Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Węgry - Balaton

Aż 20% całej populacji Węgier mieszka w stolicy państwa – Budapeszcie. Na terenie państwa znajduje się Balaton czyli największe europejskie jezioro. W Budapeszcie znajduje się bardzo dobrze rozwinięty system metra, które otwarto już w 1896 roku – starsze w Europie jest jedynie metro londyńskie. Węgry są ojczyzną wielu dziś używanych wynalazków. Pochodzi stąd długopis, syfon, kostka Rubika i zapałki. Na Węgrzech aż do 1941 roku obowiązywał tu ruch lewostronny.
grodek
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 61
Dołączył(a): 28.12.2017
Węgry - Balaton

Nieprzeczytany postnapisał(a) grodek » 27.01.2018 17:14

Po urlopie nad Polskim morzem i losowej pogodzie (w naszym przypadku chłód i deszcz) postanowiłem zmienić miejsce wakacyjnego odpoczynku, a że zwiedziłem Węgry jako zawodowy kierowca wzdłuż i wszerz, wybór był oczywisty. Wybraliśmy dwa ostatnie tygodnie wakacji, wstrzeliliśmy się w wspaniałą pogodę. Jako bazę wybraliśmy wioskę sąsiadującą z miastem Siófok nad jeziorem Balaton, miejscowość Balatonszabadi. Oczywiście domek w cichej i spokojnej okolicy, wyżywienie na własną rękę. Wyjazd był nastawiony na ekonomię, nie jestem człowiekiem który zapożycza się by potem szastać na lewo i prawo pieniędzmi. I tak byłem do tyłu o ponad tysiąc ponieważ byłem zmuszony jechać samochodem z wypożyczalni. Na sam przyjazd przywitało mnie tankowanie LPG za 3,20 za litr, ale to z powodu mojej nie wiedzy a raczej wcześniejszego zaplanowania i sprawdzenia cen na lokalnych stacjach. Umówiłem się z córką że jeden dzień spędzamy nad jeziorem, jeden zwiedzamy. Woda nad Balatonem jest czysta, grunt piaszczysty, nie ma plaż, z trawiastego brzegu do wody wchodzi się po schodkach. Większość plaż jest płatna, wliczając do tego parking wychodzi 30zł na dzień dla 4 osobowej rodziny. My znaleźliśmy małą plaże oddaloną sporo od domów wczasowych i hoteli, a więc i ludzi nie było jak w mrowisku, parking również darmowy. Ktoś się przyczepi że jestem żyła i te 30zł to nie tak dużo, wyliczyłem że na plaży byliśmy 10 dni, a więc zaoszczędzone 300 zł które poszło na paliwo, a więc moglibyśmy sobie pozwolić na inne przyjemności (w tym wypadku kupiłem trzyosobowy ponton). Miejsc do zwiedzania na Węgrzech jest multum, co by się nie rozpisywać, pokażę obrazowo gdzie wizytowaliśmy:

Budapeszt

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tapolca Cave

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tapolca

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pecs

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tihany

Obrazek

Obrazek

ObrazekObrazek

Szigliget i Badacsonytomaj

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
chrisvertex
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 30
Dołączył(a): 18.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) chrisvertex » 27.01.2018 17:52

Zawsze jako tranzytowy nocleg, dolacze, jest co zwiedzac, pokaz wiecej.
grodek
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 61
Dołączył(a): 28.12.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) grodek » 27.01.2018 21:28

Warto wspomnieć o torach kolejowych które otaczają całe jezioro. Dlaczego o tym wspominam , wybierając się nad Balaton warto sprawdzić czy miejsce w którym będziesz nocować nie leży obok torów (np. na mapach Google). Bo może się okazać że atrakcyjny ośrodek leżący 200m od wody może zamienić się w nie lada koszmar ;) 

Obrazek

Tylko w trzech miejscowościach położonych nad samym Balatonem nie ma lini kolejowej.
piotrekbeti
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 689
Dołączył(a): 26.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrekbeti » 27.01.2018 22:04

W 2017 zaliczyliśmy 4 dni w Budapeszcie w lipcu plus 5 dni nad Balatonem. Siofok i Keszthely. O ile Budapeszt i Siofok bardzo polecam. To Keszthely porażka, wystarczy kilka dni i Balaton zakwitł, padły ryby, masakra. Mieszkaliśmy 100 m od torów, dało się przeżyć. Ogromną zaleta jest super wybetonowana -asfaltowa droga rowerowa biegnąca dookoła chyba całego Balatonu, ok. 120km razem. Z środków UE. Co do Cro zaletą jest to że Z Wrocławia 8godzin na dojazd, 800km, winiety 150złotych, i ceny o 30procent niższe niż w Chorwacji za wszystko. Wina miejscowe(Wino nie napój) od 300 forintów-4,20złotego butelka co jest kwotą śmieszną, na plażach piwo od 500HUF. Jak najbardziej na noclegi tranzytowe Balaton. I Budapeszt.

Powrót do Węgry - Magyarország



cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone