Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Wyjazd z nie swoimi dziećmi

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
andywiki
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) andywiki » 14.01.2016 08:03

krbaton dziękuję bardzo.
cropag
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) cropag » 14.01.2016 10:02

krbaton napisał(a):Odpowiedz z Ambasady :)

Szanowny Panie,
w odpowiedzi na Pana maila uprzejmie informujemy, iz zgodnie z chorwackimi przepisamy osoba maloletnia przekraczajaca granice chorwacka musi posiadac pisemna zgode wydana przez rodzicow lub opiekuna prawnego.Pisemna zgoda musi zawierac wszystkie niezbedne fakty zgodnie z art. 25. Regulaminu o dokumentach podrozy, wizach i sposobach postepowania wobec obcokrajowcach.Winna byc napisana w jezyku chorwackim lub angielskim, przetlumaczona na jezyk chorwacki o ile jest w jezyku obcym i poswiadczona przez notariusza.
Przewidzano jednak sytuacje wyjatkowe podczas sezonow turystycznych.Jezeli pisemna zgoda zawiera wszystkie niezbedne dane z w/w Regulaminu, napisana jest w jezyku chorwackim lub angielskim i jest czytelna dla funkcjonariusza kontrolujacego granice Panstwa nie musi ona dodatkowo byc poswiadczona badz tlumaczona.
Podczas postepowania wobec maloletnich obcokrajowcow, bez wzgledu podrozuja oni w towarzystwie opiekuna prawnego czy nie, mozna korzystac i z innych dokumentow jezeli obcokrajowiec ich posiada jak na prz. akt urodzenia, dezycje sadow itp.ktore nie musza byc przetlumaczone na jezyk chorwacki badz angielski a ktore posluzyc moga do ulatwienia i przyspieszenia wymaganych kontrol podczas przekraczania granicy.
Dane ktore musi zawierac zgoda zgodnie z art. 25. w/w Regulaminu sa:
dane osobowe opiekuna prawnego, dane osobowe osoby maloletniej, cel podrozy i okres pobytu w Republice Chorwacji, okres waznosci zgody, podpis opiekuna
Z powazaniem,
Ivo Draganjac, Wydzial Konsularny Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie

A ja wciąż mam wątpliwości:
- "dane opiekuna prawnego" - przez to rozumiem dane rodzica/rodziców, bo tak to jest określone w pierwszym akapicie odpowiedzi z konsulatu
- "podpis opiekuna" - przez to rozumiem podpis rodzica/rodziców

A gdzie jest informacja o osobie, która dziecko/dzieci wywozi za granicę? Trochę to wygląda, jakby rodzice wysyłali dziecko za granicę z kimkolwiek! A jak wygląda sytuacja na granicy czeskiej, austriackiej, słoweńskiej? Przecież tam też być może trzeba będzie się tłumaczyć z "przemytu" dzieci!!

cropag
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 16.01.2016 12:07

Nie wiem jak teraz na granicach ale tam gdzie Schengen to przejeżdżasz bez zatrzymywania !! na granicy Chorwackiej to zazwyczaj jak widzą auto z PL to sprawdzają ilość paszportów zgodną z ilością osób w aucie !!

Wielokrotnie zabierałem nie swoje dziecko i przekraczałem różne granice i ani razu nikt nie sprawdzał dokumentu jakiego teoretycznie wymaga Chorwacja !!

:)
klerjeser
zbanowany

Nieprzeczytany postnapisał(a) klerjeser » 16.01.2016 12:13

krbaton napisał(a):Nie wiem jak teraz na granicach ale tam gdzie Schengen to przejeżdżasz bez zatrzymywania !! na granicy Chorwackiej to zazwyczaj jak widzą auto z PL to sprawdzają ilość paszportów zgodną z ilością osób w aucie !!

Wielokrotnie zabierałem nie swoje dziecko i przekraczałem różne granice i ani razu nikt nie sprawdzał dokumentu jakiego teoretycznie wymaga Chorwacja !!

zgodnie w regułami Schengen, nie ma kontroli na granicy, natomiast można się liczyć z kontrolą wewnątrz kraju strefy, dlatego też wymogiem jest posiadanie ze sobą dokumentów

zresztą to najmniejszy problem, nieciekawie może się zrobić w sytuacji wymagającej udokumentowania tożsamości i prawa opieki - wypadek, choroba, pobyt w szpitalu, inne zdarzenia losowe

w obecnym kryzysie migracyjnym służby graniczne i inne są wyczulone na takie sprawy

biorąc pod uwagę co się dzieje z uchodźcami w Austrii, Węgrzech i Slowenii, spodziewanie się że na granicy chorwackiej ograniczą się w tym roku do policzenia paszportów, jest dziecięcą naiwnością...
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 16.01.2016 12:28

nigdzie nie napisałem ze nie trzeba mieć dokumentów !!!
klerjeser
zbanowany

Nieprzeczytany postnapisał(a) klerjeser » 16.01.2016 19:05

krbaton napisał(a):nigdzie nie napisałem ze nie trzeba mieć dokumentów !!!

nie o tym pisałem, tylko że w obecnej sytuacji liczyć się trzeba ze wzmożonymi kontrolami samochodów na zagranicznych numerach i że na granicach Schengen raczej można zapomnieć o beztroskim machaniu paszportem
TravelDream
Plażowicz
Przejście graniczne a niepełnoletność?

Nieprzeczytany postnapisał(a) TravelDream » 26.03.2016 22:50

Hej, hej!
Chciałam się dopytać jak to by było z przejściem granicznym do Chorwacji gdy jest się niepełnoletnim? Będę jechać z chłopakiem (20 lat), ale mi niestety brakuje 2 miesięcy do 18 roku życia. Czy może być z tym jakiś problem, że bez prawnego opiekuna? Albo, że tak samodzielnie, a nie, że z jakąś wycieczką?
Z góry dziękuję!
piotrulex
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 29.03.2016 11:47

Radoo napisał(a):Witam.
...
Radoo

Witam

W 2013 była z nami kuzynka, która miała wtedy nieca 13 lat. Mieliśmy jakieś upoważnienie poświadczone przez notariusza tak w razie czego. W tym roku z pewnością nie będziemy takiego czegoś chcieli bo to i szkoda stówki a i info z netu mówi, że nie jest to konieczne ...
piotrulex
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 29.03.2016 11:50

krbaton napisał(a):Wielokrotnie zabierałem nie swoje dziecko i przekraczałem różne granice i ani razu nikt nie sprawdzał dokumentu jakiego teoretycznie wymaga Chorwacja !!

Przekraczając granicę nawet cro pewnie już naście razy z dzieckiem swoim i nieswoim faktycznie jak do tej pory nikt w paszporty nie zaglądał a powiedzmy, ze w 50% je liczyli sprawdzając z ilością osób. W tym roku obstawiam, że będzie nieco inaczej zwłaszcza wyjeżdżajac z cro np do Słowenii ...
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 30.03.2016 18:00

piotrulex napisał(a):
krbaton napisał(a):Wielokrotnie zabierałem nie swoje dziecko i przekraczałem różne granice i ani razu nikt nie sprawdzał dokumentu jakiego teoretycznie wymaga Chorwacja !!

Przekraczając granicę nawet cro pewnie już naście razy z dzieckiem swoim i nieswoim faktycznie jak do tej pory nikt w paszporty nie zaglądał a powiedzmy, ze w 50% je liczyli sprawdzając z ilością osób. W tym roku obstawiam, że będzie nieco inaczej zwłaszcza wyjeżdżajac z cro np do Słowenii ...

Pewnie tak, ale nie dajmy się zwariować i tak zabierając nie swoje dziecko odpowiedzialność jest duża i posiadanie takiego czy innego kwitu tego nie zmieni !! :)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 30.03.2016 18:13

krbaton napisał(a):
Pewnie tak, ale nie dajmy się zwariować i tak zabierając nie swoje dziecko odpowiedzialność jest duża i posiadanie takiego czy innego kwitu tego nie zmieni !! :)

No, raczej zmieni, bez kwitu możesz mieć w obecnych okolicznościach prze... na granicy :roll:
A jak coś się, odpukać, niedobrego stanie, to będziesz mieć podwójnie prze... :roll:
piotrulex
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 01.04.2016 07:24

Lednice napisał(a):
krbaton napisał(a):

No, raczej zmieni, bez kwitu możesz mieć w obecnych okolicznościach prze... na granicy :roll:
A jak coś się, odpukać, niedobrego stanie, to będziesz mieć podwójnie prze... :roll:

A jak coś ten teges to nawet potrójnie a jak teges szmeges to poczwórnie a jak ...

Ło matko, lepiej z domu nie wychodzić :)
klerjeser
zbanowany

Nieprzeczytany postnapisał(a) klerjeser » 01.04.2016 10:35

piotrulex napisał(a):
Lednice napisał(a):
krbaton napisał(a):

A jak coś ten teges to nawet potrójnie a jak teges szmeges to poczwórnie a jak ...

Ale on ma rację, w przypadku jakiegoś zdarzenia losowego, brak dokumentu może spowodować spore problemy.
piotrulex
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 01.04.2016 10:52

klerjeser napisał(a):
piotrulex napisał(a):
Lednice napisał(a):
krbaton napisał(a):

Ale on ma rację, w przypadku jakiegoś zdarzenia losowego, brak dokumentu może spowodować spore problemy.

Ależ ja sobie doskonale z tego zdaję sprawę, naprawdę. Wiem z życia, że kwit czasem jest najnajważniejsiejszy a jak ma jeszcze więcej niż 1 pieczątkę czy napisane więcej niż w jednym języku to już całkiem rekord świata :)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 01.04.2016 16:23

Znajomy Francuz miał kiedyś godzinę przymusowego stania na granicy z Niemcami ( :!: )

Schengen, te sprawy, w zasadzie otwarta granica 8)
Akurat były mistrzostwa świata w piłce nożnej, stał lotny patrol francuskiej policji.
Zatrzymywali wyrywkowo auta.
Szukali kiboli niemieckich pochowanych w autach.
Kiboli nie znaleźli, za to odkryli że jego data urodzenia w dowodzie osobistym jest inna niż w prawie jazdy :roll:
No i zanim wyjaśnili, że fałszywa jest w prawie jazdy, to godzinkę go przetrzymali :roll:

Kwity święta rzecz 8)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi

Wyjazd z nie swoimi dziećmi - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2019