Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Albans)

Wielka Brytania (Anglia, Szkocja i Walia) jest w pełni otoczona wodą. W Wielkiej Brytanii akcenty zmieniają się zauważalnie co 40 km (25 mil). Szczególnie trudno jest wymówić jedno walijskie miasto. Llanfairpwllwlllandysiliogogogoch jest jedną z najdłuższych nazw miast na świecie. Stonehenge jest starsze niż piramidy - powstało około 3000 roku p.n.e.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 18.03.2020 13:14

:hut:

Kolejnym odwiedzonym przez nas miejscem był Hampton Court, oddalony około 20 km. od centrum Londynu w miejscowości East Molesey.

Hampton Court to zespół pałacowy pięknie usytuowany nad Tamizą.

002.jpg


Przyjechaliśmy tutaj samochodem, a w zasadzie przywiozła nas koleżanka, bo chyba żadne z nas nie odważyłoby się usiąść za kierownicą. Ruch lewostronny zdecydowanie jest dla nas dużym hamulcem w tym zakresie.
Samochód zostawiliśmy na parkingu i poszliśmy się kupić bilety.

IMG_00021.jpg


Wtedy bilety były w cenie £.
003.jpg

Obecnie, jak wynika ze strony internetowej Hampton Court, dokonując zakupu on line za bilet dla osoby dorosłej trzeba zapłacić 22 £. Natomiast bilet zakupiony w kasie kosztuje 24,50 £.

Zaopatrzeni w bilety udaliśmy się w stronę Pałacu, czekającego na nas na końcu tej alei.

IMG_0576.jpg

IMG_0578.jpg


Widok z daleka jest zadziwiający. Idąc szeroką aleją w kierunku pałacu podziwialiśmy okazałą czerwoną budowlę, ponad którą wystają fantastycznie wyglądające kominy, niezwykle bogato rzeźbione, które powstały w epoce Tudorów. Tych kominów jest ponad 240.

IMG_00041.jpg

IMG_00061.jpg

IMG_00091.jpg

IMG_00101.jpg

IMG_00121.jpg

IMG_00131.jpg

IMG_00141.jpg
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 18.03.2020 19:05

Przyznam, że budynek Lloyd's osobiście mi się podoba.
Fajnie też go pokazałaś na fotkach.
Super fotkowa pamiątka z musicalu Hair.
Kwiatek we włosach prawdziwy, czy sztuczny?
Masz go jeszcze? :smo:
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 18.03.2020 20:42

aga_stella napisał(a):Super fotkowa pamiątka z musicalu Hair.
Kwiatek we włosach prawdziwy, czy sztuczny?
Masz go jeszcze? :smo:

Kwiatek we włosach miałam prawdziwy, zresztą nie tylko ja. Kwiatki zostały włożone we włosy kobiet przez aktorów, którzy podczas wykonywania jednej z piosenek weszli na widownię. Dotarli nawet do nas, pomimo tego, że siedzieliśmy na wyższym poziomie widowni. Aktorzy jak akrobaci wspinali się po, chyba specjalnie w tym celu ustawionych, rusztowaniach. W pewnym momencie poczułam, jak moje okulary przeciwsłoneczne, które miałam założone na głowie, nagle się unoszą i jeden z aktorów założył je na swoją głowę. Ja dostałam kwiatka a on z moimi okularami wrócił na scenę. Okulary te były rekwizytem przez jakieś pół godziny i już myślałam, że ich nie odzyskam, ale nie - wróciły do mnie, dy artyści ponownie powędrowali na widownię. Kwiatka natomiast mi nie odebrano, ale nie został mi na pamiątkę. Niestety nie pamiętam, co się z nim stało.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 18.03.2020 21:50

Gosiu , przez dwa miesiące mieszkałem w Surbiton od strony Kingston , około 35 minut spacerem od Hampton Court , ale wewnątrz nie byłem nigdy :oops: , dlatego z wielką przyjemnością pospaceruję z Wami i zobaczę co mnie ominęło


Pozdrawiam
Piotr
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 19.03.2020 18:47

piotrf napisał(a):Gosiu , przez dwa miesiące mieszkałem w Surbiton od strony Kingston , około 35 minut spacerem od Hampton Court , ale wewnątrz nie byłem nigdy :oops: , dlatego z wielką przyjemnością pospaceruję z Wami i zobaczę co mnie ominęło


Pozdrawiam
Piotr

To faktycznie miałeś Hampoton Court o rzut beretem. Szkoda że się tam nie wybrałeś.
Zapraszam więc na zwiedzanie tego wspaniałego miejsca razem z nami.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 19.03.2020 19:10

:hut:

Stanęliśmy pod główną bramą wejściową, a tutaj zonk, bowiem brama była zamknięta.

Tak wygląda część pałacowa Hampton Court.

001.jpg


Pierwszymi właścicielami ziemi, na której wybudowano Hampton Court byli joannici. Za czasów ich gospodarowania stały tutaj budynki folwarczne i niewielki murowany budynek administracyjno-magazynowy.
W 1503 roku do Hampton Court zawitał król Henryk VII z żoną Elżbietą York i miejsce to ich zauroczyło.
W efekcie tego zauroczenia sir Giles Daubeney w roku 1505 wydzierżawił ten teren od joannitów.
Wzniesione tam zostały budowle o charakterze reprezentacyjnym, w których najprawdopodobniej bywali rodzice Henryka VIII.
W 1514 roku dzierżawcą Hampton Court został kardynał Tomasz Wolsey. Wtedy doszło do przebudowania rezydencji, która zmieniła się w renesansowy pałac, zainspirowany projektami Averulina i Leonarda da Vinci.
W 1528 roku kardynał Wolsey popadł w niełaskę i został pozbawiony władzy i majątku a rezydencja została przejęta przez Henryka VIII. Jednak prace budowlane nie zostały przerwane a Henryk VIII, który bardzo interesował się architekturą i swoim przedsięwzięciem budowlanym – przeglądał raporty, odwiedzał plac budowy, naciskał na szybki postęp prac. Przy budowie Hampton Court kazał rozłożyć płócienne namioty i dostarczać w nocy jedzenie robotnikom, by nie przerywać pracy ani na chwilę.
Budowę Hampton Court ukończono w 1540 roku. Pałac ten był jednym z najbardziej nowoczesnych i najbogatszych pałaców w Anglii.
Na jego budowę wydano fortunę, bo aż 62 tysiące ówczesnych funtów, czyli około 18 milionów dzisiejszych funtów.
Wybudowano tutaj korty tenisowe, zegar astronomiczny, kręgielnię, ogromne kuchnie, piękną kaplicę i olbrzymią salę jadalną „The Great Hall”. Powstały tutaj nawet łazienki, do których wodę dostarczano ołowianymi rurami.
Hampton Court robił niezwykłe wrażenie. Odbywały się tu bale i huczne przyjęcia.

IMG_0602.jpg

IMG_0606.jpg

IMG_0611.jpg

IMG_0614.jpg


Postaliśmy chwilę przed zamkniętą bramą
IMG_0609.jpg


Stojąc plecami do pałacu ujrzeliśmy, że turyści wchodzą do pałacu inną bramą (Seymour Gate), udaliśmy się więc w tamtym kierunku.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 19.03.2020 19:26

:hut:

Ale będąc już przy Seymour Gate stwierdziliśmy, że może zaczniemy zwiedzanie od ogrodów i dopiero później wejdziemy do wnętrz.

IMG_00061.jpg

Tak też zrobiliśmy i poszliśmy sprawdzić naszą orientację w słynnym labiryncie.

IMG_0703.jpg

Żywopłotowy labirynt (The Maze) obejmuje obszar około 1300 metrów kwadratowych, a łączna długość ścieżek wynosi około 800 metrów. Labirynt posiada wiele ślepych zaułków i alejek. Pierwotnie rosły tam tylko graby, które następnie uzupełniano innymi roślinami. Rośliny labiryntu przycięte są równo na wysokość 2 metrów. Dotarcie do jego serca zajmuje zwykle 20 minut, ale nam się niestety nie udało tam dotrzeć.
Razem z nami w labiryncie znalazła się bowiem grupa dzieci, które tak strasznie wrzeszczały biegając po labiryncie we wszystkie strony, że zdegustowani postanowiliśmy opuścić to miejsce.
Niemniej labirynt jest bardzo fajny i mieliśmy ochotę tam wrócić później, ale brakło na to czasu.

IMG_0008.jpg

IMG_0015.jpg

IMG_0017.jpg


W żywopłotowej ścianie co jakiś czas znajduje się mała wnęka a w jej wnętrzu malutki stołeczek, a przynajmniej wygląda na stołeczek, na którym chyba można przysiąść, jeśli się zmęczymy podczas szukania drogi do serca labiryntu.

IMG_0688.jpg

IMG_0694.jpg
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 19.03.2020 19:59

:hut:

Wokół Hampton Court powstały urzekające ogrody, które mieliśmy okazję obejrzeć.
Udaliśmy się tam ścieżką pod baldachimem.
IMG_0710.jpg


Rozpoczęliśmy od Parku myśliwskiego, który bezpośrednio przylega do pałacu od strony wschodniej.
Rosną tutaj olbrzymie cisy z początku XVIII wieku, które uformowane zostały w fantastyczne stożki.

IMG_0726.jpg

IMG_0728.jpg

IMG_0022.jpg

IMG_0732.jpg

IMG_0739.jpg

IMG_0744.jpg


Na przedłużeniu parku znajduje się długi kanał, na końcu którego umieszczono pięć fontann, ale tak daleko nie poszliśmy.

IMG_0800.jpg


Pospacerowaliśmy po tym parku, powoli kierując się w stronę pałacu.
IMG_0032.jpg

Po drodze chwilkę posiedzieliśmy przy wielkiej fontannie usytuowanej w centralnej części tego parku.
IMG_0047.jpg

IMG_0854.jpg

IMG_0856.jpg

IMG_0863.jpg


A w parku praca nigdy nie ustaje. W ziemi zawsze jest co robić.

IMG_0871.jpg

IMG_0885.jpg
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 19.03.2020 20:14

Ładnie tam calkiem :)
Jeśli będziecie kiedyś w Szkocji polecam Balmoral Castle, bywa tam często Królowa
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 20.03.2020 18:52

tony montana napisał(a):Ładnie tam calkiem :)
Jeśli będziecie kiedyś w Szkocji polecam Balmoral Castle, bywa tam często Królowa

Jeśli kiedyś będziemy w Szkocji nie omieszkamy skorzystać z Twojej podpowiedzi, tym bardziej że oglądałam Balmoral Castle w Twojej relacji i bardzo mi się spodobał.
Zauważyłam na Twoich zdjęciach, że są tam fajne ogrody, które są podobne do ogrodów stawowych w Hampton Court.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 20.03.2020 19:51

:hut:

Spacerując po parku obeszliśmy pałac i teraz stanęliśmy przy jego drugim wejściu.

IMG_0888.jpg

IMG_0889.jpg

IMG_0892.jpg


Pałac z tej strony bardzo się różni od tej "tudorowskiej", bowiem Wilhelm III Orański przebudował całą posiadłość (w tym także ogrody), nadając jej barokowy styl. Tak więc Hampton Court ma dwa oblicza.
Zadanie przebudowy pałacu otrzymał Christopher Wren w 1689 roku. Głównym celem było zburzenie części mieszkalnej z czasów Tudorów i postawienie na jego miejscu nowego pałacu, w którym mieli zamieszkać król Wilhelm III Orański i królowa Maria II.
Królowa zmarła, nie doczekawszy końca przebudowy. Natomiast Wilhelm III Orański uległ wypadkowi podczas przejażdżki konnej w Hampton Court i zmarł kilka lat po swej żonie.
Mimo tych tragedii przebudowa Hampton Court dobiegła końca i była to ostatnia przebudowa na tak dużą skalę.
Wschodnia i południowa fasada została całkowicie zmieniona. Zniknęły z niej charakterystyczne wieżyczki i kominy z czasów Tudorów a zamiast nich pojawiły się eleganckie barokowe mury.

Na razie jeszcze nie wchodzimy do wnętrza pałacu, lecz idziemy dalej do kolejnego ogrodu - Privy Garden, czyli ogród prywatny, położony przy południowej elewacji pałacu.
W XVIII wieku środkowa część tego ogrodu została obniżona, aby król miał lepszy widok na ogród z okien pałacu.
Wokół tej obniżonej części teren tworzy wał, po którym spacerując na ogród patrzy się z góry.
Privy Garden został w roku 1995 zrekonstruowany i obecnie wygląda jak ogród króla Wiliama III z 1702 roku.
Ogród jest symetryczny. Ogromne wrażenie robią wycięte w trawniku fantazyjne, geometryczne wzory, tworzące barokowe rabaty z ozdobnymi ornamentami wyciętymi w trawie, które nazywane są parterem gazonowym.

IMG_0055.jpg

Privy Garden otoczony jest murem, za którym widoczny jest Park Myśliwski.
IMG_0056.jpg

IMG_0054.jpg

IMG_0899.jpg

IMG_0900.jpg

IMG_0908.jpg

IMG_0914.jpg

IMG_0915.jpg

IMG_0926.jpg

IMG_0931.jpg

IMG_0942.jpg

Za tym pięknie zdobionym ogrodzeniem płynie Tamiza.
IMG_0060.jpg

IMG_0916.jpg

IMG_0058.jpg

IMG_0059.jpg

IMG_0954.jpg

IMG_0957.jpg

IMG_0065.jpg

IMG_0066.jpg
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 20.03.2020 21:08

Wielkie te przestrzenie wokół pałacu.
W labiryncie nie zabłądziliście?
Kiedyś byliśmy w lodowym labiryncie lodowym w Zakopanem i co niektórzy wpadali tam w lekką panikę :lol:
No fakt, że zimno było.
Te cisy uformowane w stożki kojarzą mi się z wielkimi grzybami.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 23.03.2020 18:22

:hut:

Do Privy Garden przylega kolejny ogród, a mianowicie Pond Garden.
No to wchodzimy do tego ogrodu.
Po lewej stronie widać taki uroczy zakątek. Ten budynek to domek bankietowy "Little Banqueting House", który można wynajmować na różnego rodzaju przyjęcia, szczególnie na weselne.
W oddali na Tamizie widać Hampton Court Bridge.

IMG_0963.jpg

IMG_0067.jpg

IMG_0977.jpg

IMG_0068.jpg

Zaciekawiły nas te drzewka owocowe (to wiśnia albo czereśnia) przyklejone do muru. Fajny pomysł ktoś miał.

IMG_0993.jpg


Pony Garden to ogrody we wgłębieniach, w których 500 lat temu były stawy rybne.
Stawy te zostały osuszone i 300 lat temu królowa Maria postanowiła urządzić w nich ogrody pokazowe do wyeksponowania swojej kolekcji egzotycznych roślin.
Oto pierwszy ogród stawowy.

IMG_1001.jpg

IMG_0073.jpg

IMG_1009.jpg

IMG_1012.jpg


Za tym żywopłotem znajduje się drugi ogród stawowy.

IMG_0074.jpg

IMG_0078.jpg

IMG_0079.jpg

IMG_1006.jpg

IMG_1014.jpg


Z ogrodów stawowych wychodzimy z drugiej strony przepięknego tunelu żywopłotowego.

IMG_1184.jpg
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 24.03.2020 18:14

:hut:

Po obejrzeniu ogrodów idziemy do wnętrz pałacowych.

Jeszcze raz pokażę plan zabudowań pałacowych, aby dokładniej przybliżyć Wam miejsca, po których spacerowaliśmy.

001.jpg


Najpierw przejdziemy się po dziedzińcach.

Fountain Court, który powstał w latach 1689-1694. Otaczający go pałac reprezentują jedne z najlepszych barokowych elewacji w Anglii. W tej części pałacu mieszczą się królewskie i prywatne apartamenty zbudowane dla Wilhelma III i Marii II, które używane były przez rodzinę królewską do połowy XVIII wieku. Dwór jest zbudowany jako krużganek, wyłożony czerwonym i szarym szwedzkim marmurem, wokół centralnego trawnika z dużym okrągłym basenem i fontanną.

IMG_1067.jpg

IMG_1075.jpg

IMG_1076.jpg


Clock Court, ze stojącą tam wieżą zegarową, na szczycie której znajduje się przepiękny zegar astronomiczny z czasów Henryka VIII. Został on zainstalowany w 1540 roku.
Zegar ten na ponad 3 metry średnicy. Oprócz godzin wskazuje również dni miesiąca, pokazuje fazy księżyca, znaki zodiaku i ruch słońca (ale ten zgodny z teorią przedkopernikowską) oraz czas przypływu na londyńskim moście. Ta ostatnia in formacja była niezwykle istotna dla tych, którzy podróżowali barkami do Londynu, ponieważ Tamiza była wówczas niezabezpieczona, przez co bardzo niebezpieczna, szczególnie w okolicach mostu podczas odpływu.
Tarcza zegara jest zaznaczona w 24-godzinnych segmentach, oznaczonych dwukrotnie I-XII. Dodatkowe informacje pokazują trzy koncentryczne miedziane tarcze, które obracają się z różnymi prędkościami, wykorzystując system przekładni. Centralna tarcza obraca się raz na miesiąc księżycowy i pokazuje czas, w którym księżyc przecina południk każdego dnia - z którego można odczytać przypływ. Tarcza środkowa, obracająca się co roku, pokazuje wiek księżyca, a tarcza zewnętrzna (o szerokości 2,5 m), która również obraca się raz w roku, pokazuje dni, miesiące i zodiak. Oryginalny zegar miał także trzy miedziane dzwony.
Zegar na przestrzeni lat poddany był licznym naprawom, z których ostatnia miała miejsce w 2009 roku z okazji uczczenia pięćsetnej rocznicy koronacji Henryka VIII.

IMG_1087.jpg

IMG_1204.jpg


Na Clock Court odbywała się inscenizacja przemowy Henryka VIII i Anny Boleyn.
Ta fontanna, na stopniach której stoją król z królową, zwykle stoi na następnym dziedzińcu - Base Court, ale w dniu naszej tam wizyty stała na Clock Court. Widocznie ta budowla musi się nadawać do przenoszenia.

IMG_1079.jpg

IMG_1081.jpg

IMG_1082.jpg

IMG_1084.jpg

IMG_1086.jpg


IMG_1092.jpg


Przemowy pary królewskiej zostały nagrodzone brawami, które podsycał stojący wśród publiczności członek dworu królewskiego.

IMG_0092.jpg


Po czym para królewska opuściła Clock Court, udając się do swych apartamentów.

IMG_0101.jpg


Kolejny dziedziniec to Base Court, na który jednak nie mogliśmy wejść, bowiem ustawiono tam scenę i widownię, więc mogliśmy tam jedynie zajrzeć stojąc przy bramie.
Zdjęcia z tego miejsca nie robiliśmy (bo nie wiedziałam, że się mogą kiedyś przydać), ale kolega miał kamerę i coś tam nakręcił, więc pokażę Wam tylko kilka stopklatek z tych ujęć. Nie są jednak dobrej jakości.

Zdjęcie000012.jpg

Zdjęcie000013.jpg

Zdjęcie000014.jpg

Zdjęcie000015.jpg
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 24.03.2020 21:56

Ciekawe miejsce nie byłem świadom jego bogatej historii
Obyśmy mieli jeszcze szanse w najbliższych latach wrócic na Wyspy, ja do 2013 roku nie odczuwałem takiej potrzeby. Jeden wyjazd do Szkocji0i to w listopadzie na 40:), i od tego czasu byłem 6 razy w WLK Brytanii :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wielka Brytania - United Kingdom



cron
Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Albans) - strona ...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone