Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Podróż do przeszłości - Wrocław dla dzieciaków

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8658
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 18.03.2015 08:21

piekara114 napisał(a):Patrzymy na Ostrów Tumski - coś brzydkiego tu budują…

Obrazek

Czy ja wiem czy brzydkiego? Odbudowują dawny alumnat. Trochę historii i wizualizacje.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 18.03.2015 08:42

piekara114 napisał(a):Czy wszyscy muszą iść śladem Pont des Arts

W tym przypadku, to chyba raczej należałoby powiedzieć: jesteśmy u źródła - czy u nas wszyscy muszą kopiować Wrocław? ;)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 18.03.2015 11:03

marze_na napisał(a):
piekara114 napisał(a):Patrzymy na Ostrów Tumski - coś brzydkiego tu budują…

Czy ja wiem czy brzydkiego? Odbudowują dawny alumnat. Trochę historii i wizualizacje.


Jak tak to ok, dla mnie (czyli osoby z zewnątrz miasta) wyglądało to jak budowa niewielkiego domu do mieszkania w zabytkowej części dla kleru.
Fajnie, że uzupełniasz :D


weldon napisał(a):
piekara114 napisał(a):Czy wszyscy muszą iść śladem Pont des Arts

W tym przypadku, to chyba raczej należałoby powiedzieć: jesteśmy u źródła - czy u nas wszyscy muszą kopiować Wrocław? ;)

Z tego co wiem, to Paris był jednak pierwszy...
A tu byłeś?
Obrazek
Makarska
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8658
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 18.03.2015 12:42

piekara114 napisał(a):Z tego co wiem, to Paris był jednak pierwszy...


Weldonowi chodziło o to, że wrocławski Most Tumski był pierwszym mostem w Polsce, na którym zakochani zaczęli wieszać swoje kłódki. Pierwsze kłódki zawisły tu jesienią 2008 roku.

Zakochani nie bez przyczyny wybrali akurat Most Tumski. Od lat jest on bowiem nazywany mostem miłości za sprawą legend i podań jakie się z nim wiążą.
Najbardziej znana głosi, że samotni powinni pogłaskać głowę kamiennego lwa pod katedrą, a następnie przespacerować się po Moście Tumskim. To ma zagwarantować im rychłe znalezienie miłości swojego życia.

W tym roku planowany jest gruntowny remont skorodowanego mostu i wszystkie kłódki zostaną odcięte. Miasto szuka pomysłu w jaki sposób je "zagospodarować", jest już parę koncepcji na pomniki miłości :D .
Ostatnio edytowano 25.01.2016 20:26 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 18.03.2015 13:19

marze_na, dokładnie. I to było fajne.
Dalej zrobiło się niesmaczne, miejscami chamskie, w wielu miejscach odrażające, kiedy te badziewia zaczynają rdzewieć i tworzyć sraczkowate zacieki.
Ostatnio pojawiła się nowa moda - bydło, które rozstało się, potrafi zniszczyć nawet zabytkową substancję, żeby tylko usunąć ślady swojego niedawnego zauroczenia.
Mz powinno być karalne poza miejscami wyznaczonymi.
Co ciekawe stworzony dokładnie w tym celu Most Miłości w Wilanowie nie jest zbyt popularny :/
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 18.03.2015 13:33

marze_na napisał(a):Weldonowi chodziło o to, że wrocławski Most Tumski był pierwszym mostem w Polsce, na którym zakochani zaczęli wieszać swoje kłódki. Pierwsze kłódki zawisły tu jesienią 2008 roku.

Myślałem, że wcześniej... Jak wiecie kładka na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej zwana "Mostem Zakochanych”
jest także "ozdobiona" tym żelastwem. Pierwszą kłódkę zawieszono w październiku 2009.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8658
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 18.03.2015 13:45

weldon napisał(a):
Dalej zrobiło się niesmaczne, miejscami chamskie, w wielu miejscach odrażające

Całkowicie się z Tobą zgadzam.

A co do tych wrocławskich też mam mieszanie uczucia :? . Na pewno fotogeniczne to to :lol: . Ale jak zdejmą wszystko przy okazji odmalowywania mostu to żal mi nie będzie.



walp napisał(a):Myślałem, że wcześniej...

Brałam ślub wiosną i jeszcze tego zwyczaju nie było :D . Śmiejemy się z mężem, że spóźnili się z tą inicjatywą i dlatego nie mamy tam swojej kłódki :wink: .
maniust
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7698
Dołączył(a): 02.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) maniust » 18.03.2015 14:48

Obrazek

W Gd też wieszają "kłódaszki" :) , choć moim zdaniem to pordzewiałe żelastwo niezbyt ładnie tam wygląda. :roll:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 18.03.2015 18:57

Kraków też niestety ma :roll:

marze_na napisał(a):Zakochani nie bez przyczyny wybrali akurat Most Tumski. Od lat jest on bowiem nazywany mostem miłości za sprawą legend i podań jakie się z nim wiążą.

Właśnie tą wersję o Dobrawie czytałam i opowiada nam wieczorem przewodniczka... Tu już nie będę się musiała powtarzać
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 18.03.2015 19:48

marze_na napisał(a):Będę regularnie zaglądać :D .
Bardzo jestem ciekawa jak turyści odbierają Ww 8) .

Mam tak samo :D
Co do kłódek,widziałem także podczas spacerku po Bielsku-Białej, ale nasze, wrockowe rzeczywiście chyba najstarsze w PL-u, a co za tym idzie najbardziej już teraz zardzewiałe... :lool:

P.S.
Pisz Piekara w wklejaj fotki, fajnie się ogląda :lol:
Przez Suchą przejeżdżałem kilka razy tranzytem. Miasto małe, ale pamiętam bardzo okazały budynek straży pożarnej a przed nim z 15 czyściutkich wozów gaśniczych - chyba jakaś parada była :roll: :)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14795
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 18.03.2015 20:03

Też chętnie popatrzę na jedno z moich ulubionych miast :)

We Wrocławiu bywam regularnie - ostatnio spędziłam tam 3 piękne czerwcowe dni. Na Rynku odbywała się właśnie impreza "Europa na widelcu" i na stoiskach można było skosztować specjalności kuchni różnych krajów :D

Bardzo lubię Ostrów Tumski, szczególnie wieczorem 8)
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 18.03.2015 20:15

piekara114 napisał(a):Kraków też niestety ma :roll:

niestety :twisted:
Kładka Ojca Bernatka :D

Wrocław chętnie pooglądam :D byłam tam wieki temu na wycieczce z pracy :roll:
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 18.03.2015 20:24

No dla wrocławiaka poczytać co inni o myślą o mieście to jest ciekawe
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 18.03.2015 20:41

slapol napisał(a):Przez Suchą przejeżdżałem kilka razy tranzytem. Miasto małe, ale pamiętam bardzo okazały budynek straży pożarnej a przed nim z 15 czyściutkich wozów gaśniczych - chyba jakaś parada była :roll: :)

Następny razem zapraszam na kawkę czy herbatkę po góralsku... Miasto nieduże, ale oprócz wozów strażackich mamy zamek z konfliktem, ujęcie wody mineralnej oraz karczmę, w której diabeł rządził. To tak po krótce :D
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 18.03.2015 20:48

Parę minut przed 13 pojawia się przewodniczka. Proponuje małą zmianę planów zwiedzania. Na niedzielę prognozowane są opady deszczu, a dziś ma być pięknie, więc Muzeum Narodowe przekładamy na niedzielę, a dziś wpada w plan Ostrów… Będzie dużo chodzenia…

To zaczynamy….
Każdy z młodych uczestników dostaje wejściówkę na Panoramę oraz mapkę z krasnalami, a ci starsi uczestnicy tylko bilet... Idziemy zobaczyć Panoramę. Mamy wejście na 13:30
Obrazek

Obrazek

Obrazek

…i spotykamy pierwszego krasnala.
Obrazek

Wchodzimy
Obrazek
I tu się zaczyna moja pierwsza podróż do przeszłości…. W 3 aktach....

Mam nadzieję, że nikt z Wrocławian się nie obrazi, takie sytuacje są na pewno wszędzie, zwłaszcza w placówkach trzymających się przeszłości. Dla mnie 3 sytuacje w 2 dni to było dużo... i stąd tytuł "podróż do przeszłości"
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska



cron
Podróż do przeszłości - Wrocław dla dzieciaków - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone