Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Jesienna wycieczka w Tatry [ Nosal-Czarny Staw Gąsienicowy]

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
Zbyszko666
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2871
Dołączył(a): 20.10.2013
Jesienna wycieczka w Tatry [ Nosal-Czarny Staw Gąsienicowy]

Nieprzeczytany postnapisał(a) Zbyszko666 » 13.10.2023 12:19

Obrazek

Początkowo w planach zakładany był Nosal stamtąd na Halę Gąsienicową i potem na Świnicę. Niestety poniedziałkowa pogoda już naplatała figla, bo w Zakopanem spadł śnieg. Więc wtorkowy dzień po konsultacjach z lokalnymi zadecydował o tym, że zobaczę co będzie gdy dojdę do Murowańca,

Podejście zaczynałem w Kuźnicach, jednak zanim tam człowiek doszedł miał przed sobą około 3 km drogi z miejsca noclegowego.
Obrazek

Jak widać w bardzo fajnym klimacie i pogodzie mijał spacer do celu.

Szlak na Nosal — po opłaceniu wejścia do TPN w kwocie 9 zł mogłem zaczynać wyprawę.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Droga na Nosalową Przełęcz mija bardzo szybko, jak i samo wejście na Nosal.

Obrazek

Teraz już tylko trochę widoków z wejścia, jak i z samego Nosala.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po krótkim odpoczynku czas zejścia niżej i kierowanie się niebieskim szlakiem do Hali Gąsienicowej, gdzie znak pokazuje 1h 35 min. Wejście głównie po kamieniach, gdzie generalnie niektóre bardzo śliskie, więc dodatkowym atutem byłyby kijki, z których nie korzystam Po ponad godzinie człowiek, melduje się na Przełęczy między Kopami. Parę zdjęć i ruszam dalej w stronę Hali Gąsienicowej, do której jest 30 minut.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pogoda zmienna raz siąpi lekki deszcz, czasami mały drobny śnieg. Ostatnie 30 minut mija bardzo intensywnie i powoli ukazuje nam się po zejściu lekko w dół Hala Gąsienicowa.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Krótkie posiedzenie w schronisku na zjedzenie czegoś ciepłego oraz symbolicznym złocistym zapadła decyzja, że wejścia na Świnicę jednak nie podejmuję bez lepszego sprzętu itp. Patrząc na chmury zawieszone dosyć, nisko z których co chwilę przejawiał się deszcz, poszła decyzja, że idę tylko na Czarny Staw Gąsienicowy i będę powoli wracać w stronę Kuźnic. O tym za chwilę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Powrót w 35 minut na Halę Gąsienicową i kolejne 30 min na przełęcz nad Kopami. Żeby nie iść tą samą drogą postanowiłem zejść żółtym szlakiem na Dolinę Jaworzynki

Zdjęcie na powrocie Hali Gąsienicowej

Obrazek

I kilka zdjęć z Doliny Jaworzynki. Zejście z Przełęczy nad Kopami do Doliny Jaworzynki oraz Kuźnic zajęło około 1h.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Całość tego dnia to wymaszerowanie jakieś 24 km w nogach wraz z powrotem do miejsca pobytu.
:verryhappy: :verryhappy:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Jesienna wycieczka w Tatry [ Nosal-Czarny Staw Gąsienico

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 13.10.2023 14:07

Bardzo fajna wycieczka, szkoda, że słonka mało, ale jak to jesienią w górach - mogło być gorzej :)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Jesienna wycieczka w Tatry [ Nosal-Czarny Staw Gąsienico

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 13.10.2023 14:53

Fajna trasa :D

U mnie Nosal zaliczany osobno: od tamy i zejście w Kuźnicach, a Staw Gąsienicowy w zimie od Brzezin i zejście przez Boczań (Jaworzyna zimą zbyt lawinowa). Ale podrzuciłeś pomysł, aby spacer powtórzyć.

A ja uwielbiam z kijkami chodzić :hearts:
Ostatnio edytowano 13.10.2023 15:16 przez piekara114, łącznie edytowano 1 raz
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Jesienna wycieczka w Tatry [ Nosal-Czarny Staw Gąsienico

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 13.10.2023 15:13

piekara114 napisał(a):Fajna trasa :D

U mnie Nosal zaliczany osobno: od tamy i zejście w Kuźnicach, a Staw Gąsienicowy w zimie od Brzezin i zejście przez Boczań (Jaworzyna zimą zbyt lawinowa). Ale podrzuciłeś pomysł, aby spacer powtórzyć.

A ja uwielbiam z kilkami chodzić :hearts:


Ja szedłem z Kuźnic do Murowańca i dalej Stawu także przez Boczań (w lutym), Jaworzynę wolałem ominąć

:verryhappy:
Zbyszko666
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2871
Dołączył(a): 20.10.2013
Re: Jesienna wycieczka w Tatry [ Nosal-Czarny Staw Gąsienico

Nieprzeczytany postnapisał(a) Zbyszko666 » 15.10.2023 14:27

Fajnie, że się podoba i trochę inspiracji można przekazać ;)

Powrót do Polska


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Jesienna wycieczka w Tatry [ Nosal-Czarny Staw Gąsienicowy]
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone