Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wyjazd z nie swoimi dziećmi

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
andywiki
Croentuzjasta
Posty: 334
Dołączył(a): 11.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) andywiki » 14.01.2016 09:03

krbaton dziękuję bardzo.
cropag
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 282
Dołączył(a): 31.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) cropag » 14.01.2016 11:02

krbaton napisał(a):Odpowiedz z Ambasady :)

Szanowny Panie,
w odpowiedzi na Pana maila uprzejmie informujemy, iz zgodnie z chorwackimi przepisamy osoba maloletnia przekraczajaca granice chorwacka musi posiadac pisemna zgode wydana przez rodzicow lub opiekuna prawnego.Pisemna zgoda musi zawierac wszystkie niezbedne fakty zgodnie z art. 25. Regulaminu o dokumentach podrozy, wizach i sposobach postepowania wobec obcokrajowcach.Winna byc napisana w jezyku chorwackim lub angielskim, przetlumaczona na jezyk chorwacki o ile jest w jezyku obcym i poswiadczona przez notariusza.
Przewidzano jednak sytuacje wyjatkowe podczas sezonow turystycznych.Jezeli pisemna zgoda zawiera wszystkie niezbedne dane z w/w Regulaminu, napisana jest w jezyku chorwackim lub angielskim i jest czytelna dla funkcjonariusza kontrolujacego granice Panstwa nie musi ona dodatkowo byc poswiadczona badz tlumaczona.
Podczas postepowania wobec maloletnich obcokrajowcow, bez wzgledu podrozuja oni w towarzystwie opiekuna prawnego czy nie, mozna korzystac i z innych dokumentow jezeli obcokrajowiec ich posiada jak na prz. akt urodzenia, dezycje sadow itp.ktore nie musza byc przetlumaczone na jezyk chorwacki badz angielski a ktore posluzyc moga do ulatwienia i przyspieszenia wymaganych kontrol podczas przekraczania granicy.
Dane ktore musi zawierac zgoda zgodnie z art. 25. w/w Regulaminu sa:
dane osobowe opiekuna prawnego, dane osobowe osoby maloletniej, cel podrozy i okres pobytu w Republice Chorwacji, okres waznosci zgody, podpis opiekuna
Z powazaniem,
Ivo Draganjac, Wydzial Konsularny Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie


A ja wciąż mam wątpliwości:
- "dane opiekuna prawnego" - przez to rozumiem dane rodzica/rodziców, bo tak to jest określone w pierwszym akapicie odpowiedzi z konsulatu
- "podpis opiekuna" - przez to rozumiem podpis rodzica/rodziców

A gdzie jest informacja o osobie, która dziecko/dzieci wywozi za granicę? Trochę to wygląda, jakby rodzice wysyłali dziecko za granicę z kimkolwiek! A jak wygląda sytuacja na granicy czeskiej, austriackiej, słoweńskiej? Przecież tam też być może trzeba będzie się tłumaczyć z "przemytu" dzieci!!

cropag
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 16.01.2016 13:07

Nie wiem jak teraz na granicach ale tam gdzie Schengen to przejeżdżasz bez zatrzymywania !! na granicy Chorwackiej to zazwyczaj jak widzą auto z PL to sprawdzają ilość paszportów zgodną z ilością osób w aucie !!

Wielokrotnie zabierałem nie swoje dziecko i przekraczałem różne granice i ani razu nikt nie sprawdzał dokumentu jakiego teoretycznie wymaga Chorwacja !!

:)
klerjeser
zbanowany
Posty: 426
Dołączył(a): 21.09.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) klerjeser » 16.01.2016 13:13

krbaton napisał(a):Nie wiem jak teraz na granicach ale tam gdzie Schengen to przejeżdżasz bez zatrzymywania !! na granicy Chorwackiej to zazwyczaj jak widzą auto z PL to sprawdzają ilość paszportów zgodną z ilością osób w aucie !!

Wielokrotnie zabierałem nie swoje dziecko i przekraczałem różne granice i ani razu nikt nie sprawdzał dokumentu jakiego teoretycznie wymaga Chorwacja !!

:)


zgodnie w regułami Schengen, nie ma kontroli na granicy, natomiast można się liczyć z kontrolą wewnątrz kraju strefy, dlatego też wymogiem jest posiadanie ze sobą dokumentów

zresztą to najmniejszy problem, nieciekawie może się zrobić w sytuacji wymagającej udokumentowania tożsamości i prawa opieki - wypadek, choroba, pobyt w szpitalu, inne zdarzenia losowe

w obecnym kryzysie migracyjnym służby graniczne i inne są wyczulone na takie sprawy

biorąc pod uwagę co się dzieje z uchodźcami w Austrii, Węgrzech i Slowenii, spodziewanie się że na granicy chorwackiej ograniczą się w tym roku do policzenia paszportów, jest dziecięcą naiwnością...
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 16.01.2016 13:28

nigdzie nie napisałem ze nie trzeba mieć dokumentów !!!
klerjeser
zbanowany
Posty: 426
Dołączył(a): 21.09.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) klerjeser » 16.01.2016 20:05

krbaton napisał(a):nigdzie nie napisałem ze nie trzeba mieć dokumentów !!!



nie o tym pisałem, tylko że w obecnej sytuacji liczyć się trzeba ze wzmożonymi kontrolami samochodów na zagranicznych numerach i że na granicach Schengen raczej można zapomnieć o beztroskim machaniu paszportem
TravelDream
Plażowicz
Avatar użytkownika
Posty: 6
Dołączył(a): 19.06.2014
Przejście graniczne a niepełnoletność?

Nieprzeczytany postnapisał(a) TravelDream » 26.03.2016 23:50

Hej, hej!
Chciałam się dopytać jak to by było z przejściem granicznym do Chorwacji gdy jest się niepełnoletnim? Będę jechać z chłopakiem (20 lat), ale mi niestety brakuje 2 miesięcy do 18 roku życia. Czy może być z tym jakiś problem, że bez prawnego opiekuna? Albo, że tak samodzielnie, a nie, że z jakąś wycieczką?
Z góry dziękuję!
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 29.03.2016 12:47

Radoo napisał(a):Witam.
...
Radoo


Witam

W 2013 była z nami kuzynka, która miała wtedy nieca 13 lat. Mieliśmy jakieś upoważnienie poświadczone przez notariusza tak w razie czego. W tym roku z pewnością nie będziemy takiego czegoś chcieli bo to i szkoda stówki a i info z netu mówi, że nie jest to konieczne ...
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 29.03.2016 12:50

krbaton napisał(a):Wielokrotnie zabierałem nie swoje dziecko i przekraczałem różne granice i ani razu nikt nie sprawdzał dokumentu jakiego teoretycznie wymaga Chorwacja !!

:)


Przekraczając granicę nawet cro pewnie już naście razy z dzieckiem swoim i nieswoim faktycznie jak do tej pory nikt w paszporty nie zaglądał a powiedzmy, ze w 50% je liczyli sprawdzając z ilością osób. W tym roku obstawiam, że będzie nieco inaczej zwłaszcza wyjeżdżajac z cro np do Słowenii ...
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 30.03.2016 19:00

piotrulex napisał(a):
krbaton napisał(a):Wielokrotnie zabierałem nie swoje dziecko i przekraczałem różne granice i ani razu nikt nie sprawdzał dokumentu jakiego teoretycznie wymaga Chorwacja !!

:)


Przekraczając granicę nawet cro pewnie już naście razy z dzieckiem swoim i nieswoim faktycznie jak do tej pory nikt w paszporty nie zaglądał a powiedzmy, ze w 50% je liczyli sprawdzając z ilością osób. W tym roku obstawiam, że będzie nieco inaczej zwłaszcza wyjeżdżajac z cro np do Słowenii ...


Pewnie tak, ale nie dajmy się zwariować i tak zabierając nie swoje dziecko odpowiedzialność jest duża i posiadanie takiego czy innego kwitu tego nie zmieni !! :)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 30.03.2016 19:13

krbaton napisał(a):
Pewnie tak, ale nie dajmy się zwariować i tak zabierając nie swoje dziecko odpowiedzialność jest duża i posiadanie takiego czy innego kwitu tego nie zmieni !! :)


No, raczej zmieni, bez kwitu możesz mieć w obecnych okolicznościach prze... na granicy :roll:
A jak coś się, odpukać, niedobrego stanie, to będziesz mieć podwójnie prze... :roll:
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 01.04.2016 08:24

Lednice napisał(a):
krbaton napisał(a):
Pewnie tak, ale nie dajmy się zwariować i tak zabierając nie swoje dziecko odpowiedzialność jest duża i posiadanie takiego czy innego kwitu tego nie zmieni !! :)


No, raczej zmieni, bez kwitu możesz mieć w obecnych okolicznościach prze... na granicy :roll:
A jak coś się, odpukać, niedobrego stanie, to będziesz mieć podwójnie prze... :roll:


A jak coś ten teges to nawet potrójnie a jak teges szmeges to poczwórnie a jak ...

Ło matko, lepiej z domu nie wychodzić :)
klerjeser
zbanowany
Posty: 426
Dołączył(a): 21.09.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) klerjeser » 01.04.2016 11:35

piotrulex napisał(a):
Lednice napisał(a):
krbaton napisał(a):
Pewnie tak, ale nie dajmy się zwariować i tak zabierając nie swoje dziecko odpowiedzialność jest duża i posiadanie takiego czy innego kwitu tego nie zmieni !! :)


No, raczej zmieni, bez kwitu możesz mieć w obecnych okolicznościach prze... na granicy :roll:
A jak coś się, odpukać, niedobrego stanie, to będziesz mieć podwójnie prze... :roll:


A jak coś ten teges to nawet potrójnie a jak teges szmeges to poczwórnie a jak ...

Ło matko, lepiej z domu nie wychodzić :)


Ale on ma rację, w przypadku jakiegoś zdarzenia losowego, brak dokumentu może spowodować spore problemy.
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 01.04.2016 11:52

klerjeser napisał(a):
piotrulex napisał(a):
Lednice napisał(a):
krbaton napisał(a):
Pewnie tak, ale nie dajmy się zwariować i tak zabierając nie swoje dziecko odpowiedzialność jest duża i posiadanie takiego czy innego kwitu tego nie zmieni !! :)


No, raczej zmieni, bez kwitu możesz mieć w obecnych okolicznościach prze... na granicy :roll:
A jak coś się, odpukać, niedobrego stanie, to będziesz mieć podwójnie prze... :roll:


A jak coś ten teges to nawet potrójnie a jak teges szmeges to poczwórnie a jak ...

Ło matko, lepiej z domu nie wychodzić :)


Ale on ma rację, w przypadku jakiegoś zdarzenia losowego, brak dokumentu może spowodować spore problemy.


Ależ ja sobie doskonale z tego zdaję sprawę, naprawdę. Wiem z życia, że kwit czasem jest najnajważniejsiejszy a jak ma jeszcze więcej niż 1 pieczątkę czy napisane więcej niż w jednym języku to już całkiem rekord świata :)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 01.04.2016 17:23

Znajomy Francuz miał kiedyś godzinę przymusowego stania na granicy z Niemcami ( :!: )

Schengen, te sprawy, w zasadzie otwarta granica 8)
Akurat były mistrzostwa świata w piłce nożnej, stał lotny patrol francuskiej policji.
Zatrzymywali wyrywkowo auta.
Szukali kiboli niemieckich pochowanych w autach.
Kiboli nie znaleźli, za to odkryli że jego data urodzenia w dowodzie osobistym jest inna niż w prawie jazdy :roll:
No i zanim wyjaśnili, że fałszywa jest w prawie jazdy, to godzinkę go przetrzymali :roll:

Kwity święta rzecz 8)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Wyjazd z nie swoimi dziećmi - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone