Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Polska Montana on tour 2 (Tatry)

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Polska Montana on tour 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 25.08.2020 21:09

mysza73 napisał(a):Babcia jak zwykle nas rozpieszcza :lol:

Pozdrów ode mnie serdecznie Babcię i Stefcię. :D
Bawcie się dobrze! :smo:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15639
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Polska Montana on tour 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 25.08.2020 21:53

Tony, pokazuj ten nocleg w NIE szuwarach...
:papa:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18269
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Polska Montana on tour 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 25.08.2020 23:16

Tak się porobiło przez teconievidać , że w tym roku i nas pogoniło po wschodnich rubieżach kompleksowo :wink: , te same miejsca odwiedziliśmy plus zamki tych , co to nam największe z cegły murowane zostawili . . . tak być miało :mrgreen:

Co do spania w szuwarach - to może być bardzo ciekawe doświadczenie :oczko_usmiech:


Pozdrawiam
Piotr
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Polska Montana on tour 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 27.08.2020 10:40

piekara114 napisał(a):Tony, pokazuj ten nocleg w NIE szuwarach...
:papa:


Mucha wysyła piękne fotki z Pelo, choć dopiero po op.... zaczęła wysyłać jakieś lazury bo wcześniej jakieś szarówy były

PIekara - nocleg w końcu odbyliśmy w pokoiku zwanym Jaśmin - dwa łóżka jedno szersze drugie węższe, stół między nimi, łazienka oraz urocza kuchnia na zewnątrz, z przybytku tego korzystają głównie rowerzyści z GreenVelo

piotrf napisał(a):Tak się porobiło przez teconievidać , że w tym roku i nas pogoniło po wschodnich rubieżach kompleksowo :wink: , te same miejsca odwiedziliśmy plus zamki tych , co to nam największe z cegły murowane zostawili . . . tak być miało :mrgreen:

Co do spania w szuwarach - to może być bardzo ciekawe doświadczenie :oczko_usmiech:


Pozdrawiam
Piotr


Czyli Mazury i Warmia były?

Na szczęście uniknęliśmy spania w szuwarach ;)
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Polska Montana on tour 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 27.08.2020 10:49

Zapomniałem jeszcze, że tego dnia (15.08) w okolicach Fortu Boyen w Giżycku odbywa się koncert polskich raperów (Żabsony te sprawy), mój Młody zatem poprosił o to, abyśmy tam podjechali
Obrazek

Jest ok 21.30
Obrazek

Obrazek

Biletów już nie ma, ale słychać stąd b. dobrze: "ziiom ziooom" :)
Obrazek

Rano następnego dnia jadę do oddalonych od 12 km od nas miejscowości Banie Mazurskie
Obrazek

Odwiedzam tu kościół p.w. ŚW. ANTONIEGO PADEWSKIEGO
Obrazek

W 1569 r. wybudowano tu kościół. W 1578 r. miał on jeszcze drewnianą wieżę; wieżę z cegieł dobudowano do niego w 1698 r. Była ona dziełem mistrzów: cieśli Pietrzykowskiego i murarza Mörza. W 1581 r. istniała już tu parafia, w której nabożeństwo odprawiano w trzech językach: litewskim, polskim i niemieckim. W 1876 r. odrestaurowano wnętrze kościoła w stylu barokowym.
Obrazek

Zajechałem także pod kościół greckokatolicki z XX wieku - nic specjalnego
Obrazek

Potem pojechałem do Piramidy w Rapie - blisko rosyjskiej granicy
Obrazek

cdn
:papa:
Trajgul
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1776
Dołączył(a): 26.08.2016
Re: Polska Montana on tour 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Trajgul » 27.08.2020 11:07

tony montana napisał(a):Zapomniałem jeszcze, że tego dnia (15.08) w okolicach Fortu Boyen w Giżycku odbywa się koncert polskich raperów (Żabsony te sprawy), mój Młody zatem poprosił o to, abyśmy tam podjechali
Biletów już nie ma, ale słychać stąd b. dobrze: "ziiom ziooom" :)

Dzięki za zdjęcia Twierdzy Boyen. Byłem tam na punkowym koncercie 20 lat temu. Był wtedy ogień ;).
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Polska Montana on tour 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 28.08.2020 09:56

Trajgul napisał(a):
tony montana napisał(a):Zapomniałem jeszcze, że tego dnia (15.08) w okolicach Fortu Boyen w Giżycku odbywa się koncert polskich raperów (Żabsony te sprawy), mój Młody zatem poprosił o to, abyśmy tam podjechali
Biletów już nie ma, ale słychać stąd b. dobrze: "ziiom ziooom" :)

Dzięki za zdjęcia Twierdzy Boyen. Byłem tam na punkowym koncercie 20 lat temu. Był wtedy ogień ;).


Chętnie zwiedziłbym za dnia, ale byliśmy w G tylko wieczorem.

Kto grał? Exploited? ;)

:papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Polska Montana on tour 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 28.08.2020 12:31

Piramida w Rapie

Jadę z Bań Mazurskich dobrej jakości drogą przez las do miejscowości Rapa.
Obrazek

Są tu dwa nieduże parkingi leśne, o normalnej porze można kupić tu miód
Obrazek

Obrazek

Obiekt jest owiany częściowo tajemnicą, podobno w miejscu tym koncentruje się potężna energia płynąca z wnętrza ziemi...
Promieniowanie jest tu podobno szczególnie silne i korzystne. Piramida ma 16 m wysokości i mierzy u podstawy kwadratu 10 m.
Obrazek

Właścicielem majątku Bejnuny (teraz obwód kaliningradzki), do którego należała również Rapa w Prusach Wschodnich, był niejaki Friedrich Heinrich von Fahrenheid znany z zasobnego portfela. Po wielu podróżach po Europie zgromadził cenne dzieła sztuki, również kultury egipskiej,którą to był zafascynowany.
Obrazek

Wśród nich jest także kolekcja starożytnych eksponatów i ich replik. To właśnie z tej fascynacji zrodził się pomysł, by w należącej do Fahrenheitów Rapie postawić piramidę na wzór tych, które zobaczyć można w egipskiej Gizie.
Obrazek

W 1811 roku trzyletnia córka von Fahrenheita zmarła na szkarlatynę. Na terenie swojej posiadłości wzniósł kamienny grobowiec, który proporcjami odpowiadał piramidzie Cheopsa. Panujący wewnątrz specyficzny mikroklimat miał sprawić, że ciało dziewczynki ulegnie mumifikacji i na wieki przetrwa w nienaruszonej formie. Tak tez się stało, przez lata pochowano tam kilka osób z rodziny a w 1849 roku samego Friedricha
Obrazek

Niestety w czasie wojny ciała zbezczeszczono, trumny zostały otwarte a ciała obdarte z szat.
Obrazek

W 2018 roku Nadleśnictwo Czerwony Dwór, na terenie którego znajduje się kaplica, odrestaurowano piramidę, która odzyskała dawną świetność (na wielu zdjęciach w sieci zobaczycie jeszcze obiekt przez remontem)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

:papa:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14779
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Polska Montana on tour 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 28.08.2020 13:55

Nie wiem, czy wierzyć w te historie o promieniowaniu ;) Jest kilka takich miejsc w Polsce, choćby czakram na Wawelu, ale jakoś nie kupuję tych rzekomych magicznych właściwości i potężnej mocy takich miejsc.

Chociaż piramida ciekawa 8)
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Polska Montana on tour 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 28.08.2020 15:40

maslinka napisał(a):Nie wiem, czy wierzyć w te historie o promieniowaniu ;) Jest kilka takich miejsc w Polsce, choćby czakram na Wawelu, ale jakoś nie kupuję tych rzekomych magicznych właściwości i potężnej mocy takich miejsc.

Chociaż piramida ciekawa 8)


Ja myślę że są takie miejsca, tutaj podobno radiesteci i inni się wypowiadali i coś jest na rzeczy.
Podobno nie ma tam insektów, na co będąc tam raniutko w sumie nie zwrócciłem jakoś uwagi, a niedaleko tego miejsca przy parkingu stoją ule:)
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Polska Montana on tour 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 11.09.2020 09:33

Po Piramidzie w Rapie jadę sobie praktycznie wzdłuż granicy Polski z Obwodem Kaliningradzkim (Rosja)
Obrazek

Obrazek

Droga w większości wygląda tak
Obrazek

To już Sobiechy
Obrazek

i elektrownia wodna
Obrazek

Po śniadaniu jedziemy do Pięknego Brzegu
Obrazek

w celu wypożyczenia jakiegoś pływadełka
Bierzemy motorówkę i na Jezioro Święcajty :)
Obrazek

Obrazek

Młody zachwycony
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Młody woli jeziora i szuwary niż morze
Obrazek

Po 45 minutach po okrążeniu Swięcajt wpływamy na Mamry
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po rejsie czas na coś dla duszy ;)
Obrazek

cdn
:papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Polska Montana on tour 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 14.09.2020 11:25

Po obiedzie kąpiel i leżaking na Pięknym Brzegu. Potem podjeżdżamy na punkt widokowo na Święcajty położony na cmentarzy żołnierzy niemieckich i rosyjskich z I WŚ.
Obrazek

Obrazek

Strzelali do siebie....
Obrazek

....a teraz leżą tu obok siebie
Obrazek

sporo polskich nazwisk ....wcielani do armii zaborców...
Obrazek

Po południu jedziemy do Kętrzyna, sporo zdjęć z tego ładnego miasta mi zginęło :(
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na szczęście nie te z cerkwią
Obrazek

Obrazek

Obrazek

i okolicami
Obrazek

:papa:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8646
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Polska Montana on tour 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 14.09.2020 20:22

tony montana napisał(a):Po południu jedziemy do Kętrzyna, sporo zdjęć z tego ładnego miasta mi zginęło

Szkoda, zwłaszcza zamku.
Kętrzyn zaliczony parę lat temu, ale do cerkwi nawet nie zajrzeliśmy. Ona nówka sztuka, 1996-1997, a wyjazd mieliśmy z założenia pod znakiem starej cegły :hut: .
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Polska Montana on tour 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 17.09.2020 15:49

marze_na napisał(a):
tony montana napisał(a):Po południu jedziemy do Kętrzyna, sporo zdjęć z tego ładnego miasta mi zginęło

Szkoda, zwłaszcza zamku.
Kętrzyn zaliczony parę lat temu, ale do cerkwi nawet nie zajrzeliśmy. Ona nówka sztuka, 1996-1997, a wyjazd mieliśmy z założenia pod znakiem starej cegły :hut: .


Przy zamku parkowaliśmy... :)
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Polska Montana on tour 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 17.09.2020 15:55

Rankiem kolejnego dnia podjeżdżam do Kwatery Himmlera
Obrazek

Też tu poszło żelastwa
Obrazek

Obrazek

Zwiedzanie jest darmowe (przynajmniej rano)
Obrazek

Obrazek

Potem podjeżdżam do Sztynortu
Obrazek

Zobaczyć ruiny pałacu. Znajduje się XVII-wieczny pałac rodu Lehndorff. Częstym gościem był tam biskup Ignacy Krasicki, który miał ponoć powiedzieć hrabiemu Heinrichowi Lehndorffowi, że "Kto ma Sztynort, ten posiada Mazury". Do końca XIX w. była tam stadnina koni krwi arabskiej
Obrazek

Niestety obiekt jest w remoncie, w większości ogrodzony
Obrazek

Obrazek

I dla porządku - marina w Sztynorcie
Obrazek

cdn :papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska



cron
Polska Montana on tour 2 (Tatry) - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone