Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Newsletter 2017 - newsy Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003
Re: Newsletter 2013 - newsy Chorwackiej Wspólnoty Turystyczn

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 15.06.2013 23:05

24 czerwca 2013 - 26 czerwca 2013
Zagreb: INmusic Festival

INmusic Festiwal to największy open air festiwal w Chorwacji, odbywa się raz w roku na Jarunie na Wyspie Chorwackiej Młodzieży, w Zagrzebiu. Przez siedem lat istnienia INmusic Festiwal przeradza się w świetne wydarzenie muzyczne i wpisuje się na mapę najlepszych europejskich festiwali muzycznych na świeżym powietrzu. Staje się też uznawanym na arenie międzynarodowej festiwalem - brytyjski dziennik The Time zalicza go na listę dwudziestu najlepszych europejskich festiwali letnich 2008 i 2009 roku, kiedy został nominowany do The European Festival Awards w konkurencji z najważniejszymi festiwalami europejskimi. Obok programu muzycznego INmusic festiwal oferuje też kemping dla odwiedzających i zorganizowanych wycieczek w atrakcyjnych miejscach w Chorwacji. Poza tym na festiwalu ciągle jest poszerzana oferta gastronomiczna i włączane są różne imprezy edukacyjne i rozrywkowe oraz prezentacje organizacji pozarządowych. Wśród znanych nazwisk muzycznych nazwisk, które wystąpiły na festiwalu należy wymienić: Jamiroquai, Massive Attack, Kraftwerk, Nick Cave and The Bad Seeds, Moby, The Prodigy, Franz Ferdinand, Morrissey, Billy Idol, Iggy & the Stooges, The Flaming Lips, Morcheeba, Lily Allen i wielu innych.

http://www.inmusicfestival.com

***

25 czerwca 2013 - 4 sierpnia 2013
Marija Bistrica: Summer in Marija Bistrica

Tradycja ta związana jest z samym Dniem Matki Boskiej Bistrickiej, kiedy odbywają się koncerty birstickich towarzystw kulturalnych i kościelnych, kolonia rzeźbiarska, różne spektakle sceniczne, otwarcia wystaw, dni targowe i prezentacje dawnych zwyczajów “Śladami dawnych zwyczajów”, wieczór rozrywkowy “Noc Bistricka” oraz znane procesje nocne ze świecami. Odbywają się spotkania Towarzystw Kulturalnych, spotkania miłośników gór oraz wycieczki górskie, spotkania i zawody różnych towarzystw sportowych, biciklijada, ćwiczenia straży pożarnej, warsztaty dla dzieci i teatr dla dzieci oraz wieczory rozrywkowe.

http://www.info-marija-bistrica

***

25 czerwca 2013 - 19 sierpnia 2013
Crikvenica: Littoral Night

adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
http://www.rivieracrikvenica.com

***

26 czerwca 2013
Čigoč: Dni europejskiej wsi bocianów

Może trudno w to uwierzyć, ale w wiosce Krapje jest więcej ptaków niż ludzi, mieszka tu 120 osób i około 200 bocianów, które uważane są za stałych mieszkańców. Ze względu na ich harmonijne współżycie, Čigoć został uznany za pierwszą europejską wioskę bocianów. Z tego powodu organizowana jest tu impreza, w ramach której odwiedzający mogą popłynąć statkiem turystycznym lub pojechać zaprzęgiem konnym, wziąć udział w jeździe na rowerach czy udać się na wycieczkę objazdową na Lonjsko Polje. Osoby, które nie są spragnione aż takich wrażeń, mogą skorzystać z bogatej oferty koncertowej lub gastronomicznej lokalnych potraw tego regionu. Zżyj się z wioską, którą bociany wybrały na swój dom.

http://www.pp-lonjsko-polje.hr

***

27 czerwca 2013 - 29 czerwca 2013
Vrsar: Casanovafest

Wenecki uwodziciel Giacomo Casanova dwa razy w 1743 i 1744 roku odwiedził Vrsar, który już wtedy znany był z dobrego jedzenia, picia i pięknych kobiet: Dobra kobieta poda nam na obiad ryby przygotowane na oleju, który jest tu świetny i zaproponuje nam świetne istryjskie wino...’. Casanovafest, festiwal miłości i erotyki to obchody historycznego połączenia znanego uwodziciela i Vrsaru. Dzięki różnym pokazom artystycznym - filmy erotyczne, koncerty będzie można myśleć o zawsze aktualnych stosunkach miłosnych, które sam Casanova intensywnie przeżywał i opisał w swoich Pamiętnikach.

http://www.casanovafest.com

***

27 czerwca 2013 - 2 sierpnia 2013
Zagreb: Wieczory na Griču

Od muzyki klasycznej przez jazz do folkloru – miłośnicy muzyki poważnej w lecie znajdą coś dla siebie. Z każdego zaułka Gornjego i Donjego Gradu dochodzą romantyczne dźwięki. Wieczory w swojej dwudziestopięcioletniej tradycji dumne są nie tylko z występów znanych muzyków, ale również z przedstawiania młodych, zawsze entuzjastycznych artystów, którzy swoją świeżością wzbogacają program.

http://www.kdz.hr

***

28 czerwca 2013 - 30 czerwca 2013
Koprivnica: Motywy Podravskie

Chorwackie malarstwo naiwne przedstawia motywy życia na wsi w harmonii z przyrodą i jej wszystkimi urokami. Tak właśnie wygląda życie w położonych nad rzeką Dravą wsiach, na rozległych łąkach, w lasach i na polach uprawnych. Dlatego miasto Koprivnica w pierwszy weekend lipca zmienia się w ogromną wystawę sztuki naiwnej. Około stu cenionych malarzy na wolnym powietrzu wystawia swoje obrazy i maluje nowe, oddając w ten sposób hołd bogactwu i osiągnięciom artystycznym szkoły malarskiej Hlebinska Slikarska Škola.

http://www.koprivnicatourism.com

***

28 czerwca 2013 - 29 czerwca 2013
Hvar: Festiwal lawendy

Buteleczka olejku eterycznego i pachnąca torebka hvarskiej lawendy to od dziesięcioleci symbol wyspy Hvar i idealna pamiątka, która swoim zapachem budzi wspomnienia o malowniczym krajobrazie i słonecznych dniach na Hvarze. „Historia” hvarskiej lawendy zaczęła się w Velo Grablje, przepięknej wiosce w pobliżu miasta Hvar, gdzie zachowana architektura wiejska tworzy specyficzną atmosferę. W tej wiosce już tradycyjnie pod koniec czerwca odbywa się Festiwal Lawendy. Festiwal Lawendy jest prawdziwym przeżyciem dla ducha, spacer przez żywą tradycję, spacer w czasie, przez zapachy, kolory... Podczas tej turystyczno-gospodarczej imprezy można podziwiać różnorodne produkty z lawendy, prezentację tradycyjnej destylacji lawendy, delektować się domowym jedzeniem, uczestniczyć w warsztatach, koncertach i innych wydarzeniach. Gospodarze z pewnością zadbają o to, żeby Festiwal Lawendy utkwił na długo w Twojej pamięci.

http://www.pjover.com

***

28 czerwca 2013 - 2 sierpnia 2013
Zadar: Zadarskie lato teatralne

W otoczeniu zabytkowych budowli Zadaru, które swoim pięknem od stuleci zachwycają gości przyjeżdżających nad Adriatyk, organizowany jest program, który wypoczynkowi letniemu nada szczególny charakter kulturalny. Program poświęcony jest szeroko rozumianym utworom scenicznym. Oznacza to, że odwiedzający jednego wieczoru mogą w napięciu oglądać przedstawienie teatralne, a następnego podziwiać spektakl choreograficzny. Zadarskie Lato Teatralne otwarte jest również na muzykę, dlatego z pewnością nadarzy się okazja do wysłuchania doskonałych koncertów w wykonaniu muzyków chorwackich i zagranicznych.

http://www.hnk-zadar.hr

***

28 czerwca 2013 - 29 czerwca 2013
Crikvenica: Frankopan Days

adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
http://www.rivieracrikvenica.com

***

28 czerwca 2013 - 30 czerwca 2013
Trogir: Happy Moment Festival - Kairos

adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
http://www.tztrogir.hr

***

29 czerwca 2013 - 6 lipca 2013
Zagreb: Fantastic Zagreb film festival

Fantastic Zagreb to festiwal filmowy fantastyki i podobnych gatunków (fantastyka naukowa, horror, thriller, suspens, filmy fantastyczne, animacja, film eksperymentalny, zadziwiający dramat, jako pierwszy open-air festiwal filmowy w Zagrzebiu, który publiczność świetnie przyjęła już w zerowym wydaniu! Obok świetnej lokalizacji letniej sceny Tuškanac Fantastic Zagreb poprzez szereg atrakcyjnych projekcji na świeżym powietrzu i innych wydarzeń festiwalowych dodatkowo wzbogaci letnią ofertę kulturalną Zagrzebia. Dotychczasowe programy - Panorama, Orient Express, Szaleństwo północne, Nocny maraton, Vision i American Nightmares - uzupełni Konkurencja, Fokus, Hit premiery, Krótki program i Wyróżnienie za życiwe osiągnięcia.

http://www.fantastic-zagreb.com

***

29 czerwca 2013 - 7 września 2013
Delnice: Lato na traktach Lujzjany i Karoliny

Niegdyś przez Gorski Kotar przebiegały ważne międzynarodowe szlaki handlowe. Na początku XVII wieku zbudowano Trakt Karolina, łączący miasta Karlovac i Bakar. Jednak ze względu na trudny teren, przez który przebiegała Karolina, na początku XIX wieku zbudowano Luizjanę nazwaną tak na cześć żony Napoleona - Marii Ludwiki (Luizy). Luizjana w tym czasie była jedną z najnowocześniejszych dróg w Europie, na czym korzystali mieszkańcy Gorskiego Kotaru. Dzisiaj te dwa trakty nie mają dawnego, kluczowego znaczenia, ale o ich złotych czasach przypomina organizowana latem impreza. Przez Luizjanę i Karolinę przejeżdżają karawany podróżnych przebranych w kostiumy z tamtych czasów, muzyka dochodzi dosłownie zza każdego zakrętu, a gospodarze wykorzystują okazję i proponują domowe potrawy i ciasta. Przyłącz się też Ty do karawany arystokratów, książąt i ich luksusowych zaprzęgów.

http://www.lujzijana.com

***

29 czerwca 2013 - 21 lipca 2013
Osijek: Lato Kulturalne w Osijeku

Twierdza w Osijeku, niegdyś scena burzliwych wydarzeń historycznych, latem zmienia się w scenę programów artystycznych najwyższej klasy. Lato Kulturalne w Osijeku organizowane jest na ulicach i placach miasta. Barokowy klimat nadaje jeszcze piękniejszy charakter licznym przedstawieniom teatralnym, występom artystycznym, wystawom, koncertom, wieczorom literackim i filmowym. Oczywiście, szczególny nacisk kładziony jest na występy miejscowych artystów, ale zapowiedziani są również goście ze wszystkich części Chorwacji i z zagranicy.

http://ljetokulture.osijek.hr/

***

30 czerwca 2013 - 1 września 2013
Slatina: Lato kulturalne w Slatinie

Gości, którzy latem przyjadą do Slatiny, przyjemnie zaskoczy różnorodność wydarzeń kulturalnych, które zmienią ją w prawdziwy skarbiec kultury. Na ulicach i w parkach odbywać się będą programy, które nadają miastu zupełnie nowy wygląd, a w uczestnikach wzbudzą nowe podejście do kultury i sztuki. Klucz do sukcesu leży w różnorodności. W Slatinie można w tych dniach znaleźć dowolną formę wypowiedzi kulturalnej - przedstawienia teatralne, koncerty, pokazy filmów, wystawy, prezentacje dawnego rzemiosła i specjały kulinarne, przez to wszystko poprowadzi Cię przewodnik kulturalno-turystyczny.

http://www.tz-slatina.hr

***

30 czerwca 2013 - 25 lipca 2013
Rijeka: Letnie noce w Rijece

W lecie place, ulice i tarasy w Rijece zmieniają się w scenę teatralną. Popularne miejsca, a także miejsca, o których nawet sami mieszkańcy Rijeki, nie pomyśleliby, że mogą stać się przybytkiem sztuki, na kilka tygodni przejmują we władanie artyści, których występy dostarczają najróżnorodniejszych wrażeń muzycznoscenicznych. Program festiwalu obejmuje przedstawienia dramatów klasycznych, prawykonania nowych sztuk dramatycznych, koncerty muzyki klasycznej, występy teatrów ulicznych oraz koncerty gwiazd estrady. Nieodłączną częścią festiwalu jest próba połączenia architektury przemysłowej i teatru. Dlatego niektóre spektakle wystawiane są w dawnych obiektach przemysłowych.

http://www.rijeckeljetnenoci.com
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003
Re: Newsletter 2013 - newsy Chorwackiej Wspólnoty Turystyczn

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 19.06.2013 20:21

1 lipca 2013 - 15 sierpnia 2013
Labin: Labin Art Republika

W okresie od lipca do sierpnia Labin zmienia się w prawdziwą republikę sztuki. Mały teatr, kościół, stary rynek, ulice i schody stają się sceną. Na jej „deskach” występują różne zespoły teatralne i muzycy. Dźwięki klap (tradycyjnych zespołów wokalnych), orkiestr muzyki klasycznej i folklorystycznych, zespołów jazzowych słychać na ulicach Labinu. W sierpniu w czasie Festiwalu Teatru Wizualnego aktorzy zamieniają muzyków. Musisz zobaczyć atmosferę miasta, które teatrowi da nową wizualną tożsamość.

http://www.istria-rabac.com

***

1 lipca 2013 - 1 września 2013
Trogir: Lato kulturalne w Trogirze

Latem na ulicach Trogiru odbywają się liczne imprezy kulturalne. Każdy może tu znaleźć coś dla siebie. Miłośnicy muzyki poważnej mogą słuchać koncertów muzyki klasycznej i kameralnej, oglądać wystawy organizowane w Galerii Współczesnej i przedstawienia teatralne, wystawiane w zabytkowym centrum miasta. Gości, spragnionych rozrywki, przez całe lato zabawiają gwiazdy estrady z Chorwacji i z zagranicy, a wesołą atmosferę uzupełniają ludowe festyny, jak np. Noc Rybacka, w trakcie której przygotowywane są specjały rybne lub Dzień Trogiru.

http://www.tztrogir.hr
http://www.trogir.hr

***

1 lipca 2013 - 28 sierpnia 2013
Omiš: Lato kulturalne w Omišu

Latem w Omišu odbywa się wiele imprez kulturalnych, miasto oferuje naprawdę szeroką gamę wydarzeń, od koncertów i recitali organizowanych w miejscowych kościołach i klasztorze franciszkanów, przedstawień na placach miejskich, różnego rodzaju wystaw i wieczorów literackich, aż po festyny ludowe i imprezy typu Wieczory Pirackie, Szalone Skoki, Maraton Pływacki, Karnawał oraz Międzynarodowe Święto Pracy. Jednak najbardziej znanym wydarzeniem jest Festiwal Klap Dalmatyńskich. Ten przegląd tradycyjnych zespołów wokalnych jest ceniony na całym wybrzeżu, a jego zwycięzcy regularnie robią karierę nawet poza granicami Chorwacji. Jeżeli chcesz zobaczyć i usłyszeć najlepsze chorwackie klapy, to festiwal w Omišu jest odpowiednim miejscem.

http://www.tz-omis.hr

***

1 lipca 2013 - 31 sierpnia 2013
Ugljan: Lato kulturalne na wyspie Ugljan

Jeżeli zdecydujesz się na urlop na wyspie Ugljan, to na pewno spędzisz go aktywnie. We wszystkich miejscowościach na wyspie organizowane są różne imprezy, dlatego każdego dnia można odwiedzić jedną z nich. Na zamku Brižićev Dvorac organizowane są wieczory poezji, w miejscowości Ugljan odbywają się regaty żeglarskie, tzw. Čeprdljenska Noć Ribarskih Ferala, defilada statków oraz targi antyków, a wszystkich specjałów rybnych, charakterystycznych dla tego regionu, w tym tzw. brudet, będziesz mógł spróbować w trakcie Nocy Rybackich w Kali. W miejscowości Kukljica odbywa się Fešta Gospe od Sniga (odpust w dniu Matki Boskiej Śnieżnej), kiedy w tradycyjnej procesji uczestniczy około stu statków. Z kolei o festynie w miejscowości Preko - Priješka Legrica usłyszysz dobre opinie już na promie wypływającym z Zadaru. Rozrywki czekające na Ciebie na Ugljanie na pewno nie są przeznaczone dla osób, które szukają spokojnego, wręcz pustelniczego wypoczynku, są rajem dla osób, które chcą poznać kulturę gospodarzy.

http://www.preko.hr
http://www.ugljan.hr
http://www.kali.hr
http://www.kukljica.hr

***

1 lipca 2013 - 31 sierpnia 2013
Vinodolska općina: Vinodolskie wieczory letnie

Goście przebywający latem na Riwierze Vinodolskiej, powinni się przygotować na urlop, który oprócz słońca i morza będzie prawdziwym przeżyciem muzycznym. Latem w zabytkowych obiektach wokół miejscowości Novi Vinodolski, twierdzach książąt Frankopanów Bribir i Drivenik odbywają się różnorodne koncerty poszerzające horyzonty muzyczne. Vinodolskie Wieczory Letnie oferują doskonałe wykonania dzieł muzyki klasycznej, dokładnie takie, na jakie zasługują stare budowle oświetlone blaskiem księżyca. Niektóre wieczory zarezerwowane są dla chorwackiej muzyki etno, która odkrywa korzenie naszej kultury. Jednak nie należy się dziwić, jeżeli przed publiczność, zamiast muzyków wyjdą aktorzy. Od tego roku przygotowywane są liczne niespodzianki teatralne, uzupełniające prawdziwie kulturalny urlop.

http://www.tz-vinodol.hr

***

1 lipca 2013 - 31 sierpnia 2013
Kastela: Lato kulturalnorozrywkowe w Kaštelach

Letnia oferta kulturalna miasta Kaštela odpowiada wszystkim gustom. Dla miłośników muzyki poważnej w zamku Vitturi przez całe lato odbywają się koncerty muzyki klasycznej i wystawy; miłośnicy tradycyjnej kultury dalmatyńskiej znajdą coś dla siebie w zabytkowych centrach miast i Wieczorach Pieśni Dalmatyńskiej delektując się pieśniami klap (tradycyjnych zespołów wokalnych), a dla osób spragnionych rozrywki w Kaštelach w lipcu i sierpniu gościć będą największe gwiazdy estrady chorwackiej. Dla każdego coś miłego!

http://www.kastela-info.hr

***

1 lipca 2013 - 1 września 2013
Karlobag: Lato w Karlobagu

Jeżeli planowaliście spędzić swój wypoczynek letni bezczynnie, w atmosferze absolutnego spokoju, to nawet nie myślcie o Karlobagu, ponieważ jego mieszkańcy przygotowali dla swoich gości aktywne lato, wypełnione różnego rodzaju wydarzeniami i atrakcjami. W Karlobagu możecie nie tylko delektować się autochtonicznymi smakami potraw i napojów; na głównym placu miejskim - starym Baška Placa, przez dwa wieczory w tygodniu możecie wziąć udział w wieczorach tanecznych lub festynie rybackim. Z kolei osoby spragnione poważniejszej rozrywki przyciągną dźwięki muzyki klasycznej dobiegające z kościoła św. Józefa. O wszystko inne zatroszczy się słońce i morze.

http://www.tz-karlobag.hr

***

1 lipca 2013 - 31 sierpnia 2013
Slunj: Lato w Slunju

Długie, letnie dni mieszkańcy Slunja spędzają na zabawie. W lipcu i sierpniu odbywa się tutaj szereg imprez o charakterze sportowo-rekreacyjnym. Lato w Slunju zaczyna się od tradycyjnych zabaw na rzece Korana i kontynuowane jest przez kolejne weekendy: od typowych sportów jak piłka nożna, siatkówka plażowa czy kręgle aż do mniej znanych: paintball, podnoszenie ciężarów, czy brdjanijada - popularna olimpiada dawnych sportów. W gąszczu tych wszystkich wydarzeń sportowych,mieszkańcy Slunja nie zapominają o kulturze, przygotowują cały szereg wystaw, wieczorów młodzieżowych zespołów muzycznych, promocji książek oraz plenerów. Baw się na Lecie w Slunju!

http://www.tz-slunj.hr

***

1 lipca 2013 - 31 sierpnia 2013
Stari Grad na Hvaru: Letnie imprezy w Starim Gradzie

W Starim Gradzie, dawnym Faros, który wraz ze Starogradskim Poljem został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, od 1.7. - 31.8. odbywają się Letnie Imprezy. Stari Grad pielęgnuje tradycję towarzystw kulturalno-artystycznych, tak że w ramach Letnich Imprez można zobaczyć i posłuchać Chorwackiej muzyki miejskiej, która została założona przed 140 laty, Faroskiej kandatury, zespołu teatralnego Pikolo teatar oraz Towarzystwa Kulturalno- artystycznego Petar Hektorović, Festiwal Mali Grad Faros, zawody w pływaniu Faros Maraton, uczestniczyć w Feście św. Rocha 16.8. i zobaczyć zespoły teatralne, folklorystyczne i muzyczne z innych miejscowości. Letnie Imprezy odbywają się na placach, podwórzach i uliczkach Starego Gradu, w stawie Petra Hektorovića, w ogrodzie pałacu Binakini. Celem Festiwalu jest prezentacja autentycznej atmosfery i lokalnej kultury.

http://www.stari-grad.hr
http://www.stari-grad-faros.hr

***

1 lipca 2013 - 31 sierpnia 2013
Elafitski otoci: Lato na Elafitach, w Zatonie i Orašcu

Zobaczyć Adriatyk takim jaki kiedyś było można w niewielkich miejscowościach turystycznych w okolicy Dubrownika i Wysp Elafitów, w malowniczych i spokojnych miejscowościach, które turyści wybierają ze względu na przyjemną atmosferę, przepiękne plaże, czyste morze i miłych gospodarzy. Już cały szereg lat na Elafitach, w Zatonie i Orašcu organizowane są rozrywkowo-muzyczne programy, żeby turyści mogli się zapoznać z muzyką, folklorem i zwyczajami ludowymi, które pielęgnowane są tu od dawien dawna. Dzięki programom podczas tradycyjnych fest ludowych i świąt tego lata goście będą mogli się bawić na trzydziestu wydarzeniach - koncertach klap dalmatyńskich, występów folklorystycznych, koncertach muzyki klasycznej i estradowych występach artystów, które odbędą sie na Koločepie, Lopudzie, Šipanie , w Zatonie i Orašcu.

http://www.tzdubrovnik.hr

***

1 lipca 2013 - 31 sierpnia 2013
Lastovo: Lato Kulturalne Na Wyspie Lastovo

Lastovo to najmłodszy park przyrody w Chorwacji, ciągle jeszcze nieodkryta perła Adriatyku. Poza przepiękną przyrodą i pyszną kuchnią na gości w miesiącach letnich czeka również bogaty program kulturalny i rozrywkowy. W czasie Kulturalnego Lata na wyspie Lastowo prezentowane są różne wystawy, odbywają się koncerty muzyki poważnej, wieczory rybackie i Lastovska noc.

http://www.lastovo.hr
http://www.lmi.hr

***

2 lipca 2013 - 8 września 2013
Cavtat: Lato w Cavtacie

Delektowanie się w ciszy ukrytych zatoczek, długie spacery nad morzem, namacalna bliskość stuletniej historii - to wszystko składa się na pobyt w spokojnym, niemal medytacyjnym Cavtacie. Jednak w chwili, kiedy poczujecie, że nakarmiliście już swoją duszę introspekcją, czas żeby nakarmić ją rownież kulturą. Możecie wybierać do woli - koncerty muzyki klasycznej lub jazzowej, występy tradycyjnych zespołów wokalnych, tzw. klap lub zespołów folklorystycznych. Pod koniec czerwca w Cavtacie odbywa się również karnawał letni i wtedy do miasta przybywają uliczni artyści, żonglerzy, artyści performance. Długie, ciepłe lato w Cavtacie tradycyjnie już kończą spotkania klap „Na me pogled svoj obrati”, w których biorą udział najlepsze zespoły z całej Chorwacji.

http://www.tzcavtat-konavle.hr

***

3 lipca 2013 - 10 lipca 2013
Tisno: Garden Festival

Garden Festival to idealne i harmonijne połączenie lekkich tonów, słońca i radości w ciepłym Adriatyku w ciągu dnia i tańcu pod gwiazdami. Występy znanych na świecie DJ-ów, świetna lokalna kuchnia, dużo tańca, słońca, ale też cienia, ustawiają Garden Festival wśród priorytetów na Państwa liście rozrywki i dobrej zabawy! Poza Garden Festivalem, organizatorzy w tym samym miejscu przygotowują jeszcze 4 festiwale, które należy odwiedzić.

http://www.thegardenfestival.eu
http://www.watchthegardengrow.eu
The Garden Festival on Facebook
Facebook Event

***

3 lipca 2013 - 6 lipca 2013
Dubrovnik: Dubrovnik International Opera Festival

http://www.dubrovnik-Opera-festival.com

***

5 lipca 2013
Slavonski Brod: Fišijada

Fiš, pikantna zupa rybna, jest jednym z firmowych znaków kuchni slawońskiej. To jedna z tych potraw, której w trakcie wizyty w Slawonii po prostu musicie spróbować. Jeżeli akurat na początku lipca droga doprowadzi Was do miasta Slavonski Brod, nie będziecie mogli uniknąć zapachów szerzących się nad brzegiem rzeki Sawy. I uwierzcie, nie będziecie mogli im się oprzeć, ponieważ wyborni mistrzowie potrawy fiš spotykają się tutaj, aby udowodnić, czyj przepis jest lepszy. Fišijada w Slavonskim Brodzie skupia do stu uczestników, a na ich zawodach kulinarnych odbywających się w przyjacielskiej atmosferze, oczywiście najwięcej zyskują odwiedzający. Atmosferę dodatkowo poprawia slawońskie wino oraz wesołe melodie wykonywane na tamburach.

http://www.tzgsb.hr

***

5 lipca 2013 - 15 sierpnia 2013
Zadar: Wieczory muzyczne w kościele św. Donata

Kościół św. Donata jest najbardziej charakterystycznym zabytkiem Zadaru. Ze względu na majestatyczność i doskonałą akustykę, organizowany jest tutaj festiwal muzyki poważnej. W ramach Wieczorów Muzycznych w Kościele św. Donata odbywają się koncerty muzyki średniowiecznej, renesansowej i wczesnobarokowej. W ten sposób słuchacze uwrażliwiani są na wartości tego rodzaju muzyki. Koncerty w sakralnej atmosferze zapewniają słuchaczom również doznania duchowe. Melodie przenikają głęboko do naszej duszy i swoją harmonią otwierają zupełnie inny świat. Zamknij oczy, weź głęboki oddech i poddaj się muzyce oraz jej relaksującej sile.

http://www.donat-festival.com

***

5 lipca 2013 - 6 lipca 2013
Novi Vinodolski: Międzynarodowy Letni Karnawał

W niektórych miejscowościach Kvarneru słychać latem gwar orszaków przebierańców. Novi Vinodolski nie jest tu wyjątkiem, w lipcu otwiera bramy miasta dla przebierańców i czasowo przekazuje władzę Karnawałowi Letniemu. Już tradycyjnie w tym okresie nie ma miejsca na poważne miny i zachmurzone twarze, a zaraźliwy śmiech szerzy się w całym mieście. Zapomnij o swoich troskach, ukryj się pod maską i przypomnij sobie, jak piękne jest życie.

http://www.tz-novi-vinodolski.hr

***

5 lipca 2013 - 7 lipca 2013
Opatija: Liburnia Jazz Festival

Jeżeli jesteś miłośnikiem jazzu, to Opatija latem jest idealnym miejscem dla Ciebie. Jeżeli jazzu nie postrzegasz jako kompleksowej i zamkniętej formy muzycznej, przeznaczonej wyłącznie dla muzyków, a nie dla szerokiej publiczności, to Liburnia Jazz Festival jest skierowana dla Ciebie jeszcze bardziej niż dla zapalonych jazzmanów. Ideą tego festiwalu jest przybliżenie jazzu szerokiej publiczności. Dlatego właśnie w ramach festiwalu można usłyszeć niektórych z najbardziej utalentowanych wirtuozów muzyki jazzowej i aktywnie uczestniczyć w warsztatach, podczas których można się przekonać, że jazz to styl muzyczny otwarty na każdy gust. Przyjedź do Opatiji i zostań częścią międzynarodowej wspólnoty jazzowej.

http://www.liburniajazz.hr

***

5 lipca 2013 - 7 lipca 2013
Senj: Dni Uskoków

Sławną przeszłość Senja, miasta morskiego położonego u stóp zboczy Północnego Velebitu, cechuje odwaga Uskoków. Jego mieszkańcy przypominają sobie o minionych dniach chwały w trakcie Dni Uskoków - trzydniowej manifestacji, która wskrzesza przeszłość. Wtedy właśnie w Senju organizowane są turnieje rycerskie i pochody, a całe miasto oblegane jest dniami i nocami. Po tych wszystkich silnych doznanich, osoby odwiedzające Senj mogą poszukać pokrzepienia w taborach rycerskich, w których przgotowywane są specjały kuchni średniowiecznej lub gdzie mogą oddać się w ręce średniwiecznych błaznów, trefnisiów i renesansowych grajków.

http://www.tz-senj.hr
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003
Re: Newsletter 2013 - newsy Chorwackiej Wspólnoty Turystyczn

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 28.06.2013 23:08

6 lipca 2013
Rovinj: Wieczory Tradycji Rybackiej

Mieszkańcy Rovinja dzięki dwu imprezom tematycznym wspominają tradycję swoich przodków. Kiedyś w Rovinju nie było życia bez batany - łodzi, której sława obiegła cały świat. Bataną rybacy o świcie wypływali na otwarte morze i wieczorem wracali z połowem, który był pożywieniem dla ich rodzin. Wieczory Tradycji Rybackiej to impreza, na której wśród dawnych zwyczajów również świętuje się budowę batany, a podczas pokazu jej wodowania całe miasto spotyka się w porcie. Zobacz, jak mieszkańcy tego przepięknego, istryjskiego miasta ożywiają tradycję.

http://www.istria-rovinj.com

***

6 lipca 2013 - 27 lipca 2013
Omiš: Festiwal Klap Dalmatyńskich

W ciągu ostatnich lat pieśni wykonywane przez tradycyjne zespoły wokalne, tzw. klapy, przeżywają prawdziwy renesans. Dzięki licznym festiwalom pielęgnującym lokalną muzykę dalmatyńską, ich popularność wyszła daleko poza granice Dalmacji. Jedną z imprez, która ma w tym swoją zasługę, jest Festiwal Klap Dalmatyńskich, który od trzydziestu lat pielęgnuje tradycję dźwięków wybrzeża i wysp. W Omišu co roku spotykają się najlepsze zespoły, które w ten sposób nie tylko pielęgnują i promują dalmatyńskie pieśni, ale także je unowocześniają, ponieważ klapy przyciągają coraz więcej młodych, utalentowanych muzyków, którzy wnoszą do nich świeżą, młodzieńczą energię.

http://www.fdk.hr

***

6 lipca 2013
Zupanja: Żniwa i dożynki w przeszłości

Prace związane ze żniwami tak mocno zakorzeniły się w życiu społecznym i kulturalnym mieszkańców Slavonii, że z czasem stały się nie tylko koniecznością egzystencjalną, ale także symbolem pracowitości mieszkańców tego regionu. Dlatego właśnie zawsze dużą atrakcją jest uczestnictwo w wydarzeniach, które oprócz ciężkiej pracy promują piękno zwyczajów dożynkowych. Goście, którzy w lipcu przyjadą do miasta Županja, mogą nacieszyć swoje oczy strojami ludowymi, przeznaczonymi wyłącznie do tego rodzaju prac i delektować się potrawami i napojami, charakterystycznymi dla tej pory roku. Obok zwyczajów, które towarzyszą samym żniwom, na uroczystości przedstawine są wyroby rękodzielnicze, w tym tzw. bošnjačke šlinge i graištanske tikvice, a odwiedzający mają możliwość przejażdżki wozem konnym. Przyjedź do miejscowości Županja i pozwól, by ogarnął Cię duch tych pracowitych ludzi.

http://www.tz-zupanja.hr

***

6 lipca 2013 - 7 lipca 2013
Sveti Martin na Muri: Międzynarodowy Spływ Murskich Łodzi

Na początku lipca około pięćdziesięciu drewnianych tradycyjnych łodzi wyrusza od Bad Radkersburg w Austrii i płynie przez Słowenię do miejscowości Sveti Martin na Muri. To trzydniowe ekologiczne, rekreacyjne i turystyczne wydarzenie jest prawdziwą atrakcją dla wszystkich, którzy lubią trochę adrenaliny, zachowaną przyrodę i tradycyjną kulturę. Obok wielu programów rozrywkowych można zobaczyć Murę na jedyny w swoim rodzaju sposób, jako coś co kształtuje i tworzy bujne życie rzadkich lub wymarłych gatunków flory i fauny.

http://www.svetimartin.hr

***

7 lipca 2013 - 8 września 2013
Vis:Lato na Visie

Lato w Visie, w mieście i na całej wyspie, już tradycyjnie przebiega pod znakiem szeregu wydarzeń kulturalnych, które sprawiają, że cała przestrzeń chorwackiego południa w najbardziej słonecznym czasie staje się niezwykle żywa i aktywna. Oczywiście , wydarzenia kulturalne w mieście są starsze od organizowanych imprez letnich, które wykonują amatorskie zespoły kulturalno-artystyczne i indywidualni artyści, wszyscy ci, którzy są w niewielkich miejscowościach centrami działalności kulturalnej i rozwoju jako takiego. Otoczenie zabytków Visu oferuje wiele miejsc, które latem w świetle reflektorów stają się scenami, szczególnie kiedy w mieście pojawiają się atrakcyjne zespoły i zajmują Batariję, Klapavicę, Rivę, odpowiednie przestrzenie w Kucie i inne place, dwory.... Jeżeli do tego dodamy warsztaty, recitale, rewie ludowe i imprezy oraz inne programy lato kulturalne na Visie z roku na rok jest coraz lepsze przy ogólnej akceptacji mieszkańców wyspy i ich coraz liczniejszych gości.

http://www.tz-vis.hr

***

9 lipca 2013 - 12 lipca 2013
Donji Miholjac: Miholjačko sijelo

W miejscowości Donji Miholjac odbywa się tradycyjny przegląd slavońskiego folkloru, trwający cztery dni. Na ulicach miasta spotykają się nie tylko zespoły kulturno-artystyczne ze Slavonii, ale także z pozostałych regionów Chorwacji. Jest to rzadka okazja, by w jednym miejscu zobaczyć tak dużą liczbę różnych zespołów folklorystycznych. Pochód i występy zespołów kulturalno-artystycznych przyciągają radością, pieśnią i tańcem, wystawy obrazów i wystawy etnograficzne przedstawiają piękno dawnych czasów, a unoszące się w powietrzu zapachy zapraszają do degustacji specjałów gastronomicznych Slavonii.

http://www.tz-donjimiholjac.hr

***

10 lipca 2013 - 25 sierpnia 2013
Dubrovnik: Dubrovačke ljetne igre

Dubrownicki Festiwal Letni z roku na rok gości znane nazwiska światowej klasy kompozytorów, solistów i orkiestr. Wykonywanie w budynkach starego miasta o wyjątkowej akustyce, jak na przykład w atrium Kneževa dvora, dają szczególny charakter temu festiwalowi. JPo raz kolejny niepowtarzalne piękno ulic, placów, parków, pałaców, wysp czy średniowiecznych twierdz Dubrownika stanie się dumnym i równoprawnym współautorem dla największych światowych artystów.

http://www.dubrovnik-festival.hr

***

11 lipca 2013 - 15 lipca 2013
Tisno: Electric Elephant


http://www.electricelephant.co.uk

***

12 lipca 2013 - 15 lipca 2013
Rijeka: Hartera 8

Jeżeli szukasz nowych doświadczeń, przeżyć zacierających granice pomiędzy muzyką a przygodą, to festiwal muzyczny Hartera jest odpowiednim miejscem. Przechadzając się pasażami i halami dawnej fabryki papieru w Rijece, której Festiwal zawdzięcza swoją nazwę, odnajdziesz dokładnie to - muzykę taneczną idealnie wpasowaną w mistyczną atmosferę architektury fabryki, ożywionej kreacjami współczesnych artystów. A wokół uśmiechnięte twarze roztańczonych ludzi. Hartera w nowatorski sposób tworzy swój image wśród europejskich festiwali i z radością wita wszystkie osoby spragnione dobrej zabawy.

http://www.hartera.com

***

13 lipca 2013 - 14 lipca 2013
Selce: Ethno Selce

Telefon +385(0)51 784 101
adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
http://www.rivieracrikvenica.com

***

13 lipca 2013
Opatija:Opatija Cesarskiej miasto

Majestatyczna architektura i przepiękne parki adriatyckiego klejnotu przeniosą Cię w inny świat… świat bajek, w którym książęta na białych koniach proszą o rękę księżniczki. To wszystko dlatego, że Opatija jest spadkiem po Monarchii Austro-Węgierskiej, ulubionym miejscem wypoczynku arystokracji. Ten królewski kurort od zawsze przyciągał wielu królów, cesarzy, książąt, hrabiów i baronowe, częstymi gośćmi byli również artyści, którzy przyjeżdżali tutaj w poszukiwaniu weny twórczej. Te wszystkie postaci można ponownie spotkać w lipcu, na ulicach Opatiji. W celu ożywienia tamtej atmosfery, mieszkańcy Opatiji co roku w lipcu przebierają się w kostiumy dworskie i uczestniczą w wydarzeniu, które całe miasto przenosi kilka wieków wstecz.

http://www.opatija-tourism.hr

***

13 lipca 2013 - 27 lipca 2013
Pula: Festiwal Filmu Fabularnego

Dzięki projekcjom odbywającym się w zabytkowych obiektach Kaštelu i antycznej Areny, Festiwal Filmu Fabularnego w Puli zaliczany jest do najbardziej atrakcyjnych, międzynarodowych festiwali filmowych organizowanych na otwartym powietrzu. Rzadko bowiem festiwale międzynarodowe mogą się pochwalić taką atmosferą, jaką stwarza projekcja filmów w miejscach o wielowiekowej historii. Kontynuując bogatą, wieloletnią tradycję, również tegoroczny Festiwal zaoferuje miłośnikom dziesiątej muzy różnorodny program przedstawiający nowości krajowe i zagraniczne. Zwracamy uwagę na projekcje odbywające się w twierdzy Kaštel, gdzie, jako uwertura do Festiwalu, zostaną pokazane filmy z Programu Międzynarodowego oraz projekcje z Programu Krajowego, w ramach którego w Arenie zostaną przedstawione filmy współczesnej produkcji chorwackiej. Oczywiście, również w tym roku w Puli przedstawiony zostanie cały szereg atrakcyjnych hitów filmowych.

http://www.pulafilmfestival.hr

***

14 lipca 2013 - 14 sierpnia 2013
Split: Splickie Lato

Latem Split zmienia się w miasto sztuki scenicznej. Tradycyjnie już Splickie Lato koncentruje się przede wszystkim na repertuarze operowym, przedstawiając publiczności najlepsze opery, przygotowane przez starannie wybrane zespoły z całego świata. Sławni soliści wychodzą przed audytorium, natchnieni antyczną atmosferą zabytkowego centrum, a ulice Pałacu Dioklecjana mają idealną akustykę. Obok oper, w trakcie Splickiego Lata odbywają się również liczne spektakle teatralne, baletowe oraz wystawy. W ciągu ostatnich lat organizatorzy zwrócili się też w stronę promocji form sztuki współczesnej, jak: koncerty jazzowe, pokazy filmów, teatr uliczny i performance. Idealny wybór dla wszystkich, którzy tak samo jak morze cenią doskonałą sztukę.

http://www.splitsko-ljeto.hr

***

14 lipca 2013
Čazma: Przypowieści pod lipą

W lipcu mieszkańcy Miklouša i okolicznych wiosek przypominają swoje stare zwyczaje i tradycje kulturowe. Wyciągają starannie przechowywane dawne przedmioty i ubrania, a domy i ulice zdobią tradycyjnymi ozdobami. Jednym słowem wioska z radością czeka na gości, którzy przyjeżdżają na całodniową zabawę. Mężczyźni pokazują, w jaki sposób należy posługiwać się dawnymi narzędziami, a kobiety oferują słone i słodkie wypieki, w tym tzw. gibanice. Wszyscy w uroczystym pochodzie udają się pod stuletnią lipę, gdzie senior wioski czyta żartobliwą przypowieść. Poprzez dawne wspomnienia komentuje wszystkie, aktualne problemy. Równocześnie w tradycyjny sposób pokazuje, jak dawniej ludzie radzili sobie ze swoimi problemami. Przypowieść zawsze kończy się wezwaniem do młodych, żeby się bawili i pieśnią i tańcem przeganiali smutne myśli. Wesoły nastrój przenosi się na wszystkich uczestników uroczystości.

http://www.turizam-cazmamoslavina.com.hr
http://www.cazma.hr
http://www.tzbbz.hr

***

18 lipca 2013 - 28 lipca 2013
Umag: Studena Croatia Open

Sportowcy światowej sławy, ich zacięte zmagania, morze i jedyna w swoim rodzaju atmosfera Istrii oraz starannie dobrany wieczorny program rozrywkowy - wszystko to czeka na Państwa w Umagu, gdzie odbywa się prestiżowy turniej tenisowy Croatia Open. Najlepsi tenisiści spotykają się pod koniec lipca i dla wszystkich obecnych są gwarancją pierwszorzędnych wrażeń sportowych trwających siedem dni. Umag już kilkakrotnie potwierdził swoje miejsce na arenie międzynarodowej, nie tylko jako kilkukrotny zdobywca nagrody Awards of Excellence za organizację, ale również coraz bardziej imponującą listą zawodników, jak Thomas Muster, Marcelo Rios czy Carlos Moyà. Jednak miasto oferuje o wiele więcej niż tylko sport, bowiem goście oprócz obserwacji popołudniowych meczy, mogą delektować się urokami morza i słońca. Wieczorami, o wesołą atmosferę dbają gwiazdy muzyki występujące na scenie, na placu miejskim.

http://www.tenistra.com

***

18 lipca 2013 - 22 lipca 2013
Tisno: Soundwave Croatia

http://www.soundwavecroatia.com

***

19 lipca 2013 - 23 lipca 2013
Svetvinčenat: Festiwal Tańca I Niewerbalnego Teatru

Festiwal tańca i niewerbalnego teatru jest jedynym w swoim rodzaju i ulubionym miejscem spotkań fachowców od tańca i miłośników tańca, którzy przyjeżdżają na międzynarodowy festiwal, który prezentuje współczesny taniec, teatr fizyczny, pantomimę, sztukę cyrkową, teatr uliczny, odbywają się też wykłady i warsztaty edukacyjne. Główny program festiwalu to spektakle taneczne i niewerbalne, site specific prace, preformens i ekspozycja instalacji, dodatkowe atrakcje to różne formy procesów edukacyjnych i prezentacyjnych. Programy odbywają się na dużej scenie w Kasztelu Grimani, na scenie Centrum Kultury i na placu oraz w innych specyficznych lokalizacjach w tym romantycznym miasteczku renesansowym w środkowej Istrii.

http://www.svetvincenatfestival.com

***

19 lipca 2013 - 25 sierpnia 2013
Osor: Wieczory muzyczne w Osorze

Jakby podczas spacerów po uliczkach malowniczych miasteczek na wyspach Lošinj i Cres najbardziej naturalną rzeczą na świecie były dźwięki muzyki dochodzące zza zamkniętych okiennic. W miasteczku Osor, gdzie między domami ukryty jest także antyczny teatr, panuje wyjątkowa atmosfera artystyczna. Jeżeli na chwilę zatrzymasz się przed tutejszym renesansowym Kościołem Wniebowzięcia NMP, usłyszysz muzykę, która jakby skomponowana została specjalnie dla tego miejsca i tej chwili. Nie będzie to jednak tylko muzyka wyobraźni, w kościele naprawdę odbywa się koncert, jeden z całej serii letnich koncertów najlepszych instrumentalistów chorwackich uczestniczących w Wieczorach Muzycznych w Osorze.

http://www.osorskeveceri.hr

***

20 lipca 2013 - 21 lipca 2013
Crikvenica: Ad Turres Days

http://www.rivieracrikvenica.com

***
c.d.n.
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003
Re: Newsletter 2013 - newsy Chorwackiej Wspólnoty Turystyczn

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 01.07.2013 18:24

21 lipca 2013
Nin: Šokolijada w Ninie

Tradycja przygotowywania potrawy mięsnej šokol w rejonie miasta Nin sięga XVII wieku. Do dziś mówi się, że każda rodzina utrzymuje w tajemnicy swój przepis na to smaczne danie z karczku wieprzowego. W każdym domu šokol smakuje inaczej i właśnie dlatego raz w roku organizowany jest konkurs w przygotowywaniu šokola. Przygotowania rozpoczynają się już w styczniu, kiedy uczestnicy zaczynają przygotowywanie mięsa. Same zawody odbywają się w gorącej atmosferze przypominającej największe wydarzenia sportowe, a ich kulminacją jest ogłoszenie Najlepszego Šokolara Roku i degustacja przyrządzonych potraw. Ponieważ przepis na przygotowanie potrawy jest otoczony wielką tajemnicą, Šokolijada jest jedyną okazją skosztowania tej lokalnej potrawy.

http://www.nin.hr

***

21 lipca 2013
Zadar: Noc pełni księżyca

W noc pełni księżyca, na zadarskiej promenadzie nadmorskiej świętuje się szczęśliwe współistnienie kultury wyspiarzy i mieszkańców lądu. Harmonijne współżycie tych dwóch kultur jest czymś, z czego mieszkańcy regionu zadarskiego są bardzo dumni. Przez całe wieki mieszkańcy miasta i wysp żyli w szczęśliwej symbiozie; i jedni i drudzy żyli z wzajemnego handlu. Obecna uroczystość ma na celu pokazanie wszystkim odwiedzającym, jak się kiedyś żyło. Na promenadzie gasną wszystkie lampy uliczne, a zapalone zostają świece i pochodnie, w świetle księżyca ludzie spotykają się, rozmawiają i delektują smakami lokalnych specjałów oraz świetnych win. Malownicza gra świateł tworzy przy tym niezapomnianą atmosferę.

http://www.tzzadar.hr

***

24 lipca 2013 - 30 lipca 2013
Tisno: SUNcéBeat Croatia


http://www.suncebeat.com

***

25 lipca 2013 - 27 lipca 2013
Rab: Rabska fjera

W dniu trzech świętych, św. Jakuba, św. Antoniego i św. Krzysztofa, Rab przenosi się w odległe średniowiecze. Odbywa się tu Turniej Kuszników z Rabu, w którym rycerze walczą o nagrodę, którą uroczyście wręcza im władca Rabu. Atmosferę całego wydarzenia uświetniają muzycy i chorążowie, a wszyscy uczestnicy, ubrani w kostiumy średniowieczne, mogą się przyłączyć do wielkiego orszaku maszerującego ulicami miasta. Rapska Fjera ożywia wspomnienia o dawnej świetności miasta Rab, z czasów, kiedy cieszyło się wolnością i stanowiło wolną gminę - municypium.

http://www.tzg-rab.hr

***

26 lipca 2013 - 27 lipca 2013
Pag: Karnawał letni na wyspie Pag

Warto zwrócić uwagę, że Karnawał Letni na wyspie Pag jest najstarszym karnawałem nad Adriatykiem. Już sama tradycja jest gwarancją dla wszystkich odwiedzających, że doświadczą tu czegoś niecodziennego. Karnawał trwa dwa dni, w pierwszym dniu wyrusza orszak karnawałowy, a w niedzielę 26. sierpnia, zostają nagrodzone najlepsze maski. Gorącą atmosferę utrzymują zespoły artystyczno-kulturalne i chóry dziecięce. Goście, którzy zapomną się w wirze Karnawału, mogą przyłączyć się do tradycyjnego tańca Paško Kolo, wykonywanego przy dźwiękach Miejskiej Orkiestry Dętej. Jednak najbardziej atrakcyjną częścią karnawału jest jego zakończenie, palenie mesopusta Marka na centralnym placu miasta, co według wierzeń ludowych przepędza złe siły na cały następny rok.

http://www.tzgpag.hr

***

26 lipca 2013 - 31 lipca 2013
Pićan: Legendfest

Średniowieczne uliczki miasteczka Pićan promieniują atmosferą jakby z innego świata, atmosferą, która przypomina bajki i legendy, których nie jest znany ani autor, ani czas powstania. Istria jest pełna takich historii, legend i mitów, które rozgrywają się w malowniczych istryjskich lasach i górach. Legendfest jest okazją do zebrania i opowiedzenia tych wszystkich historii w jednym miejscu. Na Legendfest do Pićanu przyjeżdżają liczne grupy i zespoły teatralne, odkrywające w swoich przedstawieniach świat istryjskich opowieści literackich i ludowych. Podczas Festiwalu całe miasteczko ozdobione jest starymi, istryjskimi tkaninami, a ulicami przechadzają się olbrzymy, wiły, piraci, rusałki i inni bohaterowie bajek. Średniowieczne uliczki miasteczka Pićan promieniują atmosferą jakby z innego świata, atmosferą, która przypomina bajki i legendy, których nie jest znany ani autor, ani czas powstania. Istria jest pełna takich historii, legend i mitów, które rozgrywają się w malowniczych istryjskich lasach i górach. Legendfest jest okazją do zebrania i opowiedzenia tych wszystkich historii w jednym miejscu. Na Legendfest do Pićanu przyjeżdżają liczne grupy i zespoły teatralne, odkrywające w swoich przedstawieniach świat istryjskich opowieści literackich i ludowych. Podczas Festiwalu całe miasteczko ozdobione jest starymi, istryjskimi tkaninami, a ulicami przechadzają się olbrzymy, wiły, piraci, rusałki i inni bohaterowie bajek.

http://www.legendfest.hr
http://www.coloursofistria.com

***

26 lipca 2013
Sveti Filip i Jakov: Jak żyli i pracowali nasi przodkowie

Towarzystwa kulturalno-artystyczne, działające na terenie miejscowości Sv. Filip i Jakov, poprzez pieśni i tańce prezentują gościom życie i obyczaje mieszkańców tego regionu. Ciekawe wrażenia na wysokim poziomie gwarantują występy znanych zespołów, Towarzystw Kulturalno - Artystycznych Sv. Ivan Glavosijeka z Raštane Donjie i Maslina z miejscowości Turanj oraz gospodarzy, męski zespół wokalny - klapa Cantus. Talent młodego pokolenia mieszkańców Sv. Filipa i Jakova zaprezentują członkowie zespołu Đardin, a całe wydarzenie będzie „doprawione” domową kuchnią.

http://www.sv-filipjakov.hr

***

27 lipca 2013
Otocac: Eko-etno Gacka

Dolina rzeki Gacka jest prawdziwym uzdrowiskiem naturalnym. Czyste powietrze górskie, czysta woda i bogactwo roślin leczniczych, które dosłownie można zbierać przy drodze, to wartości pielęgnowane od wieków przez tutejszych mieszkańców. Każda wizyta tutaj jest swego rodzaju nagrodą dla ciała i ducha, a tradycyjny targ w mieście Otočac daje możliwość zabrania czegoś do domu. Według przepisów, które najlepiej znają ludzie mieszkający na tych terenach, przygotowywane są produkty z miodu, roślin leczniczych, różnorodne powidła i rakije, wyroby z wełny i drewna, a jarmark w dolinie rzeki Gacka oferuje wszystko to w jednym miejscu.

http://www.tz-otocac.hr

***

27 lipca 2013 - 31 lipca 2013
Motovun: Festiwal Filmowy w Motovunie

W ostatnich latach przyjęła się zasada, że każdy szanujący się miłośnik filmu musi pod koniec lipca przyjechać do Motovunu, który w tym czasie zamienia się w chorwacką filmową Mekkę. Malownicze istryjskie miasteczko Motovun, położone na szczycie stromego wzniesienia, jest idyllicznym otoczeniem dla festiwalu, który z uporem pomija coraz częściej podkreślany komercyjny charakter kinematografii i pielęgnuje niezależną produkcję filmową, tj. ten rodzaj twórczości, który akcentuje poziom innowacji wyrazu artystycznego. Latem w Motovunie można zobaczyć profesjonalnie wybrany zestaw filmów z aktualnej produkcji światowej, bez względu na ich gatunek. Pięciodniowy maraton filmowy, z całodziennymi pokazami, które zaspokoją największe apetyty filmowe, bezsprzecznie potwierdza to, że Festiwal Filmowy w Motovunie oferuje doskonałą zabawę nawet w chwilach, kiedy wzrok nie jest skierowany na ekran.

http://www.motovunfilmfestival.com

***

29 lipca 2013 - 31 lipca 2013
Umag: Sepomaia Viva

W pobliżu Umagu archeolodzy odkryli antyczną Sepomaję, z pozostałościami villa rustica z okresu między I i IV w. Sam widok antycznych ruin budzi w każdym respekt wobec bezcennej wartości takiego dziedzictwa kulturowego. Z tego właśnie powodu w Umagu, co roku, organizowana jest Sepomaia Viva - festiwal antyku, podczas ktorego wszyscy odwiedzający mogą bezpośrednio poczuć ducha minionych czasow. Odwiedzający, ubrani w stroje antyczne, mogą delektować się antycznymi smakami, poznać gladiatorow, legionistow, tańczyć antyczne tańce, sprobować swoich sił w antycznych rzemiosłach i sztukach. Przyjedź w sierpniu do Umagu, a obiecujemy, że w ciągu trzech dni zapomnisz o XXI wieku.

http://www.istria-umag.com
http://www.coloursofistria.com

***

29 lipca 2013 - 30 lipca 2013
Vodice: Jazz festival

Vodice słyną z burzliwego życia nocnego. Goście spragnieni świetnej zabawy i rozrywki coraz częściej wybierają właśnie Vodice na miejsce swojego wypoczynku. Jednak miasto oferuje równie interesujące atrakcje gościom preferującym nieco poważniejszą rozrywkę. Jedną z takich imprez jest Jazz Festival w Vodicach, w ramach którego występują wybitni, chorwaccy i zagraniczni, muzycy jazzowi. Pod względem stylistycznym festiwal prezentuje od klasycznych rytmów swingu i dixielandu aż do współczesnych gatunków, jak np. fusion i free jazz. Taka stylistyczna różnorodność oraz wysoki poziom wykonawców stanowią argument dla coraz liczniejszych miłośników jazzu.

http://www.vodice.hr

***

31 lipca 2013 - 4 sierpnia 2013
Čakovec: Porcijunkulovo

Mieszkańcy Čakovca są wdzięczni rodowi Zrinskich, którego panowanie cechował intensywny rozwój ekonomiczny i kulturalny. Dlatego na ich cześć w mieście organizowany jest letni program kulturalny. Obok przedstawień, koncertów i wystaw, które można zobaczyć latem w Čakovcu, najbardziej atrakcyjnym wydarzeniem jest zmiana warty, tzw. Zrinska Garda, która odbywa się w każdą sobotę w miejscu zwanym „przed orłem”, czyli pod pomnikiem Nikoli Zrinskiego. Lato Kulturalne w Čakovcu kończy się w dniu święta Matki Boskiej Anielskiej (2.08.), zwanego Porcjunkula. Tego dnia wszyscy mieszkańcy spotykają się na koncertach, pokazach dawnych rzemiosł, warsztatach plastycznych, uczestniczą w zawodach w strzelaniu z kuszy i w zawodach jeździeckich.

http://www.tourism-cakovec.hr

***

31 lipca 2013 - 1 sierpnia 2013
Novigrad (Istra): Astro Party Lunasa

Wyobraź sobie dzwonnicę miejską, znikającą na Twoich oczach a w jej miejscu rozpościerające się gwieździste niebo. Mniej więcej tak będzie wyglądała dzwonnica w miejscowości Novigrad, gdy podczas Astro Party Lunasa zostanie przy pomocy projektorów zamieniona w bezkresne gwieździste niebo. Lunas jest dawną nazwą celtycką pierwszego dnia lata, który w kulturze celtyckiej świętowano 1 sierpnia. Przygaszonym światłem w jednym z parków w Novigradzie - 1 sierpnia będzie świętowany tak, jak zrobiliby to dawni Celtowie. Każdy, kto lubi nastrój romantyczny i mistyczny powinien tu być 1 sierpnia.

http://www.istria-novigrad.com
http://www.coloursofistria.com
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003
Re: Newsletter 2014 - newsy Chorwackiej Wspólnoty Turystyczn

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 26.03.2014 01:50

1 kwietnia 2014
Ludberg: Dzień centrum świata

Kiedy na stole rozłożysz mapę świata, to czy wiesz, które miasto położone jest najbliżej środka świata? Nie, pytanie to nie żart primaaprilisowy! W chorwackim mieście Ludbreg od dawna wierzą, że właśnie stąd rozchodzą się kręgi, na których obwodach znajdują się europejskie metropolie. Według tego samego wierzenia, na przeciwnej stronie kuli ziemskiej znajdują się antypody Ludbrega - wyspa Antipodes na południowym Pacyfiku. Zgodnie z tym wierzeniem na głównym placu miejskim co roku dodawana jest płyta z nazwą jednej ze światowych metropolii. Zwyczaj ten został ustalony na dzień, w którym Ludbreg obchodzi swoje urodziny - Dzień Miasta, kiedy tort urodzinowy dzielony jest między wszystkie osoby, urodzone w tym dniu, a miejscowe wino leje się bezpośrednio z miejskiej fontanny. Każdy, kto uważa się za kosmopolitę, powinien odwiedzić centrum świata.

http://www.ludbreg.hr

***

1 kwietnia 2014 - 30 września 2014
Zagreb: Zmiana warty Pułku – Kravat

Pułk Kravat to pułk chorwackiej lekkiej jazdy z XVII wieku, który poza wyjątkowym męstwem żołnierzy rozpoznawano też po mundurze, czy też malowniczych chustach, które żołnierze nosili na szyi i na ich podstawie otrzymała nazwę. Ta chusta zawiązana w węzeł szybko stała się też dodatkiem stroju i już wtedy otrzymał nazwę od etnicznej nazwy Chorwatów, którą w Niemczech nazywano Krobatten, we Francji Cravates. W 1664 roku po założeniu chorwackiego pułku Royal Cravttes w ramach francuskiego królewskiego wojska krawat też oficjalnie otrzymał potwierdzenie oryginalności. Tę i inne ciekawe historie turyści mogą poznać dokładniej, jeżeli dwadzieścia minut przed południem udają się w kierunku Gornjego Gradu. Każda zmiana warty zaczyna się od atrakcyjnej ceremonii przygotowania warty i przeglądu broni. W ceremonii bierze udział cała grupa 12 wojskowych i jazdy, którzy potem przechodzą na przewidziane pozycje. Plac św. Marka (boczne wejście do kościoła św. Marka), Plac Bana Josipa Jelačića i pomnik Matki Boskiej na Kaptolu. Towarzyszą im zbrojarze, trębacze, bębniarze, tragarze i dowódca, dlatego cały program pozwala turystom zobaczyć zapomnianą tradycję żołnierzy ze sławną historią.

http://www.zagreb-touristinfo.hr

***

9 kwietnia 2014 - 13 kwietnia 2014
Supetar: Perła morza - Międzynarodowy festiwal kulinarny

Związek Kucharzy Regionów Śródziemnomorskich i Europejskich również w tym roku organizuje międzynarodowy festiwal kulinarny Perła Morza. Udział bierze wielu profesjonalnych kucharzy, kucharzy amatorów, dziennikarzy, pracowników turystycznych, właścicieli i przedstawicieli różnych hoteli, restauracji, miast i gmin z ponad dwudziestu krajów europejskich i regionów śródziemnomorskich. Festiwal jest zapowiedzią nadchodzącego sezonu turystycznego i co roku poprzez różne warsztaty, prezentacje, wystawy gastronomiczne i konkursy, przedstawiciele krajów uczestniczących prezentują kraje z których przyjeżdżają poprzez gastronomię i we wszystkich wydarzeniach bierze udział coraz więcej turystów i gospodarzy.

http://www.dalmatinskikuhar.hr

***

12 kwietnia 2014 - 13 kwietnia 2014
Koprivnica: Wędkarze swojemu miastu

Z wędkarstwem rzecznym związana jest romantyczna atmosfera, a ryba słodkowodna to prawdziwy przysmak. Wielu tutejszych mieszkańców wygodne siedzenie nad brzegiem rzeki i czekanie aż chwyci ta właściwa ryba, uważa za formę relaksu i zabawy. Dlatego potrawy przygotowane z ich połowów mają szczególny smak, a okazją do ich spróbowania jest impreza Wędkarze Swojemu Miastu. W ogromnych kotłach przygotowuje się nawet 600 litrów tradycyjnej potrawy fiš-paprikaš (paprykarz rybny). Najlepsi kucharze konkurują ze sobą o to, czyj fiš-paprikaš będzie najsmaczniejszy, a efektów ich umiejętności może spróbować każdy. Nie jedz jednak tylko tego, co złowili inni, weź wędkę i nad specjalnym basenem złów swoją kolację.

http://www.koprivnicatourism.com

***

12 kwietnia 2014 - 28 września 2014
Zagreb: Zagrzebski wehikuł czasu

Gdy tylko kwietniowe słońce przedrze się przez pozostałości zimowych chmur, na zagrzebskich ulicach zaczyna się szereg imprez, które do ponownego jesiennego ochłodzenia, przenoszą nas w przeszłość. Na ulicach Gornjego Gradu spotkać będzie można osoby, z których Zagrzeb słynie – śpiewaków dawnych pieśni, bohemę, kumy z miejscowości Šestine, a z pawilonu na Zrinjevcu ponownie będzie słychać dźwięki walca i tanga. Zupełnie jak na starych filmach i sentymentalnych fotografiach!

http://www.zagreb-touristinfo.hr
facebook.com/zagrebackivremeplov

***

13 kwietnia 2014 - 18 kwietnia 2014
Slavonski Brod: W świecie bajek Ivany Brlić Mažuranić

Ivana Brlić Mažuranić, chorwacka autorka najpiękniejszych bajek dla dzieci, część swojego życia spędziła w miejscowości Slavonski Brod. Co roku mieszkańcy miasta organizują uroczyste obchody jej urodzin i oddają się swawolnej fantazji. Przez siedem dni, tyle trwa całe wydarzenie, miasto jest miejscem spotkań dzieci oraz programów literackich, teatralnych i artystycznych, a także warsztatów fotograficznych. Spotkania rozpoczynają się od przedstawienia na Placu Ivany przed domem, w którym sławna pisarka mieszkała. Kończą się oddaniem burmistrzowi kluczy do miasta i uroczystym spektaklem w Szkole Podstawowej im. Ivany Brlić Mažuranić, która w całej Chorwacji znana jest jako kolorowa szkoła, ponieważ na zewnątrz i wewnątrz budynku namalowane są postaci z bajek jej patronki.

http://www.slavonski-brod.hr
http://www.usvijetubajki.org

c.d. ... nastąpi :)
Vjetar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 45309
Dołączył(a): 04.06.2008
Re: Newsletter 2014 - newsy Chorwackiej Wspólnoty Turystyczn

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 26.03.2014 08:50

a to ja napisał(a):c.d. ... nastąpi :)


Tak trzymaj!
(to tak a propos)
:mrgreen:

Pozdrawiam
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003
Re: Newsletter 2014 - newsy Chorwackiej Wspólnoty Turystyczn

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 04.04.2014 20:21

17 kwietnia 2014
Jelsa: Procesja Za Krzyżem

Jeżeli zdecydujesz się na spędzenie Wielkanocy na wyspie Hvar, to święta te obchodzić będziesz tak, jak obchodzone są tu od pięciu stuleci. Procesja w Wielki Czwartek oraz Droga Krzyżowa w Wielki Piątek, w których co roku uczestniczą wierni z miejscowości położonych w głębi wyspy, odbywa się od 500 lat. Ten zwyczaj religijny o długiej tradycji stanowi niezwykłe doświadczenie duchowe dla każdego, kto się do niego przyłączy. Dlatego nie dziwi fakt, że dobra opinia o procesji, panująca wśród mieszkańców miejscowości: Jelsa, Pitva, Vrisnik, Svirče, Vrbanja i Vrboska, rozniosła się daleko i przyciąga wielu wiernych. Procesje wyruszają ze wszystkich sześciu miejscowości w tym samym czasie i w tym samym kierunku, dlatego nigdy nie spotykają się po drodze. Przyłączając się do jednej z procesji nigdy gołym okiem nie zobaczysz, że jesteś częścią o wiele większej całości, ale poczujesz to w sercu.

http://www.tzjelsa.hr

***

20 kwietnia 2014 - 15 października 2014
Hvar: Lato w Hvarze

Miasto Hvar dumne jest ze swojego dziedzictwa artystycznego. Malownicza atmosfera tego miasta o tysiącletniej historii i bogatej kulturze oczarowuje przyjeżdżających tu artystów. Dzięki temu Hvar latem gości wiele zespołów teatralnych, muzyków i grup folklorystycznych z Chorwacji i z zagranicy. Różnorodny program wydarzeń kulturalnych Lata w Hvarze wzbogaca urlop licznym gościom wypoczywającym na słonecznym Hvarze.

http://www.tzhvar.hr

***

25 kwietnia 2014 - 27 kwietnia 2014
Sveti Filip i Jakov: Festiwal kwiatów żupanii Zadarskiej

Od czternastu lat kwiecień w Sv. Filipie i Jakovie jest pod znakiem kwiatów. Na trzy dni daj się ponieść zapachom pól kwiatowych i delektuj się rozkosznym kolażem kolorów. Weź głęboki oddech i pozwól się ponieść nieskromnemu pięknu przyrody ułożonemu przez człowieka. Festiwal Kwiatów Województwa Zadarskiego pozwala wziąć udział w warsztatach ekologicznych, prezentacjach, spotkaniach, wykładach, konkursach projektantów, wystawach i pokazach mody. Kwiat zawsze był i jest największym darem dla ducha.

http://www.sv-filipjakov.hr

***

25 kwietnia 2014 - 11 maja 2014
Zagreb: Festiwal św. Marka

Gornji Grad, najstarsza dzielnica Zagrzebia, to polityczne oraz administracyjne centrum Chorwacji, a nowszy Donji Grad to szersze centrum stolicy Chorwacji; oba bogate są w zabytki, pulsuje tu też życie kulturalne. Wiele miejsc sprawia wrażenie, jak gdyby budowane były z myślą o tym, że prezentowana będzie tu sztuka na najwyższym poziomie, w szczególności muzyka. Dlatego organizatorzy Festiwalu św. Marka zdecydowali się włączyć do programu sale koncertowe i obiekty sakralne i w ten sposób mieszkańcom Zagrzebia oraz ich gościom zaproponować kilka dni muzykowania. W tym roku zapowiedzieli się soliści krajowi i zagraniczni oraz zespoły, których występy zaprą dech w piersiach.

http://www.festivalsvmarka.hr

***

25 kwietnia 2014 - 15 maja 2014
Split: Festa Sv. Dujma

Patron miasta św. Dujam już od wielu lat czczony jest w Dniu Miasta (7.5.). W ciągu około dwudziestu dni w Splicie odbywa się szereg kulturalnych, sportowych i rozrywkowych imprez na 5 scenach. Jedna z imprez, która odbywa się w tym czasie to „Niech Riva w Kwiatach Pływa”. Impreza odbywa się już 12 lat i bierze w niej udział ponad 2200 najmłodszych mieszkańców Splitu, przedszkolaki i uczniowie, którzy podczas uroczystej defilady pozdrawiają swoje Miasto i Patrona. Wszystkie dzieci otrzymują ozdobne sadzonki od Wspólnoty Turystycznej Splitu. Impreza ma charakter edukacyjno-rozrywkowy i przeznaczona jest dla najmłodszych mieszkańców. Każde dziecko otrzymuje sadzonkę i w programie na scenie i poprzez sposób komunikowania się z wykonawcami „uczy się” jak utrzymywać przyrodę wokół siebie. W ten sposób dorastają jako świadomi ludzie miasta, gdzie w rzeczywisty sposób mogą zaprezentować swoje miasto. Motto i przekaz tej imprezy jest takie, że nie możemy mieć wpływu na ogólne wychowanie młodego człowieka, ale możemy wpływać na jego świadomość. Liczba młodych uczestników mówi nam, że jest to bardziej niż tradycyjna i bardziej niż potrzebna impreza, którą szkoły i przedszkola wpisały do swojego programu.

http://www.visitsplit.com

***

26 kwietnia 2014 - 31 sierpnia 2014
Fažana: Mała Akademia Rybacka Sardeli

Nie musicie zdawać egzaminu wstępnego jeżeli chcecie zapisać się do Akademii Sardynek (Akademija Srdela) w miejscowości Fažana. Należy mieć dobry apetyt i chęć do nowych doświadczeń kulinarnych. Jadąc Drogą Sardynek (Cesta Sardela), w restauracjach i konobach w Fažanie, odkryjecie ponad sto sposobów przygotowywania tej tłustej ryby.
W maju można wziąć udział w Fažańskiej Szkole Solenia Sardeli i nauczyć się wszystkiego o układaniu ryb w puszce, olejach i przyprawach. Posiadając te wiadomości będziesz świetnym gościem, na którymkolwiek Święcie Sardeli nad Adriatykiem.

http://www.istria-fazana.com
kerut
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Newsletter 2014 - newsy Chorwackiej Wspólnoty Turystyczn

Nieprzeczytany postnapisał(a) kerut » 07.04.2014 15:36

Dziękuję za ciekawe informacje.
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003
Re: Newsletter 2014 - newsy Chorwackiej Wspólnoty Turystyczn

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 04.05.2014 22:03

26 kwietnia 2014 - 5 października 2014
Zagreb: Zagrzebski wehikuł czasu

Gdy tylko kwietniowe słońce przedrze się przez pozostałości zimowych chmur, na zagrzebskich ulicach zaczyna się szereg imprez, które do ponownego jesiennego ochłodzenia, przenoszą nas w preszĨośé. Na ulicach Gornjego Gradu spotkać będzie można osoby, z których Zagrzeb słynie – śpiewaków dawnych pieśni, bohemę, kumy z miejscowości Šestine, a z pawilonu na Zrinjevcu ponownie będzie słychać dźwięki walca i tanga. Zupełnie jak na starych filmach i sentymentalnych fotografiach!

http://www.zagreb-touristinfo.hr

***

1 maja 2014 - 31 maja 2014
Požega: Chorwacki festiwal filmów jednominutowych

Szczególnym wyzwaniem dla filmowców są filmy jednominutowe. Ta forma wymaga wielu przygotowań w fazie pomysłu i realizacji. W ciągu zaledwie jednej minuty film musi zawrzeć wszystkie wymagane elementy: wątek, kulminacja i zakończenie. Filmy jednominutowe często przyciągają amatorów filmu, którzy nie mają możliwości realizacji wielkich projektów, co niekoniecznie oznacza, że nie mają potrzebnych kwalifikacji. Na Festiwalu Filmów Jednominutowych można zobaczyć filmy różnych gatunków, o różnej tematyce i przekazie, które łączy jedynie czas ich trwania. W ciągu ostatnich kilku lat festiwal cieszy się coraz większym uznaniem na świecie.

http://www.crominute.hr

***

1 maja 2014 - 31 maja 2014
Metković: Przegląd folklorystyczny „Księżyca nad Neretvą”

Kiedy księżyc w pełni oświetla deltę rzeki Neretvy, rozgrywającej się pod gołym niebem gry cienia i światła nie można porównać z jakąkolwiek, nawet najwspanialszą scenografią teatralną. Przyroda jak gdyby od niechcenia pokazuje, jak niewiele potrzeba, by uzyskać doskonałą harmonię. Najlepiej wiedzą o tym mieszkańcy tego regionu, którzy to naturalne oświetlenie przyjęli za najważniejszy element Festiwalu, który piękno chorwackiej przyrody ozdabia czarem chorwackiej muzyki. W miejscowości Metković spotykają się zespoły folklorystyczne z całej Chorwacji i z zagranicy, które pieśnią i tańcem nad brzegami ukochanej rzeki Neretvy tworzą odę do księżyca.

http://www.metkovic.hr

***

1 maja 2014 - 31 maja 2014
Sibenik: Adriatic boat show

Tylko na barce można doświadczyć wszystkich uroków, jakie kryje Morze Adriatyckie. Dopiero ona odkrywa jego ukryte zatoki, miejsca do których nie można dojść piechotą ani dostać się żadnym innym środkiem transportu lądowego, dlatego właśnie małe stocznie mają wyjątkowo ważne znaczenie. Wszystko, co ma związek z budową statków i żeglarstwem od niedawna można zobaczyć w jednym miejscu - na szybenickich targach łodzi, przyciągających coraz więcej miłośników żeglugi i nadających nowego rozmachu chorwackiej turystyce żeglarskiej.

http://www.adriaticboatshow.com

***

1 maja 2014 - 31 maja 2014
Vukovar: Festiwal muzyki duchowej Bonofest

W czasie dwóch wieczorów Festiwalu Muzyki Duchowej w Vukovarze zaprezentują się liczne znane nazwiska muzyczne, jak również mniej znani młodzi muzycy, których utwory wybiera specjalna komisja. Poza pokazaniem piękna i bogactwa muzyki duchowej, zachęcani są pisarze tekstów i kompozytorzy do pisania nowych utworów duchowych, przekazywane jest też przesłanie o pięknie wiary i ludzkiej potrzebie duchowości. Symboliczne jest to, że taka duchowa odnowa muzyczna odbywa się w Vukovarze, który musiał przejść materialną i duchową odnowę po wojnie.

http://www.filipjakov-vu.com

***

1 maja 2014 - 30 czerwca 2014
Velika: Europejski tydzień geoparków

Papuk - pierwszy chorwacki Geopark wraz ze wszystkimi europejskimi geoparkami bierze udział w obchodach Europejskiego Tygodnia Geoparków. Impreza Europejski Tydzień Geoparków odbywa się co roku pod koniec maja i na początku czerwca w celu podnoszenia świadomości obywateli o wadze ochrony i promocji dziedzictwa geologicznego. Również celem wydarzeń w trakcie geopark tygodnia jest informowanie szerszej publiczności o geoturystycznych i edukacyjnych działaniach w geoparkach. Wydarzenia są najczęściej różne i najczęściej są to wykłady, warsztaty dla dzieci w wieku szkolnym, wycieczki z przewodnikiem, różne wystawy, zawody rowerowe itd. Odwiedź Papuk w Europejskim Tygodniu Geoparków!

http://www.pp-papuk.hr
http://www.papukgeopark.com

***

1 maja 2014 - 30 września 2014
Zagreb: Tajemnice Griču

Oferta turystyczna Zagrzebia wzbogacona została o ciekawą wycieczkę nocną po Gornjim Gradzie. Zwiedzanie Gornjego Gradu w późnych godzinach nocnych jest dla osób, które chcą poznać historyczną i tajemniczą stronę stolicy Chorwacji. Zwiedzający aktywnie biorą udział w różnych inscenizowanych wydarzeniach z historii Zagrzebia, niektóre z nich mogą być straszne a niektóre niezwykle przyjemne. Zwiedzanie oparte jest o fakty historyczne, po części z powieści Maiji Jurić Zagorki oraz o znane legendy miasta, jest szczególne ze względu na wieczorową porę oraz przebranych przewodników i postaci, które w malowniczy i interaktywny sposób prezentują wydarzenia z historii Zagrzebia.

http://www.tajnegrica.hr
http://www.zagreb-touristinfo.hr

***

2 maja 2014 - 31 maja 2014
Mali Lošinj: Lošinj culinary festival

Festa kuchni lošinjskiej to promocja oferty gastronomicznej wyspy Lošinj, jako autochtonicznej kuchni wyspiarskiej, z prezentacją dań tutejszych kapitanów pod nazwą „Na lošinjskich żaglach dookoła świata”, które obok Aromatycznych kart dań są częścią menu tutejszych obiektów gastronomicznych. W wydarzeniu bierze udział około 20 obiektów gastronomicznych z całej wyspy Lošinj, które podczas trwania imprezy oferują swoje specjały związane z tematem „Na lošinjskich żaglach dookoła świata”. Obok licznych wydarzeń dodatkowych od wykładów o aromatycznej kuchni, spacerów gastronomicznych, prezentacji win, kursów i innych..., największą uwagę przyciąga końcowa festa na głównym placu, gdzie prezentowane są wszystkie specjały, obok degustacji, konkursowa część wyboru najlepszego dania i wieczorny program rozrywkowy.

http://www.tz-malilosinj.hr

***

2 maja 2014 - 11 maja 2014
Rijeka: Międzynarodowy festiwal małych scen

Festiwal ten jest jednym z ulubionych miejsc spotkań ludzi teatru z Europy, którzy mają niekonwencjonalne podejście do sztuki scenicznej. Już sama jego nazwa jest na arenie międzynarodowej synonimem prowokacji i poszukiwań. Od lat niezależna produkcja teatralna rozwija się coraz bardziej, co rozpoznała publiczność, nie dziwi więc fakt, że właśnie małe, kreatywne teatry tworzą najbardziej poruszające przedstawienia. Do tej pory w Rijece gościły zespoły teatralne nie tylko ze wszystkich krajów sąsiadujących z Chorwacją, ale również z Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Belgii, Niemiec i innych krajów europejskich. Wśród znanych twórców, którzy dotychczas uczestniczyli w Festiwalu, należy wyróżnić primadonnę teatru włoskiego Emmę Dante oraz zdobywcę europejskiej nagrody Nowe Rzeczywistości Teatralne, Alvisa Hermanisa. Wierzymy, że również w tym roku Festiwal mile zaskoczy różnorodnymi przedstawieniami i goszczącymi na nim artystami.

http://www.theatrefestival-rijeka.hr

***

5 maja 2014
Nin: Pouť na svátek Panny Marie ze Zečeva

Dávného roku 1516 se Blahoslavená Panna Marie ukázala pastýřce na ostrůvku Zečevo v samotném srdci Ninského biskupství. Četná svědectví tohoto zjevení přiměla biskupa Jurja Divnića k tomu, aby den zjevení, 5. května, prohlásil svátkem Panny Marie ze Zečeva, který se v okolí od toho dne slaví. Věřící přicházejí z různých krajů a vydávají se na pouť k Blahoslavené Panně Marii kvůli potvrzeným zázrakům, které se udály v průběhu uplynulých pěti set let a 5. srpna se socha Panny Marie převáží loďkami na místo zjevení. Ať se duchovní zkušenost z této pouti stane i součástí Vašeho života!

http://www.nin.hr

***

15 maja 2014 - 2 czerwca 2014
Karlovac: Targi średniowieczne

Na całe dwa tygodnie w roku Dubovac zmienia się w średniowieczne miasteczko, świętując długą i różnorodną historię miasta, które tętniło burzliwym życiem handlowym na długo przed powstaniem Karlovca. Dla przypomnienia dawnych czasów jego mieszkańcy organizują wielki jarmark. Podczas spaceru między kramami można poznać typowo średniowieczne zwyczaje, broń, rzemiosła, zabawy i potrawy. Odwiedzających bawią aktorzy, artyści, muzycy, a kupcy i rzemieślnicy niczym średniowieczni błaźni wabią gości do swoich stoisk, a rycerze w zbrojach i żołnierze z historycznych formacji wojskowych odważnie walczą o uwagę publiczności. Kto wie, może dopisze Ci szczęście, dosiądziesz białego konia i uratujesz swoją wybrankę uwięzioną w wysokiej wieży.

http://www.karlovac-touristinfo.hr

***

16 maja 2014 - 30 maja 2014
Strigova: Urbanovo - Dani wina w żupanii Zrinskih

Urbanovo to tradycyjne wydarzenie międzynarodowe, które promuje picie świetnych win i tradycyjne specjały gastronomiczne Međimurja, a wszystko odbywa się na znanej Međimurskiej Drodze Winnej. Podczas dziesięciodniowego programu odbywają się targi, Festiwal pušipela, Turnieje winne, Dni otwartych piwnic...

http://www.strigova.info
http://visitmedimurje.com

***

17 maja 2014
Donja Stubica: Święto irysów „perunika”

W czasach antycznych Perunika zachwycała swoim pięknem wszystkie narody. Związane z nią mity opowiadali nawet starożytni Grecy, ale na przestrzeni wieków również na ziemiach chorwackich pojawiały się liczne legendy związane z tą postacią. W Chorwacji perunika (irys) jest rośliną narodową, a Święto Irysa, organizowane w Chorwackim Ogrodzie Irysów, świadczy o tym, jak wielką wagę Chorwaci przywiązują do swojego bogactwa przyrodniczego. Naciesz oczy różnymi gatunkami tego przepięknego kwiatu we wszystkich możliwych kolorach, które nam daje i zachwyć się zapachami, którymi nas oczarowuje. Wydarzenie, na którym spotykają się miłośnicy kwiatów, wzbogacą koncerty muzyki klasycznej, romantyczne tańce kwiatowe, tradycyjne potrawy i naturalne soki owocowe.

http://www.tzdonjastubica.hr
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3397
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Newsletter 2014 - newsy Chorwackiej Wspólnoty Turystyczn

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 13.07.2014 09:39

Na Istrii została wybrana Miss kóz, 2014. :?
Ma na imię, Roža :D

Obrazek
adelajda80
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 16.10.2014
Re: Newsletter 2014 - newsy Chorwackiej Wspólnoty Turystyczn

Nieprzeczytany postnapisał(a) adelajda80 » 19.10.2014 08:09

Witam serdecznie. Informacje świetne. Pozdrawiam- wszystkim życzę wszystkiego najlepszego. Chorwacja śliczna- będę tam, ale będę też w Toskanii.
kamzio
Odkrywca
Posty: 106
Dołączył(a): 02.09.2009
Turystyka w liczbach w Chorwacji w m-cach 01-05.2017 [eng]

Nieprzeczytany postnapisał(a) kamzio » 06.06.2017 11:13

http://www.total-croatia-news.com/travel/19487-over-9-million-tourist-overnights-in-first-five-months-of-2017

Wcale nas tam tak dużo nie jeździ (nie wymieniono nas nawet w zestawieniu) w porównaniu z innymi nacjami.
MlodyLeo
Globtroter
Posty: 38
Dołączył(a): 21.01.2017
Re: Turystyka w liczbach w Chorwacji w m-cach 01-05.2017 [en

Nieprzeczytany postnapisał(a) MlodyLeo » 06.06.2017 11:21

Po weekendzie majowym w jednej z tv pokazywano statystyki odnośnie wybieranych przez Polaków kierunków turystycznych właśnie na majówkę jak i na nadchodzące wakacje. Z zestawienia tego wynikało że Chorwacja jest dopiero na 8 mjejscu pod względem popularności. Na pierwszym mjejscu była Hiszpania.
Janusz Bajcer
Moderator
Avatar użytkownika
Posty: 99505
Dołączył(a): 10.09.2004
Re: Newsletter 2017 - newsy Chorwackiej Wspólnoty Turystyczn

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 26.10.2017 08:20

Nowa szata graficzna - sporo informacji

https://croatia.hr/pl-PL/Podroz-po-Chor ... informacje
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3397
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Newsletter 2017 - newsy Chorwackiej Wspólnoty Turystyczn

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 15.01.2018 14:11

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystycznecron
Newsletter 2017 - newsy Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej - strona 23
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2019