Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Albans)

Wielka Brytania (Anglia, Szkocja i Walia) jest w pełni otoczona wodą. W Wielkiej Brytanii akcenty zmieniają się zauważalnie co 40 km (25 mil). Szczególnie trudno jest wymówić jedno walijskie miasto. Llanfairpwllwlllandysiliogogogoch jest jedną z najdłuższych nazw miast na świecie. Stonehenge jest starsze niż piramidy - powstało około 3000 roku p.n.e.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4666
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 13.02.2020 20:13

:hut:

Covent Garden mamy zaliczone, więc kierujemy się w stronę zaplanowanej na ten dzień kolejnej atrakcji.
Po drodze mijamy jeszcze największy teatr w londyńskiej dzielnicy West End - London Coliseum, który jest siedzibą Angielskiej Opery Narodowej.
O historii tego teatru można poczytać tutaj.

424.jpg

IMG_0027.jpg

IMG_0026.jpg

Ta kula na szczycie budynku Opery Narodowej kręci się wolniutko wokół swojej osi.
IMG_0025.jpg


Kawałeczek dalej natrafiamy na najwęższą ulicę w Londynie - Brydges Place, biegnącą wzdłuż bocznej ściany teatru London Coliseum.
Zaciekawieni, czy się tam wciśniemy, przemierzamy ta uliczkę.
Początkowo uliczka jest bardzo wąską ale kawałeczek dalej troszkę się rozszerza.
423.jpg

IMG_1276.jpg

Tutaj znajdują się tylne drzwi pubu "The Marquiz", przy których zorganizowano strefę dla palaczy.
IMG_1280.jpg

IMG_4183.jpg

Bardzo fajne wrażenia nam pozostały z przejścia się tą uliczką.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4666
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 13.02.2020 20:42

:hut:

Teraz kierujemy się w stronę Big Bena.

428.jpg

Następnie wchodzimy na Westminster Bridge, z którego podglądamy moment wyprowadzania przez ochronę psów na trawniku przy Parlamencie.

429.jpg


Przechodzimy przez most na drugą stronę Tamizy.

430.jpg

Trochę wiało i zastanawialiśmy się, czy wiatr podwieje mu tę spódniczkę, ale ona nawet nie drgnęła.
431.jpg


Zaraz za mostem skręcamy schodzimy na bulwar przy Tamizie i kierujemy się w stronę London Eye.
Bilety mieliśmy zarezerwowane przez internet i teraz musieliśmy tylko odszukać specjalny terminal do wykupienia ich przy użyciu karty kredytowej, której numer należało podać podczas rezerwacji. Kolejka do kas była olbrzymia, ale my, dzięki takiej opcji zakupu, załatwiliśmy odebranie biletów w kilka minut, bo do terminala nikt się nie pchał. Teraz zapewne są już inne sposoby zakupu biletów, ale wtedy to była dla nas nowość, z której z chęcią skorzystaliśmy.
Do zarezerwowanej przez nas godziny wejścia na pokład London Eye mieliśmy jeszcze chwilkę, więc przeszliśmy się troszkę bulwarem nad Tamizą. A tam się sporo działo. Różne występy, zabawy dla dzieci itp.

IMG_4214.jpg

IMG_4215.jpg

IMG_4228.jpg
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4666
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 13.02.2020 21:21

:hut:

A teraz przed nami największa atrakcja tego dnia London Eye, czyli koło "diabelski młyn".

IMG_3742.jpg

464.jpg

IMG_4297.jpg

Jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji w Londynie.
Koło zostało otwarte w dniu 31 grudnia 1999 roku, a więc tuż przed nowy tysiącleciem i z tego powodu nazywane jest Kołem Milenijnym. Pierwotnie Londyńskie Oko miało być atrakcją tymczasową, ale z uwagi na to, iż cieszyło się olbrzymią popularnością w lipcu 2002 roku zdecydowano, iż zostanie ono na stałe. Oko ma w najwyższym punkcie 135 metrów, dzięki czemu można z niego podziwiać wspaniałe widoki Londynu z góry. Podróż odbywa się w przeszklonych kapsułach, do których jednorazowo wpuszczanych jest 20 osób. Całe koło ma 32 kapsuły, które zostały ponumerowane od numeru 1 do numeru 33, z pominięciem "pechowego" numeru 13. Każda z 32 kapsuł symbolizuje jedną z londyńskich dzielnic.
Pełny obrót koła trwa ok 30 minut. Na środku kapsuły znajduje się ławeczka, na której można usiąść i na siedząco oglądać widoki.

Ale zanim wejdziemy do kapsuły to przed nami wejdzie tam ekipa sprzątająca i specjalista, który specjalnym urządzeniem sprawdza pod ławką, czy ktoś nie pozostawił tam ładunku wybuchowego. Na to sprawdzenie i szybkie sprzątnięcie ekipa ma tylko kilka sekund, bowiem koło jest cały czas w ruchu i nie zatrzymuje się, żeby wypuścić czy wpuścić uczestników przejażdżki. Ekipa wchodzi do kapsuły po opuszczeniu jej przez ludzi, którzy w niej podróżowali, kapsuła przesuwa się z ekipą sprzątającą kilka metrów po czym ekipa wychodzi a do kapsuły wpuszczana jest kolejna grupa ludzi.

IMG_4295.jpg

Już jesteśmy w środku i rozpoczynamy naszą podróż.

IMG_4294.jpg

435m.jpg

432.jpg

433.jpg

434m.jpg

439.jpg
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4666
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 13.02.2020 21:42

:hut:

A teraz zostawiam Was sam na sam z widokami.

440.jpg

441.jpg

442.jpg

443.jpg

Budynek na pierwszym planie to Ministerstwo Obrony, a w lewym górnym rogu tego zdjęcia widać Pałac Buckingham.
444.jpg

445m.jpg

446m.jpg

Dworzec Waterloo
447m.jpg

Charing Cross
449.jpg

450.jpg

451.jpg

452.jpg

453m.jpg

Widok na City i Katedrę św. Pawła.
IMG_4271.jpg

IMG_4241.jpg

IMG_4264.jpg

454m.jpg

456m.jpg

Trochę zaczęło kropić, ale słonko też wyglądało i razem dało to bardzo fajny efekt.
457.jpg

458m.jpg

460m.jpg

461m.jpg

Vauxhall Bridge
IMG_4213.jpg

IMG_4276.jpg
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 17.02.2020 21:35

Super widoki. Jak to z innej perspektywy.
Lubię takie atrakcje, bo warto.
W Budapeszcie zupełnie nie wiem dlaczego dochodziłam się z małżonkiem o jazdę na młyńskim kole.
W konsekwencji ja pojechałam, on nie :roll: . Oczywiście wysiadłam zadowolona.
W Dreźnie też korzystałam sama, tyle że tam nie ma koła tylko obrotowa platforma.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4666
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 18.02.2020 21:16

:hut:

Idziemy bulwarem ciągnącym się wzdłuż Tamizy.

IMG_4319.jpg

466.jpg

IMG_4336.jpg

Dochodzimy do mostu Lambeth, ale zanim na niego wejdziemy, to mijamy Morton's Tower z 1490 roku, która używana jest jako brama wejściowa do Pałacu Lambeth - oficjalnej londyńskiej rezydencji arcybiskupa Canterbury w Anglii.
467.jpg

Tuz obok Wieży Mortona stoi dawny kościół St Mary-at-Lambeth, w którym obecnie mieści się Muzeum Historii Ogrodów.
Na wieży tego byłego kościoła znajduje się punkt widokowy, z którego rozciąga się ciekawy widok na Pałac Westminsterski oraz na kompleks Pałacu Lambeth. My na wieżę nie weszliśmy, bo po widokach z londyńskiego Oka wydawało nam się, że nic ciekawszego nie zobaczymy. Teraz trochę żałuję, że zrezygnowaliśmy z tej atrakcji.
468.jpg

IMG_4337.jpg

IMG_4341.jpg

Przed wejściem na most podziwiamy stojące po obu jego stronach kolumny zwieńczone takimi pięknymi ozdobami. Po drugiej stronie rzeki stoją takie same kolumny.
Legenda głosi, że te ozdoby to są ananasy, które umieszczone zostały na kolumnach w hołdzie Johnowi Tradescantowi, młodszemu , który podobno wyhodował pierwszego ananasa w Wielkiej Brytanii.
471.jpg

Widoki z mostu Lambeth.
469.jpg

472.jpg
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4666
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 21.02.2020 19:21

:hut:

Tuż za mostem skręcamy w prawo i idąc wzdłuż Tamizy wchodzimy na teren Ogrodu Victoria Tower.
Victoria Tower Gardens zajmuje niewielką przestrzeń tuż obok pomiędzy Parlamentem, Tamizą, ulicą Millbank i mostem Lambeth.

IMG_3966.jpg


W tym miejscu spotykamy kolejne słonie, które prezentują swe wdzięki przez aukcją.

IMG_3968.jpg

IMG_3967.jpg

IMG_4351.jpg


Stoi tutaj pomnik (który wcale nie wygląda jak pomnik) Buxton Memorial, poświęcony wolności, mający symbolizować zniesienie niewolnictwa. Zaprojektował go Samuel Sanders Teulon.

IMG_4356.jpg

IMG_5781.jpg
Ostatnio edytowano 22.02.2020 14:52 przez megidh, łącznie edytowano 1 raz
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4666
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 21.02.2020 20:32

:hut:

Naszym celem jest teraz Katedra Westminsterska i w jej kierunku będziemy teraz szli spacerkiem, oglądając kolejny już raz znane nam miejsca.

Big Ben
IMG_3995.jpg


Opactwo Westminsterskie
IMG_3998.jpg


Już widzimy w oddali wieżę Katedry Westminsterskiej.

IMG_4000.jpg

IMG_4002.jpg


Mogliśmy iść na azymut, ale zachciało nam się bocznych dróg i weszliśmy w takie fajne zaułki.

476.jpg

477.jpg

478.jpg


Po drodze naszła nas ochota na guinnessa, więc weszliśmy do pubu.
IMG_5791.jpg

IMG_5788.jpg

IMG_5789.jpg

479.jpg

IMG_5790.jpg
Sara76
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 25.02.2009
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sara76 » 21.02.2020 20:41

Fajny ten Twój Londyn. Widzę, że warto tam pojechać.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4666
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 21.02.2020 21:18

Sara76 napisał(a):Fajny ten Twój Londyn. Widzę, że warto tam pojechać.

Fajnie, że tutaj zajrzałaś. :D
A Londyn wart jest odwiedzenia.
Polecam.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4666
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 21.02.2020 22:36

:hut:

Doszliśmy do Katedry Westminsterskiej, która przez turystów często jest mylona z Opactwem Westminsterskim. Te pomyłki wynikają jedynie z nazw tych świątyń, które są bardzo podobne. I na tym te podobieństwa się kończą. Katedra Westminsterska jest rzymskokatolickim kościołem pod wezwaniem Przenajświętszej Krwi Chrystusowej i jest głównym kościołem katolickim w Anglii. Natomiast Opactwo Westminsterskie jest kościołem anglikańskim. Katedra jest młoda, bowiem jej budowę rozpoczęto w roku 1895. Opactwo jest dużo starsze.
Katedra wybudowana została w stylu neobizantyjskim. Zaprojektował ją John Francis Bentley. Fasadę kościoła wykonano z białych i pomarańczowych cegieł. Może to właśnie te cegły poukładane naprzemiennie kojarzą mi się z budowlami w bułgarskim Neseberze.

IMG_4372.jpg

Kościół zwieńczony jest wieżą o wysokości 83 metrów, na którą można wjechać windą i podziwiać stamtąd panoramę miasta.
Otoczenie świątyni jest zaskakujące, bowiem wokół tej świątyni znajdują się nowoczesne szklane biurowce. Ale to sąsiedztwo nie razi, a wręcz przeciwnie – powstały kontrast pozwala spojrzeć na sakralną budowlę z innej perspektywy, bowiem budowla odbija się w ścianach biurowców, jak w lustrach.

481.jpg

IMG_4373.jpg

488.jpg

Oglądając kościół z zewnątrz nie domyślamy się, co możemy zobaczyć, gdy wejdziemy do jego wnętrza, bowiem od frontu nie widać wielkości całego budynku.
Dopiero gdy przekroczyliśmy próg świątyni zostaliśmy porażeni jej wielkością i surowością tego olbrzymiego wnętrza.
Kościół jest wysoki, ale tylko jego dolna część jest ozdobiona marmurami i mozaikami. Natomiast sklepienie jest ciemne, jakby okopcone, nie ma na nim żadnych ozdób. Patrząc w górę mieliśmy wrażenie, jakbyśmy zaglądali w czarną dziurę.

483.jpg

484.jpg

487.jpg

Katedra została otwarta w 1903 roku, ale z uwagi na brak pieniędzy nie rozpoczęto wówczas dekorowania jej wnętrz. Dopiero w późniejszych latach dokonano częściowej dekoracji, ale nadal pozostaje sporo do zrobienia. Zgodnie z obowiązującym ówcześnie prawem, żadna katolicka świątynia nie mogła być konsekrowana, do póki nie zostały spłacone wszystkie długi zaciągnięte na jej budowę. W przypadku Katedry Westminsterskiej nastąpiło to dopiero po siedmiu latach od otwarcia, czyli 28 czerwca 1910 roku.

482.jpg

485.jpg

486.jpg

IMG_4379.jpg

Kilka ciekawostek dot. Katedry.
W ramach obchodów srebrnego jubileuszu w 1977 roku kościół odwiedziła królowa Elżbieta II. Nie odprawiono wtedy mszy, bowiem wizyta nastąpiła w związku z wystawą kwiatów, ale odwiedziny te miały znaczenie symboliczne, gdyż była to pierwsza wizyta panującego monarchy brytyjskiego w kościele katolickim od momentu oficjalnego wprowadzenia w kraju anglikanizmu.
Dnia 28 maja 1982 roku mszę w Katedrze odprawił papież Jan Paweł II w trakcie pielgrzymki na Wyspy Brytyjskie.
W 1995 roku na zaproszenie kardynała Basila Hume’a w Katedrze ponownie pojawiła się królowa Elżbieta II i tym razem uczestniczyła w mszy św.
Dnia 18 września 2010 roku w Katedrze zagościł kolejny papież – Benedykt XVI.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18273
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 22.02.2020 01:18

magidh napisał(a):. . . te cegły poukładane naprzemiennie kojarzą mi się z budowlami w bułgarskim Neseberze.


Gosiu , mamy dokładnie takie same skojarzenia związane z tą budowlą :) , gdy ją pierwszy raz własnymi oczami zobaczyłem w 2004 roku , powiedziałem do mojego dziecka , że lepiej wyglądałaby w Neseberze , albo innej Ochrydzie niż w Lądku , ale nie razi mnie jej widok ( to takie miasto , że wszystkie style i w dowolnej kompilacji do niego pasują :wink: )


Pozdrawiam
Piotr
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 22.02.2020 10:35

megidh napisał(a): Stoi tutaj pomnik (który wcale nie wygląda jak pomnik) Buxton Memorial, poświęcony wolności, mający symbolizować zniesienie niewolnictwa. Wykonał go francuski rzeźbiarz August Rodin.

Wkradła Ci się pomyłka w tej informacji. Najpierw zrobiłam wielkie oczy :smo: , a potem sprawdziłam i wyszło że architektem pomnika był wiktoriański projektant Samuel S. Teulon, a Charles Buxton (syn Thomasa Fowella Buxtona) pomagał w projekcie.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4666
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 22.02.2020 14:50

aga_stella napisał(a):
megidh napisał(a): Stoi tutaj pomnik (który wcale nie wygląda jak pomnik) Buxton Memorial, poświęcony wolności, mający symbolizować zniesienie niewolnictwa. Wykonał go francuski rzeźbiarz August Rodin.

Wkradła Ci się pomyłka w tej informacji. Najpierw zrobiłam wielkie oczy :smo: , a potem sprawdziłam i wyszło że architektem pomnika był wiktoriański projektant Samuel S. Teulon, a Charles Buxton (syn Thomasa Fowella Buxtona) pomagał w projekcie.

Oczywiście masz rację. Sorry za pomyłkę :oops: , już ja poprawiam.
Ale jakim cudem doszło do tej pomyłki, to nie wiem, bo przecież korzystałam z informacji zawartej na oficjalnej stronie ogrodów królewskich, gdzie wyraźnie jest napisane, kto zaprojektował ten pomnik.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 22.02.2020 15:58

Ewidentnie Westminster Cathedral nie pasuje do brytyjskiego stylu, ale w środku jest bardzo fajna
Zresztą na zewnątrz w sumie też :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wielka Brytania - United Kingdom



cron
Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Albans) - strona ...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone