Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Ziemia kłodzka i okolice (Dolina Orlicy)

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
_chudy_
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 370
Dołączył(a): 25.07.2009
Ziemia kłodzka i okolice (Dolina Orlicy)

Nieprzeczytany postnapisał(a) _chudy_ » 18.10.2011 23:40

Spis Treści:

Góry Stołowe - Czechy: Teplickie Skały #1
Góry Stołowe - Czechy: Teplickie Skały #2
Góry Stołowe - Czechy: Adrspaskie Skalne Miasto #1
Góry Stołowe - Czechy: Adrspaskie Skalne Miasto #2
Góry Stołowe - Czechy: Adrspaskie Skalne Miasto #3
Góry Stołowe: Błędne Skały
Góry Stołowe: Narożnik
Góry Stołowe: Szczeliniec Wielki
Góry Stołowe: Skalne Grzyby
Góry Orlickie: Zieleniec (zima, lato, torfowisko)
Masyw Śnieżnika: Sienna, Czarna Góra, Śnieżnik
Góry Bardzkie/Sowie: Srebrna Góra (twierdza)
Pałace w Kotlinie Kłodzkiej: Szalejów Dolny
Trasy rowerowe: Wzgórza Ścinawskie+Wambierzyce
Trasy rowerowe: Wzgórza Ścinawskie+Bożków
Trasy rowerowe: Dolina Orlicy
Uzdrowiska: Kudowa-Zdrój (Pstrążna)

Inne - do opisania w przyszłości: lista ;-)

Za pomoc w opisywaniu powyższych miejsc podziękowania dla wszystkich, którzy włączyli się w dyskusję a w szczególności dla "slapol", "dangol", "Lidia K." i "longtom" (dzięki za zdjęcia). Wątek otwarty do kontynuacji/rozwinięcia dla wszystkich chętnych :-)

Wstęp:

Witam wszystkich Cromiłośników,

zbierałem się do rozpoczęcia tego wątku jakiś czas, natchnęła mnie do niego w pewnym stopniu wzmiankakolegi "Iggiego" o skamieniałym mieście znajdującym się na Pogórzu Ciężkowickim na pograniczu Małopolski i Podkarpacia. Miejsce, nieznane mi wcześniej, przypomina mocno formacje skalne występujące w Górach Stołowych, jedynych w Polsce górach płytowych uformowanych z piaskowca a swą oryginalną formę zawdzięczających morzu, ruchom górotwórczym, zmiennym temperaturom oraz wiatrowi. Jakkolwiek nie mam wątpliwości iż wielu osobom na tym forum miejsce jest dobrze znane to nie zostało ono jeszcze szerzej opisane co uważam za dość poważne niedopatrzenie ;-) które chciałbym skorygować.

Jeśli starczy mi zacięcia, a wątek wzbudzi zainteresowanie, chciałbym rozszerzyć go również o coś na kształt mini przewodnika po całej Kotlinie Kłodzkiej bo rejon jest ogólnie rzecz biorąc zdecydowanie godny większej uwagi, zarówno biorąc pod uwagę jego walory przyrodnicze jak i, może przede wszystkim, historyczne. Z uwagi na burzliwą przeszłość tych terenów, ich pograniczne, strategiczne położenie na szlaku do Pragi roi się wprost od zabytkowych zamków, twierdz, kościołów i pałaców.

Teren w X-XIII wieku stanowił pogranicze polsko-czeskie, później wraz ze Śląskiem (którego ziemia kłodzka nie jest historyczną częścią) przypadł definitywnie koronie czeskiej by po jej przejęciu przez Habsburgów stanowić przez parę stuleci część cesarstwa Austriackiego. W międzyczasie był areną wojen husyckich (bitwa pod Czerwoną Górą) oraz niezwykle krwawej wojny 30-letniej. Obecny kształt granicy polsko-czeskiej w tym miejscu "zawdzięczamy" królowi pruskiemu Fryderykowi II, który w wyniku wojen śląskich toczonych w połowie XVIII wieku między Prusami a Austrią zajął lwią część Śląska wraz z Ziemią Kłodzką i przyłączył te tereny do Prus. Po drugiej wojnie światowej kształt granicy został zachowany jakkolwiek wiele nie brakowało by Ziemia Kłodzka mniej lub bardziej (nie)słusznie została przekazana Czechosłowacji, która rościła sobie do niej pretensje. Do Kotliny wjechał nawet z Czech pociąg pancerny i tylko zdecydowana postawa polskich władz, które zagroziły zajęciem spornego terenu Śląska Cieszyńskiego oraz interwencja wujaszka Stalina sprawiły że nie skończyło się to konfliktem zbrojnym. Swoją drogą być może taka "zamiana" byłaby nawet w tym momencie "sprawiedliwa" (Czesi zajęli Śląsk Cieszyński wykorzystując polskie zaangażowanie w wojnę z Rosją w 1920 roku w wyniku czego za granicą pozostało 150 tys. osób deklarujących polską narodowość) ale Śląsk był dla Czechosłowacji zbyt ważny gospodarczo by taka opcja mogła jej odpowiadać. Ciekawostką jest fakt, że względy gospodarcze w innej sytuacji zaważyły w drugą stronę - w 1951 r. w wyniku "umowy o zamianie granic" Polska utraciła na rzecz ZSRR Sokalszczyznę (na której odkryto akurat bogate złoża węgla) otrzymując w zamian szmat pięknych lasów bieszczadzkich ze stolicą w Ustrzykach Dolnych...

Fakt iż są to tzw. "ziemie odzyskane" (czytaj mają charakter odszkodowania cudzym kosztem za powojenne terytorialne straty na wschodzie) powodował że bardzo długo, jak i cały Śląsk, traktowane były nieco po macoszemu, zarówno przez komunistyczne władze centralne jak i miejscową ludność. Przez długie lata żywa była obawa że "Niemcy tutaj wrócą" więc siłą rzeczy nie ma co w te ziemie inwestować i lepiej traktować je jak coś na kształt wewnętrznej kolonii (gruz ze zrujnowanych Kostrzyna czy Wrocławia posłużył na odbudowę Warszawy). Żywa też była, i w początkowym okresie poniekąd zrozumiała, nienawiść do Niemców i wszystkiego co niemieckie, która niestety nie najlepiej przysłużyła się lokalnym zabytkom - XVIII pałac w Korytowie:

Obrazek
Pałac w Korytowie - źródło http://wroclaw.hydral.com.pl/

przez lata służył jako zabudowania gospodarcze PGR-u i dziś jest w opłakanym stanie. Przepiękna 33-metrowa wieża widokowa na Śnieżniku:

Obrazek
Wieża imienia cesarza Wilhelma na Śnieżniku - źródło http://wroclaw.hydral.com.pl/

przez lata niszczała by w roku 1973 zostać wysadzona "ze względów bezpieczeństwa" i trudno mieć wątpliwości że zaszkodził jej poważnie fakt posiadania w nazwie imienia pruskiego cesarza...

Paradoksalnie jednak, fakt iż ingerencje w lokalną infrastrukturę były przez lata minimalne można uznać za zaletę tego regionu dzięki której do dziś można bez trudno odnaleźć miejsca sprawiające wrażenie że czas stanął w miejscu a odległa historia jest tuż obok zaraz na wyciągnięcie ręki. Choć z drugiej strony żal często patrzeć w jakim stanie znajdują się dziś często lokalne zamki i pałace i trudno oprzeć się wrażeniu że chyba niektórzy po 65 latach wciąż czują się tam jedynie gośćmi...

Tyle tytułem wprowadzenia, zdaję sobie sprawę że tego rodzaju szczegółowe opisy historyczne będą prawdopodobnie ciekawe jedynie dla zdecydowanej mniejszości bywalców forum ale też nie liczę na wielką publikę - w końcu jak podkreśliłem wielką zaletą Ziemi Kłodzkiej jest właśnie jej kameralność ;-) Ostrzegam też że z braku czasu nie będę w stanie ciągnąć wątku tak regularnie jak poprzednich (jakąś część wolnego czasu muszę m.in wydzielić na śledzenie forumowych wywodów "Wojtka-Franza" ;-)) ale też nie widzę takiej potrzeby - plan jest aby wykluło się coś spójnego do wiosny kiedy forumowe hasło "Polska na weekend" będzie łatwiejsze do zrealizowania.

Na koniec migawka z Gór Stołowych (czeskich, które z uwagi na prozaiczny fakt iż mam stamtąd najlepsze zdjęcia planuję opisać w pierwszej kolejności) aby było wiadomo "o co to całe halo" i o czym w następnych odcinkach będzie mowa:

Obrazek

Pozdrawiam.
Ostatnio edytowano 11.05.2012 23:44 przez _chudy_, łącznie edytowano 14 razy
Magda O.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1747
Dołączył(a): 20.07.2010
Re: Ziemia Kłodzka i okolice (Góry Stołowe)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magda O. » 19.10.2011 10:16

_chudy_ napisał(a):
Jeśli starczy mi zacięcia, a wątek wzbudzi zainteresowanie



Moje zainteresowanie wzbudził, czekam zatem na dalszą część :wink:
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Ziemia Kłodzka i okolice (Góry Stołowe)

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 19.10.2011 10:34

Magda O. napisał(a):
_chudy_ napisał(a):
Jeśli starczy mi zacięcia, a wątek wzbudzi zainteresowanie



Moje zainteresowanie wzbudził, czekam zatem na dalszą część :wink:


Zatnij się, zatnij. :wink:
piwo34
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 98
Dołączył(a): 07.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piwo34 » 19.10.2011 11:20

Zapowiada się bardzo ciekawie. Będę tu zaglądał. Pozdrawiam
Piotrek
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008
Re: Ziemia Kłodzka i okolice (Góry Stołowe)

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 19.10.2011 11:49

_chudy_ napisał(a): Jakkolwiek nie mam wątpliwości iż wielu osobom na tym forum miejsce jest dobrze znane to nie zostało ono jeszcze szerzej opisane co uważam za dość poważne niedopatrzenie ;-) które chciałbym skorygować.



Bardzo dobrze znane... było kiedyś, bo bywałem również w Kotlinie Kłodzkiej nawet kilkanaście razy w roku. Ale to było w latach 70-tych i w pamięci mocno się zatarło. Ale sentyment pozostał. :D

Opisuj i dawaj, co tam masz - szczególnie zdjęcia, a jak Ci ich zabraknie, to dorób trochę nowych. :lol:
Marek73
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 234
Dołączył(a): 28.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marek73 » 19.10.2011 12:05

I ja chętnie poczytam.
Krzysztof i Lidia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3282
Dołączył(a): 23.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzysztof i Lidia » 19.10.2011 12:11

Jako że ostatnio coraz częściej chodzi mi po głowie wypad w tamte rejony, zapisuję się do czytelni

:)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 19.10.2011 12:25

W taki pośrednio-bezpośredni sposób dowiedzialem się, iż śledzisz czasem moje wywody. :lol:

W Kotlinie Kłodzkiej byłem kilka razy, ale bardzo dawno. W latach młodzieńczych przeszliśmy tam z kumplami szmat drogi, targając namiot i telepadło (wielki gar z przykrywką i trójnóg z łańcuchem do mocowania gara nad ogniskiem).
Wtedy goniliśmy się po Błędnych Skałach, bo jeszcze żadnych restrykcji tam nie wprowadzono.

W czasach nowożytnych tylko mały skok do Skalnych Grzybów w drodze powrotnej z Teplickich i Adrspasskich. 8)

Pozdrawiam,
Wojtek
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 19.10.2011 12:45

Chudy, bardzo fajnie, że piszesz o Kotlinie Kłodzkiej. Nie byłam tam od... kilkunastu lat :wink: Kilka wypadów, jeszcze z rodzicami, do Polanicy, w Góry Stołowe, Szczeliniec, latem i zimą, wspominam bardzo miło.
Będę musiała się tam wybrać znowu, teraz - w "dorosłym życiu" :wink:

Czekam na więcej i pozdrawiam :)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 19.10.2011 17:33

Też czasami zaglądnę, bo to moje rodzinne strony :)
wawerek
Croentuzjasta
Posty: 205
Dołączył(a): 10.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) wawerek » 19.10.2011 19:07

W Górach Stołowych byłem tylko dwa razy w życiu, ale obok Tatr to jedno z piękniejszych górskich miejsc w Polsce, dlatego z dużym zainteresowaniem będę śledził wątek.
HAncur
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 695
Dołączył(a): 29.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) HAncur » 19.10.2011 19:10

Ostatnio przeglądałam zdjęcia z naszej majówki z Kotliny Kłodzkiej z myślą, że teren ten nie jest jeszcze opisany na cro. Bardzo się cieszę, że jednak jest. Też życzę zacięcia :D
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 19.10.2011 19:39

Jako że w Kotlinie Kłodzkiej co czas jakiś bywam 8) ( ostatnio w lipcu w Pasterce - tyle że weekend deszczowy :( się trafił), to na wirtalną wycieczkę też się zapisuję :D
joajer
Cromaniak
Posty: 638
Dołączył(a): 15.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) joajer » 19.10.2011 20:37

Jeśli nie wiecie gdzie jechać to podpowiem a Wy poszperajcie w google:
Szczeliniec nr1, Błędne skały nr 2, Skalne miasto- Adrszpaskie skaly ( Teplice n Metui - Czechy) nr 3. Wszystkie trasy są lekkie, wystarczy kondycja lepsza niż minimum, jedynie Błędne skały wymagają czasem przejścia na klęczkach itp.
Jeśli ktoś nie był to polecam, bardzo fajnie...a nieczęsto można znaleźć miejsca ciekawe, warte odwiedzin.
_chudy_
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 370
Dołączył(a): 25.07.2009
Re: Ziemia Kłodzka i okolice (Góry Stołowe)

Nieprzeczytany postnapisał(a) _chudy_ » 20.10.2011 11:12

Witam wszystkich serdecznie, całkiem spory ruch się tutaj zrobił...

Sądziłem że ze względu na aurę za oknem wątek w temacie "Polska na weekend" nie będzie miał wielkiego wzięcia tak więc cieszę się że udało mi się was zainteresować moimi rodzinnymi stronami.

longtom napisał(a):
Magda O. napisał(a):
_chudy_ napisał(a):
Jeśli starczy mi zacięcia, a wątek wzbudzi zainteresowanie



Moje zainteresowanie wzbudził, czekam zatem na dalszą część :wink:


Zatnij się, zatnij. :wink:


piwo34 napisał(a):Zapowiada się bardzo ciekawie. Będę tu zaglądał. Pozdrawiam
Piotrek


Marek73 napisał(a):I ja chętnie poczytam.


Krzysztof i Lidia napisał(a):Jako że ostatnio coraz częściej chodzi mi po głowie wypad w tamte rejony, zapisuję się do czytelni

:)


maslinka napisał(a):Chudy, bardzo fajnie, że piszesz o Kotlinie Kłodzkiej. Nie byłam tam od... kilkunastu lat :wink: Kilka wypadów, jeszcze z rodzicami, do Polanicy, w Góry Stołowe, Szczeliniec, latem i zimą, wspominam bardzo miło.
Będę musiała się tam wybrać znowu, teraz - w "dorosłym życiu" :wink:

Czekam na więcej i pozdrawiam :)


wawerek napisał(a):W Górach Stołowych byłem tylko dwa razy w życiu, ale obok Tatr to jedno z piękniejszych górskich miejsc w Polsce, dlatego z dużym zainteresowaniem będę śledził wątek.


Oficjalnie witam w moim wątku wszystkich razem i każdego z osobna :-)

dangol napisał(a):Jako że w Kotlinie Kłodzkiej co czas jakiś bywam 8) ( ostatnio w lipcu w Pasterce - tyle że weekend deszczowy :( się trafił), to na wirtalną wycieczkę też się zapisuję :D


Zauważyłem szperając po Cro.pl w poszukiwaniu relacji o Kotlinie Kłodzkiej :-) I przy okazji wszystkim Twoją dolnośląską relację polecam :-) Szczególnie opis Lasówki w Dolinie Dzikiej Orlicy.

HAncur napisał(a):Ostatnio przeglądałam zdjęcia z naszej majówki z Kotliny Kłodzkiej z myślą, że teren ten nie jest jeszcze opisany na cro. Bardzo się cieszę, że jednak jest. Też życzę zacięcia :D


Trochę jednak już jest, patrz wyżej. Również witam :-)


slapol napisał(a):Też czasami zaglądnę, bo to moje rodzinne strony :)


Witam ziomka :-)

jan_s1 napisał(a):
_chudy_ napisał(a): Jakkolwiek nie mam wątpliwości iż wielu osobom na tym forum miejsce jest dobrze znane to nie zostało ono jeszcze szerzej opisane co uważam za dość poważne niedopatrzenie ;-) które chciałbym skorygować.



Bardzo dobrze znane... było kiedyś, bo bywałem również w Kotlinie Kłodzkiej nawet kilkanaście razy w roku. Ale to było w latach 70-tych i w pamięci mocno się zatarło. Ale sentyment pozostał. :D

Opisuj i dawaj, co tam masz - szczególnie zdjęcia, a jak Ci ich zabraknie, to dorób trochę nowych. :lol:


Hmm, wydaje mi się jednak że akurat tam (w Górach Stołowych bo je miałem na myśli) ruch turystyczny jest jednak stosunkowo duży. Choć fakt, że często spotykałem się już ze zdziwieniem że "coś takiego jest gdzieś w Polsce". Jeśli chodzi o samą Kotlinę to jest w niej znacznie spokojniej pod tym względem. Zdjęcia będą, choć te z polskiej części będę musiał jakoś przetransferowąć na formę elektroniczną bo w zdecydowanej większości były robione x lat temu legendarnym rosyjskim "Zenitem" i istnieją obecnie jedynie w formie papierowej. Nowe to dopiero na wiosnę raczej, taka aura to nie dla mnie :-)

Franz napisał(a):W taki pośrednio-bezpośredni sposób dowiedzialem się, iż śledzisz czasem moje wywody. :lol:

W Kotlinie Kłodzkiej byłem kilka razy, ale bardzo dawno. W latach młodzieńczych przeszliśmy tam z kumplami szmat drogi, targając namiot i telepadło (wielki gar z przykrywką i trójnóg z łańcuchem do mocowania gara nad ogniskiem).
Wtedy goniliśmy się po Błędnych Skałach, bo jeszcze żadnych restrykcji tam nie wprowadzono.

W czasach nowożytnych tylko mały skok do Skalnych Grzybów w drodze powrotnej z Teplickich i Adrspasskich. 8)

Pozdrawiam,
Wojtek


Śledzę, śledzę ale niestety nie nadążam :-( I jako że z reguły w relacji jestem -naście stron do tyłu to się nie ujawniam bo głupio odpisywać na posty sprzed iluś tam miesięcy :lol:

joajer napisał(a):Jeśli nie wiecie gdzie jechać to podpowiem a Wy poszperajcie w google:
Szczeliniec nr1, Błędne skały nr 2, Skalne miasto- Adrszpaskie skaly ( Teplice n Metui - Czechy) nr 3. Wszystkie trasy są lekkie, wystarczy kondycja lepsza niż minimum, jedynie Błędne skały wymagają czasem przejścia na klęczkach itp.
Jeśli ktoś nie był to polecam, bardzo fajnie...a nieczęsto można znaleźć miejsca ciekawe, warte odwiedzin.


Witam również, w kolejnych postach opiszę te miejsca dokładniej i wrzucę co ładniejsze zdjęcia które mam.

Pozdrowienia.
Ostatnio edytowano 20.10.2011 13:46 przez _chudy_, łącznie edytowano 1 raz
Następna strona

Powrót do Polska



cron
Ziemia kłodzka i okolice (Dolina Orlicy)
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone