Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Istria - Fazana i okolice

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
wakacje2010
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 91
Dołączył(a): 16.08.2010
Istria - Fazana i okolice

Nieprzeczytany postnapisał(a) wakacje2010 » 16.08.2014 11:51

W tym roku mieliśmy zaplanowany mieliśmy urlop w Chorwacji na Istrii. Wyprawa była oczywiscie pod znakiem zapytania ze wzgledu na wczęsniejsze nasze pobyty w szpitalu. Jednak wszystko jakoś ułożyło się pomyślnie, Opatrzność jednak czuwa nad nami. Tak wiec, tym razem był to mega rodziny wyjazd - w sumie 8 osób. Nasi towarzysze jechali po raz pierwszy na Chorwację.

Trasa Kraków - Fazana przebiegła dość gładko - co prawda jechaliśmy w nocy, wiec ruch też nie był za duży, ale aż 3x spotkaliśmy policje na Słowacji z radarem.... na szczęście my jechaliśmy "przepisowo". Oni chyba spać w nocy nie mogą ;)

Na Słowacji ok. 1 w nocy "spotkaliśmy" jeszcze JELENIA - z gignatycznym porożem pasącego i skubiącego trawę przy drodze.... jak już drzemaliśmy, tak szybko wszyscy się obudzili. Myślałam, że zawału dostanę ze stresu, bałam się, że ten jeleń sie barziej wystraszy niż JA i wyskoczy na jezdnię, a był naprawdę mega duży.

Potem już spotykaliśmy tylko liski, na szczęście nie wyskakiwały pod koła tylko szły poboczem zgodnie z zasadami ruchu drogowego ;)

Tak minęła nam noc pełna wrażeń, dzieci oczywiście przespały.

Fazana przywiatała nas pogodą 23 stopnie.... wiec szału nie było. Spytałam naszych gospodarzy jaka jest pogoda a tu krótka odpowiedz " so-so" (taka sobie). Kolejne dni miały nam pokazać, co znaczy "so-so" ;)

Obrazek

takich chmur to nigdy w Chorwacji nie widzieliśmy....

Obrazek

ups...prawie jak tornado ...

taki był początek....

kto ma ochotę poczytać co było dalej ;) zapraszam :D
Fresz
Croentuzjasta
Posty: 197
Dołączył(a): 04.11.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fresz » 16.08.2014 14:09

Witam, czytam i oglą :D dam
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 16.08.2014 15:38

wakacje2010 napisał(a):Fazana przywiatała nas pogodą 23 stopnie.... wiec szału nie było. Spytałam naszych gospodarzy jaka jest pogoda a tu krótka odpowiedz " so-so"

Gdy gospodarze twierdzą, że pogoda jest so-so, to zawsze coś się za tym kryje ... :)
wakacje2010 napisał(a):kto ma ochotę poczytać co było dalej ;) zapraszam :D

Chętnie się dowiem. :wink:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 16.08.2014 15:53

Ja też chętnie popatrzę. Miło wspominam swój zeszłoroczny pobyt na Istrii. Chociaż Fazana jest mi nieznana :).
aquarius1983
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 25.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) aquarius1983 » 16.08.2014 20:56

W tym roku również byliśmy w Fazanie, od 29 lipca. Pogoda na początku pobytu nie była zachęcająca, ale z czasem poprawiła się. Z przyjemnością przeczytam tę relację.
Załączniki:
DSCN0155.JPG
wakacje2010
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 91
Dołączył(a): 16.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) wakacje2010 » 17.08.2014 15:45

oo my też zaczęlismy 27.07 i pierwsze 4 dni były dość "klimatyczne" ;)

Skoro pogoda była jaka była postanowiliśmy zacząć urlop od zwiedzania

na pierwszy strzał poszedł POREĆ (Parenzo) fajne małe miasteczko. Starówka urocza, fajne knajpki z regionalnym oczywiscie jedzeniem. Widać weneckie klimaty, ach te okna!
Obrazek

najwazniejszym obiektem do zwiedzenia jest oczywiście Bazylika Eufrazjusza, jak dla mnie trochę zaniedbana, albo jeszcze nie odnowiona. jednak jest to arcydzieło architektury bizantyjskiej jak mówił mówił przewodnik ;) wiec nie mogliśmy jej nie zobaczyć :D
Wewnatrz piekne mozaiki podłogowe, ale tylko pozostałości po nich.
Tu wejscie do Bazyliki:
Obrazek

tutaj widok z wieży
Obrazek

tutj wnętrze Bazyliki
Obrazek

spacerkiem wzdłuż uliczek -wyślizgane i mokre po deszczu .....trochę niebezpieczne.

Bardzo dużo turystów było, moze też ze wzgledu na tą pochmurną pogodę.
Obrazek

widokna port-widać jak było pochmurno
Obrazek
doris_ka
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 198
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) doris_ka » 17.08.2014 19:57

Na Istrii mnie jeszcze nie było więc chętnie poczytam.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 17.08.2014 20:12

wakacje2010 napisał(a):najwazniejszym obiektem do zwiedzenia jest oczywiście Bazylika Eufrazjusza, jak dla mnie trochę zaniedbana, albo jeszcze nie odnowiona. jednak jest to arcydzieło architektury bizantyjskiej jak mówił mówił przewodnik ;) wiec nie mogliśmy jej nie zobaczyć :D

Na liście światowego dziedzictwa UNESCO, Chorwacja ma wpisanych siedem obiektów.

Jednym z nich, jest opisywana przez Ciebie bazylika. Niestety, na żywo jeszcze jej nie widziałem.
wakacje2010
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 91
Dołączył(a): 16.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) wakacje2010 » 18.08.2014 07:08

Bazylika jest ładna, ale jak widziałam mozaikę stojąca w wodzie prawie po kostki.... to aż żal...

Następnym miasteczkiem był ROVINJ – u góry nad miastem i portem góruje katedra św. Eufemii z czasów wczesnochrześcijańskich.

Obrazek

Nagrodą dla turystów za wejście na wieżę katedry jest cudowny widok na całą zatokę i miasteczko. WARTO podjąć trud i wejść na górę.

Wejście na wieżę jest naprawdę ekstremalne, bo schody mają takie szczeble jak drabina i cały czas miałam wrażenie, że ta drewniana konstrukcja runie ;) Wejście to jednak był pikuś…. zejście kosztowało jeszcze więcej stresu ;) Wchodziliśmy na górę z małym chłopcem ;) z wada serca .... ale łobuz nawet sie nie zmachał ;)

Wieża ma 61 m wysokości była wzorowana na dzwonnicy św. Marka w Wenecji.

widoczki z góry
Obrazek

Obrazek

sweet focia ;)
Obrazek


Obrazek

i ktoś daty w aparacie nie zmienił ;) :lool:

Obrazek

cdn.
jacek73
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 904
Dołączył(a): 24.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacek73 » 18.08.2014 08:18

to i ja zasiadam powspominam Istria i Fazana były w tym roku w połowie czerwca
Pozdr Jacek :hut:
Calapula
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 703
Dołączył(a): 13.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Calapula » 18.08.2014 08:35

Widoczna z okien wieży katedry św. Eufemii wyspa należała przed wojną do Polaka hrabiego Ignacego Korwin-Milewskiego.
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 18.08.2014 09:47

Calapula napisał(a):Widoczna z okien wieży katedry św. Eufemii wyspa należała przed wojną do Polaka hrabiego Ignacego Korwin-Milewskiego.


8O


Na wyspie św. Katarzyny koło Rovinju znajduje się pałacyk hrabiego Ignacego Korwin-Milewskiego zbudowany na przełomie XIX/XX wieku według projektu krakowskiego architekta Teodora Talowskiego. Korwin-Milewski posiadał w swojej rezydencji wspaniałą kolekcję polskiego malarstwa w tym dzieła takich malarzy jak Gierymskiego, Chełmońskiego, Pankiewicza, Wyczółkowskiego, Stanisławskiego, de Laveaux, Malczewskiego, Matejki.
wakacje2010
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 91
Dołączył(a): 16.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) wakacje2010 » 18.08.2014 10:06

o kurcze... nie pisało o tym w moim przewodniku ;) ciekawe ;)
onyxx72
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 44
Dołączył(a): 14.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) onyxx72 » 18.08.2014 10:37

To i my sie dosiadziemy:)
wakacje2010
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 91
Dołączył(a): 16.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) wakacje2010 » 19.08.2014 06:45

Parę kilometrów od naszej Fazany na na wapiennym wzgórzu góruje twierdza (gotycko-renesansowego kasztelu Soardo-Bembo,) w małej miejscowości Bale -Valle. Bardzo urokliwe miejsce, pełno uliczek zakamarków, śpiących leniwie kotów i male galeryjki - straganiki z miejscowymi wytworami rąk ludzkich . A to malowane kamyczki, a to wypalane gipsowe figurki i oczywiście miód, dżemy .
Mnie to miasteczko urzekło, cisza spokój, życie płynie jakoś wolniej - spokojnie. Turystów nie było.


zamek - w zamku jest muzeum do zwiedzania
Obrazek

Obrazek

kościół sw. Elżbiety
Obrazek


Obrazek

to co urzeka mnie najbardziej - to te stare uliczki ;)
Obrazek

W Bale odbywa się festiwal Jazzowy i oczywiście musi być tez knajpa jazzowa ;) dość klimatycznie wyglądająca

Obrazek

Obrazek

na koniec Urząd Miasta - na ścianach sa stare tablice, które mają zamazane napisy, trudno było je odszyfrować
Obrazek

zapomniałabym o Kościele św. Ducha z XVw. z freskami w środku.
Obrazek
Kościółek ogólnodostępny otwarty. Miniaturowy ;)

Polecam też kawę w tej miejscowości, bardzo dobra,. ładnie podana. Kawiarnia jest obok kościoła św. Ducha.

Jest jedno z piękniejszych miejsc jakie widziałam, a zaleta jest cisza, spokój i prawie zupełny brak turystów chociaż w miasteczku jest hotel Hotel La Grisa - bardzo elegancki.
Następna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Istria - Fazana i okolice
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone