Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Z Bawarii do Splitu 2013, z Bawarii na Krk 2015

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
donia81
Globtroter
Posty: 42
Dołączył(a): 13.09.2013
Z Bawarii do Splitu 2013, z Bawarii na Krk 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) donia81 » 13.09.2013 23:04

Witam wszystkich forumowiczow. Jestem tu nowa i szukam pomocy, 28 wrzesnia jedziemy na 10 dni do Chorwacji, docelowo na wyspe Hvar. Forum przeszukalam juz prawie cale i nigdzie nie widze pomocy jesli chodzi o trase prowadzaca z poludniowych Niemiec (okolice Monachium) do Splitu. Przerazaja mnie nieco ceny winietek w Slowacji, ktora jak sie nie myle nie jedzie sie zbyt dlugo a zaplacic trzeba tak czy siak 30 euro (jadac na 10 dni musialabym kupic dwie winietki na 7 dni po 15 euro kazda). W innych watkach znalazlam mapki jak objechac autostrady ale nie wiem jak to dopasowac do naszej trasy wyznaczonej przez http://www.map24.de Czy ktos moglby pomoc? Wazna uwaga: jedziemy z dwojka dzieci (5,5 i 3 latka wiec zalezy nam w miare szybko dojechach). Myslalam czy przez Austrie przejechac z winietka a potem w Slowenii ominac platna autostrade a potem dalej na bramki w Chorwacji. Tu pytanie w sprawie Austrii - czy to prawda, ze tam dodatkowo trzeba jeszcze za jakis tunel placic?

Map24 i googlemaps wyliczylo nam najkrotsza droge: 950 km, czas 9,5 h a wiec calkiem niezle ale oczywiscie sa tu wszedzie brane pod uwage autostrady.
Czy ktos moglby nam pomoc? Niestety nie umiem wkleic tutaj naszej trasy :(
Tu mam linka do objechania autostrady w Slowenii:
https://maps.google.pl/maps?saddr=B69&d ... 2&t=m&z=12
A tu jakas trasa, ktora nie wiem czy tez pokazuje jak ominac autostrade w slowenii ale jest dla nas ciekawa ze wzgldu na plitwickie jeziora, ktore by nas interesowaly w drodze do lub z Chorwacji.
https://maps.google.pl/maps?saddr=B69&d ... 2&t=m&z=12
Użytkownik usunięty
Re: Z Bawarii do Splitu

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 13.09.2013 23:33

Wartość winietki słoweńskiej - 30 euro w obie strony
30 euro w Bawarii to 2 obiady z piwem :roll:


Co tu jest przerażającego :?: :wink:

Dla kogoś z Polski może tak, ale jak mieszkacie na stałe w Bawarii :?: :roll:


Skąd jedziecie w Bawarii :?:

Zaraz Wam będzie trasa ułożona, z wszystkimi informacjami :wink:
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009
Re: Z Bawarii do Splitu

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 13.09.2013 23:39

donia81 napisał(a):Przerazaja mnie nieco ceny winietek w Slowacji, ktora jak sie nie myle nie jedzie sie zbyt dlugo a zaplacic trzeba tak czy siak 30 euro (jadac na 10 dni musialabym kupic dwie winietki na 7 dni po 15 euro kazda).
:o
Mieszkasz w Niemczech?
Przeraża Cię wydatek 30 Ojro?
To co my mamy powiedzieć?! :roll: :) :wink:
Tu pytanie w sprawie Austrii - czy to prawda, ze tam dodatkowo trzeba jeszcze za jakis tunel placic?

Nie jakiś, lecz ten, który jest płatny- a takich jest kilka i są na ważniejszych trasach tranzytowych z północnej części Alp na południową, żeby ludzie mogli szybko i łatwo przejechac wysokie góry przez cały rok.

Trasę można przecież zaplanować z ich pominięciem.
Albo chcesz szybko i łatwo- czyli autostradami i za to płacisz, albo masz darmowe oglądanie kraju w czasie jazdy nie autostradami...
:) Coś za coś.
Trasę możesz dowolnie skonfigurować i zmienić. Wybór jest- Twoja rzecz jak pojedziesz.
Tunele Tauern i Karawanken można objechać pobliskimi trasami przez przełęcze (Obertauern i np. Loiblpass)- przynajmniej kawałek krajobrazu się zobaczy.
Niestety- na waszej drodze i tak leży Słowenia, więc do wyboru jest- zapłacić i jechać najkrótszą trasą albo nadłożyć jakieś 150km i jechać inaczej- ale czy taniej? Parę EUR różnicy na paliwie?

A czy obliczona trasa bierze pod uwagę czas przeprawy promowej?
donia81
Globtroter
Posty: 42
Dołączył(a): 13.09.2013
Re: Z Bawarii do Splitu

Nieprzeczytany postnapisał(a) donia81 » 14.09.2013 12:05

Witam:)
Dziekuje za szybka odpowiedz.
Mieszkamy w 85290 Geisenfeld, ok 50-60 km od Monachium.
Co do cen winietek to jak dla mnie to duzo - nie mozna na 10 dni kupic tylko bez sensu wydawac tak czy siak te 30 euro ,ktore chca. Pozatym ktos pisal, ze sie jedzie 60 km platna autostrada a placi sie 30 euro ale moze zle zrozumialam. Pewnie, ze w Niemczech sa inne stawki wynagrodzen niz w Polsce ale prosze mi wierzyc, ze nie znaczy to, ze sie spi na kokosach. Kasa leci niesamowicie szybko i to bez jakichs luksosow. Splacamy kredyt na dom, dwojka dzieci, cos sie zawsze odlozy ale skoro jest ewentualnosc ominiecia platnych drug w Slowenii to wole te 30 euro przeznaczyc na zwiedzanie np Jezior Plitwickich czy czegos innego.
Jesli chodzi o tunele w Austrii, to prosze byc wyrozumialym - nigdy przez takowe nie jechalam i zdziwilo mnie, ze jak sie kupilo winiete to jeszcze ddatkowa kasa za tunel.
Trase planujemy w wiekszosci przejechac autostradami, tylko bysmy chcieli w Slowenii ominac platne autostrady i tu od razu pytanie czy sie to oplaca? Ile drogi sie nadlozy. widzialam na mapkach co ludzie podawali, ze jedzie sie praktycznie wzdluz autostrady.
Co do obliczonej trasy - podalam tylko do splitu, tam sie wsiada na prm i 2 h plyniemy do Stari Grad, tam kolezanka ma nas juz odebrac, nocleg mamy w Jelsie.

Z gory dziekuje za udzielona pomoc.
donia81
Globtroter
Posty: 42
Dołączył(a): 13.09.2013
Re: Z Bawarii do Splitu

Nieprzeczytany postnapisał(a) donia81 » 14.09.2013 12:06

drog a nie drug oczywiscie :P
donia81
Globtroter
Posty: 42
Dołączył(a): 13.09.2013
Re: Z Bawarii do Splitu

Nieprzeczytany postnapisał(a) donia81 » 14.09.2013 12:12

Lednice napisał(a):Wartość winietki słoweńskiej - 30 euro w obie strony
30 euro w Bawarii to 2 obiady z piwem :roll:


Co tu jest przerażającego :?: :wink:

Dla kogoś z Polski może tak, ale jak mieszkacie na stałe w Bawarii :?: :roll:


Skąd jedziecie w Bawarii :?:

Zaraz Wam będzie trasa ułożona, z wszystkimi informacjami :wink:


My nie jadamy codziennie w restauracjach i piwa nie pijemy wiec nie ksztuje nas obiad 30 euro :)
Jedziemy z 85290 Geisenfeld, z dzielnicy Geisenfeldwinden, kod pczt ten sam.
dagmir
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 28.08.2013
Re: Z Bawarii do Splitu

Nieprzeczytany postnapisał(a) dagmir » 14.09.2013 13:03

Witam
Jechałem z Dingolfing do Zaostrog 7-go września czas jazdy 13 godzin. Korek w Chorwacji na autostradzie jakieś roboty a potem korek od Baśka Voda do Makarska jakieś święto było razem około 2 godziny stania. Jechałem głównie autostradami w Austrii płatne chyba 2 tunele coś chyba 8€ i 4.5€ w Słowenii opłata autostrady 30€ za 30 dni w Chorwacji za autostrady płaciłem kartą.
donia81
Globtroter
Posty: 42
Dołączył(a): 13.09.2013
Re: Z Bawarii do Splitu

Nieprzeczytany postnapisał(a) donia81 » 14.09.2013 13:09

Dagmir, dziekuje za odpowiedz. Mam nadzieje, ze nas korki nie zaskocza. Zastanawiamy sie nad jazda w nocy.
Szczegolnie dziekuje za pomoc jesli chodzi o oplate za autostrady. My nie mamy zadnych kun, tu sie nie oplaca w Sparkassie wymienic a jak wiadomo kantorow w Niemczech nie ma;) Rozumiem, ze karta mozna placic na wszystkich bramkach? A jak bylo z oplata za prom w Splicie? Tez karte przyjeli czy lepiej skoczyc do bankomatu i wymienic na kuny?
dagmir
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 28.08.2013
Re: Z Bawarii do Splitu

Nieprzeczytany postnapisał(a) dagmir » 14.09.2013 13:32

Tak kartą można płacić na wszystkich bramkach na YouTube jest film jak płacić.Promem nie płynęliśmy to nie wiem ale na granicy można wymienić euro kurs 1€-7.39 kuna a w Makarskiej w banku 1€-7.52kun
Powodzenia
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009
Re: Z Bawarii do Splitu

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 14.09.2013 13:39

Może warto przyjąć do wiadomości, że Chorwacja jest dość postępowym krajem i żyjąc w sporej mierze z turystyki zadbała o takie rzeczy jak płatności kartą- i na autostradach i w sklepach i w terminalach promowych- nawet tych małych, także nie mając kun nie ma problemu.
Najlepiej mieć wymianę pieniędzy z głowy biorąc EURO dla gospodarzy za nocleg a na miejscu wybierać w maszyny gotówkę na drobniejsze wydatki.

Opłata za tunel wydaje się oczywista, gdy się pomyśli ile taki tunel musi kosztować i jak trudna to rzecz przebić się przez góry i skały.
To że w Chorwacji na autostradzie tunele są darmowe (oprócz tych specjalnych- płatnych) nie oznacza, że w innych górach i krajach jest tak samo. Alpy to inna bajka niż G. Dynarskie.
krakuscity
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7912
Dołączył(a): 11.08.2003
Re: Z Bawarii do Splitu

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakuscity » 14.09.2013 13:46

donia81 napisał(a):Forum przeszukalam juz prawie cale i nigdzie nie widze pomocy jesli chodzi o trase prowadzaca z poludniowych Niemiec (okolice Monachium) do Splitu.

Jak nie zapomnisz po powrocie, to napisz jaką trasę wybrałaś i czy była OK.
Jest całkiem możliwe, ze za rok do Chorwacji pojedziemy przez Niemcy z Fürth (obok Norymbergi) , więc to będzie podobna trasa.
donia81
Globtroter
Posty: 42
Dołączył(a): 13.09.2013
Re: Z Bawarii do Splitu

Nieprzeczytany postnapisał(a) donia81 » 14.09.2013 13:57

krakuscity napisał(a):
donia81 napisał(a):Forum przeszukalam juz prawie cale i nigdzie nie widze pomocy jesli chodzi o trase prowadzaca z poludniowych Niemiec (okolice Monachium) do Splitu.

Jak nie zapomnisz po powrocie, to napisz jaką trasę wybrałaś i czy była OK.
Jest całkiem możliwe, ze za rok do Chorwacji pojedziemy przez Niemcy z Fürth (obok Norymbergi) , więc to będzie podobna trasa.


Postaram sie nie zapmniec :) Podroz do Chorwacji byla zawsze moim marzeniem ale jakos do teraz sie nie zlozylo. Teraz mieszka tam na stale moja dobra przyjaciolka ze studiow (na Hvarze) i w tym roku chce ja koniecznie odwiedzic. Jest chrzestna mojej corki i sama oczekuje malenstwa. Do wyjazdu juz coraz blizej i zaczynam sie denerwowac bo nie wiem jak najlepiej jechac, dlatego postanowilam zasiegnac informacji u ludzi lepiej poinformowanych ode mnie :)
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009
Re: Z Bawarii do Splitu

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 14.09.2013 14:09

Ale tu się nie ma czym denerwować... :o :roll:
Nie dość, że trasa wiedzie przez piękne tereny i dobre drogi to jeszcze jest kilka wariantów tej drogi (pomijające miejsca i odcinki płatne). No więc w czym problem?"
:roll: :)

Bo pierwszy raz?
Każdy przez to przechodzi, tyle że większość z nas musiała się tłuc po jakichś zwykłych szosach zanim prawie wszędzie po drodze pobudowano w końcu autostrady. Ty masz lepiej, więc...?
Wystarczy jechać i sobie ustawić trasę wg. klucza- z pominięciem dróg płatnych lub nie.
W czym jeszcze problem?
W opłatach?
Wszyscy je ponosimy.
To jest wpisane w koszt wakacji...
donia81
Globtroter
Posty: 42
Dołączył(a): 13.09.2013
Re: Z Bawarii do Splitu

Nieprzeczytany postnapisał(a) donia81 » 14.09.2013 15:16

Fatamorgana napisał(a):Ale tu się nie ma czym denerwować... :o :roll:
Nie dość, że trasa wiedzie przez piękne tereny i dobre drogi to jeszcze jest kilka wariantów tej drogi (pomijające miejsca i odcinki płatne). No więc w czym problem?"
:roll: :)

Bo pierwszy raz?
Każdy przez to przechodzi, tyle że większość z nas musiała się tłuc po jakichś zwykłych szosach zanim prawie wszędzie po drodze pobudowano w końcu autostrady. Ty masz lepiej, więc...?
Wystarczy jechać i sobie ustawić trasę wg. klucza- z pominięciem dróg płatnych lub nie.
W czym jeszcze problem?
W opłatach?
Wszyscy je ponosimy.
To jest wpisane w koszt wakacji...


Tak, jedziemy pierwszy raz, z dwojka malych dzieci wiec chcialabym zminimalizowac stres do minimum.
Jak wpisze pominiecie drog platnych, to i przez Niemcy i Austrie poprowadzi mnie jakimis oplotkami. Ja chce tylko ominac platne autostrady w Slowenii. Widze tylko problem w oplatach jadac przez Slowenie. Kolezanka mi wlasnie pisala, ze to tylko 20 km jazdy autostrada a oplata 30 Euro wiec jak dla mnie to "male" zdzierstwo, tyle w temacie. Oczywiscie, ze inne oplaty wkalkulowuje w koszty wyjazdu!
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009
Re: Z Bawarii do Splitu

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 14.09.2013 15:35

Jeżeli ktoś ma za wiele stresu zw. z takimi łatwymi przecież podróżami to...no nie wiem czy nie lepiej lecieć samolotem albo jechać bliżej. Ty piszesz, że Chorwacja to jest Twoje marzenie. A realizacja marzeń wiąże się z pokonywaniem "trudności" i pewnymi wyrzeczeniami.
Są tacy, którzy wolą poczekać aż dzieci podrosną ale i są tacy, którzy tak to dzielą i planują, żeby w dzień było jak najmniej kłopotu w czasie dłuższej jazdy z dzieciakami- jadą głównie nocą.

Skoro tylko Słowenia ma być taniej to są jedynie 2 drogi- albo kupić winietę i coś w tej Słowenii "wyjeździć", pozwiedzać (a jest co!) żeby koszt miał większy sens, albo...jechać wg. tras niepłatnych. Innej opcji nie widzę.
Objazd autostrady słoweńskiej i w ogóle temat unikania tam winiet przy planowaniu podróży już jest tak szeroko opisany i zmapowany że nie widzę sensu pisania od nowa.
Którą trasą byś nie pojechała z tych co mają sens- każda zaprowadzi Cię na Hvar. :) :wink:
Pozdrawiam i mam nadzieję, że słowo przygoda weźmie górę na słowem stres. :) :wink:

A co do "opłotków" w Austrii, to chciałbym żeby w Polsce choć 1 droga miała taką jakość i walory krajobrazowe jak te ich "opłotki"...
Uwierz- jak się raz przejedziesz drogą krajową w Austrii- długo zapamiętasz miłe dla oka widoki i taka podróż okaże się dobrym lekarstwem na zbędny stres.
Wiele osób jest przekonanych, że w Austrii jazda "po kraju" (choćby trochę, np. celem ominięcia płatnych tuneli itd) wpływa bardzo dobrze na człowieka. :)
Ja to tylko mogę potwierdzić. :D
Następna strona

Powrót do Chorwackie ABC


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Z Bawarii do Splitu 2013, z Bawarii na Krk 2015
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone