Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
AdamSz
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 1242
Dołączył(a): 22.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) AdamSz » 26.03.2013 08:32

No i patrz Pan, opatrzność chce, żebym jechał do HR :) Też mam kartę w Pekao SA :) Pozdr
kanarowski
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 292
Dołączył(a): 05.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kanarowski » 26.03.2013 09:28

W 2011 roku u mnie w kantorze kuna była po 62 grosze. Ja wypłacałem wtedy z bankomatów w Chorwacji i wychodziło 56-57 groszy. Miałem kartę z bezpłatnymi wypłatami na całym świecie. Z kolei w 2012 roku jak byłem to w kantorze kuna 65 groszy, kupiłem na miejscu euro po obejściu kilku kantorów w mieście. Po przyjeździe do Chorwacji wymieniałem euro na kuny i kurs wyszedł 0,5565 gr. Płaciłem też kartą i bank liczył mniej więcej po 58-59 gr w zależności od dnia zaksięgowania transakcji.

Trzeba też wziąć poprawkę, że i VISA i MASTERCARD biorą opłaty w wysokości do 2% transakcji w przypadku rozliczenia się w innej walucie niż waluta rozliczeniowa, która jest Euro. Czyli wypłacając, czy płacąc kartą w strefie Euro opłaty nie ma, ale jak się już wypłaci kuny czy inną walutę to przeliczają najpierw kuny na euro + 2% potem euro na złotówki bez prowizji. Ale pewnie i tak wychodzi taniej niż w większości polskich kantorów kupno kun. Poza tym bank rozlicza po innym kursie niż kantor. Pamiętam, że w 2012 roku euro kupiłem w kantorze przed wycieczką po 4,09 a bank mnie w zależności od dnia rozliczał za płatności po 4,25-4,30. Bank zawsze zarobie nie ma innej opcji ;)
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5794
Dołączył(a): 30.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 26.03.2013 10:18

kanarowski napisał(a):Trzeba też wziąć poprawkę, że i VISA i MASTERCARD biorą opłaty w wysokości do 2% transakcji w przypadku rozliczenia się w innej walucie niż waluta rozliczeniowa, która jest Euro.

Jesteś pewien? Co do Visa to zgoda, ale jeśli chodzi o Mastercard/Maestro to słyszałem, że takiej opłaty nie pobierają.

kanarowski napisał(a):Poza tym bank rozlicza po innym kursie niż kantor. Pamiętam, że w 2012 roku euro kupiłem w kantorze przed wycieczką po 4,09 a bank mnie w zależności od dnia rozliczał za płatności po 4,25-4,30. Bank zawsze zarobie nie ma innej opcji ;)

Ja zauważyłem akurat odwrotną proporcję. Często jeżdżę do Niemiec i robię tam drobne zakupy. Zauważyłem, że przelicznik euro dla transakcji kartą jest o wiele korzystniejszy niż w kantorze. No ale może to nasze kantory tak zdzierają :wink:
pawelli
Mistrz Świata FIFA
Avatar użytkownika
Posty: 2528
Dołączył(a): 19.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawelli » 26.03.2013 11:26

kanarowski napisał(a):Trzeba też wziąć poprawkę, że i VISA i MASTERCARD biorą opłaty w wysokości do 2% transakcji w przypadku rozliczenia się w innej walucie niż waluta rozliczeniowa, która jest Euro.

greenrs napisał(a): Jesteś pewien? Co do Visa to zgoda, ale jeśli chodzi o Mastercard/Maestro to słyszałem, że takiej opłaty nie pobierają.


VISA - pobiera max. 2% za przewalutowanie - jezeli waluta jest inna niż euro.
MASTERCARD - nie pobiera opłaty za przewalutowanie, nawet jak waluta jest inna niż euro.

Kurs wymiany jest na pewno lepszy niż w kantorach - przynajmniej w banku z literką "m" w nazwie.
szkoda sobie du...y zawracać łażeniem po kantorach i wymienianiem kasy. Poza tym jedne kantory pobierają opłaty a inne nie - a ta opłata to coś ok. 2%..
Nie ma co tracić czasu na takie pierdoły .....
PabloZ
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 40
Dołączył(a): 28.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) PabloZ » 26.03.2013 12:51

Makar..... napisał(a):Konto w Pekao SA i wypłacać z kart w Zagrebaćka Bank - Grupa UniCredit, wypłata z bankomatów bez prowizji

Mogę potwierdzić. Wygodne i opłacalne rozwiązanie. W sierpniu 2012 1 HRK wyszła 0,5493 PLN :)
stew666
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 116
Dołączył(a): 15.03.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) stew666 » 26.03.2013 14:25

Karta płatnicza (debetowa) Visa ING, wyciąg z tabeli opłat i prowizji:
"Realizacja transakcji kartowej-wypłata gotówki
c) w bankomatach i kasach banków za granicą i/lub w walucie innej niż PLN 3% kwoty wypłaty"
Tabela opłat i prowizji z dnia 29 grudnia 2012 r.
cronaturki
zbanowany
Posty: 2196
Dołączył(a): 10.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) cronaturki » 26.03.2013 14:32

Rok temu będac w Splicie, Trogirze, Zadarze i Sibeniku korzystajac z karty debetowej Visa wydanej przez PKO BP SA nie odnotowałem żadnych dodatkowych prowizji wybiegających poza kurs przeliczenia kun na PLN.

Z karty korzystałem tam gdzie tylko było to możliwe , a takze wypłacaliśmy kase z bankomatu Zagrebacka Banka.

Bezprowizyjnie i bezperoblemowo.

Pozdrawiam :papa:
stew666
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 116
Dołączył(a): 15.03.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) stew666 » 26.03.2013 14:48

Jak widać każdy bank ma swoja "politykę" opłat i prowizji. Niestety coraz więcej banków zaczyna pobierać prowizję za korzystanie (wypłatę gotówki) za granicą, przykładem jest mBank i jego karta PayPass, MasterCard Debi, o czym pisałem we wcześniejszym poście, z tego też powodu zrezygnowałem z wyrobienia ww karty.
A użytkownikom Visa wydanej przez PKO BP SA, zazdroszczę... jeszcze :smo: bo kto wie co przyszłość przyniesie.
Pozdrawiam
pawelli
Mistrz Świata FIFA
Avatar użytkownika
Posty: 2528
Dołączył(a): 19.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawelli » 26.03.2013 15:49

stew666 napisał(a):Chciałbym poinformować użytkowników karty PayPass, MasterCard Debi z mBanku, że od dnia 13-05-2013 roku ulega zmianie tabela opłat i prowizji za korzystanie z ww karty, krótko mówiąc nie będzie już darmowych (bez prowizji) wypłat z bankomatów za granicą. Oto link:
http://www.mbank.pl/porozmawiajmy/blog/ ... tml?lang=P


o to skurczygnaty !!!!!!!!
pawelli
Mistrz Świata FIFA
Avatar użytkownika
Posty: 2528
Dołączył(a): 19.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawelli » 26.03.2013 16:13

Coś takiego znalazlem: http://www.mbank.pl/karty/debetowe/worl ... rd/#tabs=2
World Debit MasterCard

Wszystko praktycznie za 0 pln oprócz sprawdzenia salda.
tylko gdzie jest kruczek .....
kanarowski
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 292
Dołączył(a): 05.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kanarowski » 26.03.2013 16:26

pawelli napisał(a):Coś takiego znalazlem: http://www.mbank.pl/karty/debetowe/worl ... rd/#tabs=2
World Debit MasterCard

Wszystko praktycznie za 0 pln oprócz sprawdzenia salda.
tylko gdzie jest kruczek .....


Od maja praktycznie wszystkie Mastercardy będą miały 2% prowizję. Zmienia się to praktycznie we wszystkich bankach. Co do MasterCard Debit Gold to rzeczywiście ta pozostanie bezpłatna. Kruczków nie ma tylko kosztuje 9,99 miesięcznie chyba, że masz pakiet aktywowany to 5 albo 9 zł w zależności od wpływów na konto, chyba że zarabiasz bodajże ponad 10000 zł miesięcznie to wtedy za free.
kanarowski
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 292
Dołączył(a): 05.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kanarowski » 26.03.2013 16:29

cronaturki napisał(a):Rok temu będac w Splicie, Trogirze, Zadarze i Sibeniku korzystajac z karty debetowej Visa wydanej przez PKO BP SA nie odnotowałem żadnych dodatkowych prowizji wybiegających poza kurs przeliczenia kun na PLN.

Z karty korzystałem tam gdzie tylko było to możliwe , a takze wypłacaliśmy kase z bankomatu Zagrebacka Banka.

Bezprowizyjnie i bezperoblemowo.

Pozdrawiam :papa:


Prawda, tylko że bank nie pisze, że wział 2%, tylko po prostu rozliczenie np. 1 kuna kurs 0,5876 w dniu x. i Tyle. A jak wejdziesz na dany dzień i spojrzysz na kurs waluty w tym dniu, w ktorym nastąpiło rozliczenie to się okaże 2% niższy. Sam sprawdzalem na własnym przykładzie VISA w PKO BP.
pawelli
Mistrz Świata FIFA
Avatar użytkownika
Posty: 2528
Dołączył(a): 19.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawelli » 26.03.2013 16:33

kanarowski napisał(a):
pawelli napisał(a):Coś takiego znalazlem: http://www.mbank.pl/karty/debetowe/worl ... rd/#tabs=2
World Debit MasterCard

Wszystko praktycznie za 0 pln oprócz sprawdzenia salda.
tylko gdzie jest kruczek .....


Od maja praktycznie wszystkie Mastercardy będą miały 2% prowizję. Zmienia się to praktycznie we wszystkich bankach. Co do MasterCard Debit Gold to rzeczywiście ta pozostanie bezpłatna. Kruczków nie ma tylko kosztuje 9,99 miesięcznie chyba, że masz pakiet aktywowany to 5 albo 9 zł w zależności od wpływów na konto, chyba że zarabiasz bodajże ponad 10000 zł miesięcznie to wtedy za free.


dowiedziałem się że przy wpływach od 2 tys na m-c - masz to za 5 pln / miesiac
może to jest rozwiązaniem
dar37@wp.pl
Odkrywca
Posty: 65
Dołączył(a): 27.03.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) dar37@wp.pl » 27.03.2013 09:12

witam,
Proszę o linka, gdzie można się oficjalnie przywitać, bo nie dałem rady znaleźć.

Ja proponuję takie rozwiązanie w mBanku :
emax walutowy w euro, zakup euro w jakimś kantorze internetowym, które mają dużo lepsze kursy niż w zwykłych kantorach :
http://strefawalut.pl/

(nie będe reklamował konkretnego, ale jeden daje przy rejestracji 500 pkt, za które kupuje się walutę po kursie średnim). Do emaxa walutowego mBank daje kartę VISA, dla której wypłaty za granicą wciąż są darmowe. Dodatkowo jadąc przez Austrię, Słowację, Słowenię, płacąc kartą w euro, nie będzie prowizji za przewalutowanie.

http://www.mbank.pl/karty/debetowe/visa-classic-emax-walutowy-eur/#tabs=2
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 27.03.2013 09:23

dar37@wp.pl napisał(a):witam,
Proszę o linka, gdzie można się oficjalnie przywitać, bo nie dałem rady znaleźć.



nowy-uzytkownik-tu-sie-witamy-z-nowymi-cro-forumowiczami-t9747.html

:papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości - strona 8
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone