Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wycieczka do Mostaru

Bośnia i Hercegowina to kraj, w którym obowiązują aż trzy języki urzędowe, czyli serbski, chorwacki i bośniacki. Państwo to nazywane jest Krainą w Kształcie Serca, ponieważ przy odrobinie wyobraźni i dobrych chęci właśnie taki kształt widać na mapie. Sahat Kula, czyli wieża zegarowa w Sarajewie, jest ostatnim zegarem w Europie, który pokazuje czas zgodnie z zegarem księżycowym.
arek71
Croentuzjasta
Posty: 242
Dołączył(a): 17.11.2009
Wycieczka do Mostaru

Nieprzeczytany postnapisał(a) arek71 » 07.04.2013 09:07

Witam.Założyłem nowy wątek ponieważ nie znalazłem żadnego podobnego . :oops:
W tym roku chcemy poświęcić jeden dzień na wycieczkę do Bośni i Hercegowiny.
Konkretnie Mostar i Medjugorie ale fajnie by było najpierw wjechać na górę św.Jerzego . :lol:
Czy te trzy miejsca to nie za wiele jak na jeden dzień. Jakie dokumenty do przekroczenia granicy,jaka waluta ?
Za pomoc z góry dziękuję i pozdrawiam.
Jeszcze jedno wyjazd z okolic Breli. :D
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 07.04.2013 09:21

Wyjazd w jeden dzień do realizacji, choć pewnie są i tacy, którzy w Mostarze i cały dzień będą się włóczyć.
:wink:

Mostar min. pół dnia, Medjugorie pół godziny, wjazd nie wiem, ile czasu może zająć.
Tego miejsca jeszcze nie odwiedziłem, pomimo kilkunastu wakacji w cro...
No coś trzeba zostawić na inne wyjazdy.

Ale dobry pomysł, aby od niego zacząć. Rano jest lepsza przejrzystość powietrza. Pobudka przed 5-tą i w drogę...

Na granicy ZK sprawdzali i paszporty.

Kiedyś w Mostarze płaciłem w juro, gdyż z ta ich walutą nie wiedziałem, co później zrobić. Na siłę coś w spożywczym wydawałem.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 07.04.2013 09:34

..płaciliśmy i kunami, bez problemu, św.Jure najlepiej z rana..wjazd na spokojnie to ok. 40 minut, nie ma tłoku więc jazda przyjemna. Jak FUX napisał zielona karta + dowody osobiste na granicy.
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 07.04.2013 09:37

W Mostarze to byliśmy w 2004 roku...
Inne czasy. :wink:
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 07.04.2013 09:42

FUX napisał(a):
Mostar min. pół dnia, Medjugorie pół godziny


Mostar minimum pół dnia - zgoda.

Medjugorje - przynajmniej 2 godziny. Samo wejście na Brdo Ukazanja to minimum godzina - a warto!

Do tego można by dołożyć wodopady Kravica, bo blisko. :D

My z Makarskiej zrobiliśmy Pocitelj, Mostar. Medjugorje i Kravica spokojnie w jeden dzień.

Dokumenty - jak to w BiH: dowód lub paszport plus ZK.
Waluta: euro, kuny, marki konwertybilne. Łykają wszystko.
savic
Croentuzjasta
Posty: 217
Dołączył(a): 22.04.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) savic » 07.04.2013 10:23

FUX napisał(a):Pobudka przed 5-tą i w drogę...

z Breli do bramy parku jest jakieś pół godzinki , a w sezonie park otwarty od siódmej także wyjazd po piątej raczej mijałby się z celem - chyba że zrobić sobie wcześniej przejażdżkę 512 w kierunku Gornje Igrane dróżka widokowo rewelacyjna gorąco polecam , chociaż dobrym rozwiązaniem byłoby po zjeździe z Jurka nie wracać na jadrankę tylko właśnie 512 na Medjugorie :smo: tracimy wtedy tylko jeziorka Bacinskie

Raul73 napisał(a):Samo wejście na Brdo Ukazanja to minimum godzina - a warto!

bez problemu tak jak napisał FUX w pół godzinki nawet z chwilowymi postojami przy stacjach , zejście raczej szybsze

Raul73 napisał(a):Do tego można by dołożyć wodopady Kravica, bo blisko. :D

to chyba nawet obowiązkowy plan takiej wycieczki praktycznie po drodze :D
arek71
Croentuzjasta
Posty: 242
Dołączył(a): 17.11.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) arek71 » 07.04.2013 10:36

A gdzie te wodospady 8O 8O
savic
Croentuzjasta
Posty: 217
Dołączył(a): 22.04.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) savic » 07.04.2013 11:25

Jadąc od strony Ljubuski nie skręcasz w lewo (R424) na Medugorje/Mostar tylko jedziesz dalej główną M-6 i po około 2kilometrach jest droga w prawo z drogowskazem Kravice

link do googlemaps z trasą od ronda w Ljubuski
http://maps.google.pl/maps?saddr=Nieznana+droga&daddr=Nieznana+droga&hl=pl&ll=43.177517,17.608852&spn=0.06209,0.169086&sll=43.157375,17.608992&sspn=0.003882,0.010568&geocode=FYUekwIdnNULAQ%3BFaGKkgIdEa4MAQ&t=h&mra=dme&mrsp=1&sz=17&z=13
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 07.04.2013 11:45

savic napisał(a):
Raul73 napisał(a):Samo wejście na Brdo Ukazanja to minimum godzina - a warto!

bez problemu tak jak napisał FUX w pół godzinki nawet z chwilowymi postojami przy stacjach , zejście raczej szybsze


Ja miałem na myśli całą trasę - naokoło. Dojazd (to jest koniec miejscowości) + wejście (tam się nie da biegiem, bo ostre skały) + postój przy figurce + zejście + wyjazd = ok. 2 godzin spokojnie.
savic
Croentuzjasta
Posty: 217
Dołączył(a): 22.04.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) savic » 07.04.2013 12:04

w całości wyjdzie coś koło tego , a chcąc zaliczyć bazylikę to wypadało by jeszcze trochę minutek doliczyć :)
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 07.04.2013 12:07

savic napisał(a):w całości wyjdzie coś koło tego , a chcąc zaliczyć bazylikę to wypadało by jeszcze trochę minutek doliczyć :)


Z bazyliką pewnie tak. My sobie odpuściliśmy, bo z opinii na forum wynika, że to zwykły odpust. Ale może komuś sie podobało?

Polecam jeszcze zakupy w takim dużym markecie w centrum Medjugorje (nie pamiętam nazwy, ale przy głównej drodze) - ceny niższe od chorwackich nawet o połowę! Piwa pół bagażnika przywiozłem :D :D
savic
Croentuzjasta
Posty: 217
Dołączył(a): 22.04.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) savic » 07.04.2013 12:16

także nie byłem przy bazylice - może kiedyś jakimś przejazdem , ale ogólnie w Medugorje to jeden wielki "odpust" stragan gryzie stragan - to już tylko komercja
Kiepura
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4359
Dołączył(a): 17.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kiepura » 07.04.2013 12:29

arek71 napisał(a):A gdzie te wodospady 8O 8O


Na przykład tutaj :D

Warto poczytać, bo sama mapa, to za wiele nie daje.


Bez przesady z tym "pół dniem" na Mostar. Mostar można zaliczyć w trzy goodziny, jak się dobrze zaparkuje. Ale oczywiście można również spędzić dwa dni i się nie nudzić. Wszystko zależy co kto lubi.
cronaturki
zbanowany
Posty: 2196
Dołączył(a): 10.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) cronaturki » 07.04.2013 13:23

W roku 2011 bazę wypadową mieliśmy w Breli. Pewnego dnia wybraliśmy się na jedną z wycieczek, której głównym celem był właśnie Mostar.
Obrazek

Po drodze zwiedziliśmy warte polecenia Imotski i tamtejsze dwa jeziorka
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Warto tam się wybrać by zobaczyć odmienność kolorów tych jeziorek w zależności od pogody a także od tego z jakiej wysokości spogląda się na te jeziorka :)

Bośnia i Hercegowina to kraina typu "...wsi spokojna wsi wesoła...".
Obrazek Obrazek

Takie przynajmniej wrażenie mieliśmy po przekroczeniu granicy, na której konieczne było okazanie zielonej karty. Za okazaniem paszportu BiH stała dla nas otworem.

Jadąc przez jedną z miejscowości miellismy wątpliwa przyjemność spotkania sie z bośniacką policją, która zatrzymała nas za przekroczenie prędkości. I tu uwaga: nie wiem czy wszyscy ale policjanci na których trafiliśmy posługiwali sie dobrze językiem niemieckim i angielskim (a w Polsce?? :) )
Pierwszy "wyrok" za prędkościowe wykroczenie to 50 Eur mandatu. Skończyło sie jednak o wiele wiele taniej. Jak? Pokazałem panu policjantowi ze w portfelu mam tylko kilka banknotów po 10 i 20 chorwackich kun. Skończyło się z tego co pamiętam na 30 kunach.

Bośnia to piękny kraj.. Zjazd do Mostaru jest dość strony i kręty
Obrazek
Obrazek

Drogi w Bośni są dość dobrze oznakowane
Obrazek

Sam Mostar na niemal każdym kroku przypomina o tragicznych wydarzeniach sprzed kilkunastu lat.
Obrazek

Dostrzec też można coraz więcej zakątków miasta chcące pokazać turystom tą piękniejszą stronę miasta, nastawiona otworem na turystów ze wszystkich krajów
Obrazek
Obrazek
Sama głowna atrakcja miasta także prezentuje się dumnie

Obrazek

Myślę, że warto jednak pamiętać przez kogo ten wiekowy most został zniszczony
http://pl.wikipedia.org/wiki/Stary_Most_w_Mostarze
Tak tak to zrobili ci sami Chorwaci których tak często odwiedzamy w czasie wakacji. Kuriozum...

Widok z mostu na jedną ze stron
Obrazek

a także widok na sam most
Obrazek

i na niemal każdym kroku spaceru po mieście - ślady przeszłości..
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Spacerując po mieście wiele razy żałowałem że nie zabrałem ze sobą Garrettka AT PRO :)

Na spacer po mieście i zobaczenie tego co najważniejsze i najpiękniejsze i tego co na zawsze zostaje w pamięci wystarczą około 3 godzinki. Tyle przynajmniej nam w zupełności wystarczyło... Postanowiliśmy wracać...
http://i3.fmix.pl/fmi2682/66cf0b7b00059e6b51615708[/img]

W drodze powrotnej mijaliśmy Medjugorje jednak nie widzieliśmy sensu by w tej mieścinie sie zatrzymywać.
Po drodze takie widoki nie należały do rzadkich...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiamy
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 07.04.2013 13:32

Jedna rzecz nie poruszana. Strzeżcie się suszarek.
Następna strona

Powrót do Bośnia i Hercegowina - Bosna i Hercegovina


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone