Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Słowenia w drodze na Istrię

W Słowenii rośnie najstarsza winorośl na świecie, mająca ponad 400 lat. Jaskinia Postojna jest najczęściej odwiedzaną jaskinią w Europie. Jaskinia Vrtoglavica w Alpach Julijskich posiada najgłębszą studnię jaskiniową na świecie. Liczy 603 metry. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi osoby prowadzącej samochód wynosi 0,5 promila. 135 osób na 1000 posiada broń palną. W Słowenii znajduje się druga największa na świecie skocznia narciarska – Letalnica bratov Gorišek.
aniapz
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 44
Dołączył(a): 21.04.2015
Słowenia w drodze na Istrię

Nieprzeczytany postnapisał(a) aniapz » 28.09.2018 14:28

Witam,
postanowiliśmy w przyszłym roku pojechać na Istrię, Vrsar albo Rovinj. Po drodze chcielibyśmy na 2-3 dni zatrzymać się w Słowenii. Trochę poczytałam i wiem, że wart zobaczenia jest Bled, Vogel, Lublana, Jaskinia Postojna. Nie bardzo wiem jak to wszystko rozplanować i pogodzić. Będziemy jechać z Łodzi. Czy pojechać do Bledu i tam przenocować jakieś dwie noce i pozwiedzać Alpy Julijskie, a potem przenieść się gdzie indziej? Jak radzicie to rozplanować i co koniecznie zobaczyć? Będę wdzięczna za rady :lol:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 28.09.2018 15:29

aniapz napisał(a):Witam,
postanowiliśmy w przyszłym roku pojechać na Istrię, Vrsar albo Rovinj. Po drodze chcielibyśmy na 2-3 dni zatrzymać się w Słowenii. Trochę poczytałam i wiem, że wart zobaczenia jest Bled, Vogel, Lublana, Jaskinia Postojna. Nie bardzo wiem jak to wszystko rozplanować i pogodzić. Będziemy jechać z Łodzi. Czy pojechać do Bledu i tam przenocować jakieś dwie noce i pozwiedzać Alpy Julijskie, a potem przenieść się gdzie indziej? Jak radzicie to rozplanować i co koniecznie zobaczyć? Będę wdzięczna za rady :lol:

Spędziliśmy kilka dni Słowenii przed wjazdem na Istrię, co opisałem w tym wątku. Może Cię to czymś zainspiruje.

Pozdrawiam,
Wojtek
aniapz
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 44
Dołączył(a): 21.04.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) aniapz » 28.09.2018 16:40

O, toż to ogromna kopalnia informacji. Nie trafiłam wcześniej na ten wątek. Bardzo dziękuję i biorę się za lekturę. Pozdrawiam :)
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10829
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 28.09.2018 19:13

aniapz napisał(a):Witam,
postanowiliśmy w przyszłym roku pojechać na Istrię, Vrsar albo Rovinj. Po drodze chcielibyśmy na 2-3 dni zatrzymać się w Słowenii. Trochę poczytałam i wiem, że wart zobaczenia jest Bled, Vogel, Lublana, Jaskinia Postojna. Nie bardzo wiem jak to wszystko rozplanować i pogodzić. Będziemy jechać z Łodzi. Czy pojechać do Bledu i tam przenocować jakieś dwie noce i pozwiedzać Alpy Julijskie, a potem przenieść się gdzie indziej? Jak radzicie to rozplanować i co koniecznie zobaczyć? Będę wdzięczna za rady :lol:

mam chwilę więc napiszę, wybrać musisz sam, na wszystko nie wystarczy nawet 3dni:
:arrow: Blejski Grad- wnętrze nic ciekawego, ale widoki zacne, miło wypić kawkę w takiej scenerii z widokiem na Blejsko Jezero i Blejski otok
:arrow: Predjamski Grad- wnętrze nic ciekawego, ale widoki zacne, miło wypić kawkę w takiej scenerii z widokiem na przytulony do masywnej skały zamek
:arrow: Vogel: co można podziwiać na takiej górze... góry i doliny 8) ... piękną panoramę na Alpy Julijskie w tym najwyższy Triglav oraz w dolinie Bohinjsko Jezero, ale takie widoki można mieć z różnych szczytów
:arrow: Vintgar Gorge - 2godz marsz wąwozem Vintgar po ścieżkach oraz drewnianych platformach, baaardzo malownicze miejsce, aczkolwiek z powrotem trzeba wrócić na parking tę samą drogą
:arrow: Postojna Jama- oblężona jaskinia przez turystów, której atrakcją samą w sobie jest oryginalne explorowanie jaskini siedząc w kolejce
:arrow: Skocjanske Jame- ~2 godz marsz/zwiedzanie potężnej jaskini z mostem przerzuconym nad 45m przepaścią i stropem o podobnej wysokości, zapadającej w umyśle mz bardziej niż Postojna
:arrow: Planica- odwiedziny na dawnej Velikance, dla miłośników skoków narciarskich, możliwość zjazdu ze skoczni na ZipLine
:arrow: Savica Slap- kilkunastometrowy wodospad przytulony do skał w miejscowości Ukanc, taka nasza tatrzańska "siklawa", tylko kolorki lepsze
:arrow: Rinka Slap i Logarska Dolina- przepiękna dolina alpejska zakończona opadającą rzeką Saviną tworzącą wodospad Rinka, można uściąść przy kawce w pobliskiej przytulonej do skały knajpce Orlim Gnieździe
... i kilka innych miejsc, które masz opisane w mojej relacji
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 28.09.2018 21:32

aniapz napisał(a):Jak radzicie to rozplanować i co koniecznie zobaczyć? Będę wdzięczna za rady :lol:

Słowenia reklamuje się jako mala, a raznolika država - mały, ale różnorodny kraj. I taki jest.
Do powyższej listy mogę polecić Triglawski Park Narodowy. Dobrym miejscem jako baza, może być Kranjska Gora. Niestety, ale mając do dyspozycji 2-3 dni, trzeba dokonać selekcji. :wink:
krakuscity
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7912
Dołączył(a): 11.08.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakuscity » 28.09.2018 22:25

Proponuję przeczytanie relacji z naszych podróży po Słowenii

https://www.cro.pl/alpy-i-jadran-moja-wa ... 17742.html

https://www.cro.pl/krotka-relacja-z-male ... 54226.html
może pomogą w realizacji planów :)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 29.09.2018 09:39

To i ja się zareklamuję z moją wielkanocną relacją ze Słowenii ;):
https://www.cro.pl/wielkanoc-w-zielonej- ... l#p1848002

Niestety, bez zdjęć, bo fmix je zjadł :(, ale może coś z tego dla siebie wyciągniesz... W długie zimowe wieczory planuję zresztą uzupełnić zdjęcia.
aniapz
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 44
Dołączył(a): 21.04.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) aniapz » 29.09.2018 11:53

Bardzo dziękuję wszystkim za wskazówki. Dobrze, że zabrałam się za planowanie we wrześniu, bo widzę, że sporo czytania przede mną. Jestem Wam wszystkim bardzo wdzięczna, za Wasze relacje. Jakiś plan zaczyna mi się klarować. Jak tak dalej pójdzie, to na Istrię w ogóle nie dojadę :wink: Słowenia w Waszych relacjach jest cudowna :)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 29.09.2018 12:27

aniapz napisał(a):Czy pojechać do Bledu i tam przenocować jakieś dwie noce i pozwiedzać Alpy Julijskie

W kwestii Alp Julijskich jeszcze możesz zajrzeć tutaj.

Pozdrawiam,
Wojtek
aniapz
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 44
Dołączył(a): 21.04.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) aniapz » 30.09.2018 18:18

Bardzo Wam dziękuję za wszystkie informacje. Poczytałam, pomyślałam i wyszedł mi taki plan: jedziemy z Łodzi do Bledu, następnego dnia zwiedzamy Bled, wąwóz Vintgar, jezioro Bohinj, wjeżdżamy na Vogel. Drugiego dnia jedziemy do Lublany, zwiedzamy, jedziemy do którejś z jaskiń, a potem do Rovinj. Brzmi rozsądnie? Pozdrawiam :D
ACandrzej
Cromaniak
Posty: 1401
Dołączył(a): 17.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) ACandrzej » 30.09.2018 18:31

Jako bazę noclegową można rozważyć Bohinj. Mają dość bogatą ofertę i praktycznie wszędzie (może poza Ljublaną) blisko.
aniapz
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 44
Dołączył(a): 21.04.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) aniapz » 05.10.2018 08:33

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc. Bazą wypadową będzie Bled lub Bohinj :D
creep22
Odkrywca
Posty: 95
Dołączył(a): 07.04.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) creep22 » 06.10.2018 21:05

aniapz: dzięki za założenie wątku, dla mnie jak znalazł na ten rok. Podobne jak ty planuję kilka dni w Słowenii przed Istrią, na razie wygląda to tak, że chcemy w pierwszy dzień dojechać z Węgier do Lubljany, a po zobaczeniu miasta dotrzeć gdzieś w okolice Bledu, żeby tam sobie zrobić bazę. Drugi dzień Bled, Vintgar. Trzeci Bohinj. W czwarty chciałbym podjechać zobaczyć Piran, Koper i Izolę i zmienić nocleg na taki bliżej CRO. No i jeszcze jakaś jaskinia w ostatni dzień.....
Przeczytam wszystkie relacje z tego wątku, bo materiału jest mnóstwo. Proszę o jakieś rady/sugestie co do mojego planu, no i najważniejsze o namiary na priv na sprawdzone noclegi. Gdzie proponujecie zrobić bazę w okolicach Bledu? I gdzie wybrać miejsce na ostatni nocleg w rejonie jaskiń? aniapz, liczę, że opiszesz swoje wrażenia z ostatniego roku....
aniapz
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 44
Dołączył(a): 21.04.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) aniapz » 08.10.2018 19:54

Chętnie opiszę, ale dopiero za rok :D Jeszcze nie byliśmy ani w Słowenii, ani na Istrii.
creep22
Odkrywca
Posty: 95
Dołączył(a): 07.04.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) creep22 » 08.10.2018 21:14

aniapz napisał(a):Chętnie opiszę, ale dopiero za rok :D Jeszcze nie byliśmy ani w Słowenii, ani na Istrii.


normalnie wstyd....starość :oops:
ale wątek śledzę razem z Tobą
Następna strona

Powrót do Słowenia - Slovenija



cron
Słowenia w drodze na Istrię
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone