Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Albans)

Wielka Brytania (Anglia, Szkocja i Walia) jest w pełni otoczona wodą. W Wielkiej Brytanii akcenty zmieniają się zauważalnie co 40 km (25 mil). Szczególnie trudno jest wymówić jedno walijskie miasto. Llanfairpwllwlllandysiliogogogoch jest jedną z najdłuższych nazw miast na świecie. Stonehenge jest starsze niż piramidy - powstało około 3000 roku p.n.e.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4700
Dołączył(a): 03.04.2014
Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Albans)

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 10.01.2020 22:25

Dobry wieczór

Zainspirował mnie tony montana, pisząc swoją londyńską relację.
W wielu miejscach, które on odwiedził, ja również byłam, więc przywołały one moje wspomnienia.
Ale byłam też w innych miejscach, do których tony nie dotarł (chyba, bo tony relacji jeszcze nie skoczył).
Przyszło mi więc do głowy, że może pokażę Wam Londyn z moich wspomnień.
Sądząc po zdjęciach, które pokazuje tony w swojej relacji, Londyn na przestrzeni 10 lat za wiele się nie zmienił, więc to co chcę Wam pokazać jest w dalszym ciągu aktualne.

Spis treści:
- Pinner
- Tower of London
- Doki św. Katarzyny
- Tower - Bridge
- Spacer brzegiem Tamizy (od Tower Bridge do Millenium Bridge)
- Oxford
- Niedzielny poranek i Horrow on the Hill
- Notting Hill w niedzielne popołudnie
- Portobello Market
- Piccadilly Circus
- Parada Gwardii Konnej
- Trafalgar Square
- Manifestacja na Parliament Square Garden
- Parlament
- St. James’s Park
- Buckingham Palace
- Green Park
- Dom towarowy Harrods
- Centrum handlowe - Westfield



No to na początek mała zajawka.
1.jpg

005m.jpg

009.jpg

IMG_1381.jpg

IMG_0306.jpg

IMG_0257.jpg

IMG_0051.jpg

IMG_0012.jpg

559.jpg

547.jpg

528.jpg

504 - 20-05-2009.jpg

501.jpg

498.jpg

495.jpg

481.jpg

454m.jpg

411.jpg

389.jpg

358m.jpg

326m.jpg

313.jpg

010. IMG_4098.jpg

29.jpg

123.jpg

205m.jpg

237m.jpg

254.jpg

287.jpg

002. IMG_4263.jpg

002. IMG_4294.jpg
Ostatnio edytowano 10.04.2020 14:32 przez megidh, łącznie edytowano 1 raz
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 10.01.2020 22:36

A to zaskoczenie zrobiłaś.
Kilka miejsc już mnie zaintrygowało.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 10.01.2020 22:43

Drugi
Do Brighton skocze inną razą :)
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107679
Dołączył(a): 10.09.2004
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 10.01.2020 22:49

Wskakuję na podium :wink:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 11.01.2020 11:09

Na spacery po Londynie chętny zawsze jestem :D
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 11.01.2020 13:29

Bardzo chętnie poczytam i pooglądam :-) - tylko pisz szybko, bo już w najbliższy piątek ruszam do Londynu. ;-)
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4700
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 11.01.2020 16:30

Witam wszystkich bardzo serdecznie :D

aga_stella napisał(a):A to zaskoczenie zrobiłaś.
Lubię zaskakiwać :smo:

aga_stella napisał(a):Kilka miejsc już mnie zaintrygowało.
Ciekawe które :?:

tony montana napisał(a):Drugi
Do Brighton skocze inną razą :)
Koniecznie, bo bardzo tam jest fajnie.

Janusz Bajcer napisał(a):Wskakuję na podium :wink:
Trzecie miejsce - jak Kubacki w dwóch pierwszych konkursach Turnieju czterech Skoczni :oczko_usmiech:

piotrf napisał(a):Na spacery po Londynie chętny zawsze jestem :D
Też lubię tam spacerować, więc każda wzmianka na temat Londynu na tym forum mnie przyciąga.

Mikromir napisał(a):Bardzo chętnie poczytam i pooglądam :-) - tylko pisz szybko, bo już w najbliższy piątek ruszam do Londynu. ;-)
Fajnie masz, zazdroszczę Ci.
Postaram się coś pokazać, ale do piątku to na pewno ze wszystkim nie zdążę.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4700
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 11.01.2020 19:02

:hut:

W Londynie byliśmy dwa razy, pierwszy i ostatni.
To oczywiście żart i nasze pobyty w tym pięknym mieście odbyły się w maju 2009 roku (6 dni) i w czerwcu 2010 roku (9 dni). Ten drugi pobyt miał być w kwietniu 2010 roku, ale nasze plany pokrzyżował wulkan Eyjafjöll, który wybuchł na Islandii. Nasz lot był pierwszym, który został z tego powodu odwołany z lotniska w Pyrzowicach w dniu 16 kwietnia 2010 roku.
Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Lot przełożyliśmy na czerwiec i dzięki temu trafiliśmy w Londynie na piękną pogodę (padało tylko jeden raz).
Po tak długim czasie nie pamiętam niestety wielu szczegółów z tych naszych podróży, więc nie będę Wam tutaj opisywać lotów, cen za bilety itp. bowiem przez ten czas na pewno wszystko się pozmieniało. Skupię się na londyńskich ulicach, parkach, muzeach i zabytkach.
Lądowaliśmy na lotnisku w Luton, skąd odbierała nas nasza koleżanka mieszkająca na stałe w Londynie i zabierała nas do siebie. Dzięki temu nie musieliśmy się zastanawiać, w jaki sposób dotrzeć do Londynu no i oczywiście ponosić kosztów transportu i noclegów.
W pierwszy dzień pobytu w Londynie udzielaliśmy się towarzysko, ale już w drugi dzień udaliśmy się na zwiedzanie.
Najpierw pojechaliśmy do Pinner, dzielnicy w północno-zachodnim Londynie, gdzie nasza koleżanka musiała coś załatwić.
Chwilkę tam pospacerowaliśmy i stwierdziliśmy, że jest tam ładnie.

1.jpg

002.jpg

003.jpg

9.jpg

10.jpg

17.jpg

18.jpg
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4700
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 11.01.2020 21:10

:hut:

Z Pinner pojechaliśmy metrem do centrum Londynu.

005m.jpg

006m.jpg

IMG_0017.jpg


Zwiedzanie rozpoczęliśmy od twierdzy Tower.
Tower of London jest średniowieczną twierdzą, położoną nad Tamizą tuż obok najbardziej znanego londyńskiego mostu Tower Bridge.
Jest to kompleks wielu budynków otoczonych murem.

mapka Tower of London.jpg


Dochodzimy do Tower of London i mam dziwne wrażenie, że jakaś taka mała jest. Wydawało mi się, że będzie to większy obiekt.
Jak obeszliśmy twierdzę wokoło, to już ie wydawała mi się mała.

IMG_0024.jpg

009.jpg


Dochodząc do Tower of London zobaczyliśmy na trawniku taki obrazek. W Londynie sporo ludzi korzysta z trawników, żeby chwilę odpocząć, poczytać gazetę lub książkę lub nawet się przespać.
010.jpg


Po zakupieniu biletów odszukaliśmy wejście i weszliśmy na teren Twierdzy.
Ale przed tym musieliśmy przejść przez kontrolę bagażu.
Na zdjęciu widać, jak sprawdzana jest moja torba.

018.jpg


Po terenie twierdzy można poruszać się samodzielnie i ten właśnie sposób wybraliśmy.
Wewnątrz twierdzy przenieśliśmy się kilka wieków wstecz. Otaczające nas mury ukazują upływ czasu.

020m.jpg

022.jpg

Ale patrząc ponad mury doskonale widać stąd nowoczesność, która wyrosła po drugiej stronie Tamizy.

021.jpg

013.jpg

IMG_0031.jpg


Widać stąd także górną część słynnego mostu Tower Bridge.
011.jpg
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 11.01.2020 21:46

megidh napisał(a):
Widać stąd także górną część słynnego mostu Tower Bridge.

Super ujęcie.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 11.01.2020 22:30

Na Twoich zdjęciach wielkich tłumów nie widzę , to skutek pory dnia , pory roku , czy jakiejś innej przyczyny :?:
Nas kilka razy wystraszyły dzikie tłumy , innym razem późna pora , albo zwyczajne zmęczenie . . . :roll:


Pozdrawiam
Piotr
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4700
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 11.01.2020 23:40

aga_stella napisał(a):
megidh napisał(a):
Widać stąd także górną część słynnego mostu Tower Bridge.

Super ujęcie.
To Waldka


piotrf napisał(a):Na Twoich zdjęciach wielkich tłumów nie widzę , to skutek pory dnia , pory roku , czy jakiejś innej przyczyny :?:
Nas kilka razy wystraszyły dzikie tłumy , innym razem późna pora , albo zwyczajne zmęczenie . . . :roll:


Pozdrawiam
Piotr
Pora dnia - do Tower weszliśmy o godzinie 13-tej i spędziliśmy tam 3 i pół godziny.
Pora roku - wiosna 15 maja 2009.
Inna przyczyna - nic mi nie przychodzi do głowy., ale może faktycznie maj nie jest miesiącem wybieranym na zwiedzanie Londynu, bo praktycznie nigdzie nie mieliśmy tłumów.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4700
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 12.01.2020 00:39

:hut:

Twierdza Tower została wybudowana na rozkaz Wilhelma Zdobywcy, który 25 grudnia 1066 roku został koronowany na króla Anglii po pokonaniu króla Harolda II. Na jego rozkaz w całej Anglii wybudowano wiele zamków a wśród nich twierdzę Tower, której budowę zakończono w roku 1100. Ponoć Tower została wybudowana w miejscu rzymskiej twierdzy.
W czasach Wilhelma twierdza stała poza Londynem i świadczyła o jego potędze. Jej zadaniem było odstraszanie potencjalnych wrogów i zadanie to spełniła doskonale, bowiem do tej pory nigdy nie została zdobyta.
W późniejszych latach funkcje twierdzy się zmieniły. Na przestrzeni wieków oprócz fortecy była ona również więzieniem, rezydencją królów angielskich, miejsce kaźni, mennicą, skarbcem i muzeum.
Między XII a XIV wiekiem twierdzę rozbudowywano. Przystosowano jej wnętrza na potrzeby króla, dobudowano dwa pierścienie murów obronnych oraz 21 wież oraz pogłębiono fosy i zalano je wodą z pobliskiej Tamizy.
W XIX wieku rozpoczął się szturm na twierdzę, ale nie najeźdźców, lecz turystów, którzy żądni silnych wrażeń odwiedzali Tower of London postrzegane wówczas jako „dom grozy”.
Podczas II wojny światowej Tower zamknięto dla turystów.
W miejscu osuszonej fosy urządzono pole uprawne, na którym rosły warzywa dla mieszkańców Londynu. Bombardowania niemieckie dosięgły również Tower, ale budynki nie ucierpiały. Podczas tych ataków zginęły 23 osoby.

Wewnątrz Tower of London jest wiele ciekawych miejsc do obejrzenia.

Królująca pośrodku twierdzy Biała Wieża (White Tower), w której wnętrzach można obejrzeć
wspaniałą kolekcję zbroi,
usytuowaną na ostatnim piętrze Białej Wieży zbrojownię
oraz różne wystawy.

041.jpg

024.jpg

029.jpg

028.jpg

025.jpg

W Białej Wieży znajduje się kaplica św. Jana (zakaz fotografowania).

026.jpg

Z Białej Wieży można popatrzeć na Tamizę i nowoczesne budynki znajdujące się po drugiej stronie rzeki.

027.jpg


Waterloo Block, w którym znajdują się klejnoty królewskie (23 tysiące sztuk biżuterii wartej około 32 miliony dolarów).

035.jpg

Oglądanie klejnotów królewskich zostało tak zorganizowane, aby nie trwało zbyt długo. Kiedyś turyści zatrzymujący się przy gablotach tamowali ruch, więc zastosowano tam chodniki ruchome uniemożliwiające zatrzymywanie się w celu dokładniejszemu przyjrzeniu się klejnotom. Przejazd tym chodnikiem jest jak dla mnie zbyt szybki, więc wróciłam się i przejechałam jeszcze raz. Nie jest to zabronione. Oczywiście nie ogląda się wszystkich klejnotów, a jedynie ich niewielką część.
Wewnątrz Waterloo Block nie można robić zdjęć, więc mam tylko jedno zrobione z ukrycia.

033.jpg
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4700
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 12.01.2020 13:02

:hut:

Aby łatwiej było zwiedzać twierdzę Tower kupując bilety otrzymaliśmy folder zawierający plan twierdzy.
Obecnie plan ten dostępny jest tutaj.
Ale wydaje mi się, że w formie papierowej też można go otrzymać podczas kupowania biletów wstępu.

Kolejnym miejscem wartym obejrzenia w Tower jest Dom Królowej, który powstał w XVI wieku, za panowania Henryka VIII.
To tutaj aż do śmierci mieszkali Tomasz Morus, Anna Boleyn, Jane Grey i Katarzyny Howard.
Przez 4 dni maja 1941 (od 16 do 20) przetrzymywany był w nim Rudolf Heß, zastępca Hitlera.
Turyści nie są niestety wpuszczani do Domu Królowej, bowiem obecnie mieszka w nim Zarządca Tower.

036.jpg


Przed Domem Królowej znajduje się Tower Green, czyli trawnik z pięknie przycięta trawą.

Tuż obok niego, na kolejnym trawniku, znajduje się pomnik "Scaffold Site", upamiętniający miejsce, w którym wykonywano egzekucje.
Wykonany jest ze szkła i wygląda jak okrągły stół na środku którego ułożono szklaną poduszkę, która ma symbolizować miejsce, w którym ścinano głowy skazanych.
Pomnik bardzo mi się spodobał.

040m.jpg

Tych egzekucji dokonano tutaj jedynie 10, bowiem stanowiły one przywilej tylko dla najwyżej postawionych skazanych.
Pozostałe egzekucje wykonywane były poza murami Tower i stanowiły spektakl dla gawiedzi.

Obok miejsca egzekucji znajduje się Kaplica Królewska św. Piotra w okowach (Chapel Royal of St Peter ad Vinicula).

zdjęcie z internetu (https://www.hrp.org.uk/tower-of-london)
https___historicroyalpalaces.picturepark.jpg


Podczas odnawiania kaplicy w roku 1876 roku w prezbiterium odkryto ludzkie szczątki, w tym te Anny Boleyn, Jane Grey i Katarzyny Howard.
Szczątki te zostały ponownie pochowane pod marmurowym chodnikiem a miejsca pochówku opatrzono nazwiskami i herbami pochowanych.
045.jpg

046.jpg
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4700
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 12.01.2020 19:55

:hut:

Kolejnym miejscem które odwiedzamy w Tower of London jest wieża Beauchamp Tower.
To właśnie w tej wieży przetrzymywano więźniów. Niektórzy z nich pozostawiali po sobie pamiątki na ścianach komnat, w których byli przetrzymywania, w postaci wydrapanych na murze napisów lub obrazków, obecnie nazywanych graffiti.

039.jpg


Widok z wieży Beauchamp Tower na trawnik Green Tower. Wśród oglądanych przez okno turystów jestem i ja.

038.jpg


Następne miejsce, które zobaczyliśmy, to Brama Zdrajców, przez którą skazańcy byli dostarczani do twierdzy Tower, bowiem najprostszą drogą prowadzącą do Tower, była droga wodna przez Tamizę. Na Bramie Zdrajców często umieszczane były ścięte głowy.

043.jpg


Następnie poszliśmy obejrzeć Tower z murów wewnętrznych twierdzy.
Idac w stronę murów ujrzeliśmy grupę skośnookich turystów zaopatrzonych w maseczki.
Teraz taki widok nie wywarłby na nas żadnego wrażenia, ale wówczas wrażenie było niesamowite.

044.jpg

Po wejściu na mury mieliśmy możliwość podziwiania takich widoków.

047.jpg

048.jpg

050m.jpg

IMG_0054.jpg
Ostatnio edytowano 12.01.2020 20:21 przez megidh, łącznie edytowano 1 raz
Następna strona

Powrót do Wielka Brytania - United Kingdom



cron
Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Albans)
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone