Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Prezent urodzinowy - Jordania i Jerozolima

60% ludności świata żyje w Azji. Chiny są tak szerokie, że naturalnie powinny przeciąć do 5 oddzielnych stref czasowych, ale mają tylko jedną - narodową strefę czasową. Obywatele Singapuru, Korei Południowej i Japonii mają najwyższe średnie IQ na świecie.
W Azji znajduje się najwyższy punkt na lądzie – Mount Everest (8848 m n.p.m.) oraz najniżej położony punkt – wybrzeże Morza Martwego (430,5 m p.p.m.). Spośród 10 najwyższych budynków na świecie 9 znajduje się w Azji.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2497
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 06.06.2023 18:36

Prezent urodzinowy - Jordania i Jerozolima

Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem


Wchodzimy przez Bramę Pokory i znajdujemy się we wnętrzu świątyni, która na pierwszy rzut oka niczym nie zachwyca. A może za mało poświęciliśmy jej uwagi, bo nasze myśli skierowane były ku wyjątkowemu miejscu jakim jest Grota Narodzenia. Rozglądamy się w poszukiwaniu kolejki. Wiemy, że musimy „odstać" swoje. Jest po prawej stronie, ale dlaczego taka długa 8O ? Jak nic godzina czekania, może więcej. Zostawiam swoich na końcu kolejki i idę się rozejrzeć. Daleko nie uszłam, gdy drogę zastępuje mi człowiek, który za sporą opłatą oferuje, że może wprowadzić mnie do miejsca narodzenia Pana Jezusa bez kolejki. Grzecznie odmawiam podejrzewając jakiś „podstęp” i idę dalej, ale w tym momencie podchodzi bratowa, że ktoś oferuje im usługę przewodnicką z wejściem bez kolejki. Jak to bez kolejki, można tak? No chyba można, skoro kolejna osoba to proponuje. Panowie stoją prawie w tym samym miejscu, w jakim ich zostawiłam czyli tempo jest powolne, cena za oprowadzenie nie jest wygórowana jak na 4 osoby, zaryzykujemy :idea: . Naszym chwilowym przewodnikiem został młody, sympatyczny mężczyzna, który w ten sposób zarabia na studia. Miał plakietkę przewodnika i twierdził, że pracuje legalnie.
W ten oto sposób weszliśmy tam, gdzie ponad 2000 lat temu urodziło się dzieciątko. W kaplicy znajduje się niewielki ołtarzyk, a pod nim srebrna gwiazda. Pielgrzymi podchodzą , klękają i kładą ręce do gwiazdy. W jej środku jest otwór, który umożliwia dotknięcie skały.

IMG_2283.JPG


Zaraz obok, ze 3 metry od gwiazdy, znajduje żłóbek. Miejsce, w którym Jezus został położony po narodzinach.

Wnętrze groty jest malutkie i nie posiada naturalnego światła. Pielgrzymi ociągają się zanim wyjdą na górę, gdyż chcą jak najdłużej pozostać w świętym miejscu, co zwiększa tłok, gdyż kolejne osoby wchodzą do pomieszczenia. Mężczyzna pilnuje porządku, stara się kontrolować kolejkę, zarówno tę z prawej jak i z lewej strony.
Przesuwamy się na koniec kaplicy, żeby zyskać na czasie. Niechętnie wychodzimy, gdy nasz przewodnik po nas przyszedł.

4.jpg


Teraz na spokojnie mogę się rozejrzeć. Ta część Bazyliki jest pod opieką grekokatolików.

5.JPG

6.JPG

6a.JPG

6b.jpg

6c.jpg


Jeżeli ktoś chce zgłębić temat, to może zajrzeć na stronę, która mnie zainteresowała https://opusdei.org/pl-pl/article/betle ... nskiego-2/

Z Bazyliką Narodzenia sąsiaduje kościół Św. Katarzyny, przed którym znajduje się ładny, zadbany wirydarz* z czasów krzyżowców, odrestaurowany w 1948 roku.
(*czworoboczny dziedziniec wewnątrz zabudowań klasztornych, otoczony arkadowymi krużgankami)
Tu żegnamy się z przewodnikiem.

13.JPG

9a.JPG

14.JPG

12.JPG

15.JPG


Na kolumnie św. Hieronim

10.JPG

11.JPG


Kościół jest świątynią parafialną katolików mieszkających w Betlejem. Przylega do bazyliki od strony północnej, z którą łączą go dwa przejścia . Kościół posiada trzy nawy, a z prawej prowadzi zejście do grot, stanowiących przedłużenie Groty Narodzenia.
Przewodnik gdy byliśmy w grocie pokazywał nam sekretne drzwi.

W kościele św. Katarzyny w noc Bożego Narodzenia o godz. 23.00 rozpoczyna się uroczysta Godzina Czytań, a koło północy odprawiana jest Msza święta – Pasterka, której przewodniczy Patriarcha Jerozolimski. Wejść do środka nie można było, ale wcześniej podejrzeliśmy wnętrze przez kraty.

8.JPG

7.JPG


Po Mszy Świętej wyrusza uroczysta procesja, która po okrążeniu wirydarza przechodzi do Bazyliki i kieruje się do Groty Narodzenia. Patriarcha trzyma w ramionach figurę Dzieciątka, którą po przyjściu do Groty kładzie na miejscu narodzenia, oznaczonym czternastoramienną gwiazdą.

Sw. Jerzy walczy ze smokiem.

16.JPG


A my opuszczamy teren Bazyliki.

Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12178
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 07.06.2023 09:47

Kolejne cudowne miejsce na trasie Waszej wędrówki :hearts:
Tylko ci "przewdnicy" jakoś tak...nie pasują do miejsca :wink:
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2497
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 07.06.2023 18:04

Kapitańska Baba napisał(a):Kolejne cudowne miejsce na trasie Waszej wędrówki :hearts:

Dobrze to określiłaś - cudowne, a nawet mistyczne :)

Kapitańska Baba napisał(a):Tylko ci "przewdnicy" jakoś tak...nie pasują do miejsca :wink:

Fakt, jednak interes kwitnie i nawet gdybyśmy nie skorzystali z oprowadzania ( miałam dość mieszane uczucia), to nic by to nie zmieniło, skorzystaliby inni. Widać ścisłą współpracę między przewodnikami , a pilnującymi porządku w grocie.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2497
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 10.06.2023 23:05

Prezent urodzinowy - Jordania i Jerozolima

Betlejem cd.

Z bazyliki wychodzimy na plac główny.
Po prawej widziany już wcześniej budynek .

17.JPG

18.JPG


Po lewej sklep Roniego , w którym można kupić pamiątki. Dla Polaków z 50 procentowym rabatem.
Sklepik jest bardzo ciekawy, prowadzony obecnie przez młodego człowieka imieniem Roni Tabash, a założony przez jego dziadka. Roni - Palestyńczyk, katolik, człowiek o wielkim sercu i z ogromnym poczuciem humoru. Urodził się w Betlejem i jest dumny ze swojego pochodzenia. Ogromną sympatią darzy Polaków, a języka polskiego nauczył się dzięki kontaktom z naszymi rodakami. Poznaliśmy również jego ojca i kuzyna oraz przyjaciół. Jeszcze się z nim spotkamy, gdy wrócimy do jego restauracji, która znajduje się po prawej stronie bazyliki.

19.JPG


Po wizycie w sklepiku idziemy do Groty Mlecznej, czyli miejsca, w którym Matka Boża karmiłam małego Jezuska podczas ucieczki.

Droga wiedzie spokojną uliczką, wzdłuż której rozlokowały się liczne zakłady rzemieślnicze i sklepiki sprzedające cudeńka z drewna oliwnego.

IMG_2312.JPG

IMG_2313.JPG

IMG_2315.JPG


I już znajdujemy się w miejscu docelowym.

Starochrześcijańska betlejemska tradycja mówi, że gdy Maryja karmiła Dzieciątko, kilka kropli matczynego mleka upadło na skałę, która zabarwiła się na biało. Stąd właśnie wzięła się nazwa Grota Mleczna.
Grota stała się przede wszystkim miejscem, gdzie – bez względu na wyznanie – kobiety i rodziny modlą się o dar potomstwa czy uzdrowienie niepłodności. Do tego miejsca pielgrzymują również matki mające trudności z donoszeniem poczętego dziecka bądź wykarmieniem już tego narodzonego, a także coraz częściej niewiasty z problemami onkologicznymi.
W sanktuarium od dziesiątków lat zbierane i archiwizowane są świadectwa: to tysiące zdjęć, dokładne relacje i opisy cudownie narodzonych dzieci. Przychodzą nieustannie dosłownie z całego świata jako dowód Bożej łaski otrzymanej w tym miejscu.
W ołtarzu znajduje się obraz Matki Bożej Karmicielki, a na dole umieszczono sceny związane z narodzeniem Jezusa. Sanktuarium to poświęcone jest tajemnicy Macierzyństwa Maryi, ale także każde macierzyństwo znajduje w nim swoje odbicie.
W Grocie Mlecznej znajduje się także polski akcent – znajduje się tam kopia rzeźby Matki Bożej Ludźmierskiej, a w kaplicy adoracji w ołtarzu widnieje Tryptyk Jerozolimski, którego autorem został gdański złotnik-bursztynnik Mariusz Drapikowski.


IMG_2316.JPG

IMG_2317.JPG

IMG_2321.JPG

IMG_2320.JPG

IMG_2322.JPG

IMG_2323.JPG

IMG_2324.JPG

IMG_E2325.JPG

IMG_E2326.JPG

IMG_E2327.JPG

IMG_2328.JPG


Warto znaleźć chwilę, żeby tu zajrzeć, choćby dla atmosfery jaka panuje w Grocie.

Obiad zjemy w restauracji Roniego. Jest to obszerny, zadbany lokal z z ładnym tarasem widokowym.

Oczekując na dania mamy okazję posłuchać pieśni, którą Roni śpiewa dla papieża Franciszka podczas jego wizyty. Pieśń jest smutna, opowiada o trudnej sytuacji Palestyńczyków i o ich marzeniach.

Po posiłku mamy okazję obejrzeć samochód, którym papież Franciszek poruszał się podczas wizyty.

IMG_2342.JPG

IMG_E2335.JPG

IMG_E2334.JPG


Na tarasie znajduje się szklana gablota.

IMG_2333.JPG


Podziwiamy panoramę miasta.

IMG_2336.JPG

IMG_2345.JPG

IMG_2346.JPG

IMG_2337.JPG


Z tarasu wyjście prowadzi znów na plac przed Bazyliką. Ostatni raz spoglądamy na świątynię...

IMG_2351.JPG


..., która stoi w niedalekim sąsiedztwie meczetu

IMG_2354.JPG


Następnie udajemy się w drogę powrotna do Jerozolimy z tego samego przystanku, na którym wysiedliśmy.

Podczas drogi powrotnej autobus zatrzymuje się, wszyscy pasażerowie proszeni są o opuszczenie pojazdu i przygotowanie dokumentów. Po kontroli, wsiadamy z powrotem i autobus rusza ustaloną trasą. Wysiadamy na dworcu, szabat się jeszcze nie skonczył, wykorzystujemy więc fakt, że jesteśmy w części arabskiej i idziemy po zakupy. Trzeba nabyć jakieś pieczywo na kolację i śniadanie.

Jest jeszcze dość wcześnie więc postanawiamy, idąc do naszego mieszkania, zatoczyć łuk i przejść przez dzielnicę Mea She'arim.

Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12178
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 12.06.2023 08:52

"wiola2012"
Fakt, jednak interes kwitnie i nawet gdybyśmy nie skorzystali z oprowadzania ( miałam dość mieszane uczucia), to nic by to nie zmieniło, skorzystaliby inni. Widać ścisłą współpracę między przewodnikami , a pilnującymi porządku w grocie.


Pewnie też bym skorzystała bo szkoda czasu na kolejki :wink:
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12178
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 12.06.2023 08:56

Sklepik jest bardzo ciekawy, prowadzony obecnie przez młodego człowieka imieniem Roni Tabash, a założony przez jego dziadka. Roni - Palestyńczyk, katolik, człowiek o wielkim sercu i z ogromnym poczuciem humoru. Urodził się w Betlejem i jest dumny ze swojego pochodzenia. Ogromną sympatią darzy Polaków, a języka polskiego nauczył się dzięki kontaktom z naszymi rodakami. Poznaliśmy również jego ojca i kuzyna oraz przyjaciół. Jeszcze się z nim spotkamy, gdy wrócimy do jego restauracji, która znajduje się po prawej stronie bazyliki.


Takie przypadkowe spotkania i poznawanie ludzi to ja uwielbiam :hearts:

Grota Mleczna - wspaniałe miejsce, zwłaszcza jak człowiek myśli o tych wszystkich co doświadczyli cudu :hearts:
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2497
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 13.06.2023 21:05

Kapitańska Baba napisał(a):
Takie przypadkowe spotkania i poznawanie ludzi to ja uwielbiam :hearts:

Niby wiedziałam, że taki sklep jest w pobliżu Bazyliki, ale co innego przeczytać o kimś lub o czymś, a co innego poznać osobiście. Bardzo miły człowiek :) .

Kapitańska Baba napisał(a):Grota Mleczna - wspaniałe miejsce, zwłaszcza jak człowiek myśli o tych wszystkich co doświadczyli cudu :hearts:

My też doświadczyliśmy, bo udało nam się polecieć, zwiedzić i szczęśliwie wrócić, mimo, że czas był dość niespokojny :) . Ale Grota to oaza spokoju.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2497
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 13.06.2023 22:34

Prezent urodzinowy - Jordania i Jerozolima

Mea Shearim


Co mnie skusiło, żeby nadłożyć drogi i przejść ulicami tej najbardziej z ortodoksyjnych dzielnic? Zwykła ciekawość. Wiele czytałam o jej mieszkańcach, ich poglądach i sposobie życia, i na własne oczy chciałam to zobaczyć. A że ciekawość to pierwszy stopień do piekła, to zafundowałam sobie... przedsionek piekiełka :mrgreen: .
Jest sobotnie popołudnie, ale szabat jeszcze się nie skończył. Zbliżamy się do dzielnicy Mea Szearim. Jest to dom Chasydów Haredim, przedstawicieli najbardziej ortodoksyjnego odłamu Judaizmu.
Dzielnica została założona pod koniec XIX wieku. Turyści nie są tu mile widziani, bo zakłócają porządek panujący od dziesiątek lat. Porządek, a raczej nieporządek. Na ulicach porozrzucane śmieci, brudno, odrapane ściany, sypiące się balkony, stare okna, czarno-białe plakaty porozwieszane na murach. Ulicami licznie spacerują całe rodziny, widać, że wielodzietne, ubrane jak w filmie kostiumowym. Życie codzienne skupia się na ścisłym przestrzeganiu prawa żydowskiego, modlitwie i studiowaniu tekstów religijnych. Pracują tylko kobiety, opiekują się dziećmi, domem, mężem, szyją, piorą itp. Żywność często dostają od opieki społecznej. Mężczyźni studiują torę.
Haredim żyją bardzo skromnie, często w bardzo małych mieszkaniach. Oczywiście nie mają telewizji czy internetu, nie korzystają ze zdobyczy współczesnego świata. W powszedni dzień jeździ tędy autobus miejski, ale podczas szabatu ulice Mea Shearim odcięte są bramkami policyjnymi od ruchu ulicznego.

Tu praktycznie zrobiłam ostatnie legalne zdjęcie.

100.JPG


Kolejne były trochę z ukrycia :oops: i jest ich niewiele. Zdjęć najtrafniej obrazujących dzielnicę nie udało mi się zrobić.

102.JPG

103.JPG

104.JPG

105.JPG

106.JPG

107.JPG


Tu jest dużo lepiej

108.JPG

109.JPG


Czy to był dobry pomysł, żeby zobaczyć tę dzielnicę? Myślę, że tak.
Czy poszłabym tam ponownie? Zdecydowanie nie.
Nie czuliśmy się zagrożeni, nikt nam nie ubliżył, nie wykonywał nieprzyjaznych gestów (o takich incydentach czytałam). Ale po przekroczeniu sztucznej granicy w postaci szlabanu, cała nasza czwórka z ulgą odetchnęła głęboko.

110.JPG

marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 14.06.2023 21:11

Ależ bogaty program zwiedzania zaserwowałaś. Mam wrażanie, że z tego wyjazdu nie dało się wycisnąć już więcej.

A co do Mea Shearim to chyba bym się jednak nie zdecydowała na wizytę. Nie potrafię precyzyjnie nazwać ani wyjaśnić, ale ortodoksyjne podejście do religii budzi we mnie bunt, niechęć i sprzeciw.
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2208
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 15.06.2023 11:54

Dzielnica orto fajna, mam nadzieję, że się uda przynajmniej kawałek ja "liznąć" w trakcie pobytu w Jerozolimie ...

Spotkałaś się z jakimiś szczególnymi kontrolami czy pytaniami na lotnisku ? Się naczytałem, że bywa czasem "ciężko" i ciekawy jestem czy coś takiego zaobserwowałaś ? Wy z Izraela lecieliście z Ben Guriona ?

pozdrawiam, Michał :papa:

PS. Jeszcze jakieś 3 tygodnie ... :hut:
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2497
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 16.06.2023 19:32

marze_na napisał(a):Ależ bogaty program zwiedzania zaserwowałaś. Mam wrażanie, że z tego wyjazdu nie dało się wycisnąć już więcej.

Może troszkę by się jeszcze udało :wink:
marze_na napisał(a):A co do Mea Shearim to chyba bym się jednak nie zdecydowała na wizytę. Nie potrafię precyzyjnie nazwać ani wyjaśnić, ale ortodoksyjne podejście do religii budzi we mnie bunt, niechęć i sprzeciw.

majkik75 napisał(a):Dzielnica orto fajna, mam nadzieję, że się uda przynajmniej kawałek ja "liznąć" w trakcie pobytu w Jerozolimie ...

Ile osób tyle wrażeń i opinii :). My przeszliśmy kawałek i to nam wystarczyło, odbiliśmy w lewo, żeby szybko wyjść do głównej ulicy. Jeśli jest to możliwe, lepiej wybrać nie szabatowy dzień.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2497
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 16.06.2023 19:45

majkik75 napisał(a):Spotkałaś się z jakimiś szczególnymi kontrolami czy pytaniami na lotnisku ? Się naczytałem, że bywa czasem "ciężko" i ciekawy jestem czy coś takiego zaobserwowałaś ? Wy z Izraela lecieliście z Ben Guriona ?

Granicę przekraczaliśmy drogą lądową z Jordanii. Pani w okienku zadała standardowe pytania: Skąd jesteśmy, gdzie byliśmy, na ile dni do Izraela, z kim podróżujemy?
Wracaliśmy z Ben Guriona. Podeszliśmy do kontroli paszportowej całą czwórką. Podobne pytania: skąd jesteśmy, gdzie byliśmy, jakie jest między nami pokrewieństwo. Ani dłużej, ani krócej niż innych podróżnych nas nie przepytywał. Podczas kontroli bezpieczeństwa też ok, nie trzeba wyjmować płynów, nie zwracają na to uwagi, można nawet przejść z butelką wody.
majkik75 napisał(a):PS. Jeszcze jakieś 3 tygodnie ... :hut:

Super! Życzę Wam udanej i szczęśliwej podrózy :) .
Ps. Będziecie mieli cieplutko :D
Aglaia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1613
Dołączył(a): 03.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aglaia » 17.06.2023 09:15

Przy wjeździe do Izraela nie mieliśmy żadnych nieprzyjemnych rozmów mimo irańskich wiz w paszportach. Za to na powrocie przyczepili się do otwartej chałwy i syropu na alergię dla syna, które mieliśmy w bagażu rejestrowy....
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2497
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 17.06.2023 20:54

Aglaia napisał(a):Przy wjeździe do Izraela nie mieliśmy żadnych nieprzyjemnych rozmów mimo irańskich wiz w paszportach.

O tak, do wizy irańskiej mogli mieć zastrzeżenia, biorąc pod uwagę relacje między tymi państwami.
Na stronie gov.pl napisane jest " Stemple lub wizy z krajów muzułmańskich w paszporcie same w sobie nie powodują odmowy wjazdu na terytorium Izraela. Jeśli jednak masz takie stemple lub wizy, prawdopodobnie spotka Cię bardziej szczegółowa kontrola bezpieczeństwa podczas przekraczania granicy. "
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 17.06.2023 23:32

marze_na napisał(a):A co do Mea Shearim to chyba bym się jednak nie zdecydowała na wizytę. Nie potrafię precyzyjnie nazwać ani wyjaśnić, ale ortodoksyjne podejście do religii budzi we mnie bunt, niechęć i sprzeciw.


Ortodoksyjne podejście do religii jest dla mnie do zaakceptowania , szanuję ludzi niezależnie od ich wyznania , koloru skóry itd. itp. ale fanatyzm religijny ( a szczególnie jego skutki ) jest czymś chorym i budzącym moją odrazę i sprzeciw . Moim zdaniem jest czymś niebezpiecznym . . . również dla wyznawcy . . .

Wiolu , melduję odrobienie zaległości 8)


Pozdrawiam
Piotr
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Azja


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Prezent urodzinowy - Jordania i Jerozolima - strona 18
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone