Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Ziemia kłodzka i okolice (Dolina Orlicy)

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 20.10.2011 11:39

Z radością się przejdę. :papa:
wojan
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5547
Dołączył(a): 17.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojan » 20.10.2011 14:52

No to i ja zdejmę buty z kołka i dołączę do wycieczki, tym bardziej że w Kotlinie Kłodzkiej nigdy nie byłem ... :D
Użytkownik usunięty
Re: Ziemia Kłodzka i okolice (Góry Stołowe)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 20.10.2011 17:45

_chudy_ napisał(a):
slapol napisał(a):Też czasami zaglądnę, bo to moje rodzinne strony :)


Witam ziomka :-)
....


Ziomka z Wrocka, czy ziomka z Ziemi Kłodzkiej :?: :lol: (kilkanaście pierwszych moich lat mieszkałem w Międzygórzu - wieżę widokową na Śnieżniku widziałem na własne oczy...).

P.S.
Kilkoma fotkami w Twojej relacji mogę Cię wspomóc (oczywiście, jeśli będziesz sobie tego życzył).
Pozdrav
_chudy_
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 370
Dołączył(a): 25.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) _chudy_ » 21.10.2011 12:02

Crayfish napisał(a):Z radością się przejdę. :papa:


wojan napisał(a):No to i ja zdejmę buty z kołka i dołączę do wycieczki, tym bardziej że w Kotlinie Kłodzkiej nigdy nie byłem ... :D


Hoho, grono coraz bardziej szacowne się zbiera... :wink: Witam, witam.

slapol napisał(a):
_chudy_ napisał(a):
slapol napisał(a):Też czasami zaglądnę, bo to moje rodzinne strony :)


Witam ziomka :-)
....


Ziomka z Wrocka, czy ziomka z Ziemi Kłodzkiej :?: :lol: (kilkanaście pierwszych moich lat mieszkałem w Międzygórzu - wieżę widokową na Śnieżniku widziałem na własne oczy...).

P.S.
Kilkoma fotkami w Twojej relacji mogę Cię wspomóc (oczywiście, jeśli będziesz sobie tego życzył).
Pozdrav


Wygląda na to że i stąd i stąd :-) W Kotlinie Kłodzkiej nie mieszkam od 10 lat odkąd wyjechałem stamtąd na studia do Wro, a pochodzę spod Kłodzka więc siłą rzeczy tereny bardzo dobrze znam. Wieży niestety nie miałem szans widzieć a kupę gruzu na szczycie Śnieżnika brałem za naturalny element krajobrazu dopóki ktoś mnie kiedyś nie oświecił...

Jeśli masz chwilę czasu i chęć to jak najbardziej zapraszam do pociągnięcia tematu, z pewnością bardziej szczegółowo jesteś w stanie omówić rejon Międzygórza-Międzylesia-Bystrzycy Kłodzkiej. Nie mam też niestety żadnych fotek z Błędnych Skał :-( :oops: (byłem tam raz i najwidoczniej akurat bez aparatu) a zawsze zdjęcia lepiej przemawiają niż suchy tekst więc jeśli jesteś w stanie tu pomóc to również zapraszam.

Pozdrowienia.
joajer
Cromaniak
Posty: 638
Dołączył(a): 15.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) joajer » 21.10.2011 18:54

Z fotkami to akurat nie ma teraz problemu, wpisujesz" błędne skały" w google ,klikasz grafika i masz wiele, wiele zdjęć, to samo Szczeliniec itd.
Generalnie polecam, naprawdę jeden z ciekawszych regionów Polski i Czech.
_chudy_
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 370
Dołączył(a): 25.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) _chudy_ » 21.10.2011 23:59

joajer napisał(a):Z fotkami to akurat nie ma teraz problemu, wpisujesz" błędne skały" w google ,klikasz grafika i masz wiele, wiele zdjęć, to samo Szczeliniec itd.
Generalnie polecam, naprawdę jeden z ciekawszych regionów Polski i Czech.


Widzę że kolega próbuje mocno odwieść mnie od ciągnięcia tego wątku ;-) Ale ja się tak łatwo nie poddam :lol: A tak na poważnie - podchodząc w ten sposób chyba nie byłoby w ogóle sensu pisać na tym forum jakichkolwiek relacji... Wpisać w google, obejrzeć milion zdjęć i wszystko już "wiadomo". Trochę racji może i też masz ale ja zdecydowanie wolę przeglądać zdjęcia tutaj, opatrzone komentarzem i okraszone opisem wrażeń autora, z możliwością zadania pytań itd. Wiele osób traktuje też mam wrażenie to forum jako swego rodzaju bazę wiedzy i pojawiały się np. takie zapytania ale poza tym że konkretów było niewiele to obecnie straszy tam Justin i jego panda... W ostateczności wrzucę coś z netu jeśli nikt kto ma coś ładnego z Błędnych Skał się nie znajdzie ale generalnie wolałbym tego uniknąć.

Wracając do tematu - miejsca najbardziej warte odwiedzenia w Górach Stołowych zostały już w zasadzie wymienione - po polskiej stronie są to labirynty skalne Błędnych Skał oraz Szczeliniec Wielki (jest jeszcze Szczeliniec Mały ale tam jest obecnie rezerwat zamknięty dla ruchu turystycznego) oraz leśny szlak "skalnych grzybów" prowadzący z Batorówka do szosy stu zakrętów między Radkowem a Karłowem. W Czechach są to przede wszystkim Ardspasko-Teplickie skały, położone blisko siebie, ze szlakiem łączącym oba "skalne miasta". Mimo iż są to te same góry to między polskimi i czeskimi labiryntami występują pewne wyraźne różnice - o ile w Polsce mają one charakter wyraźnych, zwartych kulminacji "wystających" mocno ponad płaskowyż Gór Stołowych, to w Czechach są to mocno rozczłonkowane grupy ukrytych w lesie ostańców piaskowcowych o pionowych ścianach i wysokościach względnych dochodzących do 70-100 m (!). Siłą rzeczy służą one jako miejsce treningu (?) dla czeskich taterników, którzy są na tych skałkach częstym widokiem.

Same skalne w Czechach miasta są moim stosunkowo późnym odkryciem - mimo iż mam/miałem tam blisko to przez długi okres czasu wierzyłem naiwnie patriotycznej przewodnikowej notce stwierdzającej iż "najwyższa i najbardziej atrakcyjna część Gór Stołowych znajduje się w całości po stronie polskiej". O ile z pierwszą częścią tego zdania polemizować nie można (w Czechach najwyższe szczyty nie przekraczają 800 m, znajdujący się w całości w Polsce najwyższy Szczeliniec Wielki w najwyższym punkcie ma 919 m) to z drugą już jak najbardziej. Czeskie Góry Stołowe są głównym powodem dla którego w tytule wątku dodałem "i okolice" bo trudno pisząc o tym terenie o nich nie wspomnieć. Warto oczywiście zajrzeć i tu i tu, stopień atrakcyjności jest moim zdaniem zbliżony jakkolwiek Czesi umieją się w moim odczuciu lepiej promować - czeska strona jest w dwóch językach i ogólnie sprawia zdecydowanie lepsze wrażenie niż polska. Obsługa czeskiego rezerwatu również moim zdaniem robi więcej aby uatrakcyjnić pobyt turystom (o czym później).

Szlaki w Teplicach i Adrspachu są łatwe, podejścia niewielkie jakkolwiek odradzam wybieranie się tam z wózkiem dziecięcym - piszę o tym bo ostatnim razem w Adrspachu widziałem coś takiego - jakkolwiek w niektóre miejsca dojść w ten sposób można to w te najatrakcyjniejsze raczej nie za bardzo... Lepiej też wybrać się przed, a nie po obiedzie:

Obrazek
"Mysia Dziura" w Adrspaskich skałach

Parę migawek z Teplickich skał:

Obrazek
Punkt widokowy przy ruinach zamku "Strzemię"

Obrazek
Plan zamku Strzemię

Gdyby nie powyższa tablica trudno byłoby się zorientować że coś tam kiedyś było bo z zamku pozostało do dziś niewiele...

Obrazek
Skryte w lesie Teplickie skały

Obrazek
Początkowy fragment szlaku

Obrazek
Ogromne piaskowcowe ostańce

Obrazek
"Wykałaczka Karkonosza"

cdn
Sylwetka...
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5132
Dołączył(a): 14.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sylwetka... » 22.10.2011 08:19

Chętnie przyłączę się do "grupy wycieczkowej" :D i powędruję z przewodnikiem :wink:
Dwa lata temu właśnie wracając z Pragi "zahaczyliśmy" tylko ten region z zapewnieniem, że musimy się wybrać tam na weekend. Może właśnie to będzie któryś wiosenny weekend :?: :D
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 22.10.2011 09:09

_chudy_ napisał(a):Nie mam też niestety żadnych fotek z Błędnych Skał :-( :oops: (byłem tam raz i najwidoczniej akurat bez aparatu) a zawsze zdjęcia lepiej przemawiają niż suchy tekst więc jeśli jesteś w stanie tu pomóc to również zapraszam.


Poczułam się zaproszona :D

Przed wybraniem się można poczytać o Błędnych Skałach tu i tu
Z tych dwóch stron dowiemy się, jak dojechać, gdzie się można zatrzymać i że im się jest mniejszym i szczuplejszym tym lepiej.

A ja dodam, że szlak jest jednokierunkowy, w ładniejsze dni przebywają tłumy, w labiryncie jest bardzo mało miejsc gdzie większą grupę dałoby się przepuścić i dlatego jest się popędzanym przez np. rozwrzeszczaną grupę dzieciaków nad którą wychowawca nie jest w stanie panować. Kontemplowanie i spokój jest możliwy dopiero na krajobrazowym szlaku tzw ścieżce dydaktycznej. Ale żeby wracać tą ścieżką należy zostawić samochód na tzw dolnym parkingu i podejść do błędnych skał turystycznym szlakiem przez las.

Byłam w Błędnych Skałach w tym roku na początku wakacji i dla mnie to miejsce okazało się "obłędne". Nie wiem co tam jest w tych skałach czy pod nimi ale ..... mój zaledwie półroczny Fuji zaczął się tam psuć, przestał ostrzyć na szerokim kącie i to z każdym zdjęciem coraz gorzej. Wtedy po powrocie myślałam, że to warunki świetlne były bardzo złe. Był pochmurny dzień, labirynt nie jest przecież oświetlony żadnym dodatkowym światłem :wink: Ale niestety fuji się w labiryncie popsuł. :cry: i zdjęcia wyszły jak widać poniżej.
Dlatego pokażę tylko kilka małych zdjęć na dowód, że Cromaniacy też tam byli i po labiryncie pochodzili.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czy warto się - pewnie że warto :D
Bardzo lekki, niewyczerpujący, ciekawy spacerek między, pod, obok skałek po drewnianych ścieżkach i ściśle określonym szlakiem. Najłatwiejszy spośród ciekawych szlaków w Górach Stołowych czyli szlaków po Szczelińcu Wielkim czy w Teplickich i Adrszpaskich Skałach w Czechach.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12173
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 22.10.2011 11:58

Lidia K napisał(a): Cromaniacy też tam byli i po labiryncie pochodzili..


Byli i chodzili. I po Błędnych Skałach i po Szczelińcu. ;)

Obrazek

Obrazek

pzdr :wink:
Kiepura
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4359
Dołączył(a): 17.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kiepura » 22.10.2011 13:42

Kotlina Kłodzka ? Rzadko sie wpisuje w takie tematy. Tu jednak powiem:

Jestem na posterunku :D

Znakomite miejsce na weekendy, także na kilkudniowy pobyt. Z Krakowa to tylko 3 godziny jazdy. Miejscami pustki porównywalne z dawnym Beskidem Niskim. Długie puste doliny idealne na rowerowe eskapady. Na piwo do Czech można skoczyć. (Chociaż ostatnio to nasze piwo lepsze.)

Można powiedzieć, że opuszczając to miejsce jesteśmy napromieniowani energią :lool:

Chętnie poczytam. :sm:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 22.10.2011 21:25

_chudy_ napisał(a):...
Wygląda na to że i stąd i stąd :-) W Kotlinie Kłodzkiej nie mieszkam od 10 lat odkąd wyjechałem stamtąd na studia do Wro, a pochodzę spod Kłodzka więc siłą rzeczy tereny bardzo dobrze znam. Wieży niestety nie miałem szans widzieć a kupę gruzu na szczycie Śnieżnika brałem za naturalny element krajobrazu dopóki ktoś mnie kiedyś nie oświecił...

Jeśli masz chwilę czasu i chęć to jak najbardziej zapraszam do pociągnięcia tematu, z pewnością bardziej szczegółowo jesteś w stanie omówić rejon Międzygórza-Międzylesia-Bystrzycy Kłodzkiej. Nie mam też niestety żadnych fotek z Błędnych Skał :-( :oops: (byłem tam raz i najwidoczniej akurat bez aparatu) a zawsze zdjęcia lepiej przemawiają niż suchy tekst więc jeśli jesteś w stanie tu pomóc to również zapraszam.

Pozdrowienia.


Hejka Chudy... :lol: ..nie chciałbym ekspansywnie istnieć w Twoim temacie, bo to TWÓJ POMYSŁ na przedstawienie Ziemi Kłodzkiej i TWOJA RELACJA (Chciałbym funkcjonować jedynie jako skromne uzupełnienie - jeśli mam coś do przekazania w kwestii foto lub ciekawostek).
A tak konkretnie...fajna Twoja inicjatywa....warto pokazać piękno naszej Ziemi Kłodzkiej...niech ludziska przyjeżdżają i podziwiają
:lol:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 22.10.2011 21:39

Jak wyżej....
fotki sąsiadowe (CZ)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

DZIWNE SKAŁKI:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrav
wojan
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5547
Dołączył(a): 17.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojan » 22.10.2011 22:18

No, no ... zachęcacie tymi fotami coraz bardziej :D Jak tylko mi A4 pod dom podprowadzą wsiadam w auto i jadę ... :lol: :lol:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 22.10.2011 22:38

wojan napisał(a):No, no ... zachęcacie tymi fotami coraz bardziej :D Jak tylko mi A4 pod dom podprowadzą wsiadam w auto i jadę ... :lol: :lol:

Wojanku, nawet jak Ci nie podprowadzą tej autostrady "pod nos" ......przybywaj....tzn. przybywajcie... :wink: :lol:
wojan
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5547
Dołączył(a): 17.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojan » 22.10.2011 23:59

slapol napisał(a):Wojanku, nawet jak Ci nie podprowadzą tej autostrady "pod nos" ......przybywaj....tzn. przybywajcie... :wink: :lol:


Myślę, że prędzej czy później nastanie ta wiekopomna chwila :lol: :lol:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska



cron
Ziemia kłodzka i okolice (Dolina Orlicy) - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone