapitolu i zabudowany w XV w. rzymski plac, jest bardzo znanym miejscem w mieście.

49.JPG

50.JPG

48.JPG

Znajdują się tu trzy charakterystyczne budynki: patrząc na północ, po lewej stronie mamy Pałac Wenecki (Palazzo Venezia). Ten renesansowy pałac, do połowy XVI wieku pełnił rolę rezydencji papieskiej. Później znajdowała się w nim Ambasada Republiki Weneckiej i Ambasada Austro-Węgier. Kiedy do władzy doszedł Benito Mussolini, urządził tu sobie rezydencję. Obecnie w pałacu mieści się muzeum z kolekcją zgromadzoną przez Pawła II.

42.JPG

Bazylika św. Marka nie jest widoczna na zdjęciu. Boczna elewacja Pałacu Weneckiego łączy się z fasadą bazyliki San Marco. Kościół zbudowano w IV wieku, a w w IX wieku podczas przebudowy połączono kościół i pałac, tak aby papież mógł udzielać błogosławieństwa z jego balkonu.

Po drugiej stronie znajduje się budynek Towarzystwa Ubezpieczeniowego, który wzorowany jest na Pałacu Weneckim. W prawym skrzydle budynku mieszkał pod koniec swego życia Michał Anioł.

43.JPG

54.JPG

57.JPG

Największym zainteresowaniem cieszy się jednak inny budynek na placu. Kiedy staniemy tyłem do placu, naszym oczom ukazuje się dominujący w tym miejscu Ołtarz Ojczyzny (Altare della Patria), popularnie zwany "il Vittoriano". Duża budowla z białego marmuru, jest zarazem pomnikiem króla Wiktora Emanuela II i Grobem Nieznanego Żołnierza. Pomnik został zbudowany dla uczczenia zjednoczenia Włoch.

51.JPG

53.JPG

55.JPG

56.JPG

Centralna jego część to Grób Nieznanego Żołnierza dobudowany w 1921r. Płonie tu wieczny ogień i pełniona jest warta honorowa. Wyżej, na cokole, ustawiono konny pomnik króla. Jego wysokość to 12 m. Całość zamyka kolumnowy, półokrągły portyk, zbudowany w latach 1885–1911. We wnętrzach budynku mieści się m.in. Museo del Risorgimento ze zbiorami upamiętniającymi historię walk o zjednoczenie Włoch.

47.JPG

46.JPG

44.JPG

45.JPG

Zrobiło się późno i nie mogliśmy niestety wjechać windą na taras widokowy, który jest czynny od pon. do czw. do 18:30 (w weekendy godzinę dłużej). Szkoda, miałem w planie zobaczyć panoramę Rzymu z tarasu znajdującego się na górze. :? No cóż, 4x 7 euro zostało w kieszeni. :)

Mimo wszystko budowla zrobiła na nas duże wrażenie, choć wielu Włochów jej nie lubi, czemu dają wyraz w pejoratywnych określeniach takich jak: "mydelniczka”, „maszyna do pisania”, „tort weselny” czy „sztuczna szczęka”. :oczko_usmiech:

Czas na powrót, bo jutro czeka nas una lunga passeggiata ulicami Rzymu, a trzeba jeszcze wrócić na peryferia miasta i zrobić zakupy w Centro Commerciale Anagnina. :wink:

58.JPG

Na placu wsiedliśmy do autobusu nr 51 i po 5 przystankach mieliśmy przesiadkę do metra na stacji Manzoni.

P_Venezia - Anagnina.jpg

To był wyczerpujący dzień. Gdyby nie strajk komunikacji miejskiej zawitalibyśmy jeszcze na Zatybrze, ale i tak sporo udało się dziś zobaczyć,
dlatego wieczorem było wino, muzyka i śpiew. :oczko_usmiech:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 06.03.2018 19:46

Dzień 13 – Zwiedzanie Rzymu IV - Rzym renesansu i baroku

Po Rzymie starożytnym i sakralnym, przyszedł czas na Rzym renesansu i baroku. (z małymi wyjątkami). :wink:
Odwiedzimy kilka miejsc, które znajdują się w każdym przewodniku. Wybierzemy się na ponad sześciokilometrowy spacer w sercu miasta, po znanych ulicach
i placach, poddając się urokowi Wiecznego Miasta. Dodatkowo przy pięknej pogodzie. :)

A. Audiencja generalna i spacer Via della Conciliazione
B. Zamek św. Anioła
C. Piazza Navona
D. Campo dei Fiori
E. Piazza della Rotonda - Panteon
F. Piazza di Montecitorio
G. Piazza Colonna – Kolumna Marka Aureliusza
H. Fontanna di Trevi
I. Plac Hiszpański i Schody Hiszpańskie
J. Piazza del Popolo + wzgórze Pincio


Ostatni spacer.jpg

Pewnie niektórych zdziwi pierwszy punkt dzisiejszego planu. Dlaczego nie połączyliśmy zwiedzania Watykanu sprzed dwóch dni z wizytą na placu św. Piotra podczas audiencji?

Jak pamiętacie, poniedziałek był dniem po wielkiej ulewie i pogoda jeszcze nie była idealna, a zwiedzanie Watykanu w większości było pod dachem.
Ponadto, sama audiencja trwa ok. 1,5 godz, ale należy pamiętać, że środa jest najgorszym dniem na zwiedzanie Watykanu, ponieważ bazylika oraz wejście na kopułę ze względów bezpieczeństwa jest zamknięte przed audiencją oraz jeszcze przez co najmniej godzinę po jej zakończeniu. Poza tym, wielu turystów zostaje tego dnia na zwiedzanie i z tego powodu na placu oraz w bazylice mogą być rzeczywiście tłumy.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 06.03.2018 20:06

Podoba mi się ten plan :oczko_usmiech: ,
nic bym nie wyrzuciła :oczko_usmiech: ... no może jeden punkcik nie był by aż tak bardzo konieczny :wink:
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4699
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 06.03.2018 20:11

mysza73 napisał(a):Podoba mi się ten plan :oczko_usmiech: ,
nic bym nie wyrzuciła :oczko_usmiech: ... no może jeden punkcik nie był by aż tak bardzo konieczny :wink:

Ciekawi mnie który :?:
Nie trzymaj w niepewności, odpowiedz.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Do Włoch przez Przełęcz Świętego Gotarda - strona 29
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone