Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Albans)

Wielka Brytania (Anglia, Szkocja i Walia) jest w pełni otoczona wodą. W Wielkiej Brytanii akcenty zmieniają się zauważalnie co 40 km (25 mil). Szczególnie trudno jest wymówić jedno walijskie miasto. Llanfairpwllwlllandysiliogogogoch jest jedną z najdłuższych nazw miast na świecie. Stonehenge jest starsze niż piramidy - powstało około 3000 roku p.n.e.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18269
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 09.02.2020 00:03

Mam nadzieję , że breksid nie wprowadzi takiego zwyczaju :wink: na wszelki wypadek na przełomie lutego i marca sprawdzę to osobiście tam na miejscu - bilety już zakupione :D


Pozdrawiam
Piotr
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 09.02.2020 11:49

tony montana napisał(a):W Harrodsie też byliśmy ale mam rozmazane fotki :( (chyba z wrażenia)

megidh napisał(a):Szkoda, bo z chęcią bym obejrzała aktualne zdjęcia. Ciekawe czy coś się tam zmieniło przez te 10 lat.


Dałem kilka dzis w swojej relacji z Londka :)
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4659
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 09.02.2020 20:58

tony montana napisał(a):
tony montana napisał(a):W Harrodsie też byliśmy ale mam rozmazane fotki :( (chyba z wrażenia)

megidh napisał(a):Szkoda, bo z chęcią bym obejrzała aktualne zdjęcia. Ciekawe czy coś się tam zmieniło przez te 10 lat.


Dałem kilka dzis w swojej relacji z Londka :)

Idę obejrzeć.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4659
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 09.02.2020 22:06

:hut:

Kolejny dzień w Londynie był trochę kapryśny jeśli chodzi o pogodę. Można z powodzeniem przytoczyć tutaj tytuł produkcji bollywoodzkiej "Czasem słońce, czasem deszcz".
Ale źle nie było, tylko ze dwa razy musiałam wyciągać parasolkę.
Tym razem pojechaliśmy do Covent Garden, znajdujący się w dzielnicy West End. To samo centrum Londynu.
Jest to bardzo popularne miejsce dla turystów, ale również dla londyńczyków.
Ci co lubią zakupy, teatr, restauracje, bary, znajdą tutaj raj dla siebie.

Royal Opera House znajduje się w samym centrum Covent Garden. To jedna z najlepszych scen operowych na świecie.
405.jpg

409.jpg

Ten fajny łącznik to przejście pomiędzy Operą Królewską a Królewską Szkołą Baletową.
IMG_4083.jpg

IMG_1302.jpg


Naprzeciwko wejścia do Opery znajduje się pomnik młodej baletnicy.
406.jpg

IMG_4082.jpg

407.jpg


Covent Garden Market
418.jpg

417.jpg

IMG_4163.jpg

IMG_4166.jpg

Pod zadaszeniem Covent Garden Market często występują artyści.
415.jpg

Publiczność niestety nie dopisała.
416.jpg

IMG_4112.jpg

Rok później trafiliśmy na występ, który cieszył się większym zainteresowaniem.
IMG_1282.jpg


Obszar wokół Covent Garden Market słynie z teatru ulicznego.
IMG_4145.jpg

IMG_4146.jpg

IMG_4151.jpg

IMG_4157.jpg

IMG_4158.jpg

IMG_4148.jpg
Ostatnio edytowano 09.02.2020 22:26 przez megidh, łącznie edytowano 1 raz
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 09.02.2020 22:12

Koło baletnicy coś pustką świeci. Gdzie ci ludzie?
Super fryzura (Twoja nie baletnicy :oczko_usmiech: )
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4659
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 09.02.2020 22:29

aga_stella napisał(a):Koło baletnicy coś pustką świeci. Gdzie ci ludzie?
Nie mam pojęcia. Może pogoda ich wystraszyła, bo faktycznie tego dnia co jakiś czas deszcz kropił.

aga_stella napisał(a):Super fryzura (Twoja nie baletnicy :oczko_usmiech: )
Chyba pójdę do fryzjerki i każę sobie taką zrobić.
Łukasz789
Cromaniak
Posty: 669
Dołączył(a): 06.04.2010
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) Łukasz789 » 10.02.2020 07:33

Ja do Anglii wybieram się od 10 lat może po Twojej reakcji wreszcie się zbiorę i pojadę.
Użytkownik usunięty
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 10.02.2020 10:44

piotrf napisał(a):Londyn zmienia się bardzo o czym mogłem się przekonać kilka razy od 2004 roku , podobnie jak cały świat :wink:
Niezmienne jest tylko to , że jest interesującym miejscem :D


Pozdrawiam
Piotr


Rzucił mi się w oczy w sobotę program BBC o 2000 lat Londynu - no, nie powiem, miasto naprawdę mocno się zmieniało na przestrzeni wieków :)
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4659
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 10.02.2020 19:35

Łukasz789 napisał(a):Ja do Anglii wybieram się od 10 lat może po Twojej reakcji wreszcie się zbiorę i pojadę.

Byłoby mi miło, gdybym Cie zachęciła do tego wyjazdu.

pääkäyttäjä napisał(a):
piotrf napisał(a):Londyn zmienia się bardzo o czym mogłem się przekonać kilka razy od 2004 roku , podobnie jak cały świat :wink:
Niezmienne jest tylko to , że jest interesującym miejscem :D

Pozdrawiam
Piotr

Rzucił mi się w oczy w sobotę program BBC o 2000 lat Londynu - no, nie powiem, miasto naprawdę mocno się zmieniało na przestrzeni wieków :)

Szkoda że nie widziałam.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4659
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 10.02.2020 21:53

:hut:

Naprzeciwko Covent Garden Market stoi niewielki kościół St Paul's Church, który nazywany jest "Kościołem Aktorów", bowiem to w nim odbywają się liczne uroczystości upamiętniające i pogrzebowe dla przedstawicieli tego zawodu oraz tancerzy, scenarzystów, reżyserów i teatralnych pracowników technicznych.
Kościół został zaprojektowany przez Inigo Jonesa w XVII wieku na zlecenie hrabiego Bedforda, który chcąc zaoszczędzić powiedział architektowi, aby postawił "stodołę". Inigo Jones odpowiedział mu wtedy, że "będzie miał najlepszą stodołę w Europie".
Na zdjęciu poniżej widać ten kościół "od tyłu". Ten tył przyozdobiony jest portykiem, który uliczni artyści wykorzystują jako scenę dla swoich występów. Odegrał on również kluczową rolę w filmie "My Fair Lady" z Rexem Harrisonem i Audrey Hepburn.

IMG_4142.jpg


Wejście do kościoła znajduje się z drugiej strony, ale niestety było zamknięte, więc nie mogliśmy wejść do środka, chociaż mieliśmy ochotę, bo właśnie zaczęło padać i fajnie byłoby przy okazji chowania się przed deszczem zobaczyć coś fajnego.
A w kościele tym znajdują się tablice pamiątkowe dla aktorów i pisarzy, którzy wnieśli znaczący wkład w brytyjski teatr i aktorstwo. W kościele często odbywają się przedstawienia teatralne do których przygrywa kościelna orkiestra kameralna.
421.jpg


Aby dojść do wejścia tego kościoła należy przy Covent Garden Market wejść na jego teren przez metalową furtkę. Są tam dwie takie furtki, z obydwu stron portyku My weszliśmy przez tą po lewej stronie portyku.
I zaraz za nią zobaczyliśmy przepiękną fontannę w kształcie olbrzymiej muszli.

420m.jpg

Krople padającego deszczu tworzyły wielkie bąble na powierzchni wody wypełniającej muszlę.
419.jpg
Użytkownik usunięty
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 11.02.2020 12:22

megidh napisał(a):Szkoda że nie widziałam.


To jest cała seria na Polsat Viasat History - pierwszy sezon ma cztery godzinne odcinki. Oryginalnie leci na My5 (da się obejrzeć dzięki VPN, które musi być wskazywać lokalizację na UK). Z kolei prezenterka historii Londynu oprócz tego, prowadzi serię Irreplaceable: A History of England in 100 Places a raz gościnnie wystąpiła w serii Secrets of the National Trust - też polecam.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4659
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 12.02.2020 18:59

pääkäyttäjä napisał(a):
megidh napisał(a):Szkoda że nie widziałam.


To jest cała seria na Polsat Viasat History - pierwszy sezon ma cztery godzinne odcinki. Oryginalnie leci na My5 (da się obejrzeć dzięki VPN, które musi być wskazywać lokalizację na UK). Z kolei prezenterka historii Londynu oprócz tego, prowadzi serię Irreplaceable: A History of England in 100 Places a raz gościnnie wystąpiła w serii Secrets of the National Trust - też polecam.

Dzięki za info. Sprawdziłam w programie i w sobotę 15-02-2020 o 20:00 na Polsat Viasat History będzie 1 i 2 odcinek serialu "Londyn: 2000 lat historii", więc mam zamiar zasiąść przed telewizorem.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4659
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 12.02.2020 19:17

:hut:

Spacerujemy powoli po Covent Garden, które słynie z wielu wspaniałych restauracji.
I w pewnym momencie trafiamy na taką piękną perełkę.
To restauracja Sarastro, na którą zwróciliśmy uwagę dzięki przepięknym kaskadom bluszczu okalającym okna i drzwi tej restauracji.
410.jpg

411.jpg

Chcieliśmy tam wejść, ale okazało się, że restauracja jest zarezerwowana. Kelner pozwolił nam zajrzeć na chwilkę i porobić zdjęcia.
Ta teatralno-bajkowa sceneria zrobiła na nas spore wrażenie.
Aż chciało się usiąść w takiej loży teatralnej i w takim pięknym wnętrzu wypić kawę, ale niestety nie było nam to dane. Szkoda.
412.jpg

413.jpg

Wypatrzyliśmy tutaj nawet oko proroka.
IMG_4096.jpg

414m.jpg
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4659
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 12.02.2020 20:55

:hut:
Spacerujemy dalej
IMG_0003.jpg

427.jpg

426.jpg

404 - 19-05-2009.jpg

422.jpg

aż trafiamy na skrzyżowanie siedmiu ulic.
To miejsce to Seven Dials.
Pośrodku skrzyżowania stoi kolumna, na której szczycie znajduje się sześć zegarów słonecznych. Dlaczego sześć a nie siedem. A dlatego, że początkowo w planach Thomasa Neale’a z roku 1690 było tylko sześć ulic, które miały się tutaj spotykać, ale w ostatniej chwili wciśnięto jeszcze jedną ulicę i obecnie jest ich siedem. Ale kolumna z sześcioma zegarami była już wykonana i za późno było na jej zmianę. Dorobiono więc ideologie, iż to kolumna jest siódmym zegarem słonecznym, ale tak nie jest i cień iglicy kolumny nie pokazuje czasu.
Kolumna została rozebrana w 1773 roku i przechowywana była w magazynach muzealnych. W roku 1822 przeniesiona ją do miasta Weybridge w hrabstwie Kent, gdzie ją ustawiono ku pamięci Frederiki, księżnej Yorku.
Obecna kolumna jest repliką tej, która stała tu przed trzystoma laty. Jej odsłonięcie miało miejsce 29 czerwca 1989 roku przez królową Beatrix z Holandii. Informuje o tym napis na zachodniej ścianie cokołu kolumny. Na wschodniej ścianie cokołu widnieje napis "Zegar słoneczny został zbudowany w 1694 r. Przez Edwarda Pierce'a i Thomasa Neale, usunięty z Seven Dials w 1773 roku i przebudowany w 1989 roku".
Odczytywanie czasu z sześciu zegarów na szczycie kolumny jest bardzo skomplikowane. Instrukcje, w jaki sposób to robić znajdują się na tabliczkach z wykresami umieszczonych na ścianach frontowych budynków wokół skrzyżowania.

instrukcja.png

W celu odczytania godziny należy znaleźć na wykresie datę tego dnia, kiedy tam się jest, dodać do niej lub odjąć od niej liczbę minut (+ lub - na wykresie) do godziny pokazanej na zegarze słonecznym. Przykład takiego obliczenia znajduje się po prawej stronie tablicy z wykresem pod wizerunkiem kolumny.

IMG_1258.jpg

IMG_0015.jpg

IMG_0016.jpg

IMG_0019.jpg

IMG_1252.jpg

IMG_4194.jpg
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012
Re: Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Alb

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 12.02.2020 21:31

Fontanna w kształcie muszli - ciekawa.
Oko proroka znalazłam, choć chwilę mi to zajęło :lol:
Ciekawe, czy ktokolwiek kusi się na odczytywanie godziny z zegara słonecznego. Deczko to skomplikowane.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wielka Brytania - United Kingdom



cron
Wspomnienia z Londynu i okolic (Oxford, Brighton, St.Albans) - strona ...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone