Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

polskie konoby

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Maciej Winiecki
Croentuzjasta
polskie konoby

Nieprzeczytany postnapisał(a) Maciej Winiecki » 27.05.2005 15:36

Mam pytanie do szanownych forumowiczów: czy w Waszych miastach, miejscowościach są restauracje serwujące chorwacką (szerzej: południowosłowiańską) kuchnię? W moim mieście znajdzie się knajpy chińskie, tajsko-indyjską, greckie, tureckie, włoskie, meksykańskie, ale o chorwackiej można tylko pomarzyć. Może by tak sporządzić ogólnopolski wykaz takich lokali. W przewodniku "Wybrzeże Chorwacji, od Istrii po Dalmację" z serii "Regiony" wydawnictwa "Bezdroża" znalazłem informację, że w Bolesławcu na Dolnym Śląsku znajduje się restauracja "Prnjavor", której nazwa pochodzi od bośniackiej miejscowości, którą do 1946 r. zamieszkiwali w prawie 100%(!) Polacy, którzy po wojnie na mocy układu z Jugosławią zostali przesiedleni na Ziemie Odzyskane.
Jackus
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jackus » 27.05.2005 16:34

Tak, to prawda z tymi Polakami w regionie Banja Luka (Prnjavor, Srbac itd) Moi dziadkowie stamtąd pochodzą. Dlatego planuję odnaleźć w tym roku dom który zostawili w jednej z tamtejszych wiosek.
Co do restauracji Prnjavor - nie jestem pewien czy serwują tam dania bałkańskie. Jednak wystarczy zagadnąć do starszych ludzi we wioskach okolic Bolesławca (Warta Bolesławiecka, Iwiny, Zebrzydowa) i popytać o przepisy, a może uda się nawet załapać na jakieś jedzonko? U mnie w domu bardzo często jadamy pitę - placek z dyni (podobny do burka), mamałygę (gotowana kasza urydziana zastygnięta w bryłę a potem rozbita w gorącym mleku) sataraż (leczo czy jak to tam, z zielonych pomidorów, tak pikantne że parzy nawet po wystygnięciu) zupa warzywna z papryką (nie znam nazwy, ale pali w gębę) a popcorn moja mama znała już w latach 50-tych. Slivovicy oficjalnie nie ma - przecież nielegalne ;)
Maciej
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Maciej » 27.05.2005 17:46

Tak na szybko w sieci znalazłem to: http://www.banjaluka.pl/start.htm
W Wielkopolsce wiem że w Szamotułach jest jakaś knajpa, której włascicielem jest chorwacko-polskie małzeństwo. Nazwy nie pomnę, w sieci nic nie mogę znaleźć ale wiem ze coś takiego działa i że w menu są dania kuchni najogólniej mówiąc balkańskiej.
PZDR :)
a to ja
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 27.05.2005 18:28

W Białymstoku jest knajpka "Dalmacja".
Nie sprawdzałam, czy z HR łączy ją coś poza nazwą ... .
Chyba nic .. , bo jakoś o niej "nie słychać".
Co na to moi krajanie? - a jest ich tu na forum już kilku .. :D
Trebor
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) Trebor » 27.05.2005 18:35

W Popradzie na Słowacji w centrum miasta jest restauracja Jadran. Niestety poza nazwą nic ją nie łączy z rzeczonym południem. Ale kawę z bita śmietaną to tam naprawde daja super. Polecam.
platon
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) platon » 27.05.2005 18:59

Polskie konoby? Restaurację chorwacką znajdziesz w Polsce,ale konoby na pewno nie .To inny klimat .Konoba to tylko w Chorwacji! Takie jest moje zdanie.
orfik11
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) orfik11 » 28.08.2010 17:47

Witam. W przyszłym roku mamy z żoną okrągłą rocznicę. Planuje oczywiście wakacje w naszej ukochanej Dalmacji lecz wcześniej będzie ta okrągła okazja. Myślę nad zabraniem ją na kolacje do lokalu z kuchnią i charakterem chorwackiej konoby. Czy ktoś może polecić jakąś w okolicy Katowic? Może w okolicy Krakowa czy Bielska Białej? Wiem, że to nie to samo co konoba na Dalmacji ale...Pozdrawiam.
kor_nick
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) kor_nick » 28.08.2010 22:45

a to ja napisał(a):W Białymstoku jest knajpka "Dalmacja".
Nie sprawdzałam, czy z HR łączy ją coś poza nazwą ... .
Chyba nic .. , bo jakoś o niej "nie słychać".
Co na to moi krajanie? - a jest ich tu na forum już kilku .. :D

łączy łączy :)

bywam tam bo moja mała dwulatka jakoś lubi tamtejsze cevapi.

polecam, zarówno dania z kuchni chorwackiej jak i pizze - ciasto bardzo podobne do pizzy którą jadałem w Jelsie.
ceny hm.. takie jak w Chorwacji :D
smok131
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) smok131 » 29.08.2010 08:12

zapraszam do mnie na chorwackie i ogólnie śródziemnomorskie jedzonko z szerokim wyborem rybek pozdrawiam :nice: :D :lol:
jan_s1
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 29.08.2010 08:40

smok131 napisał(a):zapraszam do mnie na chorwackie i ogólnie śródziemnomorskie jedzonko z szerokim wyborem rybek pozdrawiam :nice: :D :lol:

To jasne, że w Rybniku powinien być szeroki wybór ryb. :lol:

Ale czy mógłbyś coś bliżej?....
smok131
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) smok131 » 29.08.2010 10:55

oślicz,orada,srdela,iglica,skusa,skarpina,żablja, i parę innych :D
Jacynty
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacynty » 29.08.2010 10:55

jan_s1 napisał(a):
smok131 napisał(a):zapraszam do mnie na chorwackie i ogólnie śródziemnomorskie jedzonko z szerokim wyborem rybek pozdrawiam :nice: :D :lol:

To jasne, że w Rybniku powinien być szeroki wybór ryb. :lol:

Ale czy mógłbyś coś bliżej?....

nie będę ukrywał,że mnie też to zainteresowało.... :)
orfik11
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) orfik11 » 29.08.2010 10:58

Proszę podaj jakieś bliższe namiary, może link? Czy jesteś w stanie zorganizować jakąś fajną kolacyjkę, troszkę romantyczną w chorwackim stylu przy dobrym dalmatyński jedzeniu?
Pozdrawiam
Bocian
zbanowany

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 29.08.2010 11:09

To chyba tam gdzie wczoraj niezadowolony klient strzelał do ludzi... 8)
Josko Bulic
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Josko Bulic » 29.08.2010 12:10

:D Ja prawie codzienie gotujem Horvatske potrawe a w swojoj restauraciji mam dania na psziklad miecznik z czarnim riżotom[sepia,kalamari]Dorade po dalmatinsku,zupa krem z kalamaruw ,krewetek i kawalkami rib rużnorodnich, krewetki z woka krulewske,okonia morskego,kalamari z pikantnim pomidorowim sosiku,male oszmjornice na szaszwikach z kuskusem.Kedy to piszem od razu sie glodni robym :D :D :D :D
Następna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne.

reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2019