Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wyjazd z nie swoimi dziećmi

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
radzio327
Croentuzjasta
Posty: 163
Dołączył(a): 12.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) radzio327 » 11.07.2017 16:58

Witam wraz z dziewczyna jedziemy do Chorwacji mamy po 25 lat i bierzemy siostrę dziewczyny lat 16 moje pytanie czy trzeba jakieś oświadczenia apropo siostry? Dziewczyna ma normalnie to samo nazwisko i te same dane zameldowania na dowodzie, czyli jest jej prawnym opiekunem dobrze myśle ? I czy swierzo wyrobiony dowód dla siostry wystarczy do przekroczenia granicy ?
Vella
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 59
Dołączył(a): 08.08.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vella » 25.07.2017 07:17

radzio327 napisał(a):Witam wraz z dziewczyna jedziemy do Chorwacji mamy po 25 lat i bierzemy siostrę dziewczyny lat 16 moje pytanie czy trzeba jakieś oświadczenia apropo siostry? Dziewczyna ma normalnie to samo nazwisko i te same dane zameldowania na dowodzie, czyli jest jej prawnym opiekunem dobrze myśle ? I czy swierzo wyrobiony dowód dla siostry wystarczy do przekroczenia granicy ?

To że siostry mają to samo nazwisko i adres nie oznacza, że starsza jest opiekunem prawnym. Jeśli nie ma rodziców to prawnego opiekuna ustanawia sąd.

Poza tym jesli dowód świeżo wyrobiony to bez adresu weń wpisanego, więc ten argument już zupełnie odpada.

Radziłabym od rodziców wziąć po prostu papierek, na którym napiszą po angielsku i/lub chorwacku, że wyrażają zgodę na wyjazd nieletniej córki, podadzą swoje dane, dane starszej córki-opiekunki i tyle. Papierek nie musi być poświadczony notarialnie.

Dowód wystarczy w zupełności do przekroczenia granicy i poruszania się na terenie Chorwacji.
malinero
zbanowany
Posty: 416
Dołączył(a): 05.11.2017
dziecko spoza rodziny - upoważnienie

Nieprzeczytany postnapisał(a) malinero » 21.01.2018 20:55

Jedziemy ze szwagrostwem i ze stadem nastolatków ;) , w tym dziewczyna syna szwagierki. Panienka ma 16 lat. Jakie kwity trzeba dla niej zabrać na wszelki wypadek? Upoważnienie notarialne przetłumaczone na angielski albo niemiecki? Ktoś ma może wzór takiego dokumentu?
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5185
Dołączył(a): 17.06.2004
Re: dziecko spoza rodziny - upoważnienie

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 22.01.2018 07:13

malinero napisał(a):Jedziemy ze szwagrostwem i ze stadem nastolatków ;) , w tym dziewczyna syna szwagierki. Panienka ma 16 lat. Jakie kwity trzeba dla niej zabrać na wszelki wypadek? Upoważnienie notarialne przetłumaczone na angielski albo niemiecki? Ktoś ma może wzór takiego dokumentu?


Ja na nieletnia kuzynkę dwa razy miałem od notariusza. On będzie wiedział co napisać :). Oczywiście nigdy taki kwit nie był nam potrzebny
malinero
zbanowany
Posty: 416
Dołączył(a): 05.11.2017
Re: dziecko spoza rodziny - upoważnienie

Nieprzeczytany postnapisał(a) malinero » 22.01.2018 19:01

piotrulex napisał(a):
malinero napisał(a):Jedziemy ze szwagrostwem i ze stadem nastolatków ;) , w tym dziewczyna syna szwagierki. Panienka ma 16 lat. Jakie kwity trzeba dla niej zabrać na wszelki wypadek? Upoważnienie notarialne przetłumaczone na angielski albo niemiecki? Ktoś ma może wzór takiego dokumentu?


Ja na nieletnia kuzynkę dwa razy miałem od notariusza. On będzie wiedział co napisać :). Oczywiście nigdy taki kwit nie był nam potrzebny


Tłumaczone?
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5185
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 23.01.2018 07:11

Tak, oczywiście, jak dobrze pamiętam wymagane było na angielski
wiolastepien123
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 07.11.2016
jakie zaświadczenie czy zgoda rodziców na wyjazd

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolastepien123 » 29.01.2018 18:06

witam w tym roku wybieramy się poraz kolejny do Chorwacji tym razem chcemy zabrać ze sobą córkę kuzyna dziewczynka jest niepełnoletnia . Czy rodzice muszą nam napisać jakieś zświadczenie???
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004
Re: jakie zaświadczenie czy zgoda rodziców na wyjazd

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 29.01.2018 18:23

wiolastepien123 napisał(a):witam w tym roku wybieramy się poraz kolejny do Chorwacji tym razem chcemy zabrać ze sobą córkę kuzyna dziewczynka jest niepełnoletnia . Czy rodzice muszą nam napisać jakieś zświadczenie???

Witam.
Wątek ma tylko pięć stron, lektura krótka i powinna być pomocna.
pavlo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 645
Dołączył(a): 21.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) pavlo » 29.01.2018 20:42

Przerabiałem temat. Miałem oświadczenie rodziców dziecka, że wyrażają zgodę na jego wyjazd pod naszą opieką.
Oświadczenie w języku polskim ze wszystkimi danymi teleadresowymi rodziców dziecka i ich dziecka oraz naszymi jako opiekunów.
Oświadczenie zawierało również planowany termin wyjazdu(z marginesem zapasu) oraz kraje tranzytowe.
Oprócz tego zawierało zgodę na podejmowanie decyzji w sprawie ew. nagłych stanów zdrowotnych
wymagających interwencji medycznej, np. szpital i operacje.
Jechałem przez Słowację, Węgry i odwiedziłem też BiH. Nikt mnie ani razu o nic nie pytał w sprawie 12-letniego pasażera o innym nazwisku jadącego na dowód osobisty.
Nie jest wymagane poświadczenie przez notariusza, ale dla zwiększenia mocy papieru zainwestowałem 20 zł. i stempel nadał mu już bardzo profesjonalny wygląd :hut:
Traktowałem to też jako swoisty dupochron.
blatko
Odkrywca
Posty: 86
Dołączył(a): 14.09.2016
Jak legalnie zabrać nie swoje dziecko do Chorwacji?

Nieprzeczytany postnapisał(a) blatko » 13.08.2019 11:39

Cześć.
Wybieramy się pod koniec wakacji na tygodniowy wypad. Chcielibyśmy zabrać niepełnoletnie dziecko dalszej rodziny (inne nazwisko).
Jakie dokumenty/zgody (oprócz paszportu dziecka) są potrzebne aby uniknąć problemów na granicy/ach. Oczywiście, rodzice są zgodni i chętni.
Czy wystarczy jakieś pisemko typu "my, rodzice, zgadzamy się na..." napisane w j. polskim i angielskim, poświadczone notarialnie przez polskiego notariusza czy lepiej mieć coś więcej?
wikol
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1902
Dołączył(a): 19.07.2013
Re: Jak legalnie zabrać nie swoje dziecko do Chorwacji?

Nieprzeczytany postnapisał(a) wikol » 13.08.2019 11:49

My też zabieramy "obce dziecko". Rodzice dziecka podpisali oświadczenie w dwóch językach i tyle.
Znajomy nie raz brał w ten sposób inne dziecko i na granicy potrzebowali tylko raz takiego oświadczenia / bez notariusza /
Oczywiście oprócz oświadczenia, paszport, EKUZ, ubezpieczenie podróżne.
blatko
Odkrywca
Posty: 86
Dołączył(a): 14.09.2016
Re: Jak legalnie zabrać nie swoje dziecko do Chorwacji?

Nieprzeczytany postnapisał(a) blatko » 13.08.2019 11:53

dziękuję za szybką odpowiedź!
Użytkownik usunięty
Re: Jak legalnie zabrać nie swoje dziecko do Chorwacji?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 13.08.2019 12:04

Jednak zgoda powinna być notarialnie poświadczona, przetłumaczona przez przysięgłego najlepiej w języku polskim, angielskim i docelowego pobytu. Tu nie chodzi tylko o samo przekraczanie granic, ale o m.in. możliwości działania opiekuna w nagłych wypadkach.
Użytkownik usunięty
Re: Jak legalnie zabrać nie swoje dziecko do Chorwacji?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 13.08.2019 12:07

blatko napisał(a):dziękuję za szybką odpowiedź!

Nie brałbym na poważnie odpowiedzi w sieci jeśli chodzi o sprawy poważne , nawet gdy są szybkie... Takie sprawy można sprawdzić w odpowiednich instytucjach, albo choć na ich stronach.
wikol
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1902
Dołączył(a): 19.07.2013
Re: Jak legalnie zabrać nie swoje dziecko do Chorwacji?

Nieprzeczytany postnapisał(a) wikol » 13.08.2019 12:13

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Wyjazd z nie swoimi dziećmi - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone