Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Upalny wrześniowy Peloponez 2012

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 05.11.2012 00:07

dangol napisał(a):
Ta plaża z tawerną to było Romanos?


Tak, to 'przedpola' :wink: Romanos.
...o rety, ile ja mam zdjęć z podobnych do Waszych miejsc :lol: :)

Darkos napisał(a): Wszystkie twoje przeczytałem. Levkada, Kefalonia ect, ect...
Może złożysz jakąś obietnicę tu na rękach dangol


...no prosze, wszystkie... :D
Obietnic nie składam :wink: relacja będzie, bo od jakiegoś czasu ...zawsze jest :)

pozdr
Darkos
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1480
Dołączył(a): 17.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Darkos » 05.11.2012 00:55

Wiem Janusz, wiem... :!:
Zawsze Twoje relację są. I to jest miłe.
Gdyby wszystkie firmy w Polsce były takie jak Ty, to nasza gospodarka by tylko kwitła i kwitła :D

Pozdrawiam i oczywiście będę czekał, ale spokojnie i cierpliwie. :)
Iwona75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1288
Dołączył(a): 15.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Iwona75 » 05.11.2012 09:35

Franz napisał(a):
dangol napisał(a):Obrazek

Jak w Elafonisi na Krecie. :)

Pozdrawiam,
Wojtek


Elafonisi....jedno z moich miejsc na liście " do zobaczenia ". Mam nadzieję że kiedyś plany zrealizujemy....
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12742
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 05.11.2012 18:07

Iwona75 napisał(a): Mam nadzieję że kiedyś plany zrealizujemy....


Na pewno :!: 8)

janusz.w. napisał(a): ile ja mam zdjęć z podobnych do Waszych miejsc :lol: :)


Trudno nie zrobić podobnych, jak się trafia w te same miejsca :D.
Mam najdzieję, że z Mani masz dużo wiecej i bardziej urozmaicone :wink: , niż nasze. Mam straszyny niedosyt najbardziej południowego "palca", no ale skoro chcieliśmy obejechać Peloponez dookoła, to :roll: nie było czasu, aby zwiedzić Mani dokładniej.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12742
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 05.11.2012 18:13

W Methóni (zw. dawniej Metone, Modon) w zasadzie zatrzymywać się nie mieliśmy :wink: , bo godzina była już na tyle późna, iż priorytetem było znalezienie noclegu.

Nazwa pochodzi ponoć od słów „Metho” (upijać się) i „onoi’ (osły). Winka tu więc lepiej nie pić :lol:. Przez moment zamarzyła nam się jednak :roll: nie wypita tego dnia kawka… Inna sprawa, że w Methóni i tak jej w końcu nie wypiliśmy :wink: . Zamiast niej był spacer po ogromnej twierdzy, przy której zaparkowaliśmy auto z zamiarem przysiadnięcia w którejś z pobliskich tawern.

Obrazek

Skoro jednak twierdza w pobliżu była, to nie uchodziło nie rzucić na nią okiem chociaż z zewnątrz :wink: . Wessało nas jednak na dłużej… Gdy się okazało, że wchodzi się bez opłat, no to jak nie wejść :wink: ?

Ogrom terenu sprawił, że nie mieliśmy szans, aby zaglądnąć we wszystkie zakamarki.

W 1204 r. krzyżowcy (a konkretnie Godfryd Villehardouin z Szampanii) rozpoczęli stąd podbój Peloponezu, ale już w 1209 r. miasto zostało zdobyte przez flotę wenecką. Wenecjanie na gruzach wcześniejszych twierdz (strategiczne położenie doceniali już starożytni, a po nich Bizantyjczycy) wznieśli potężny zamek - :arrow: „Oczy Wenecji”…
Przez wieki było tu bezpieczne miejsce postoju pielgrzymów na szlaku wiodącym przez Kretę i Cypr do Ziemi Świętej.

W 1500 roku twierdzę zdobyli Turcy pod dowództwem sułtana Bajazyda II. Przejściowo (1686-1715) znalazła się pod władzą Wenecjan.
W 1825 roku Ibrahim Pasza właśnie z Methoni rozpoczął podbój Peloponezu. Twierdza pozostała w rękach tureckich do 1828 roku, wówczas została zdobyta przez armię francuską pod dowództwem generała Maison.

Fotka z netu: Obrazek

Średniowieczne Kastro zajmuje sporych rozmiarów cypel w zatoczce zamkniętej wysepkami Schíza i Sapiénza. Jest otoczone masywnymi murami z bastionami obronnymi, z trzech stron obmywa je morze, z czwartej jest szeroka fosa.

Z parkingu do twierdzy wchodzi się przez kamienny most przerzucony nad fosą. Po prawej wznosi się bastion Bembo z XV w., po lewej bastion Loredan z 1714 r.

Obrazek

Obrazek

Przeszliśmy przez pierwszą bramę (pocz. XVIII w.) …

Obrazek

… aby wzdłuż muru obronnego dojść do głównej Bramy Lądowej (XIII w., przebudwoa przez Wenecjan ok. 1700 r).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dopiero za nią zobaczyliśmy, jak twierdza jest 8O ogromna!
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12742
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 05.11.2012 18:17

Obrazek

Twierdza zrobiła na nas spore wrażenie, pomimo tego że zachowały się tylko :? skąpe szczątki budowli, rozsiane po zarośniętych ruinach.

Obrazek

Obrazek

Po prawej stronie (patrząc od Bramy Lądowej) znajdują się mury zamku (XV w. przebudowa XVIII w.)

Obrazek

Naprzeciwko bramy stoi granitowa kolumna (1493-1494) stanowiąca niegdyś podstawę dla lwa Św. Marka.

Obrazek

Od strony morza mury obronne są w znacznie gorszym stanie, niż od lądu…

Obrazek

Tureckie łaźnie?

Obrazek

Kościółek…

Obrazek

To tylko ruiny, ale jakie klimatyczne!

Obrazek

Obrazek
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12742
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 05.11.2012 18:18

Brama Morska w południowym krańcu twierdzy…

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Grobla wiodąca na umocnioiną wysepkę Boúrtzi – dawne więzienie i miejsce straceń. Ośmiokątną basztę (otoczoną własnymi murami obronnymi) zbudowali Turcy w XVI wieku, w miejscu wcześniejszych fortyfikacji weneckich (zachował się symboliczny lew oraz herb rodu Foscolo).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12742
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 05.11.2012 18:20

Z murów twierdzy jest ładny :) widok na zatoczkę i mały port.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Warto było :idea: zamienić kawkę na ten spacer…

Obrazek

Potem była jeszcze krótka przechadzka do miejskiej plaży i placu Paralias.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czas jednak był najwyższy pożegnać się z Methoni…

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 05.11.2012 20:25

dangol napisał(a):Warto było :idea: zamienić kawkę na ten spacer…

Też jestem tego zdania :idea: :wink:

Mi bardzo się methońska twierdza podobała, mimo szczątków budynków wewnątrz, mury robią duże wrażenie... i to że wstęp jest za darmo też :wink:

Myśmy byli przed południem, Wy przed wieczorem... niezależnie od pory to miejsce wygląda bardzo dobrze :) .
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12742
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 05.11.2012 23:30

Odpowiednią noclegową plażę znaleźliśmy pomiędzy Methoni i Finikoundą. Niektórzy zwą ją Finiki – od wioski, położonej na północ od morza. Częściej jednak pojawia się nazwa Lambes lub Lampes…

Obrazek

Zjazdy do plaży są dwa – ten dalszy z nich ( jadąc od Methoni) jest przed podjazem szosy w kierunku Finikoundy. Tuż pod dość wysoką skarpą szosy, równolegle do plaży, w rachitycznych drzewkach jest trochę miejsc do zaparkowania aut. Pewnie w sezonie korzystają z nich plażowicze...
Może nie byłoby źle, gdybyśmy tu stanęli na noc, ale komfort w sumie żaden.

Na samym końcu zatoczki droga kończy się tawerną.

Obrazek

Tu miejsce na nocleg nawet by nam pasowało :wink: , ale przy tawernie było trochę zamieszania - :arrow: akurat zwijano plażowe manele i tawerniane sprzęty. Nie byłoby błogiego spokoju :(

Wróciliśmy więc w miejsce oglądane ciut wcześniej – :arrow: przy tawernie w pobliżu skałki zamykającej zatoczkę od zachodu. Ta tawerna jeszcze chyba nie myślała o kończeniu sezonu :) , ale i tak obok było cicho i sympatycznie :D . Stały tu już co prawda trzy czy cztery kampery, ale teren między tawerną i plażą był dość spory, można było ustawić auto tak, aby było w miarę intymnie 8) .

Piasek był czyściutki, woda krystaliczna… Cisza, spokój i widoki na wyspy archipelagu Innouse, podziwiane wcześniej z Kastro Methoni.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Trasa (dzień 6) wyniosła 152 km.

Obrazek

A – Archaia Olympia B – Zacharo C – plaża koło Elia D – Agios Kyriaki E – Voidokoilia F – Methoni G- plaża Lambos / Finiki

Namiary GPS na plażę noclegową: 36° 48' 2" N - 21° 44' 42" E

Czas przejazdu: Olimpia 11:10 – Zacharo do 12:15 – plaża koło Elia do 14:00 – Voidokoilia do 17:00 – Methoni do 18:20 – plaża Lambes ok. 18:30
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 05.11.2012 23:36

dangol napisał(a):To tylko ruiny, ale jakie klimatyczne!

Bardzo.
Piękne miejsce.

Pozdrawiam,
Wojtek
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12742
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 05.11.2012 23:45

Tawerna tym razem na nas nie zarobiła :wink: .
Wieczór spędziliśmy przy zakupionym wcześniej sklepowym winku,zaś nadziewane fetą papryczki przyrządziliśmy sobie sami :), wykorzystując grillową przystawkę do gazowej kuchenki.

Obrazek

Towarzyszył nam blask księżyca, a w oddali także migotanie świateł latarni morskiej na wyspie Sapienza…

Obrazek

Obrazek

Piątek, 21 września 2012

Kolejny słoneczny 8) poranek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po dość późnym śniadaniu i chwili relaksu :) , zebraliśmy się w dalszą drogę.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18316
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 06.11.2012 02:38

Piękne , puste ( prawie ) plaże i twierdza ( nic to że ruiny ) , która zatrzymałaby mnie na dłużej :D
Ech . . . te greckie wyspy :wink:


Pozdrawiam
Piotr
Darkos
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1480
Dołączył(a): 17.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Darkos » 06.11.2012 12:17

dangol napisał(a):


Trasa (dzień 6) wyniosła 152 km.

Obrazek

A – Archaia Olympia B – Zacharo C – plaża koło Elia D – Agios Kyriaki E – Voidokoilia F – Methoni G- plaża Lambos / Finiki

Namiary GPS na plażę noclegową: 36° 48' 2" N - 21° 44' 42" E

Czas przejazdu: Olimpia 11:10 – Zacharo do 12:15 – plaża koło Elia do 14:00 – Voidokoilia do 17:00 – Methoni do 18:20 – plaża Lambes ok. 18:30


Ja osobiście dziękuję za tę mapkę i za takie info jak czas przejazdu.
Bardzo jest to przydatne w planowaniu :D

P.S. Myślałem, że na to co powyżej będę potrzebował dwóch dni.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12742
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 06.11.2012 17:05

Czasem potrzebny może być nawet cały tydzień :wink: , wszystko zależy od tego, na ile wciagną nas inne plaże po drodze :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Upalny wrześniowy Peloponez 2012 - strona 14
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone