Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

polskie konoby

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Maciej Winiecki
Croentuzjasta
Posty: 126
Dołączył(a): 31.03.2005
polskie konoby

Nieprzeczytany postnapisał(a) Maciej Winiecki » 27.05.2005 15:36

Mam pytanie do szanownych forumowiczów: czy w Waszych miastach, miejscowościach są restauracje serwujące chorwacką (szerzej: południowosłowiańską) kuchnię? W moim mieście znajdzie się knajpy chińskie, tajsko-indyjską, greckie, tureckie, włoskie, meksykańskie, ale o chorwackiej można tylko pomarzyć. Może by tak sporządzić ogólnopolski wykaz takich lokali. W przewodniku "Wybrzeże Chorwacji, od Istrii po Dalmację" z serii "Regiony" wydawnictwa "Bezdroża" znalazłem informację, że w Bolesławcu na Dolnym Śląsku znajduje się restauracja "Prnjavor", której nazwa pochodzi od bośniackiej miejscowości, którą do 1946 r. zamieszkiwali w prawie 100%(!) Polacy, którzy po wojnie na mocy układu z Jugosławią zostali przesiedleni na Ziemie Odzyskane.
Jackus
Croentuzjasta
Posty: 176
Dołączył(a): 01.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jackus » 27.05.2005 16:34

Tak, to prawda z tymi Polakami w regionie Banja Luka (Prnjavor, Srbac itd) Moi dziadkowie stamtąd pochodzą. Dlatego planuję odnaleźć w tym roku dom który zostawili w jednej z tamtejszych wiosek.
Co do restauracji Prnjavor - nie jestem pewien czy serwują tam dania bałkańskie. Jednak wystarczy zagadnąć do starszych ludzi we wioskach okolic Bolesławca (Warta Bolesławiecka, Iwiny, Zebrzydowa) i popytać o przepisy, a może uda się nawet załapać na jakieś jedzonko? U mnie w domu bardzo często jadamy pitę - placek z dyni (podobny do burka), mamałygę (gotowana kasza urydziana zastygnięta w bryłę a potem rozbita w gorącym mleku) sataraż (leczo czy jak to tam, z zielonych pomidorów, tak pikantne że parzy nawet po wystygnięciu) zupa warzywna z papryką (nie znam nazwy, ale pali w gębę) a popcorn moja mama znała już w latach 50-tych. Slivovicy oficjalnie nie ma - przecież nielegalne ;)
Maciej
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2470
Dołączył(a): 20.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Maciej » 27.05.2005 17:46

Tak na szybko w sieci znalazłem to: http://www.banjaluka.pl/start.htm
W Wielkopolsce wiem że w Szamotułach jest jakaś knajpa, której włascicielem jest chorwacko-polskie małzeństwo. Nazwy nie pomnę, w sieci nic nie mogę znaleźć ale wiem ze coś takiego działa i że w menu są dania kuchni najogólniej mówiąc balkańskiej.
PZDR :)
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 27.05.2005 18:28

W Białymstoku jest knajpka "Dalmacja".
Nie sprawdzałam, czy z HR łączy ją coś poza nazwą ... .
Chyba nic .. , bo jakoś o niej "nie słychać".
Co na to moi krajanie? - a jest ich tu na forum już kilku .. :D
Trebor
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 403
Dołączył(a): 13.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Trebor » 27.05.2005 18:35

W Popradzie na Słowacji w centrum miasta jest restauracja Jadran. Niestety poza nazwą nic ją nie łączy z rzeczonym południem. Ale kawę z bita śmietaną to tam naprawde daja super. Polecam.
platon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3540
Dołączył(a): 03.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) platon » 27.05.2005 18:59

Polskie konoby? Restaurację chorwacką znajdziesz w Polsce,ale konoby na pewno nie .To inny klimat .Konoba to tylko w Chorwacji! Takie jest moje zdanie.
orfik11
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 245
Dołączył(a): 28.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) orfik11 » 28.08.2010 17:47

Witam. W przyszłym roku mamy z żoną okrągłą rocznicę. Planuje oczywiście wakacje w naszej ukochanej Dalmacji lecz wcześniej będzie ta okrągła okazja. Myślę nad zabraniem ją na kolacje do lokalu z kuchnią i charakterem chorwackiej konoby. Czy ktoś może polecić jakąś w okolicy Katowic? Może w okolicy Krakowa czy Bielska Białej? Wiem, że to nie to samo co konoba na Dalmacji ale...Pozdrawiam.
kor_nick
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 754
Dołączył(a): 09.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) kor_nick » 28.08.2010 22:45

a to ja napisał(a):W Białymstoku jest knajpka "Dalmacja".
Nie sprawdzałam, czy z HR łączy ją coś poza nazwą ... .
Chyba nic .. , bo jakoś o niej "nie słychać".
Co na to moi krajanie? - a jest ich tu na forum już kilku .. :D


łączy łączy :)

bywam tam bo moja mała dwulatka jakoś lubi tamtejsze cevapi.

polecam, zarówno dania z kuchni chorwackiej jak i pizze - ciasto bardzo podobne do pizzy którą jadałem w Jelsie.
ceny hm.. takie jak w Chorwacji :D
smok131
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1017
Dołączył(a): 24.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) smok131 » 29.08.2010 08:12

zapraszam do mnie na chorwackie i ogólnie śródziemnomorskie jedzonko z szerokim wyborem rybek pozdrawiam :nice: :D :lol:
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 29.08.2010 08:40

smok131 napisał(a):zapraszam do mnie na chorwackie i ogólnie śródziemnomorskie jedzonko z szerokim wyborem rybek pozdrawiam :nice: :D :lol:


To jasne, że w Rybniku powinien być szeroki wybór ryb. :lol:

Ale czy mógłbyś coś bliżej?....
smok131
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1017
Dołączył(a): 24.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) smok131 » 29.08.2010 10:55

oślicz,orada,srdela,iglica,skusa,skarpina,żablja, i parę innych :D
Jacynty
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 578
Dołączył(a): 13.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacynty » 29.08.2010 10:55

jan_s1 napisał(a):
smok131 napisał(a):zapraszam do mnie na chorwackie i ogólnie śródziemnomorskie jedzonko z szerokim wyborem rybek pozdrawiam :nice: :D :lol:


To jasne, że w Rybniku powinien być szeroki wybór ryb. :lol:

Ale czy mógłbyś coś bliżej?....

nie będę ukrywał,że mnie też to zainteresowało.... :)
orfik11
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 245
Dołączył(a): 28.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) orfik11 » 29.08.2010 10:58

Proszę podaj jakieś bliższe namiary, może link? Czy jesteś w stanie zorganizować jakąś fajną kolacyjkę, troszkę romantyczną w chorwackim stylu przy dobrym dalmatyński jedzeniu?
Pozdrawiam
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 29.08.2010 11:09

smok131 napisał(a):zapraszam do mnie na chorwackie i ogólnie śródziemnomorskie jedzonko z szerokim wyborem rybek pozdrawiam :nice: :D :lol:

To chyba tam gdzie wczoraj niezadowolony klient strzelał do ludzi... 8)
Josko Bulic
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1271
Dołączył(a): 25.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Josko Bulic » 29.08.2010 12:10

:D Ja prawie codzienie gotujem Horvatske potrawe a w swojoj restauraciji mam dania na psziklad miecznik z czarnim riżotom[sepia,kalamari]Dorade po dalmatinsku,zupa krem z kalamaruw ,krewetek i kawalkami rib rużnorodnich, krewetki z woka krulewske,okonia morskego,kalamari z pikantnim pomidorowim sosiku,male oszmjornice na szaszwikach z kuskusem.Kedy to piszem od razu sie glodni robym :D :D :D :D
Następna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone