Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

szukam porady doświadczonych :)

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
redaktorm
Odkrywca
Posty: 63
Dołączył(a): 05.01.2013
szukam porady doświadczonych :)

Nieprzeczytany postnapisał(a) redaktorm » 06.01.2013 12:15

plan na ten rok odwiedzić Chorwację w lipcu. To oczywiście pierwszy wyjazd i szukam porady. Jadą dwie rodziny z dziećmi jedno dziecko 4 latka, drugie 2 latka. No i nie bardzo wiem gdzie. Interesują mnie rejony do 1200 km od miejsca zamieszkania czyli ze Ślaska. Wyspa KRK, Pag a może Vodice i tamte rejony? Cel podroży raczej wypoczynek i drobne zwiedzanie. Gdzie lepiej? na wyspę czy może te Vodice a może okolice tej miejscowości?pewnie na forum jest wiele osób, które temat już przerabiało i może podpowiedzieć. pozdrawiam
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 06.01.2013 13:57

Witam. Będę szczery i powiem tak: to Ty będziesz musiał podjąć decyzję i im więcej podpowiedzi, tym trudniej będzie Ci ją podjąć, bo wybór jest duży i zależy od indywidualnych preferencji.
Ludzie - gdy jadą pierwszy raz i chcą takich podpowiedzi- są potem często skołowani.
Miejsce pobytu to zresztą nie tylko wyspa czy odcinek wybrzeża- to również wybór miejscowości i kwatery.
Jest tu trochę osób, które mają sprawdzone kwatery, ale wtedy musiałbyś wybierać rejon gdzie one są.

Tak czy siak, chyba nie ma lepszej metody niż solidne przeczytanie relacji z różnych miejsc, porównanie zdjęć i wtedy postawienie sobie zasadniczego pytania: czy do Chorwacji chcę jechać raz na jakiś czas i nastawiam się na jakieś wyrywkowe poznanie kraju i paru jego wybitnych atrakcji, czy planuję lepsze poznanie kraju i podzielę jego zwiedzanie na etapy?
I sprawa nr. 2- rodzaj pobytu- stacjonarny czy mobilny? Wypoczynek i drobne zwiedzanie- ale czego?
Atrakcji kraju czy regionu, czy wyspy?
Od tego wiele zależy.
Tak na surowo- bardzo dobrze na pierwszy raz zobaczyć Dalmację. Poczuć klimat wybrzeża, gór ale i zaliczyć choć trochę którąś wyspę. Będzie to taka mała esencja Chorwacji podana jednorazowo.
Powinno wystarczyć jako zachęta do dalszego poznawania tego przyjaznego dla nas kraju.

Gdy to odpowiada- proponowałbym rejony około wyspy Pag- z Paklenicą, Starigrad-em i trasą dojazdu/powrotu przez Plitvice a wycieczką poznawczą do kanionu i wodospadów Krka oraz zwiedzeniem Śibenika i Zadaru. Wystarczy aż nadto. Bazą może być Starigrad, Seline lub pierwsze miejscowości na Pagu (żeby potem nie jeździć tam i z powrotem za daleko). Jest wtedy blisko do wymienionych miejsc.
Gdy bazą jest wyspa Krk- ilość atrakcji jest znacząco mniejsza lub są daleko i nie są to już takie klimaty jak Dalmacja, gdyż rejon Zatoki Kvarneńskiej jest dość przeciętny na tle pozostałych części wybrzeża, poza tym bliskość rafinerii w Rijece czasami jest widoczna i odczuwalna. (Nie dotyczy wysp Cres i Losinj).
tomcioooo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 164
Dołączył(a): 18.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tomcioooo » 06.01.2013 15:40

Witam. Ja także zgadzam się ta wypowiedzią, także proponuje Dalmację :) Dobra baza wypadowa to okolice Zadaru:-
Zadar - Skradin ( Wodospady KRKA) około 70 km
Zadar - Pag okolu 50 km
Zadar - Nin 17 km
Oraz z Zadaru sa fajne wycieczki statkiem na Archipelag Kornati.
W drodze powrotnej , l mozna zrobić sobie nocleg np przy Plitvickich Jeziorach.
Ja osobiscie zwiedziłm te miejsca z miejscowości Bibinje 2 km od Zadaru ( około 8 km na starówkę

Podsumuje
Jeśli zależy wam spokojnym odpoczywaniu bez zwiedzania proponuje wyspy
Gdy chcecie pozwiedzać wybrać fajna mieścinkę w dobrym położeniu
Istria czy Dalmacja... Hmm kwestia gustu mi Odpowiada jednak Dalmacja jak dla mnie lepszy klimat i widoki :)

Ja na ten rok prawdopodobnie wybiorę okolice Trogiru
Basiulinek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4400
Dołączył(a): 10.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Basiulinek » 06.01.2013 15:58

Poczytaj TUTAJ - fajna relacja z wakacji z maluchami :)
redaktorm
Odkrywca
Posty: 63
Dołączył(a): 05.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) redaktorm » 06.01.2013 17:12

dziękuję za wszelkie podpowiedzi. to krk sobie odpuszczam. skupię się na Pag lub okolice Vodić. i tu kolejne pytanie. wybierać mniejsze miejscowości czy może np te Vodice. Wiem że to trochę bardziej uczęszczane miasto i może być tłoczno:) jeśli ktoś ma np. jakieś namiary na sprawdzone apartamenty w rejonach o których wspomniałem to poproszę:) interesuje mnie apartament w sumie na 6 osób (4 dorosłe + 2 dzieci) termin od 13 do 27 lipca
lillylive
Croentuzjasta
Posty: 171
Dołączył(a): 13.03.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) lillylive » 07.01.2013 13:46

Witaj. Ja na pierwszy raz polecam riwierę makarską.Plaże idealne dla dzieci! Sama na pierwszy raz wybralam Brelę i się nie zawiodłam.Obawy były związane z podróżą jechaliśmy sami też ze śląska wyjechaliśmy około 20tej a o 10rano nastepnego dnia byliśmy w Breli.
Brela trochę stroma ale piękna ale kawałek dalej jest Tucepi -idealne! Też polecam!
Jan 123
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 52
Dołączył(a): 22.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jan 123 » 09.01.2013 20:38

Jak z maluchami to proponuję za miejscowością Ston Autokamping Prapratno piękna piaszczysta ! plaża w zatoce bardzo płaskie zejście na plaży i w wodzie kilka metrów do kolan cały czas piasek na samym kempingu zawsze są miejsca a w tej miejscowości są też kwatery do wynajmu ale cen nie znam bo jezdzimy z przyczepą .Dobre miejsce na wypady : Dubrownik , aboretum w Trsteno , Korczula itp.
Pozdrawiam i miłego wypoczynku :papa:
Załączniki:
08.07.2011 290.jpg
Plaża
rapez
Croentuzjasta
Posty: 456
Dołączył(a): 17.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) rapez » 10.01.2013 09:33

Moim zdaniem, gdzie byś nie pojechał wszędzie znajdzie się odpowiednie miejsce dla dzieci.
Bardziej zastanowił bym się nad ilością ludzi na plaży w w Twoim miejscu zamieszkania...
Duży tłok nie służy odpoczynkowi, szczególnie z dziećmi.

Ja na Twoim miejscu poszukał bym czegoś na uboczu, jakiegoś miejsca nie koniecznie popularnego... i tak większość czasu będziesz odpoczywał patrząc na dzieci i bawiąc się z nimi.

Miejscówka musi mieć cień, najlepiej las dochodzący do samej linii brzegowej, fajnie aby było sporo zatoczek (dzieci się nie rozchodzą), piasek nie koniecznie.

Moim zdaniem Cres lub Losinj :papa:

Ja pierwszy raz byłem z dzieckiem rocznym, cały dzień na plaży siedzieliśmy... ważny jest dostęp do cienia, oraz jakieś zabezpieczenie przed wiatrem... najlepiej las.
zack
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 325
Dołączył(a): 01.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) zack » 10.01.2013 09:47

Zgadzam się z przedmówcą w 100%.
Jak z dziećmi to tylko w spokojne miejsce.
Mali Losinj mogę osobiście polecić, ponieważ byłem tam w 2012 w czerwcu. Plaża miejska Valdarke w tamtym okresie - do 5 osób maksymalnie na plaży + nasza czwórka. Ale jest też suuuper plaża (dzika), tylko trzeba podejchać samochodem i później przejść ok. 800m scieżką nad brzegiem moża. Tam to jest normalnie heaven :)
Na brzegu białe, średniej wielkości otoczaki o bardzo łagodnych kantach (dla dzieci idealne) a w wodzie piasek jak u nas w Bałtyku. Woda lazurowa i przez pierwsze 3-4 m jakieś 80cm głębokości. Szerokość plaży ok. 6m i po bokach delikatne klify - oddzielone od wścibskich oczu, z dala od miejskiego zgiełku.

No to tyle :) może w końcu napisze relację, tylko ten czas... muszę gdzieś go znaleźć ;-)
rapez
Croentuzjasta
Posty: 456
Dołączył(a): 17.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) rapez » 10.01.2013 09:56

zack ma rację.
Jadąc z dziećmi będziesz szukał dostępności do plaży... najlepiej aby dojechać samochodem nad sam brzeg.
Wszystko co potrzebne Tobie i dzieciom masz po ręką.
Losinj, Cres, Krk mają takie plaże.
Zdecydowanie polecam prywatną kwaterę gdzieś na uboczu, gdzie dzieci będą bezpieczne mogąc się bawić na dworze, daleko od dróg.
zack
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 325
Dołączył(a): 01.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) zack » 10.01.2013 10:48

Tak dla przykładu, to jest ta mała plaża w zatoczce z piaskiem ;-)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
sabka22
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 10.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) sabka22 » 10.01.2013 23:08

Pięknie!!!!mam nadzieję że znajdziemy takie miejsce,tzw raj na ziemi ;)
My jedziemy do Grebasticy 1 lipca,pierwsze wakacje w Chorwacji :)My i troje dzieci,małych...mamy apartament 20 kroków od plaży,spokojnej,miasteczko też spokojne :)
Pozdrawiam i zazdroszczę tej zatoczki :P
zack
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 325
Dołączył(a): 01.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) zack » 10.01.2013 23:20

na pewno będzie wspaniale, zobaczysz :) Trzymaj gałki oczne, żeby Ci nie wyskoczyły :P (normalna reakcja plus "ochy i achy")
Pozdrawiam
rapez
Croentuzjasta
Posty: 456
Dołączył(a): 17.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) rapez » 11.01.2013 10:37

zack napisał(a):... Trzymaj gałki oczne, żeby Ci nie wyskoczyły :P (normalna reakcja plus "ochy i achy")
Pozdrawiam

Wrażenie o którym piszesz jest tylko za pierwszym razem, więc radzę brać garściami :papa:
zack
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 325
Dołączył(a): 01.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) zack » 11.01.2013 11:56

EEE tam :) ja mam tak za każdym razem :P Ciekawe, kiedy mi to przejdzie :D
Następna strona

Powrót do Chorwackie ABC



cron
szukam porady doświadczonych :)
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone