Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Albans)

Wielka Brytania (Anglia, Szkocja i Walia) jest w pełni otoczona wodą. W Wielkiej Brytanii akcenty zmieniają się zauważalnie co 40 km (25 mil). Szczególnie trudno jest wymówić jedno walijskie miasto. Llanfairpwllwlllandysiliogogogoch jest jedną z najdłuższych nazw miast na świecie. Stonehenge jest starsze niż piramidy - powstało około 3000 roku p.n.e.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 21.01.2020 08:45

Hmm a może w Tate nadal nie można robić zdjec tylko ja tego nie zauważyłem? ;]
Oxford widziałem teraz na KONIEC Kornwalii niestety już po ciemku, co odradzam bo prawie wszystkie budynki tonęły w ciemnosciach
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 21.01.2020 09:55

Też zwróciłam uwagę na trawnik :mrgreen: Za pewne nie można na nim się rozłożyć....


megidh napisał(a):
aga_stella napisał(a):Ps. Nie mam pojęcia czemu zdjęcie się nie wyświetla.
Też nie wiem, dlaczego zdjęcia z cytowanych fragmentów się nie wyświetlają.
To akurat mogę Wam wyjaśnić: żadne zdjęcia wgrane na na serwer cro nie da się cytować - tak to zbudowali..... Najprostszy sposób to po prostu skopiowanie linku do zdjęcie poprzez kliknięcie myszką na zdjęciu, potem na kopiuj adres obrazu i tym samym pobranie linku do fotki i umieszczenie (wkopiowanie adresu) w treści postu między [img]tuwkleićpobranylink[/img]
Obrazek
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 22.01.2020 20:01

piekara114 napisał(a): żadne zdjęcia wgrane na na serwer cro nie da się cytować - tak to zbudowali..... Najprostszy sposób to po prostu skopiowanie linku do zdjęcie poprzez kliknięcie myszką na zdjęciu, potem na kopiuj adres obrazu i tym samym pobranie linku do fotki i umieszczenie (wkopiowanie adresu) w treści postu między [img]tuwkleićpobranylink[/img]


Dzięki za podpowiedź.
Ale kiedyś się dawało, takie mam przynajmniej wrażenie.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4696
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 22.01.2020 20:57

tony montana napisał(a):Hmm a może w Tate nadal nie można robić zdjec tylko ja tego nie zauważyłem? ;]

Zaciekawiłeś mnie tym tematem i weszłam na stronę Tate. Tutaj jest informacja na temat fotografowania:
"FOTOGRAFIA GOŚCI
Fotografowanie w głównych galeriach jest dozwolone wyłącznie w celach osobistych, niekomercyjnych. Odwiedzający jest odpowiedzialny za zapewnienie, że żadne prawa autorskie nie zostaną naruszone. Używanie lampy błyskowej i statywów jest zabronione.
Fotografia jest dozwolona na niektórych wystawach. Zobacz ogłoszenia na każdej wystawie."


tony montana napisał(a):Oxford widziałem teraz na KONIEC Kornwalii niestety już po ciemku, co odradzam bo prawie wszystkie budynki tonęły w ciemnosciach
To szkoda, że tak późno tam dotarłeś. Ale masz teraz okazję zobaczyć u mnie w pełnym oświetleniu.

aga_stella napisał(a):
piekara114 napisał(a): żadne zdjęcia wgrane na na serwer cro nie da się cytować - tak to zbudowali..... Najprostszy sposób to po prostu skopiowanie linku do zdjęcie poprzez kliknięcie myszką na zdjęciu, potem na kopiuj adres obrazu i tym samym pobranie linku do fotki i umieszczenie (wkopiowanie adresu) w treści postu między [img]tuwkleićpobranylink[/img]


Dzięki za podpowiedź.
Ale kiedyś się dawało, takie mam przynajmniej wrażenie.
Ja również dziękuję, teraz cytowanie zdjęć będzie łatwiejsze.
Też mi się kojarzy, że kiedyś się zdjęcia cytowały, ale może się mylę.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4696
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 22.01.2020 21:18

:hut:

Na wprost Jesus Colegge znajduje się Exeter College, założony w 1324 roku.

IMG_3314.jpg

Tutaj nie było problemu z wejściem, więc wchodzimy przez bramę z takim pięknym sklepieniem

133.2.jpg

133.1 Exeter College.jpg


Każdy college ma swój kościół.
Ponieważ ten kościół był otwarty, więc skorzystaliśmy z okazji, aby zobaczyć jego wnętrze.
Bardzo nam się tam podobało.

134.jpg

135.1.jpg

Mnie szczególnie zachwyciły te organy.

135.2.jpg

138.jpg

136.jpg

137.jpg

139.1.jpg

139.jpg

140m.jpg
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4696
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 22.01.2020 21:42

:hut:

Po wyjściu z kościoła poszliśmy zobaczyć ogród.
Przeszliśmy obok biblioteki Exeter College. Ten drugi budynek po prawej stronie z tym strzelistymi wieżyczkami, to Biblioteka Bodleian Library widziana od tyłu.
149.jpg

W takim miejscu to można się rozmarzyć.
148.jpg

142.jpg

Po tych schodach weszliśmy na taras widokowy,
141.jpg

skąd podziwialiśmy centralnie usytuowaną na tym placu Radcliffe Camera, czyli czytelnię Biblioteki Bodleian
144.2.jpg

University Church of St Mary the Virgin
144.1.jpg

i All Souls College.
144.jpg
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4696
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 22.01.2020 21:54

:hut:

Kolejnym odwiedzonym przez nas miejscem było Museum of History of Science.

150.1.jpg

150.2.jpg

150.jpg

W muzeum tym mieliśmy okazję uczestniczyć w lekcji dot. budowy oka. Pani trzyma w dłoniach prawdziwe oko jakiegoś zwierzęcia.
151.jpg
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4696
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 22.01.2020 22:36

:hut:

Po wyjściu z muzeum na wprost ujrzeliśmy śliczny budynek Trinity College, ale nie zaglądaliśmy tam.
152.jpg


Poszliśmy w kierunku Bodleian Library.

153.1 Bodleian Library Publishing.jpg


Obejrzelismy The Sheldonian Theatre, zaprojektowany i wybudowany przez znakomitego architekta Christophera Wren’a w stylu teatru rzymskiego. Odbywają się w nim koncerty i różne ceremonie uniwersyteckie.

153.3.jpg

Kojarzący się z weneckim Mostem Westchnień Bridge of Sighs. Wybudowano go w 1913 r. na podstawie projektu Sir Thomasa Jacksona. Łączy on dwa znajdujące się naprzeciwko siebie budynki Hertford College, stojące po obu stronach ulicy New Collage Lane.
154.jpg
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4696
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 23.01.2020 19:49

:hut:

Bridge of Sighs bardzo nam przypadł do gustu.

IMG_3343.jpg

Poszliśmy obejrzeć z bliska czytelnię Radcliffe Camera oraz sąsiadujące z nią budowle.

158.3.jpg

156.jpg

155.jpg

157 University Church of St Mary the Virgin.jpg

160.jpg

159.1.jpg

159.jpg

158.4.jpg

158.5.jpg

158.6.jpg
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4696
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 23.01.2020 20:24

:hut:

Doszliśmy na główną ulicę High Street i tam mieliśmy okazję zobaczyć studentów w eleganckich strojach i biretach.

161m.jpg

162m.jpg


Następnym kolegium, do którego weszliśmy, było Magdalen College, uważane za jedno z najpiękniejszych w Oksfordzie.

171.jpg

167.1.jpg

167.jpg

Glicynie zwisające ze ścian budynku pachniały oszałamiająco.
168.jpg

172.1.jpg

169.jpg

170.jpg
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4696
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 23.01.2020 20:45

:hut:

Weszliśmy do Magdalen Chapel.

164.jpg

165.jpg

Oniemiałam tutaj z wrażenia
166.2.jpg

na widok przepięknego witraża w kolorze sepii.
166.1.jpg

Pospacerowaliśmy jeszcze trochę po terenie Magdalen College.

173.jpg

174.jpg


Po wyjściu na zewnątrz dojrzeliśmy po drugiej stronie ulicy fajny mini park, do którego nie omieszkaliśmy wejść.

175.jpg

176.jpg
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 23.01.2020 20:56

Powiem ci, że na Twoich zdjęciach Londyn bardzo mi się podoba.
Primo - mieliście ładną pogodę
Secundo - jakoś mało ludzi jest, a właśnie tłumy mnie trochę zniechęcają co do ewentualnej podróży.
Tertio - jakoś te budowle mnie nie przytłaczają (ale to chyba znowu słońce)
Radcliffe Camera oraz sąsiadujące z nią budowle - bardzo fajne.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4696
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 23.01.2020 21:11

:hut:

Po kilku godzinach spacerowania byliśmy już trochę zmęczeni i głodni, więc nadeszła pora na dotarcie do jakiegoś pubu.

Ale zanim do niego doszliśmy, to po drodze oglądaliśmy jeszcze takie widoczki.

179.jpg

180.jpg

181.jpg

182.1.jpg

Merton College
182.jpg

Corpus Christi College
183.jpg

184.jpg


W tym pubie zakończyliśmy naszą wizytę w Oksfordzie.

185.jpg


Oksford bardzo nam się spodobał.
Naprawdę jest tam co zobaczyć.
Architektura tego miasta zachwyca. Po wejściu z gwarnych ulic w zakamarki uczelni w jednej chwili otacza nas cisza i spokój.
Jest tutaj mnóstwo romantycznych zaułków, przepięknej zieleni, wspaniałych wnętrz i historycznych budowli.
Całość tworzy niepowtarzalny klimat, który nawet po 10 latach nie pozwala zapomnieć o tym mieście.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 26.01.2020 20:43

tony montana napisał(a):Hmm a może w Tate nadal nie można robić zdjec tylko ja tego nie zauważyłem? ;]

megidh napisał(a):Zaciekawiłeś mnie tym tematem i weszłam na stronę Tate. Tutaj jest informacja na temat fotografowania:
"FOTOGRAFIA GOŚCI
Fotografowanie w głównych galeriach jest dozwolone wyłącznie w celach osobistych, niekomercyjnych. Odwiedzający jest odpowiedzialny za zapewnienie, że żadne prawa autorskie nie zostaną naruszone. Używanie lampy błyskowej i statywów jest zabronione.
Fotografia jest dozwolona na niektórych wystawach. Zobacz ogłoszenia na każdej wystawie."


To ja faktycznie tylko w celach osobistych ;) Generalnie - choć nie wiem czy kogoś nie obrażę, bardziej było mi tam do śmiechu niż do "powagi podziwiania sztuki" ....

tony montana napisał(a):Oxford widziałem teraz na KONIEC Kornwalii niestety już po ciemku, co odradzam bo prawie wszystkie budynki tonęły w ciemnosciach
megidh napisał(a):To szkoda, że tak późno tam dotarłeś. Ale masz teraz okazję zobaczyć u mnie w pełnym oświetleniu.


Właśnie podziwiałem, piękny gotyk, muszę tam wrocić

:papa:
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4696
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 26.01.2020 20:55

:hut:

Kolejny dzień pobytu w Londynie obudził nas lekkim deszczem, ale ponieważ nigdzie się nie wybieraliśmy, bo po sobotniej wyprawie do Oksfordu i wieczornej imprezce zakrapianej alkoholem nie bardzo mieliśmy ochotę na jakieś eskapady, nie przejęliśmy się tym deszczem.
Za to w ogródku u naszej gospodyni mieliśmy okazje podziwiać kaczki, które nie wiadomo skąd się tam wzięły. Jak je zobaczyłam, to pomyślałam, że są sztuczne. Jak zaczęły się poruszać, to przyszło mi do głowy, że mam jakieś przywidzenia poalkoholowe. Na szczęście i Waldek, i pozostali stając przy oknie widzieli to samo, więc odetchnęłam głęboko, stwierdzając że nie jest ze mną tak źle.

195m - 17-05-2009.jpg

196.jpg

IMG_3496.jpg

197.jpg

198.jpg


Po obiedzie zaczęło nam się nudzić a deszcz przestał padać, więc zdecydowaliśmy się na małą wycieczkę.
Pojechaliśmy obejrzeć kościół parafialny naszych gospodarczy St. Mary Harrow on the Hill.
Kościół ten znajduje się na szczycie Harrow Hill, z którego rozciągają się widoki na Londyn.
Iglica kościoła jest znanym punktem orientacyjnym, który można zobaczyć w promieniu wielu kilometrów.
Kościół w 1094 roku został poświęcony przez świętego Anzelma, ale od tamtego czasu z pierwotnej budowli niewiele się zachowało. Ponoć na dziedzińcu tego kościoła pisał poezję lord Byron, który był uczniem pobliskiej Harrow School (drugiej po Eton szkole dla chłopców z bogatych domów).
W 2019 roku kościół St Mary's Harrow on the Hill obchodzi 925 rocznicę poświęcenia przez św. Anzelma w 1094 roku.

IMG_3519.jpg

202.jpg

200.jpg

199.jpg

Niestety nie mam stamtąd zbyt wielu zdjęć, bo jakoś nie mieliśmy zapału, aby je robić.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wielka Brytania - United Kingdom



cron
Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Albans) - strona ...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone