Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Polska Montana on tour 2 (Tatry)

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Polska Montana on tour 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 14.10.2020 21:52

tony montana napisał(a):Obrazek

Miłe.

Pozdrawiam,
Wojtek
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Polska Montana on tour 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 15.10.2020 14:25

Nefer napisał(a):No ja też lubię dobre kartacze, a na Podlasiu pod tym względem jest raj :) .


I Babki! i Kiszunie! :)

Franz napisał(a):Miłe.

Pozdrawiam,
Wojtek


Lato ma swoje uroki w Augustowie
:papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Polska Montana on tour 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 19.10.2020 10:37

Nad "'Biebrzo" w Dolistowie jest sielankowo
Obrazek

Obrazek

Co rusz przepływają tędy kajakarze
Obrazek

Obrazek

Teraz jedziemy już bezpośrednio do naszego pensjonatu w Supraślu. Jest Ci on niezgorszy
Obrazek

Obrazek

Na terenie jest tez stawek, w którym skorzystamy z kąpieli, oraz Ruska Bania (nie skorzystamy)
Obrazek

Obrazek

Pierwszy spacer po wieczornym Supraślu, spędzimy tu 4 noce
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

19.20
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

CDN ładnego Supraśla...
:papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Polska Montana on tour 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 21.10.2020 10:05

Supraśl cd

Nad rzeką Supraśl
Obrazek

Obrazek

Pałac Buchholtza - dziś Liceum Plastyczne
Obrazek

Obrazek

W Ojcowiźnie jedliśmy i piliśmy pyszne wina trzy razy. Podpasował nam ten lokal. Pobliskie lokale jak np słynna Jarzębinka zamykały w sierpniu swoje podwoje o 19 - dla nas to zdecydowanie za wcześnie - o tej porze albo później wracaliśmy dopiero z wycieczek - inne lokale też się powoli zamykały po 19 - ja rozumiem, że nie jest to mega turystyczne miejsce (nie jest?!) ale żeby w środku sezonu - najpopularniejszy miesiąc zamykać restaurację o "siódmy"? ;)
Obrazek

Mnie zasmakował Moczywąs
Obrazek

To jest KISZKA! A te sałatki były rewelacyjne!
Obrazek

Supraśl wieczorową porą
Obrazek

Obrazek

Monastyr - będą zdjęcia za dnia
Obrazek

Grobowiec Buchholtzów
Obrazek

Obrazek

i za dnia
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Monastyr - symbol miasta
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


CDN
:papa:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Polska Montana on tour 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 21.10.2020 19:00

tony montana napisał(a):Obrazek

Zacny.

Pozdrawiam,
Wojtek
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Polska Montana on tour 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 23.10.2020 13:30

Franz napisał(a):Zacny.

Pozdrawiam,
Wojtek


Bardzo nam się podobał, wewnątrz też nie było źle, ale sam pensjonat i jego "obejście' bomba :)
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Polska Montana on tour 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 23.10.2020 13:41

Supraśl cd

Buchholtz Palace mglistym rankiem
Obrazek

Obrazek

Kawał budynku
Obrazek

Jak widać - trochę jest w tym Supraślu
Obrazek

Old Poczta
Obrazek

Zewnętrzne zabudowania Monasteru
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zegar nie działa
Obrazek

Początki monasteru supraskiego sięgają XV w. W 1498 r. wojewoda nowogródzki i marszałek Wielkiego Księstwa Litewskiego Aleksander Chodkiewicz wraz z arcybiskupem smoleńskim Józefem Sołtanem założyli monaster w Gródku nieopodal późniejszego Supraśla.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Monaster supraski był jednym z najaktywniejszych ośrodków myśli religijnej w XVI w., a pod względem znaczenia drugim, po Kijowsko-Pieczerskiej Ławrze, ośrodkiem monastycznym Kościoła prawosławnego na ziemiach Wielkiego Księstwa Litewskiego.
Obrazek

Po 17 września 1939 r. cały teren monasteru zajął oddział Armii Czerwonej. W cerkwi Zwiastowania urządził warsztat mechaniczny i kuźnię (to w jej paleniskach zniknął ikonostas - unikatowe dzieło snycerzy zamieniono w kilka ton drewna opałowego), pomieszczenia po świątyni św. Jana Teologa służyły jako kuchnia i stołówka.
Obrazek

Zaczyna się nabożeństwo - nie wejdę :(
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obiekt jako całość jest naprawdę imponujący
Obrazek

:papa: :papa:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Polska Montana on tour 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 27.11.2020 17:53

tony montana napisał(a):Zegar nie działa
Obrazek

Wskazuje tak zwaną najwyższą porę...

Pozdrawiam,
Wojtek
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Polska Montana on tour 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 20.12.2020 21:29

Franz napisał(a):Wskazuje tak zwaną najwyższą porę...

Pozdrawiam,
Wojtek


Godzinę duchów ;)
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Polska Montana on tour 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 20.12.2020 21:41

Dziś pojedziemy do meczetu w Bohonikach. Parkujemy przy samej ulicy.
Obrazek

Jesteśmy sami, czeka na nas starsza pani - jak się okazuję Tatarka, która oprowadza nas po meczecie
Obrazek

Siadamy na ławach i słuchamy opowieści o islamie w Polsce
Obrazek

Wnętrze jest dość małe
Obrazek

"Nasz Polski" meczet jest jednocześnie podobny do tych w Turcji czy na Cyprze, ale jednak inny, bardziej jak dom, w którym miło jest być.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kontantynopol
Obrazek

Wychodzimy na zewnątrz
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na chwilę jeszcze jedziemy na Cmentarz Muzułmański
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Później zmieniamy wiarę i jedziemy do Sokółki
Obrazek

zobaczyć cud w Sokółce
Obrazek

CDN
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Polska Montana on tour 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 21.12.2020 10:06

tony montana napisał(a):"Nasz Polski" meczet jest jednocześnie podobny do tych w Turcji czy na Cyprze, ale jednak inny, bardziej jak dom, w którym miło jest być.
8O 8O A dla mnie całkiem inny.... Na Cyprze nie widziałam meczetu wykończonego drewnem w środku, zawsze były to betonowe/kamienne ściany.... A w Turcji nie byłam, miała być w maju, no ale ......
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5743
Dołączył(a): 06.08.2010
Re: Polska Montana on tour 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 21.12.2020 11:20

Bohoniki zdecydowanie warte są odwiedzin.
A przewodniczka jest świetna (podobnie zresztą jak przewodnik w Kruszynianach) :) . Bohoniki i Kruszyniany to takie must see w tym rejonie.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Polska Montana on tour 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 21.12.2020 18:38

tony montana napisał(a):"Nasz Polski" meczet jest jednocześnie podobny do tych w Turcji czy na Cyprze, ale jednak inny, bardziej jak dom, w którym miło jest być.

Bardzo ładny.
Byłem w kilku drewnianych, czasem tylko drewnem od środka obłożonych. Ostatni, jaki mi się w tym typie zdarzyło zobaczyć, widać tutaj: post2135933.html#p2135933

Pozdrawiam,
Wojtek
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Polska Montana on tour 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 21.12.2020 20:23

piekara114 napisał(a):
tony montana napisał(a):"Nasz Polski" meczet jest jednocześnie podobny do tych w Turcji czy na Cyprze, ale jednak inny, bardziej jak dom, w którym miło jest być.
8O 8O A dla mnie całkiem inny.... Na Cyprze nie widziałam meczetu wykończonego drewnem w środku, zawsze były to betonowe/kamienne ściany.... A w Turcji nie byłam, miała być w maju, no ale ......


No to napisałem że "jednak inny" :)
Super miejsce
:papa:

Nefer napisał(a):Bohoniki zdecydowanie warte są odwiedzin.
A przewodniczka jest świetna (podobnie zresztą jak przewodnik w Kruszynianach) :) . Bohoniki i Kruszyniany to takie must see w tym rejonie.



W Kruszynianach skutecznie odstraszył nas ogromny tłum (a było to w wakacyjnym covidzie), zatem poszliśmy do Tatarskiej Jurty :)

Franz napisał(a):
tony montana napisał(a):"Nasz Polski" meczet jest jednocześnie podobny do tych w Turcji czy na Cyprze, ale jednak inny, bardziej jak dom, w którym miło jest być.

Bardzo ładny.
Byłem w kilku drewnianych, czasem tylko drewnem od środka obłożonych. Ostatni, jaki mi się w tym typie zdarzyło zobaczyć, widać tutaj: post2135933.html#p2135933

Pozdrawiam,
Wojtek


Ej super ten, który pokazałeś, muszę się bliżej przyjrzeć tej relacji, do niej chyba nie zaglądałem dawno

8)
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18279
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Polska Montana on tour 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 21.12.2020 20:27

Do meczetu w Bohonikach niestety nie dotarliśmy , podobnie jak do Białowieży - po raz kolejny :lol:

W Supraślu , który bardzo lubię , w 2019 roku , w okolicach pałacu spotkaliśmy kultowy autobus :P

DSC03549...jpg


. . . na ogrodzeniu kościoła można było podziwiać stare zdjęcia , w większości ślubne , ale nie wyłącznie . Dzięki nim można było prześledzić ciekawe zmiany modowe - kawał historii fotografii .

W sprawie mojego wieku - 60+ :mrgreen: , 50 lat temu ( w 1969 albo 1970 r. ) byłem z rodzicami na wczasach w miejscowości Gołdap ( w ubiegłym roku odwiedziłem go ponownie :mrgreen: , żeby zobaczyć zaistniałe zmiany ) , o ile wiem moja siostra posiada zdjęcia z tamtego wyjazdu . Wycieczki do Wilczego Szańca i Stańczyków to był obowiązek dla człowieka w moim wieku , zaczytanego w przygodowych powieściach . . .

Pozdrawiam
Piotr
Ostatnio edytowano 21.12.2020 20:56 przez piotrf, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska



cron
Polska Montana on tour 2 (Tatry) - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone