Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Prezent urodzinowy - Jordania i Jerozolima

60% ludności świata żyje w Azji. Chiny są tak szerokie, że naturalnie powinny przeciąć do 5 oddzielnych stref czasowych, ale mają tylko jedną - narodową strefę czasową. Obywatele Singapuru, Korei Południowej i Japonii mają najwyższe średnie IQ na świecie.
W Azji znajduje się najwyższy punkt na lądzie – Mount Everest (8848 m n.p.m.) oraz najniżej położony punkt – wybrzeże Morza Martwego (430,5 m p.p.m.). Spośród 10 najwyższych budynków na świecie 9 znajduje się w Azji.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2488
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 12.05.2023 19:01

Prezent urodzinowy - Jordania i Jerozolima

Jerozolima-Stare Miasto, Dzielnica Żydowska

Początkowo idziemy wzdłuż murów a następnie skręcamy w lewo by wejść w uliczki Dzielnicy Żydowskiej. Napotykamy na ładną i czytelną tablicę z planem Starówki, warto ją sfotografować.

100.JPG


Docieramy na plac przed Synagogą Hurwa. W szklanej gablocie można podziwiać ogromną menorę czyli siedmioramienny świecznik.

101.JPG


Szczerze mówiąc, po zamachach jakie miały miejsce niedawno, czuję lekką obawę przed zbyt długim przebywaniem w tej części miasta. Troszkę dalej od synagogi zasiadamy na kawę i małą przekąskę. Chcemy też się trochę ugrzać, bo zimno niemiłosiernie, ale nawet wewnątrz kafejki nie jest wiele cieplej. Jeśli ktoś nie umiera akurat z głodu, to proponuję wstrzymać się chwilę i zjeść coś w dzielnicy arabskiej. Frytki, które nam zaserwowano, to były chyba najdroższe frytki jakie kiedykolwiek jedliśmy, coś około 40 zł za porcję.
Po krótkim odpoczynku kluczymy wąskimi uliczkami

102.JPG

103.JPG

104.JPG


a naszym celem jest Ściana Płaczu. Już ją widzimy z daleka.

105.JPG


Zanim jednak zostaniemy wpuszczeni w jej pobliże przechodzimy kontrolę paszportów i kontrolę bezpieczeństwa.

104a.JPG


Plac jest bardzo rozległy, ale wiernych też jest sporo, jest piątek po południu i zbliża się czas szabatu.

106.JPG


Tutaj również, podobnie jak to było przy grobie króla Dawida, widzimy podział na część męską i żeńską.

112.JPG

110a.JPG


Rozdzielamy się zatem.
Podchodzimy do muru, by włożyć w szczelinkę karteczkę z prośbą, a potem na chwilę przysiadamy na krzesełku. Obserwujemy żydowskie kobiety, jak podchodzą do ściany, modlą się, a potem wycofują się nie odwracając plecami do muru.

109.JPG

108.JPG


Obserwujemy również mężczyzn, a bardziej ich stroje przeznaczone na piątkową modlitwę.

111.JPG

111a.JPG


Miedziane kubki do mycia rąk zgodnie z żydowskim rytuałem.

107.JPG

(...)
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2488
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 14.05.2023 20:52

Prezent urodzinowy - Jordania i Jerozolima

Jerozolima-Via Dolorosa

Po wyjściu z placu udajemy się w kierunku Via Dolorosa, która znajduje się w Dzielnicy Arabskiej. Chcemy odnaleźć stacje Drogi Krzyżowej. Szukamy pierwszej stacji. Nie jest to łatwe. Nawet z opisem z przewodnika krążymy chaotycznie. Zauważam mini wycieczkę i kobietę z plakietką przewodnika. Zapytałam ją o początek i wskazała nam miejsce.

Mogłam wcześniej postarać się o jakąś mapkę, ale byłam pewna, że tak ważne miejsce będzie jakoś oznakowane. Niestety nie, odnalezienie kolejnych stacji wcale nie było takie łatwe i oczywiste. Czego nie zrobiłam wcześniej zrobiłam teraz :)

Mapka:

Droga Krzyżowa.jpg


Stacja I to okolice bramy Św. Szczepana i dawna twierdza Antonia, tam podobno mieściła się rezydencja Poncjusza Piłata.

1 stacja.jpg


Stacja II obok kaplicy biczowania i w pobliżu łuku Ecce Homo. Wmurowane w niego dwa kamienie z dawnej posadzki, to te na których stali Chrystus i Piłat w momencie wypowiadania słów „Oto człowiek Ecce Homo, J 19,5″

2 stacja.jpg


Stacja III znajduje się na skrzyżowaniu Via Dolorosa i El Wad ha Gai. Kaplica została odnowiona przez żołnierzy 2 Korpus Armii Generała Andersa, stacjonującego w Palestynie.

3 stacja.JPG


Tuż obok jest stacja IV

4 stacja.JPG

4b.JPG


Stacja V -Szymon Cyrenejczyk pomaga nieść krzyż Jezusowi.

5 stacja.JPG


Szukamy kolejnej

5a.JPG


Stacja VI -Weronika ociera twarz Jezusowi. Mieści się tu prawosławna cerkiew, Dom św. Weroniki.

6a.JPG

6B.JPG


Stacja VII -Jezus upada po raz drugi

7.jpg


Droga krzyżowa skręca w lewo w ul. Beil Habad w stronę Bazyliki Grobu Świętego, ale do stacji VIII gdzie Jezus pocieszał płaczące niewiasty, musimy pójść prosto kilkadziesiąt metrów i potem wrócić do Beil Habad.

8.JPG


Do Stacją IX też trzeba nieco zboczyć z Via Dolorosa i wejść na dziedziniec koptyjskiego klasztoru.

9 stacja.jpg

9.JPG


Tutaj poszliśmy za wycieczką, którą prowadził francuski ksiądz i skrótami, przez jakąś świątynię i jej zakamarki weszliśmy wprost na dziedziniec prze Bazyliką.

9a.JPG


Wewnątrz Bazyliki, w miejscu Golgoty znajduje się kaplica kryjąca w sobie Stacje X -XIII
Ostatnią, najważniejszą XIV Stacją Drogi Krzyżowej jest Grób Święty.
(...)
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4672
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 14.05.2023 21:06

wiola2012 napisał(a):Chcemy odnaleźć stacje Drogi Krzyżowej. Szukamy pierwszej stacji. Nie jest to łatwe. Nawet z opisem z przewodnika krążymy chaotycznie.

Nas prowadził przewodnik, więc nie musieliśmy się męczyć z szukaniem stacji Drogi Krzyżowej, ale i tak nie wszystkie zobaczyliśmy. A z tych, obok których przechodziliśmy, tylko do jednej można było wejść. Pozostałe były zamknięte.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2488
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 14.05.2023 21:32

megidh napisał(a):
wiola2012 napisał(a):Chcemy odnaleźć stacje Drogi Krzyżowej. Szukamy pierwszej stacji. Nie jest to łatwe. Nawet z opisem z przewodnika krążymy chaotycznie.

Nas prowadził przewodnik, więc nie musieliśmy się męczyć z szukaniem stacji Drogi Krzyżowej, ale i tak nie wszystkie zobaczyliśmy. A z tych, obok których przechodziliśmy, tylko do jednej można było wejść. Pozostałe były zamknięte.

A ja już myślałam, że po prostu nie umiemy znaleźć właściwego wejścia, bo też były pozamykane. W przewodniku był opis co można zobaczyć, a w rezultacie zobaczyliśmy niewiele .
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12142
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 15.05.2023 10:16

:D Ciekawa jestem jaka była temperatura najzimniejszej wody, do której weszłaś podczas morsowania :?:


Hmmm...ciężko określić czy było to 0,0000000001 czy tylko 0,1 stopnia :mrgreen:
Pamiętam kąpiel w wodzie o wyglądzie i troszkę konsystencji oleju - taka gęsta ale bez drobinek lodu. Musiała być na granicy zamarzania :wink:


Wizyty w Kaplicy Grobu Pańskiego zazdroszczę :oops:
Droga Krzyżowa - wydaje sie taka zwyczajna, niewidzialna.......... A jakże ważna :idea:
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2488
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 15.05.2023 18:34

Kapitańska Baba napisał(a):Hmmm...ciężko określić czy było to 0,0000000001 czy tylko 0,1 stopnia :mrgreen:
Pamiętam kąpiel w wodzie o wyglądzie i troszkę konsystencji oleju - taka gęsta ale bez drobinek lodu. Musiała być na granicy zamarzania :wink:

Matko Kochana 8O . Podziwiam
Chvialabym kiedyś spróbować, tylko, ze ja po basenach zewnętrznych zima w Bukowinie chorowałam przez 2 miesiące :oops: .
Kapitańska Baba napisał(a):Droga Krzyżowa - wydaje sie taka zwyczajna, niewidzialna.......... A jakże ważna :idea:

Dla mnie to było przygnębiające, że jest taka mała dbałość o nią. Mahomet gdzieś stopę postawił i już miejsce jest czczone i wielbione a „niewierni” muszą dostać pozwolenie na zwiedzanie, a tutaj … targowisko :(
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2488
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 18.05.2023 19:39

Prezent urodzinowy - Jordania i Jerozolima

Jerozolima - Brama Damasceńska i Góra Oliwna

Można powiedzieć, że jestem już usatysfakcjonowana pobytem w Jerozolimie.
Opuścimy zatem mury Starówki, bo zgodnie z opiniami na facebookowym forum, za Bramą Damasceńską, po drugiej stronie ulicy, znajduje się świetna knajpka.
W części arabskiej pasaż handlowy:

10.JPG


Wzrok przykuwają piramidki z przypraw :D

11.JPG


Przed bramą handel kwitnie na świeżym powietrzu,

12.JPG


Za bramą nie inaczej.

12a.JPG

13.JPG


Czas obiadu minął i gdyby nie głośna muzyka, to słychać by było jak wszystkim burczy w brzuchu :oczko_usmiech: .
Lokal mogę polecić bo oprócz smacznych i dużych dań, oferuje miłą i szybką obsługę .
Jedyna niedogodność polega na tym, że płatność tylko gotówkż, a nam się już szekle skończyły :mrgreen: . Chciał nie chciał, musimy pobrać pieniądze z jedynego dostępnego bankomatu atm.
Dzielnica Arabska ma tę zaletę, że wszystko tu tańsze, a wadę, że trzeba mieć gotówkę.
Po obiedzie idziemy na przystanek, a raczej stary dworzec, skąd odjeżdżają autobusy arabskie, które zawiozą nas na Górę Oliwną.
Upewniamy się tylko czy będziemy mogli nimi wrócić gdy zacznie się szabat.
Koszt 5,6 nis płatne u kierowcy.
Tuż obok przystanku, na którym wysiedliśmy widać całkiem ładną panoramę.

14.JPG


A po drugiej stronie ulicy

14a.JPG


Kaplica Wniebowstąpienia. To stąd w 40 dni po zmartwychwstaniu Chrystus miał wstąpić do nieba.

14b.JPG


Do środka nie weszliśmy, ponieważ przed zachodem słońca chciałam sobie pospacerować po terenie kościoła Pater Noster. To tutaj Pan Jezus nauczał modlitwy Ojcze nasz. Znajduje się tu świątynia i klasztor karmelitanek. W krużgankach klasztoru umieszczone są tablice z tekstem modlitwy w 62 językach.

15.JPG

15a.JPG

15b.JPG

15c.JPG

16a.JPG

17a.JPG


Polska tablica została ufundowana w 1943 r. przez polskich żołnierzy z armii Andersa.

19.JPG


Wnętrze świątyni

20.JPG

21.JPG

22.JPG

22a.JPG


Grota - jaskinia, w której Pan nauczał apostołów na Górze Oliwnej.

23.JPG


I zmierzamy do wyjścia.

22b.JPG


Dalej mieliśmy w planach punkty widokowe i zejście do Getsemani. Popatrzyliśmy trochę na Jerozolimę z naszej perspektywy i jak widać słoneczko już się chowa, widoki jakieś szare, na dworze zrobiło się przeraźliwie zimno...

31.JPG

29.JPG


... i stwierdziliśmy, że pora zakończyć ten intensywny dzień i odpocząć trochę.

Autobusem, na który trzeba było czekać pół godziny mogliśmy dojechać tylko do Starówki, a dalej trzeba iść pieszo. Podejmujemy szybką decyzję, że pojedziemy taksówką prosto do naszego mieszkania. Taksówkarze tylko na to czekają, jadą wolniutko by zareagować na minimalny znak ze strony zmęczonego turysty :) . Trochę się targujemy i gdy cena zeszła do poziomu akceptowalnego, "pakujemy się do środka".
Po niedługim czasie jesteśmy u siebie :papa:
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4672
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 18.05.2023 21:47

wiola2012 napisał(a):Kaplica Wniebowstąpienia. To stąd w 40 dni po zmartwychwstaniu Chrystus miał wstąpić do nieba.

Ale nam się drogi zbiegły. Ja właśnie przed chwilą opisałam kościół San Giovanni in Monte w Bolonii, który został zbudowany w ramach tej grupy Santo Stefano dla upamiętnienia Bazyliki Wniebowstąpienia na Górze Oliwnej.
Gdy byłam w Jerozolimie, to niestety nie widziałam tej kaplicy. Byliśmy na Górze Oliwnej, ale tylko w celu podziwiania rozciągającego się stamtąd widoku.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2488
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 19.05.2023 06:14

megidh napisał(a):
wiola2012 napisał(a):Kaplica Wniebowstąpienia. To stąd w 40 dni po zmartwychwstaniu Chrystus miał wstąpić do nieba.

Ale nam się drogi zbiegły. Ja właśnie przed chwilą opisałam kościół San Giovanni in Monte w Bolonii, który został zbudowany w ramach tej grupy Santo Stefano dla upamiętnienia Bazyliki Wniebowstąpienia na Górze Oliwnej.

Rzeczywiście, jak byśmy się zmówiły :smo:
megidh napisał(a):Gdy byłam w Jerozolimie, to niestety nie widziałam tej kaplicy. Byliśmy na Górze Oliwnej, ale tylko w celu podziwiania rozciągającego się stamtąd widoku.

Ja też mam niedosyt Góry Oliwnej, zarówno widoków jak i pozostałych miejsc, które sobie zaplanowałam. Gdyby dzień był dłuższy to akurat byśmy zdążyli zejść z góry i zakończyć wycieczkę przy bramie Szczepana.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 19.05.2023 06:48

wiola2012 napisał(a):Dalej mieliśmy w planach punkty widokowe i zejście do Getsemani.

I tak mieliście przebogaty we wrażenia dzień.
Widok z Góry Oliwnej na Jerozolimę to już wisienka na torcie :D .
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2488
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 19.05.2023 07:02

marze_na napisał(a):
wiola2012 napisał(a):Dalej mieliśmy w planach punkty widokowe i zejście do Getsemani.

I tak mieliście przebogaty we wrażenia dzień.
Widok z Góry Oliwnej na Jerozolimę to już wisienka na torcie :D .

O tak! Wrażeń było mnóstwo, może dlatego czuliśmy się bardzo zmęczeni, bo kilometrowo to nie było jakoś mega dużo.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2488
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 24.05.2023 14:52

Prezent urodzinowy - Jordania i Jerozolima

Do Betlejem

Sobota, dajemy sobie godzinkę więcej snu. Sprzyja temu cisza za oknem. Zwykłe, miejskie odgłosy uliczne dzisiaj nie są słyszalne.
Żydzi świętują.
Spacerkiem, ponieważ komunikacja miejska ma wolne, idziemy na dworzec arabski, z którego pojedziemy do Betlejem .
Zapowiada się piękny, słoneczny dzień, chociaż trudno by mówić, że jest ciepło. Kurtka jak najbardziej wskazana, ale rozpięta.

1.JPG


Chwilę oglądamy to dzieło. Nie wiem jaki jest jego tytuł i czy ma tytuł, ale nawiązuje do wielokulturowości Jerozolimy :)

1a.JPG


Podążamy najpierw ulicą Ben Yehuda, potem Jaffa.

2.JPG

3.JPG

5.JPG

6.JPG


Rodzinny spacer?

4.JPG


Jak widać można bezpiecznie spacerować po torach, gdyż jedyny tramwaj też ma wolne.

7.JPG


Mijamy ratusz

8.JPG

9 ratusz.JPG


I ciekawą dekorację :)

10.JPG


Kolejna z bram prowadzących na Starówkę - Nowa Brama

11 Nowa brama.JPG


Przechodzimy przez palmowy pasaż i po lewo widać już autobusy.

15.JPG


Z dworca do Betlejem odjeżdżają dwa autobusy: 231 i 234, z sąsiednich stanowisk.
Wybieramy 231, jedzie co prawda okrężną drogą, ale nie ma kontroli granicznej. Kupujemy bilet u kierowcy w stałej cenie 5,6 Nis za osobę. Na przedmieściach wsiada kontroler. Sprawdza bilety po lewej stronie autobusu i wysiada na następnym przystanku.
Ten sam kontroler wsiadł gdy wracaliśmy, ale wtedy jechał już do końca i sprawdził bilety wszystkim pasażerom :) .
Po 40 minutach wysiadamy na ostatnim przystanku
Odjazd do Jerozolimy jest z tego samego miejsca.
(...)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14784
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 24.05.2023 15:01

Ale spokój w sobotni poranek! :) Czyli z dworca arabskiego jeździły jakieś autobusy?
Trochę dziwne, że komunikacja staje i całe życie zamiera, ale dla mieszkańców to pewnie ważne :)

Chłonę wszystkie informacje o Jerozolimie. Niezwykle ciekawe i egzotyczne miejsce.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2488
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 24.05.2023 16:21

maslinka napisał(a):Ale spokój w sobotni poranek! :)

Bardzo nam się ten spokój podobał :)
maslinka napisał(a):Czyli z dworca arabskiego jeździły jakieś autobusy?

Tak, jeździły jak w każdy inny dzień, w szabat jest to jedyny środek komunikacji publicznej.
maslinka napisał(a):Trochę dziwne, że komunikacja staje i całe życie zamiera, ale dla mieszkańców to pewnie ważne :)

Nie wiem jak jest w Tel Avivie czy Ejlacie, w którym podobno turystyka wymogła mniej restrykcyjne podejście do szabatu, ale w Jerozolimie widać, że jest bardzo przestrzegany. Być może w domowym zaciszu bywa różnie :wink: .

maslinka napisał(a):Chłonę wszystkie informacje o Jerozolimie. Niezwykle ciekawe i egzotyczne miejsce.

Macie w planach podróż do Izraela?
Ja chciałabym jeszcze odwiedzić inne rejony np. Akkę, Hajfę, Nazaret. Podobno tam bardziej odczuwa się klimat tego kraju.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14784
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 24.05.2023 20:22

wiola2012 napisał(a):Macie w planach podróż do Izraela?

W najbliższych planach są zupełnie inne kierunki ;), ale kiedyś - kto wie 8) To, co widzę u Ciebie, bardzo mi się podoba :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Azja


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Prezent urodzinowy - Jordania i Jerozolima - strona 16
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone