Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Okrężną drogą na Šoltę - sierpniowe wakacje 2014

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
agata26061
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3616
Dołączył(a): 04.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata26061 » 27.08.2014 08:34

Z chęcią poczytam i pooglądam :D
Magda O.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1747
Dołączył(a): 20.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magda O. » 27.08.2014 09:58

ODCINEK III –„WYGOOGLOWANA” ŠOLTA

O godzinie 8 rano wyruszamy z Włoch i kierujemy się do miejsca, gdzie spędzimy następne 10 dni, czyli na wyspę Šolta, do miejscowości Stomorska. Znaleźliśmy tam przyzwoity apartament w przyzwoitej cenie. Po przeczytanej relacji ziutta i wielu wizytach poprzez google street view wiedziałam, że miejsce nam się spodoba.
Planujemy dotrzeć na prom, który odpływa ze Splitu o 16.15. Nie mamy z tym większych problemów. Trasa mija nam miło i szybko, dodatkowym atutem dla mnie jest to, że prowadzi przez tunel Sveti Rok, czyli poczujemy ten zmieniający się klimat. Różnica temperatur nie jest jednak duża, bo w tym czasie pogoda dopisywała w całej Europie.

46.jpg


47.jpg


48.jpg
w oddali twierdza Klis


Przyjeżdżamy dosłownie „na styk”. Kolejka do promu jest już duża, kolejka do kasy tuż za nami się wydłuża. Zdążyliśmy, głównie dzięki temu, że niektóre auta przed nami wypadły z kolejki. Nie wiem, czy właściciele aut poszli zwiedzać, czy stali w kolejce po bilety za nami, nie ważne. Ważne, że oto jesteśmy już na promie i za niecałą godzinę będziemy na miejscu.

49.jpg


50.jpg


51.jpg


Już zaczynają się "wyspiarskie" klimaty :D

52.jpg


53.jpg


54.jpg


Bez żadnego problemu docieramy też do naszego apartmanu, co niezmiernie dziwi gospodynię. Fakt, wcale nie tak łatwo było tam dotrzeć, ale w dobie google maps człowiek ( czyli ja) może dokładnie zapoznać się z trasą i trafić na miejsce z dokładnością co do metra :wink:
Wchodzimy więc do apartmanu. Prawie wszystko zgadza się z opisem na stronie internetowej, poza jednym drobnym szczegółem.
W ofercie była wprawdzie informacja, że jeden z tarasów ( tak, tak, mamy dwa – ale docelowo będziemy korzystać tylko z jednego) ma pohled na more, ale zdjęcie przedstawia to tak:

55.jpg
zdjęcie z netu


A my zastaliśmy: 8O :o

56.jpg


57.jpg


58.jpg
przed nami Ciovo, dalej okolice Splitu, sam Split za drzewkiem


Wcześniej zrobiliśmy zakupy w Konzumie w Grohote, ktróre mieści się około 2 kilometrów od Rogacia, gdzie zeszliśmy z promu, cudem pakując wszystko do wciąż zapakowanego bagażami auta i przekonując się, że zniżka na zakupy z kuponem przy płatności kartą Maestro działa, a jakże :) W sumie korzystaliśmy z kuponów cztery razy i problem był tylko raz, kiedy pani przy kasie w tym samym zresztą Konzumie nie wiedziała, co to jest i trochę się wzbraniała przed przyjęciem. Zawołała jednak inną panią, która potwierdziła, że promocja obowiązuje.
Po rozpakowaniu postanowiliśmy pójść na obiad i rekonesans po Stomorskiej.

59.jpg


60.jpg
przejazd autem pomiędzy tymi budynkami był nie lada wyczynem ;)


61.jpg


62.jpg
przydomowe drzewko cytrynowe


63.jpg


64.jpg


65.jpg


66.jpg


67.jpg


68.jpg


69.jpg


70.jpg


71.jpg


Zgodnie z oczekiwaniami, spodobało nam się. Bardzo.
CDN
Vesna
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 180
Dołączył(a): 19.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vesna » 28.08.2014 10:49

Ładnie, ładnie... też mi się podoba :) Ciekawam jakie tam plaże, więc czekam cierpliwie :)
GOLDEN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1756
Dołączył(a): 12.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) GOLDEN » 28.08.2014 11:17

Magda O. napisał(a):dodatkowym atutem dla mnie jest to, że prowadzi przez tunel Sveti Rok, czyli poczujemy ten zmieniający się klimat. Różnica temperatur nie jest jednak duża, bo w tym czasie pogoda dopisywała w całej Europie.......


Ja miałem tą nieprzyjemność przy powrocie z Cro z 25C zrobiło się 13C 8O :?
P.S.Pomnik VW w skale 8O 8) .....bardzo ciekawe.
Magda O.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1747
Dołączył(a): 20.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magda O. » 29.08.2014 09:45

ODCINEK IV – PLAŻOWANIE W STOMORSKIEJ

Pierwszego dnia plan był jasny i przejrzysty: idziemy plażować. W Stomorskiej do wyboru jest mnóstwo miejsca do plażowania, od zatoczek po skałki. My zaczęliśmy od skałek.

72.jpg


73 - 1.jpg


73 - 2.jpg
po południu mieliśmy już dużo cienia


73 - 3.jpg


73 - 4.jpg


73 - 5.jpg


73 - 6.jpg


73 - 7.jpg
tu mieszkał krabik, trudno go było uchwycić, ale raz zapozował chwilę ;)


73 - 8.jpg
w oddali widok na Split


Właściwie tam już zostaliśmy do końca, chociaż do wyboru była jeszcze taka zatoczka

74.jpg


Tu kąpałam się raz, ale zatoczka była niewielka, stąd nawet kilka osób tworzyło tłum. Plus chlapiące się dzieci… my wolimy ustronniejsze miejsca.
Do wyboru mieliśmy także nasz stomorski Zlatni Rat :wink:

75.jpg


76.jpg


Ale tutaj nie kąpaliśmy się ani razu.

Drugiego dnia dotarliśmy tu:

77.jpg


78.jpg


79.jpg


ale ludzi jak na nasz gust za dużo, przeszkadzała mi też trochę muzyka z beach - baru, chociaż ta plaża podobała mi się chyba najbardziej. Spędziliśmy tu zresztą mało czasu, bo akurat był to jedyny dzień, kiedy trochę straszyło chmurami znad lądu. Zebraliśmy się więc wcześniej, już o 13. Postanowiliśmy poszukać wina i oliwy, zasilić portfele w bankomacie Unicreditu ( jedyny dostępny bankomat tej sieci znajdował się w Grohote) i zrobić zakupy w Konzumie. To wszystko znaleźliśmy w dwóch kamiennych miastach, ale o tym następnym razem.

CDN
Magda O.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1747
Dołączył(a): 20.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magda O. » 29.08.2014 09:49

GOLDEN napisał(a):
Magda O. napisał(a):dodatkowym atutem dla mnie jest to, że prowadzi przez tunel Sveti Rok, czyli poczujemy ten zmieniający się klimat. Różnica temperatur nie jest jednak duża, bo w tym czasie pogoda dopisywała w całej Europie.......


Ja miałem tą nieprzyjemność przy powrocie z Cro z 25C zrobiło się 13C 8O :?
P.S.Pomnik VW w skale 8O 8) .....bardzo ciekawe.


My w drodze powrotnej z tunelu (ale nie Sveti Rok, późniejszego) wjechaliśmy wprost w ścianę deszczu...ale po przekroczeniu słoweńskiej granicy deszcz się skończył :wink:
Jakież musiały być obawy ludzi zmierzających do Chorwacji :wink:
Vesna
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 180
Dołączył(a): 19.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vesna » 29.08.2014 10:35

Afrykańska plaża chyba rzeczywiście najładniejsza :) I w ogóle przyjemne widoczki :)
Magda O.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1747
Dołączył(a): 20.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magda O. » 29.08.2014 10:47

Vesna napisał(a):Afrykańska plaża chyba rzeczywiście najładniejsza :) I w ogóle przyjemne widoczki :)

bardzo fajna ta plaża, z takimi przyjemnymi otoczakami, zejście niby łagodne, ale dość szybko robiło się głęboko, więc można było pływać do woli :wink:
Ale trochę głośno, niestety. Skałki były lepsze, chociaż już nie tak urokliwe.
Magda O.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1747
Dołączył(a): 20.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magda O. » 01.09.2014 21:25

ODCINEK V – WINO, OLIWA I KAMIENNE MIASTECZKA

Kontynuując poprzedni wątek: pojechaliśmy do Grohote do bankomatu i do Konzuma, ale samo miasteczko również warte jest uwagi.

80.jpg


81.jpg


82.jpg


83.jpg


84.jpg


85.jpg


86.jpg


87.jpg


88.jpg


89.jpg


90.jpg


91.jpg


92.jpg


93.jpg


94.jpg


Mieści się tu także mały targ warzywno-owocowy – naprzeciwko Studenaca, obok jest dość dużo miejsca do zaparkowania. Ani razu nie dostaliśmy jednak fig, a to jedyne owoce, które lubię. Zdarzyli się jednak handlarze świeżą rybką. Typowego sklepu rybnego na wyspie nie znaleźliśmy, ale i u nas w Stomorskiej i w Grohote właśnie można było trafić na rybaka z małym stoiskiem lub nawet wiaderkiem z rybami. Nie skorzystaliśmy, ale dobrze wiedzieć, że jest taka możliwość. Ale jak to zwykle bywa, kiedy szukaliśmy, to ich nie było... :roll:
Teraz chcemy znaleźć gospodarstwo z winem, oliwą i travaricą, takiego odpowiednika naszego Dziadka ze Smokvicy na Korčuli. Kierując się do Stomorskiej z Grohote mija się miejscowość Gornje Delo. Tutaj mieści się też konoba, którą chciałam odwiedzić.
Znajdujemy gospodarstwo Kaštelanac. Właściciel oprowadził nas po wszystkich pomieszczeniach, była też degustacja wina, oliwy, oliwek, kaparów i travaricy :wink: Nie można było nic nie kupić :oczko_usmiech: Wino zresztą mieli bardzo dobre. Naprawdę dobre, z gatunku tych, co smakują nawet w pochmurnej Polsce, a nie tylko na słonecznym tarasie w Chorwacji przy wtórze dźwięków cykad. Właściciel gospodarstwa Dziadka nie przypominał, ale równie miło wspominamy tą wizytę jak tamtą sprzed dwóch lat i przed wyjazdem oczywiście u niego zrobimy zakupy.
Czas na obiad ( chociaż po chlebie, oliwie, oliwkach, winie i kaparach już tak głodni nie jesteśmy). Kierujemy się do Konoby Štandarac. Miejsce to znalazłam oczywiście na google street view, potem poczytałam o nim trochę. Otwierali o 17, byliśmy pierwszymi klientami. Również i to miejsce bardzo przypadło nam do gustu, jak zresztą wszystko w Gornjym Sele.

95.jpg


96.jpg


97.jpg


98.jpg


99.jpg


100.jpg


101.jpg


102.jpg


103.jpg
Ta prasa ma podobno 200 lat, ale wciąż używają jej do robienia oliwy :)


104.jpg


105.jpg


105 - 2.jpg


106.jpg


107.jpg


Zarówno Grohote jak i Gornje Selo sprawiały wrażenie, jakby czas się w nich zatrzymał. I ta cisza… te kamienne miasteczka ( jest jeszcze Srednje i Donje Selo) to istne perełki. Jeśli ktoś szuka absolutnej ciszy i spokoju, to również tam można wynająć apartamenty.
Jednak, żeby nie było tak nudno, sielsko i spokojnie, na Šolcie odbywają się w sezonie różne imprezy, koncerty. My trafiliśmy na jedną z takich imprez, ale o tym następnym razem :papa:

CDN
ziutt
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 791
Dołączył(a): 05.09.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziutt » 01.09.2014 21:43

Dobry wieczór :)
Z chęcią dołączam się do relacji.Do dziś chętnie wspominam pobyt na Šolcie.My byliśmy we wrześniu więc bar na "afrykańskiej" plaży był zamknięty więc było cicho i pusto.

Pozdrawiam
Magda O.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1747
Dołączył(a): 20.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magda O. » 01.09.2014 21:55

ziutt napisał(a):Dobry wieczór :)
Z chęcią dołączam się do relacji.Do dziś chętnie wspominam pobyt na Šolcie.My byliśmy we wrześniu więc bar na "afrykańskiej" plaży był zamknięty więc było cicho i pusto.

Pozdrawiam


Tak, wiem, i trochę zazdroszczę, bo plaża była przyjemna, chociaż muszę przyznać, że i w szczycie sezonu na wyspie jest wyjątkowo spokojnie. A że dużo plaż do wyboru, to i ciche, puste miejsce zawsze się znajdzie. Zastanawiam się, czy dobrze robię, reklamując Šoltę, bo za chwilę nie będzie tam już tak pusto :wink:
krombocher
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 647
Dołączył(a): 07.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) krombocher » 06.09.2014 08:17

Fajnie tu Ciebie. Lubię takie klimaty. Czekam na więcej i śledzę z uwagą bo od przyszłego tylko wyjazd w sezonie wchodzi w rachubę
:papa:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 19.11.2014 18:58

No i co dalej? Sen zimowy, czy jak?... :roll:

:wink:
emarylka
Croentuzjasta
Posty: 175
Dołączył(a): 12.02.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) emarylka » 24.01.2015 17:56

My tu czekamy na cd. No bo chyba był jakiś cd.?
Magdalena S.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 920
Dołączył(a): 03.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magdalena S. » 31.01.2015 13:48

Czy będzie jakiś ciąg dalszy?
Chętnie bym jeszcze tą Soltę pooglądała :)
Poprzednia strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Okrężną drogą na Šoltę - sierpniowe wakacje 2014 - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone