Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Newsletter 2017 - newsy Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
a_tomek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 170
Dołączył(a): 13.02.2010
Re: Newsletter 2012 - newsy Chorwackiej Wspólnoty Turystyczn

Nieprzeczytany postnapisał(a) a_tomek » 11.09.2012 18:24

Oglądam, ale....kuźwa, coś bez "bigla" ten reportaż :? niby ok, ale....
Akurat pierwszy odcinek jest m.in o Sibeniku więc miło obejrzeć znajome kąty, niemniej "czuć" że to amerykański dokument dla amerykańskich odbiorców :roll: (bez urazy dla amerykanofilów)

Mam w zbiorach dwa inne dokumenty: jeden z TVN Meteo z serii "Wybrzeża Świata" (mniamniuśny i cudownie klimatyczny, prawie w całości z "lotu ptaka") a drugi z TVN Turbo o "Magistrali Jadrańskiej" - do którego też wracam i powiem Wam, że akurat ten dzisiejszy kompletnie mnie zamula... a może to wina lektorki?....hmmmm

pozdrav
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003
Re: Newsletter 2013 - newsy Chorwackiej Wspólnoty Turystyczn

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 29.12.2012 17:49

4 stycznia 2013 - 6 stycznia 2013
Puchar Świata Audi FIS „Vip Snow Queen Trophy”

Kolejna edycja konkursu Audi FIS Pucharu Świata Vip Snow Queen Trophy odbędzie się nocny slalom kobiet i nocny slalom mężczyzn. W zawodach na Sljeme brało udział około 75 kobiet i 75 mężczyzn narciarzy światowej klasy z około 28 krajów świata z czterech kontynentów, a poza nimi też ponad 400 członków ekip i oficjeli.

Zawody „Vip Snow Queen Trophy” teraz już tradycyjnie organizowane są jako kilkudniowa impreza, w którą włączone jest też centrum miasta, na Placu Bana Josipa Jelačića w dniach przed zawodami odbywać się będzie losowanie numerów i koncerty krajowych i/lub międzynarodowych wykonawców.

Obok koncertów odbędą się też imprezy dla przedstawicieli sponsorów i gości V.I.P w Klubie Literata oraz dla ekip uczestniczących, dziennikarzy i sponsorów oraz gości w Barze Hemingway, co też pomoże w stworzeniu silnego wizerunku i wartości całego konkursu jako imprezy sportowo-rozrywkowej.

Do promocji zawodów przyczyniają się też tygodniowe wydania Newsletteru w grudniu i portale społecznościowe Facebook, Twitter i You Tube, które po raz pierwszy wykorzystano do promocji zawodów w ubiegłym roku.

http://www.vipsnowqueentrophy.com


***

15 stycznia 2013 - 19 stycznia 2013
Międzynarodowy Tydzień Perkusistów

Rytm jest podstawą każdego dzieła muzycznego. Dlatego najczęściej wykorzystywaną grupą instrumentów są instrumenty perkusyjne wyznaczające solistom rytm, niekiedy jednak mogą tworzyć utwór samodzielnie. Zespoły perkusyjne są wyjątkowo atrakcyjne i dynamiczne, dlatego nie dziwi fakt, że coraz częściej organizowane są ich przeglądy, na które przychodzi coraz więcej osób. Jedną z takich imprez jest Międzynarodowy Tydzień Perkusistów, który gości największe nazwiska chorwackiej i światowej muzyki perkusyjnej. Za sprawą najlepszych artystów rytmu przeniknij do sedna muzyki - rytmu.

http://www.tzbbz.hr
http://www.lisinski-bj.hr


***

17 stycznia 2013 - 13 lutego 2013
Karnawał w Rijece

Dzięki tradycji sięgającej dawnych czasów, kiedy to według ludowych podań, tzw. straszne maski (grde maske) w wesołym zgiełku odganiały siły zła, Rijeka stała się głównym centrum karnawałowym w Chorwacji. W tych dniach bramy miasta są zamknięte dla wszystkiego, co poważne, a otwarte dla wszystkiego, co kolorowe, beztroskie i radosne. Tak będzie też w tym roku, po przekazaniu kluczy do miasta, karnawałowe szaleństwo ogarnie wszystkich w mieście. Mnóstwo masek, pod którymi każdy w mig zapomina o smutku, przez całe dnie będzie przynosić wesoły nastrój na ulicach miasta. Punktem kulminacyjnym Karnawału będzie uroczystość jego zakończenia, kiedy przez Rijekę przejdzie wielki, znany na całym świecie Międzynarodowy Orszak Karnawałowy.

http://www.ri-karneval.com.hr


***

19 stycznia 2013
Vincekovo

Również mieszkańcy regionu Međimurje mają swoje zwyczaje i ceremonie związane z uprawą winorośli, niektóre z nich pochodzą nawet z czasów przedchrześcijańskich. Jednym z nich jest Vincekovo, święto obchodzone pod koniec stycznia, które w Međimurju określa początek roku winiarskiego. Vincekovo tradycyjnie miało zapewnić dobre zbiory w nadchodzącym roku, a w czasach współczesnych przystosowane zostało dla licznych turystów, miłośników wina i natury. Pokryte śniegiem wzgórza Međimurja tworzą idylliczne tło dla całodziennych spacerów, podczas których na każdym kroku oferowane są wybrane do degustacji wina i tradycyjne potrawy međimurskie, a zabawiają Cię zawsze głośni i weseli miejscowi muzykanci.

http://www.tic-strigova.hr


***

19 stycznia 2013
Vincelovo w Kutjevie

Vincelovo w Kutjevie to specyficzne, tradycyjne święto ludowe na cześć dnia św. Vinka, patrona winnic, poprzez które winiarze regionu Kutjeva od wieków obchodzą początek przycinania winorośli w swoich winnichach w regionie winiarskim Kutjevo. Impreza się odbywa na jedynym w swoim rodzaju placu winnym w naszym kraju - Plasu Graševiny, a obecnych jest kilka tysięcy odwiedzających. Wydarzenie zaczyna się od rozpalenia „vincelovskiego ogniska“ wokół którego odwiedzający tradycyjnie pieką znane vincelovskie rożno. Winiarze w swoich piwnicach przygotowują wiele świetnych win z regionu Kutjeva. Poza winami oferowany jest szereg dań oraz produkty regionalne - wyroby ręczne i złote hafty, są tu również rzemieślnicy z żupaniji adriatyckich, którzy przygotowują owoce morza dla wszystkich odwiedzających. Odbywa się świetna zabawa dla wszystkich miłośników folkloru, muzyki rozrywkowej i tamburaszkiej, muzyki dętej, pieśni i tańca do później nocy, a wszystko jest przyprawione niezapomnianym humorem prowadzących.

http://www.tz-kutjevo.hr


***

2 lutego 2013 - 3 lutego 2013[/b]
Obchody dnia św. Błażeja (sv. Vlaho)

Święty Błażej jest patronem Dubrownika. Już ponad tysiąc lat, w dniu świętego Błażeja, jego mieszkańcy przygotowują wielką uroczystość, która odbywa się na wszystkich ulicach miasta. Ku chwale św. Vlaha oraz z okazji Dnia Miasta Dubrownika odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, rozrywkowe, muzyczne i sportowe. Miasto jest wtedy specjalnie oświetlone i ustrojone, a spacerują po nim okoliczni mieszkańcy przyciągający uwagę bogactwem oryginalnych strojów ludowych. Bramy miasta są szeroko otwarte i zapraszają wszystkich do udziału w obchodach, które rozpoczynają się noc wcześniej, 2 lutego, w dniu Matki Boskiej Gromnicznej (Gospa Kandelora), kiedy podczas modlitw wypuszczane są białe gołębie, a kontynuowane są rano, uroczystą mszą w Kościele Św. Błażeja. Ulicami przechodzi procesja. Obchody dnia patrona Dubrownika, to dzień który przypomina o tym, że św. Błażej wiecznie czuwa nad jego wolnością, w 2009 roku obchody zostały wpisane do rejestru dziedzictwa niematerialnego UNESCO.

http://www.dubrovnik.hr


***

8 lutego 2013 - 19 lutego 2013
Šokačko sijelo

Cały wysiłek i trud mieszkańców miasta Županja w zachowaniu bezcennego dziedzictwa kulturowego doskonale widać podczas uroczystości, kultywującej bogate tradycje Slavonii. Ulicami miasta przejeżdżają, jak gdyby wypożyczone z muzeum, bogato zdobione dorożki i konie, którymi powożą dorożkarze, ubrani w najpiękniejsze stroje ludowe. Orszak karnawałowy jest zawsze atrakcyjnym wydarzeniem dla gości z każdego zakątka świata. Dodatkowymi atrakcjami są palenie rakiji i tzw. slavońskie świniobicie. Tegoroczne uroczystości uzupełnią występy gościnne zespołów folklorystycznych z pozostałych regionów Chorwacji i z zagranicy.

http://www.tz-zupanja.hr


***

9 lutego 2013
Rocznica powstania chłopskiego - Donja Stubica

W 1573 roku chłopi zamieszkujący region Hrvatsko Zagorje na czele z Matiją Gubcem, powstali przeciwko wyzyskowi panów feudalnych. Wydarzenie to uważane jest za jedno z najważniejszych w historii tego regionu. Dlatego do dziś z tej właśnie okazji odbywa się wiele imprez. Jedna z nich organizowana jest w Muzeum Hrvatskog Zagorja, na zamku rodu Oršić zbudowanym w 1756 roku. Miejsce to, pachnące dawnymi czasami, jest idealne dla inscenizacji sławnej bitwy. Odwiedzający mogą nie tylko zobaczyć oryginalne kostiumy z tamtego okresu, ale także uczestniczyć w warsztatach lub pokazach posługiwania się typową dla tamtych czasów bronią, w tym maczugą czy łukiem i strzałami.

http://www.tzdonjastubica.hr
http://www.druzba-vitezova.hr

c.d.n.?
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3395
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Newsletter 2013 - newsy Chorwackiej Wspólnoty Turystyczn

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 08.01.2013 12:31

a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003
Re: Newsletter 2013 - newsy Chorwackiej Wspólnoty Turystyczn

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 13.02.2013 13:52

Wątek porasta kurzem.
Taki los ... :)

Choć z założenia o "newsach" w nim miała być mowa.
bynajmniej nie monologowa :wink:
A tych - jak wiadomo, nigdy nie brakuje.
Potrafią zaskakiwać i ... zmieniać "bieg historii" :oczko_usmiech:
Ale tamto, to inna bajka.

Te informacje skierowane są do tych, którzy zwyczajowo nie wchodzą na stronę croatia.hr (skąd wklejam info) a o Chorwacji ... nieencyklopedycznie i "niesuperekspresowo" chcą poczytać :)


Odświeżam go więc ... dla tak zwanej ... "równowagi".
I "kontynuacji" :D


***

c.d. póki co, nastąpi
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003
Re: Newsletter 2013 - newsy Chorwackiej Wspólnoty Turystyczn

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 13.02.2013 13:57

7 marca 2013 - 11 marca 2013
Vinkovci: Festiwal rockowego filmu dokumentalnego „DORF”

Jeśli dokumentaliści muzyczni łączą obraz i dźwięk w idealną formę, to DORF łączy miłośników filmu i muzyki w najlepszy sposób. W inspirującym otoczeniu miasta Vinkovci jest to świetna rozrywka przy niekonwencjonalnym Festiwalu Rockowego Filmu Dokumentalnego, gdzie prezentowane są filmy chorwackie i zagraniczne. Różne filmy o idolach muzycznych zrobią wrażenie nie tylko na miłośnikach filmu dokumentalnego, ale również na laikach, którzy będą w tym roku mogli uczestniczyć w licznych warsztatach, wystawach, promocjach książek i oczywiście koncertach.

http://www.dorf-vk.com


***

9 marca 2013
Tkon: Škraping Pašman New Age

adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
http://www.skraping.hr


***

20 marca 2013 - 24 marca 2013
Supetar: Perła morza - Międzynarodowy festiwal kulinarny

Związek Kucharzy Regionów Śródziemnomorskich i Europejskich równiez w tym roku organizuje międzynarodowy festiwal kulinarny Perła Morza. Udział bierze wielu profesjonalnych kucharzy, kucharzy amatorów, dziennikarzy, pracowaników turystycznych, właścicieli i przedstawicieli różnych hoteli, restauracji, miast i gmin z ponad dwudziestu krajó1) europejskich i regionów śródziemnomorskich. Festiwal jest zapowiedzią nadchodzącego sezonu turystycznego i co roku poprzez różne warsztaty, prezentacje, wystawy gastronomiczne i konkursy, przedstawiciele krajów uczestniczących prezentują kraje z których przyjeżdżają poprzez gastronomię i we wszystkich wydarzeniach bierze udział coraz więcej turystów i gospodarzy.

http://www.dalmatinskikuhar.hr


***

23 marca 2013 - 24 marca 2013
Koprivnica: Wędkarze swojemu miastu

Z wędkarstwem rzecznym związana jest romantyczna atmosfera, a ryba słodkowodna to prawdziwy przysmak. Wielu tutejszych mieszkańców wygodne siedzenie nad brzegiem rzeki i czekanie aż chwyci ta właściwa ryba, uważa za formę relaksu i zabawy. Dlatego potrawy przygotowane z ich połowów mają szczególny smak, a okazją do ich spróbowania jest impreza Wędkarze Swojemu Miastu. W ogromnych kotłach przygotowuje się nawet 600 litrów tradycyjnej potrawy fiš-paprikaš (paprykarz rybny). Najlepsi kucharze konkurują ze sobą o to, czyj fiš-paprikaš będzie najsmaczniejszy, a efektów ich umiejętności może spróbować każdy. Nie jedz jednak tylko tego, co złowili inni, weź wędkę i nad specjalnym basenem złów swoją kolację.

http://www.koprivnicatourism.com


***

28 marca 2013
Jelsa: Procesja Za Krzyżem

Jeżeli zdecydujesz się na spędzenie Wielkanocy na wyspie Hvar, to święta te obchodzić będziesz tak, jak obchodzone są tu od pięciu stuleci. Procesja w Wielki Czwartek oraz Droga Krzyżowa w Wielki Piątek, w których co roku uczestniczą wierni z miejscowości położonych w głębi wyspy, odbywa się od 500 lat. Ten zwyczaj religijny o długiej tradycji stanowi niezwykłe doświadczenie duchowe dla każdego, kto się do niego przyłączy. Dlatego nie dziwi fakt, że dobra opinia o procesji, panująca wśród mieszkańców miejscowości: Jelsa, Pitva, Vrisnik, Svirče, Vrbanja i Vrboska, rozniosła się daleko i przyciąga wielu wiernych. Procesje wyruszają ze wszystkich sześciu miejscowości w tym samym czasie i w tym samym kierunku, dlatego nigdy nie spotykają się po drodze. Przyłączając się do jednej z procesji nigdy gołym okiem nie zobaczysz, że jesteś częścią o wiele większej całości, ale poczujesz to w sercu.

http://www.tzjelsa.hr


***

1 kwietnia 2013
Ludbreg: Dzień centrum świata

Kiedy na stole rozłożysz mapę świata, to czy wiesz, które miasto położone jest najbliżej środka świata? Nie, pytanie to nie żart primaaprilisowy! W chorwackim mieście Ludbreg od dawna wierzą, że właśnie stąd rozchodzą się kręgi, na których obwodach znajdują się europejskie metropolie. Według tego samego wierzenia, na przeciwnej stronie kuli ziemskiej znajdują się antypody Ludbrega - wyspa Antipodes na południowym Pacyfiku. Zgodnie z tym wierzeniem na głównym placu miejskim co roku dodawana jest płyta z nazwą jednej ze światowych metropolii. Zwyczaj ten został ustalony na dzień, w którym Ludbreg obchodzi swoje urodziny - Dzień Miasta, kiedy tort urodzinowy dzielony jest między wszystkie osoby, urodzone w tym dniu, a miejscowe wino leje się bezpośrednio z miejskiej fontanny. Każdy, kto uważa się za kosmopolitę, powinien odwiedzić centrum świata.

http://www.ludbreg.hr


***

8 kwietnia 2013 - 26 kwietnia 2013
6th Lošinj culinary festival

http://www.tz-malilosinj.hr


***

14 kwietnia 2013 - 19 kwietnia 2013
Slavonski Brod: W świecie bajek Ivany Brlić Mažuranić

Ivana Brlić Mažuranić, chorwacka autorka najpiękniejszych bajek dla dzieci, część swojego życia spędziła w miejscowości Slavonski Brod. Co roku mieszkańcy miasta organizują uroczyste obchody jej urodzin i oddają się swawolnej fantazji. Przez siedem dni, tyle trwa całe wydarzenie, miasto jest miejscem spotkań dzieci oraz programów literackich, teatralnych i artystycznych, a także warsztatów fotograficznych. Spotkania rozpoczynają się od przedstawienia na Placu Ivany przed domem, w którym sławna pisarka mieszkała. Kończą się oddaniem burmistrzowi kluczy do miasta i uroczystym spektaklem w Szkole Podstawowej im. Ivany Brlić Mažuranić, która w całej Chorwacji znana jest jako kolorowa szkoła, ponieważ na zewnątrz i wewnątrz budynku namalowane są postaci z bajek jej patronki.

http://www.slavonski-brod.hr
http://www.usvijetubajki.org


***

20 kwietnia 2013 - 28 września 2013
Zagreb: Zagrzebski wehikuł czasu

Gdy tylko kwietniowe słońce przedrze się przez pozostałości zimowych chmur, na zagrzebskich ulicach zaczyna się szereg imprez, które do ponownego jesiennego ochłodzenia, przenoszą nas w preszĨośé. Na ulicach Gornjego Gradu spotkać będzie można osoby, z których Zagrzeb słynie – śpiewaków dawnych pieśni, bohemę, kumy z miejscowości Šestine, a z pawilonu na Zrinjevcu ponownie będzie słychać dźwięki walca i tanga. Zupełnie jak na starych filmach i sentymentalnych fotografiach!

http://www.zagreb-touristinfo.hr
facebook.com/zagrebackivremeplov


***

25 kwietnia 2013 - 15 maja 2013
Split: Sudamja „Niech riva w kwiatach pływa”

Sudamja - patron miasta św. Dujam już od wielu lat czczony jest w Dniu Miasta (7.5.). W ciągu około dwudziestu dni w Splicie odbywa się szereg kulturalnych, sportowych i rozrywkowych imprez na 5 scenach. Jedna z imprez, która odbywa się w tym czasie to „Niech Riva w Kwiatach Pływa”. Impreza odbywa się już 12 lat i bierze w niej udział ponad 2200 najmłodszych mieszkańców Splitu, przedszkolaki i uczniowie, którzy podczas uroczystej defilady pozdrawiają swoje Miasto i Patrona. Wszystkie dzieci otrzymują ozdobne sadzonki od Wspólnoty Turystycznej Splitu. Impreza ma charakter edukacyjno-rozrywkowy i przeznaczona jest dla najmłodszych mieszkańców. Każde dziecko otrzymuje sadzonkę i w programie na scenie i poprzez sposób komunikowania się z wykonawcami „uczy się” jak utrzymywać przyrodę wokół siebie. W ten sposób dorastają jako świadomi ludzie miasta, gdzie w rzeczywisty sposób mogą zaprezentować swoje miasto. Motto i przekaz tej imprezy jest takie, że nie możemy mieć wpływu na ogólne wychowanie młodego człowieka, ale możemy wpływać na jego świadomość. Liczba młodych uczestników mówi nam, że jest to bardziej niż tradycyjna i bardziej niż potrzebna impreza, którą szkoły i przedszkola wpisały do swojego programu.

http://www.visitsplit.com


***

26 kwietnia 2013 - 28 kwietnia 2013
Sveti Filip i Jakov: Dni kwiatów

Od dwunastu lat kwiecień w Sv. Filipie i Jakovie jest pod znakiem kwiatów. Na trzy dni daj się ponieść zapachom pól kwiatowych i delektuj się rozkosznym kolażem kolorów. Weź głęboki oddech i pozwól się ponieść nieskromnemu pięknu przyrody ułożonemu przez człowieka. Festiwal Kwiatów Województwa Zadarskiego pozwala wziąć udział w warsztatach ekologicznych, prezentacjach, spotkaniach, wykładach, konkursach projektantów, wystawach i pokazach mody. Kwiat zawsze był i jest największym darem dla ducha.

http://www.sv-filipjakov.hr


***

27 kwietnia 2013 - 15 września 2013
Fažana: Mała akademia Rybacka sardeli

Nie musicie zdawać egzaminu wstępnego jeżeli chcecie zapisać się do Akademii Sardynek (Akademija Srdela) w miejscowości Fažana. Należy mieć dobry apetyt i chęć do nowych doświadczeń kulinarnych. Jadąc Drogą Sardynek (Cesta Sardela), w restauracjach i konobach w Fažanie, odkryjecie ponad sto sposobow przygotowywania tej tłustej ryby. W maju można wziąć udział w Fažańskiej Szkole Solenia Sardeli i nauczyć się wszystkiego o układaniu ryb w puszce, olejach i przyprawach. Posiadając te wiadomości będziesz świetnym gościem, na ktorymkolwiek święcie Sardeli nad Adriatykiem.

http://www.istria-fazana.com


***

28 kwietnia 2013 - 11 maja 2013
Zagreb: Festiwal św. Marka

Gornji Grad, najstarsza dzielnica Zagrzebia, to polityczne oraz administracyjne centrum Chorwacji, a nowszy Donji Grad to szersze centrum stolicy Chorwacji; oba bogate są w zabytki, pulsuje tu też życie kulturalne. Wiele miejsc sprawia wrażenie, jak gdyby budowane były z myślą o tym, że prezentowana będzie tu sztuka na najwyższym poziomie, w szczególności muzyka. Dlatego organizatorzy Festiwalu św. Marka zdecydowali się włączyć do programu sale koncertowe i obiekty sakralne i w ten sposób mieszkańcom Zagrzebia oraz ich gościom zaproponować kilka dni muzykowania. W tym roku zapowiedzieli się soliści krajowi i zagraniczni oraz zespoły, których występy zaprą dech w piersiach.

http://www.festivalsvmarka.hr

***

c.d.n.
FUX
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 13005
Dołączył(a): 14.05.2005
Re: Newsletter 2013 - newsy Chorwackiej Wspólnoty Turystyczn

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 13.02.2013 14:50

Ło Matko 8O .
A myślałem, że wątek zaginął... :mrgreen:
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003
Re: Newsletter 2013 - newsy Chorwackiej Wspólnoty Turystyczn

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 13.02.2013 15:46

p.s. z newsami to nigdy nie wiadomo, gdzie i kiedy mogą przepaść.
Na przykład puszcza się info o odwołaniu premiera, a tu ... ciach! i odwołują ... ale papieża :oczko_usmiech:

Na szczęście to inna bajka.
A my tu ... o Chorwacji przecież :D

Pozdraviam czytelników :)
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003
Re: Newsletter 2013 - newsy Chorwackiej Wspólnoty Turystyczn

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 12.03.2013 17:18

1 maja 2013 - 2 maja 2013
Skradin: Targi eko-etno

W miejscu, gdzie rzeka Krka wpada do Adriatyku, leży Skradin, niezwykłe i romantyczne miasteczko dalmatyńskie, którego mieszkańcy są otwarci i gościnni. Można się o tym przekonać, odwiedzając Targi Eko-Etno w Skradinie, na których można dowiedzieć się wszystkiego o kulturze i przeszłości tego regionu. Na targach prezentowane są tradycyjne rzemiosła, produkcja biżuterii i strojów ludowych oraz rękodzieło i żywność ekologiczna.

http://www.skradin.hr

***

1 maja 2013 - 30 września 2013
Zagreb: Zmiana warty Pułku Kravat

Pułk Kravat to pułk chorwackiej lekkiej jazdy z XVII wieku, który poza wyjątkowym męstwem żołnierzy rozpoznawano też po mundurze, czy też malowniczych chustach, które żołnierze nosili na szyi i na ich podstawie otrzymała nazwę. Ta chusta zawiązana w węzeł szybko stała się też dodatkiem stroju i już wtedy otrzymał nazwę od etnicznej nazwy Chorwatów, którą w Niemczech nazywano Krobatten, we Francji Cravates. W 1664 roku po założeniu chorwackiego pułku Royal Cravttes w ramach francuskiego królewskiego wojska krawat też oficjalnie otrzymał potwierdzenie oryginalności. Tę i inne ciekawe historie turyści mogą poznać dokładniej, jeżeli dwadzieścia minut przed południem udają się w kierunku Gornjego Gradu. Każda zmiana warty zaczyna się od atrakcyjnej ceremonii przygotowania warty i przeglądu broni. W ceremonii bierze udział cała grupa 12 wojskowych i jazdy, którzy potem przechodzą na przewidziane pozycje. Plac św. Marka (boczne wejście do kościoła św. Marka), Plac Bana Josipa Jelačića i pomnik Matki Boskiej na Kaptolu. Towarzyszą im zbrojarze, trębacze, bębniarze, tragarze i dowódca, dlatego cały program pozwala turystom zobaczyć zapomnianą tradycję żołnierzy ze sławną historią.

http://www.zagreb-touristinfo.hr

***

1 maja 2013 - 1 września 2013
Zagreb: Tajemnice Griču

Oferta turystyczna Zagrzebia wzbogacona została o ciekawą wycieczkę nocną po Gornjim Gradzie. Zwiedzanie Gornjego Gradu w późnych godzinach nocnych jest dla osób, które chcą poznać historyczną i tajemniczą stronę stolicy Chorwacji. Zwiedzający aktywnie biorą udział w różnych inscenizowanych wydarzeniach z historii Zagrzebia, niektóre z nich mogą być straszne a niektóre niezwykle przyjemne. Zwiedzanie oparte jest o fakty historyczne, po części z powieści Maiji Jurić Zagorki oraz o znane legendy miasta, jest szczególne ze względu na wieczorową porę oraz przebranych przewodników i postaci, które w malowniczy i interaktywny sposób prezentują wydarzenia z historii Zagrzebia.

http://www.tajnegrica.hr
http://www.zagreb-touristinfo.hr

***

1 maja 2013 - 30 czerwca 2013
Velika: Europejski tydzień geoparków

Papuk - pierwszy chorwacki Geopark wraz ze wszystkimi europejskimi geoparkami bierze udział w obchodach Europejskiego Tygodnia Geoparków. Impreza Europejski Tydzień Geoparków odbywa się co roku pod koniec maja i na początku czerwca w celu podnoszenia świadomości obywateli o wadze ochrony i promocji dziedzictwa geologicznego. Również celem wydarzeń w trakcie geopark tygodnia jest informowanie szerszej publiczności o geoturystycznych i edukacyjnych działaniach w geoparkach. Wydarzenia są najczęściej różne i najczęściej są to wykłady, warsztaty dla dzieci w wieku szkolnym, wycieczki z przewodnikiem, różne wystawy, zawody rowerowe itd. Odwiedź Papuk w Europejskim Tygodniu Geoparków!

http://www.pp-papuk.hr
http://www.papukgeopark.com

***

3 maja 2013 - 11 maja 2013
Rijeka: Międzynarodowy festiwal małych scen

Festiwal ten jest jednym z ulubionych miejsc spotkań ludzi teatru z Europy, którzy mają niekonwencjonalne podejście do sztuki scenicznej. Już sama jego nazwa jest na arenie międzynarodowej synonimem prowokacji i poszukiwań. Od lat niezależna produkcja teatralna rozwija się coraz bardziej, co rozpoznała publiczność, nie dziwi więc fakt, że właśnie małe, kreatywne teatry tworzą najbardziej poruszające przedstawienia. Do tej pory w Rijece gościły zespoły teatralne nie tylko ze wszystkich krajów sąsiadujących z Chorwacją, ale również z Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Belgii, Niemiec i innych krajów europejskich. Wśród znanych twórców, którzy dotychczas uczestniczyli w Festiwalu, należy wyróżnić primadonnę teatru włoskiego Emmę Dante oraz zdobywcę europejskiej nagrody Nowe Rzeczywistości Teatralne, Alvisa Hermanisa. Wierzymy, że również w tym roku Festiwal mile zaskoczy różnorodnymi przedstawieniami i goszczącymi na nim artystami.

http://www.theatrefestival-rijeka.hr

***

8 maja 2013 - 11 maja 2013
Hvar: Dni Teatru Chorwackiego

Dla rozwoju literatury chorwackiej ważnym miejscem jest m.in. wyspa Hvar. Co roku odbywają się tu Dni Teatru Chorwackiego, poświęcone wyłącznie chorwackiemu słowu pisanemu. Liczne spektakle wystawiane są na scenie miejscowego starego teatru i w wielu innych miejscach w mieście. Cechą wspólną wszystkich przedstawień jest to, że są one adaptacjami tekstów pisarzy chorwackich. Dni Teatru Chorwackiego mają nie tylko charakter artystyczny, ale ich centralnym wydarzeniem są sesje naukowe poświęcone literaturze chorwackiej. Wyniki debat, w których uczestniczą liczni specjaliści z całego świata, publikowane są w specjalnym almanachu. Słońce i łagodny klimat są dodatkowym bodźcem, by dowiedzieć się czegoś więcej o literaturze narodu, który ma o czym pisać.

http://www.tzhvar.hr

***

11 maja 2013 - 12 maja 2013
Vukovar: Festiwal muzyki duchowej Bonofest

W czasie dwóch wieczorów Festiwalu Muzyki Duchowej w Vukovarze zaprezentują się liczne znane nazwiska muzyczne, jak również mniej znani młodzi muzycy, których utwory wybiera specjalna komisja. Poza pokazaniem piękna i bogactwa muzyki duchowej, zachęcani są pisarze tekstów i kompozytorzy do pisania nowych utworów duchowych, przekazywane jest też przesłanie o pięknie wiary i ludzkiej potrzebie duchowości. Symboliczne jest to, że taka duchowa odnowa muzyczna odbywa się w Vukovarze, który musiał przejść materialną i duchową odnowę po wojnie.

http://www.filipjakov-vu.com

***

15 maja 2013 - 15 października 2013
Hvar: Lato w Hvarze

Miasto Hvar dumne jest ze swojego dziedzictwa artystycznego. Malownicza atmosfera tego miasta o tysiącletniej historii i bogatej kulturze oczarowuje przyjeżdżających tu artystów. Dzięki temu Hvar latem gości wiele zespołów teatralnych, muzyków i grup folklorystycznych z Chorwacji i z zagranicy. Różnorodny program wydarzeń kulturalnych Lata w Hvarze wzbogaca urlop licznym gościom wypoczywającym na słonecznym Hvarze.

http://www.tzhvar.hr

***

15 maja 2013 - 2 czerwca 2013
Karlovac: Targi średniowieczne

Na całe dwa tygodnie w roku Dubovac zmienia się w średniowieczne miasteczko, świętując długą i różnorodną historię miasta, które tętniło burzliwym życiem handlowym na długo przed powstaniem Karlovca. Dla przypomnienia dawnych czasów jego mieszkańcy organizują wielki jarmark. Podczas spaceru między kramami można poznać typowo średniowieczne zwyczaje, broń, rzemiosła, zabawy i potrawy. Odwiedzających bawią aktorzy, artyści, muzycy, a kupcy i rzemieślnicy niczym średniowieczni błaźni wabią gości do swoich stoisk, a rycerze w zbrojach i żołnierze z historycznych formacji wojskowych odważnie walczą o uwagę publiczności. Kto wie, może dopisze Ci szczęście, dosiądziesz białego konia i uratujesz swoją wybrankę uwięzioną w wysokiej wieży.

http://www.karlovac-touristinfo.hr

***

16 maja 2013 - 19 maja 2013
Metković: Przegląd folklorystyczny „Księżyca nad Neretvą”

Kiedy księżyc w pełni oświetla deltę rzeki Neretvy, rozgrywającej się pod gołym niebem gry cienia i światła nie można porównać z jakąkolwiek, nawet najwspanialszą scenografią teatralną. Przyroda jak gdyby od niechcenia pokazuje, jak niewiele potrzeba, by uzyskać doskonałą harmonię. Najlepiej wiedzą o tym mieszkańcy tego regionu, którzy to naturalne oświetlenie przyjęli za najważniejszy element Festiwalu, który piękno chorwackiej przyrody ozdabia czarem chorwackiej muzyki. W miejscowości Metković spotykają się zespoły folklorystyczne z całej Chorwacji i z zagranicy, które pieśnią i tańcem nad brzegami ukochanej rzeki Neretvy tworzą odę do księżyca.

http://www.metkovic.hr

***

17 maja 2013 - 19 maja 2013
Sveti Ivan Zelina: Międzynarodowy turniej rycerski Święta Helena

Odważni rycerze walczą o Twoją uwagę. Ich walki są tylko częścią turnieju rycerskiego, nie musisz się obawiać, że ktokolwiek zostanie ranny. Tym niemniej w ten sposób udaje im się przybliżyć atmosferę średniowiecznych turniejów rycerskich. Iskry lecą przy uderzeniach mieczy, a damy, giermkowie i paziowie, wstrzymują oddech przy każdym ciosie. W obozowiskach rycerskich można zobaczyć cały arsenał broni średniowiecznej, kolorowych tarcz i blaszanych zbroi. Jeżeli zgłodniejesz, pokrzepi Cię gorąca kasza przygotowana z zapomnianych zbóż albo gęś na miodzie, przygotowana według średniowiecznych przepisów. Na własne oczy zobaczysz oblężenie miasta, kamienie będą leciały z katapult, a tarany będą próbowały rozbić masywne bramy miejskie. Na Turnieju Rycerskim Świętej Heleny nie musisz być tylko widzem… weź udział w strzelaniu z łuku, spróbuj przejażdżki powozem lub jazdy konnej.

http://www.tz-zelina.hr
http://www.vitezovi-zelingradski.hr

***

18 maja 2013
Donja Stubica: Święto irysów „perunika”

W czasach antycznych Perunika zachwycała swoim pięknem wszystkie narody. Związane z nią mity opowiadali nawet starożytni Grecy, ale na przestrzeni wieków również na ziemiach chorwackich pojawiały się liczne legendy związane z tą postacią. W Chorwacji perunika (irys) jest rośliną narodową, a Święto Irysa, organizowane w Chorwackim Ogrodzie Irysów, świadczy o tym, jak wielką wagę Chorwaci przywiązują do swojego bogactwa przyrodniczego. Naciesz oczy różnymi gatunkami tego przepięknego kwiatu we wszystkich możliwych kolorach, które nam daje i zachwyć się zapachami, którymi nas oczarowuje. Wydarzenie, na którym spotykają się miłośnicy kwiatów, wzbogacą koncerty muzyki klasycznej, romantyczne tańce kwiatowe, tradycyjne potrawy i naturalne soki owocowe.

http://www.tzdonjastubica.hr

***

19 maja 2013
Osijek: Coroczna wiosenna wizyta królowej - Ljelje

W miejscowości Gorjani obyczaj Ljelje pielęgnowany jest od początków ubiegłego stulecia i związany jest z Zielonymi świątkami. Grupa dziewcząt wiejskich przebranych w stroje królów i królowych gromadzi się na mszy świętej, a po jej odprawieniu, przed kościołem dziewczęta tańczą kolo przy dźwiękach tambur. Następnie, spod kościoła, udają się do wsi i odwiedzają gospodarstwa swoich współmieszkańców, którzy zgodzili się je przyjąć. Ljelje po wsi szerzą dobrą atmosferę, śmiech i pieśń. Z reguły towarzyszy im jeden grajek - gajdaš oraz dwóch żebraków. Porównując zdjęcia współczesnych ljelje z tymi, jakie organizowano na początku XX wieku, można zauważyć, że ich obecna wersja nie różni się znacznie od tych, jakie organizowano dawniej.

Dodatkowe informacje
Miejsce: Gorjani

http://www.tzosbarzup.hr

***

23 maja 2013 - 29 września 2013
Zagreb: Lato na Strossie

W jednym z najbardziej romantycznych miejsc na Gornjim Gradzie - Promenadzie Strossmayera - odbywa się wydarzenie w ramach, którego codziennie odwiedzający mogą brać udział w bezpłatnych koncertach muzyki etno, jazz, soul i innych, jest też kolonia plastyków i inne atrakcje. W ramach Lata na Strossie organizowane są również tradycyjne imprezy jak na przykład obchody półrocza z pokazem ogni sztucznych, Wybory najpiękniejszego psa kundla, pokazy mody uczniów z zagrzebskich szkół wzornictwa.

http://www.ljetonastrosu.com

***

24 maja 2013 - 26 maja 2013
Velika: Festiwal folkloru „Pielęgnujmy zwyczaje naszego regionu“ i Najdłuższy stół

Co roku w ostatni weekend maja, cała Velika żyje z folklorem, gdzie od 1990 roku odbywa się festiwal folkloru o charakterze międzynarodowym pod nazwą Pielęgnujmy zwyczaje naszego regionu i w którym udział biorą stowarzyszenia kulturalne argtystów i zespoły folklorystyczne z Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Serbii, Węgier i Rumunii. Uczestnicy festiwalu przez kilka dni żyją z mieszkańcami Velikiej dzięki wielkiej przyjaźni i gościnności. Podczas festiwalu orszak uczestników przechodzi przez miejscowość i potem występuje na scenie. W ramach festiwalu folkloru, goście biorą udział w „Najdłużyszm stole“, wydarzeniu, na którym na kilometrowym stole oferowane są różne tradycyjne dania z całej Chorwacji, jak równiez krajów sąsiednich wraz z ofertą tradycyjnych napojów.

http://www.tz-velika.com
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003
Re: Newsletter 2013 - newsy Chorwackiej Wspólnoty Turystyczn

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 25.04.2013 11:49

24 maja 2013 - 25 maja 2013
Požega: Chorwacki festiwal filmów jednominutowych

Szczególnym wyzwaniem dla filmowców są filmy jednominutowe. Ta forma wymaga wielu przygotowań w fazie pomysłu i realizacji. W ciągu zaledwie jednej minuty film musi zawrzeć wszystkie wymagane elementy: wątek, kulminacja i zakończenie. Filmy jednominutowe często przyciągają amatorów filmu, którzy nie mają możliwości realizacji wielkich projektów, co niekoniecznie oznacza, że nie mają potrzebnych kwalifikacji. Na Festiwalu Filmów Jednominutowych można zobaczyć filmy różnych gatunków, o różnej tematyce i przekazie, które łączy jedynie czas ich trwania. W ciągu ostatnich kilku lat festiwal cieszy się coraz większym uznaniem na świecie.

http://www.crominute.hr

***

25 maja 2013 - 26 maja 2013
Bjelovar: Loreko

Loreko - targi łowiectwa, wędkarstwa, ekologii i agroturystyki obejmują szereg wydarzeń, które są w jakikolwiek sposób związane z łowiectwem, wędkarstwem, przyrodą, ekologią i turystyką. W trakcie targów organizowane są wystawy i konkursy, np. wystawa żywej dziczyzny, koni i wyposażenia dla koni. Targi odbywają się od 2009 roku w kompleksie firmy Bjelovarski sajam w Gudovcu, obecni są tu przedsiębiorcy z branży turystycznej oraz liczne agencje turystyczne z kraju i ze świata.

http://www.bj-sajam.hr
http://www.tzbbz.hr

***

25 maja 2013
Veliki Grđevac: Dni kultury Mate Lovraka

Mate Lovrak to ulubiony chorwacki pisarz dziecięcy, na którego opowiadaniach wychowały się całe pokolenia chorwackich czytelników, zasłużył on więc na własną uroczystość. Zdecydowali się na nią mieszkańcy miejscowości Veliki Grđevac organizując w swoim mieście program kulturalny, przeznaczony przede wszystkim dla dzieci, które spotykają się w Centrum Lovraka, urządzonym na podstawie jego utworów. W centrum Kukavica organizowane są zawody sportowe dla dzieci ze szkół podstawowych, uczestnikom akcji Kocham Chorwację przyznawane są nagrody i wyróżnienia, odbywają się też warsztaty kreatywne, na których dzieci wykonują tradycyjne pamiątki i przedmioty inspirowane opowiadaniami Mate Lovraka. Przyjedź i przywieź swoje pociechy, niech poznają utwory ulubionego, chorwackiego autora opowiadań dla dzieci.

http://www.turizam-bilogorabjelovar.com.hr
http://www.tzbbz.hr

***

26 maja 2013
Istria: Wine day

Co roku w ostatnią niedzielę w miesiącu maju obchodzony jest Światowy Dzień Wina. Od 1999 roku do tych obchodów przyłączyli się również istryjscy winiarze. Jeżeli w tym dniu wybierzesz się do którejś z istryjskich piwnic winnych obok dobrego wina, niespodzianki oferują też mili istryjscy gospodarze, a poza kieliszkiem wina może na stole znajdzie się też jakaś butelka ukryta na specjalne okazje...

http://www.istra.hr
http://www.istria-gourmet.com

***

27 maja 2013 - 2 czerwca 2013
Orahovica: Wiosna w Orahovicy

Podczas kilkudniowej imprezy Wiosna w Orahovicy miasto otwiera swoje bramy dla gości z całego świata. Jest to oficjalne otwarcie letniego sezonu turystycznego w Orahovicy. Program jest różnorodny i każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Miłośników sportu na pewno ucieszą zawody sportowe w piłce halowej i turniej w bule. Z kolei osoby spragnione wydarzeń kulturalnych, znajdą dla siebie odpowiednie przedstawienie teatralne, a publiczność muzyczna może uczestniczyć w występach zespołów folklorystycznych oraz koncertach chorwackich gwiazd muzyki pop i rock.

http://www.tzgorahovica.hr

***

28 maja 2013 - 2 czerwca 2013
Strigova: Urbanovo - Dani wina w żupanii Zrinskih

Urbanovo to tradycyjne wydarzenie międzynarodowe, które promuje picie świetnych win i tradycyjne specjały gastronomiczne Međimurja, a wszystko odbywa się na znanej Međimurskiej Drodze Winnej. Podczas dziesięciodniowego programu odbywają się targi, Festiwal pušipela, Turnieje winne, Dni otwartych piwnic...

http://www.tic-strigova.hr

***

29 maja 2013 - 2 czerwca 2013
Zagreb: FloraArt

Wzdłuż południowego brzegu rzeki Savy położona jest dzielnica, którą mieszkańcy Zagrzebia nazywają Nowym Zagrzebiem (Novi Zagreb). Osiedla Nowego Zagrzebia są przetkane oazami zieleni. Jedną z nich jest Bundek, jezioro, wokół którego znajdują się ścieżki spacerowe i plac zabaw dla dzieci. Ze względu na swoje piękno Bundek jest idealnym miejscem organizacji międzynarodowej wystawy ogrodniczej FloraArt, wystawy kwiatów, na której zobaczyć można niezliczone kombinacje kolorów i poczuć zapachy różnorodnych oraz ciekawych kwiatów ozdobnych.

http://www.floraart.net
http://www.zrinjevac.hr

***

31 maja 2013 - 2 czerwca 2013
Biograd na Moru: Festiwal potraw i napojów regionalnych, pamiątek autochtonicznych, oryginalnych pamiątek i folkloru

Stół o długości sześciuset metrów? Brzmi to trochę nieprawdopodobnie, ale w miejscowości Biograd na Moru taki stół naprawdę istnieje. Ustawiany jest już tradycyjnie i trudno nawet wyobrazić sobie wszystko to, co się na nim znajduje: przede wszystkim potrawy i napoje dokąd wzrok sięga i to oryginalne produkty przygotowane przez gastronomów Województwa Zadarskiego specjalnie dla odwiedzających, według oryginalnych przepisów. Następnie pamiątki ze wszystkich regionów Chorwacji, ale również z krajów sąsiednich: Słowenii, Węgier i Włoch. Łącznie aż 232 wystawców przy jednym stole! Widok, którego nie można nie zobaczyć!

http://www.biogradnamoru.hr


c.d.n.
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003
Re: Newsletter 2013 - newsy Chorwackiej Wspólnoty Turystyczn

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 14.05.2013 21:10

"(...) w załączniku przesyłamy informację o konkursie na Facebooku ogłoszonym przez Wspólnotę Turystyczną Dubrownika. Prosimy o udostępnienie tej informacji na forum cro.pl"

PRESS INFORMATION
DUBROVNIK TB – A NEW FACEBOOK AWARD WINNING CONTEST

MOST ''LIKES'' – FOR ATTRACTIVE AWARDS

Thanks to the contest launched by the Dubrovnik Tourist Board, Dubrovnik, as a fantastic motif of million photos, is again in the centre of attention of all Facebook users!


After a successful contest on Facebook page organized late last year and an excellent promotional effect of this competition, the Dubrovnik Tourist Board again, at the most popular global social network, invites all followers and those who are yet to become to send us photos of Dubrovnik - one of the most beautiful Mediterranean cities and that way get Likes of their fans and win attractive prizes.


The competition was launched on Tuesday, 7 May in the late evening and immediately after being posted it received more than a hundred "Likes". After two weeks the most praised photos will be selected and the winners will be awarded a stay in Dubrovnik, interesting excursions and a "Dubrovnik Card".


The beauty of the city that will leave you breathless is an inexhaustible motivation for taking photos, in all occasions and in all seasons, in the morning and in the evening, in detail and as a panorama, therefore we are inviting you to join - we can’t wait to get your photos at Dubrovnik Tourist Board Facebook profile!
The contest runs until 22 May and the announcement of the photo that got most "Likes" will be held on 24 May.
https://www.facebook.com/ExperienceDubrovnik?ref=ts
Thank you and best regards,

Jelka Tepsic
Head of Communications Department
Dubrovnik Tourist Board


***
Udostępniłam :)
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003
Re: Newsletter 2013 - newsy Chorwackiej Wspólnoty Turystyczn

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 29.05.2013 22:53

31 maja 2013 - 1 czerwca 2013
Draž: Baranjski bećarac

Mieszkańcy regionu Baranja słyną z tego, że na każdym ze spotkań panuje radość. Nie ma uroczystości, na której będziesz się nudzić. Dowodem na to jest chociażby Baranjski Bećarac w miejscowości Draž. Obok występów licznych zespołów folklorystycznych, tradycyjnych zespołów tańczących kolo oraz bogatej oferty gastronomicznej, w Dražu można wybierać najpiękniejszą dziewczynę i synową, uczestniczyć w pokazach ciekawej odzieży roboczej, wystawach rękodzieła, starych mebli oraz narzędzi i zagadkowych przedmiotów ze skrzyni babci. Baranjski Bećarac to strzał w dziesiątkę dla osób, które interesuje tradycja regionu Baranja i wesoła zabawa!

http://www.draz.hr

***

1 czerwca 2013 - 30 września 2013
Novalja: Lato kulturalne w Novalji

Obchodami dnia swojego miasta, przypadającego na dzień Św. Antoniego - 13 czerwca, mieszkańcy Novalji rozpoczynają długie, ciepłe lato, bogate w różnorodne wydarzenia kulturalno-artystyczne oraz rozrywkowe. Lato Kulturalne w Novaljji to, między innymi, Novaljski Trijatar, który w tym roku ugości liczne przedstawienia sceniczne, koncerty muzyki poważnej w wykonaniu muzyków z Chorwacji i zaproszonych gości, różne wystawy artystyczne, w tym owiec i sera z wyspy Pag, jak również wieczory etno, w ramach których odbędzie się Festival Pisme Nakanat na wyspie Pag. Dzięki takim właśnie wydarzeniom lato w Novalji trwa jeszcze dłużej!

http://www.tz-novalja.hr

***

1 czerwca 2013 - 31 sierpnia 2013
Vela Luka: Lato w Vela Luka (Luško lito)

O miejscowości Vela Luka napisano piosenki i nagrano filmy, a każda z odwiedzających ją osób z łatwością przekona się o tym, jaki był tego powód. Ona po prostu zachwyca swoim dziewiczym duchem Śródziemi nomorza. I jak gdyby już samo to nie było dla gości wystarczającym atutem, pobyt letni w miejscowości Vela Luka wydaje się nieskończoną przygodą bezdrożami wydarzeń kulturalnych. Począwszy od Dnia Świętego Jana i reaktywowanych regat łódek wiosłowych, wydarzenie Luško Lito oferuje około czterdziestu wieczorów o charakterze kulturalnym - tańce ludowe i turnieje rycerskie, wieczory muzyki a cappella wykonywanej przez tradycyjne zespoły wokalne, tzw. klapy, koncerty muzyki klasycznej, festyny rybackie, wystawy, przedstawienia sceniczne oraz koncerty muzyki rozrywkowej. Aktywny wypoczynek w centrum śródziemnomorskiego raju.

http://www.tzvelaluka.hr

***

1 czerwca 2013 - 31 października 2013
Korčula: Tradycja Tańców Rycerskich

Planowane i uroczyste występy zespołów rycerskich w Korčuli lub na wyspie Korčula. Te tańce rycerskie, czy też tańce kolorów Moreška, Kumpanija i Moštra - mają czterowiekową tradycję, która jest pielęgnowana na wyspie Korčula. Niektóre z licznych tańców symbolizują obronę wyspy przed najeźdźcami, a moreška to siedem dynamicznych tańców z mieczami, symbol walki między dobrem i złem, walki między wojskiem białego i czarnego o piękną dziewczynę, narzeczoną białego króla.

http://www.kulturakorcula.hr
http://www.visitkorcula.eu

***

1 czerwca 2013 - 31 lipca 2013
Pakrac: Lato w Pakracu

Mieszkańcy miasta Pakrac upamiętniają swoją średniowieczną spuściznę multimedialnym, pod względem treści i charakteru, wydarzeniem Lato w Pakracu. Odwiedzający mogą uczestniczyć w przedstawieniach teatralnych i różnego rodzaju koncertach, oglądać wiele imprez sportowych: zawody rowerowe, turniej w piłce halowej, maraton w kolarstwie górskim czy akademia sportów walki. Wszystkie wydarzenia pozostają pod znakiem średniowiecza, kiedy w Pakracu żyli templariusze i joannici, a miasto odgrywało ważną rolę ekonomiczną ze względu na swoją mennicę, która w tamtych czasach była pierwszą i jedyną w całej Chorwacji.

http://www.pakrac.hr
http://www.tz-pakrac.hr

***

1 czerwca 2013 - 16 czerwca 2013
Slavonski Brod: Taniec „kolo” w Slavonskim Brodzie

Slavonski Brod słynie ze swoich imprez poświęconych tradycyjnym zwyczajom, wśród których najbardziej znane jest Brodskie Kolo. Kiedyś, w dniu św. Stefana, mieszkańcy miasta gromadzili się na głównym placu i tańczyli wielkie Brodskie Kolo, które często tworzyły setki połączonych rąk młodych mężczyzn i dziewcząt. Miasto do dziś żyje dla kola, ale współczesny program jest nieco inny. Obecnie goście mogą obejrzeć różne wystawy etnograficzne i plastyczne, zobaczyć przeglądy sztuki dziecięcej, wystawy ciast, przeglądy końskich zaprzęgów, zawody konne w skokach przez przeszkody oraz w powożeniu parokonnym. W całym mieście słychać muzykę, wykonywaną na przeglądach zespołów muzycznych i folklorystycznych. Jednak największą uwagę przyciąga wybór najpiękniejszej Chorwatki w stroju ludowym. Zabaw się, podaj rękę, chwyć się mocno i nie pozwól, by Brodskie Kolo pękło.

http://www.brodsko-kolo.com
http://www.fa-broda.hr

***

1 czerwca 2013 - 2 czerwca 2013
Veliki Grđevac: Dni kultury Mate Lovraka

Mate Lovrak to ulubiony chorwacki pisarz dziecięcy, na którego opowiadaniach wychowały się całe pokolenia chorwackich czytelników, zasłużył on więc na własną uroczystość. Zdecydowali się na nią mieszkańcy miejscowości Veliki Grđevac organizując w swoim mieście program kulturalny, przeznaczony przede wszystkim dla dzieci, które spotykają się w Centrum Lovraka, urządzonym na podstawie jego utworów. W centrum Kukavica organizowane są zawody sportowe dla dzieci ze szkół podstawowych, uczestnikom akcji Kocham Chorwację przyznawane są nagrody i wyróżnienia, odbywają się też warsztaty kreatywne, na których dzieci wykonują tradycyjne pamiątki i przedmioty inspirowane opowiadaniami Mate Lovraka. Przyjedź i przywieź swoje pociechy, niech poznają utwory ulubionego, chorwackiego autora opowiadań dla dzieci.

http://www.turizam-bilogorabjelovar.com.hr
http://www.tzbbz.hr

***

1 czerwca 2013 - 21 czerwca 2013
Mali Lošinj: Off to the sea! (Moram u more)

Festiwal Muszę do morza jest poświęcony morzu, życiu ludzi na wyspie, którzy od zawsze żyli z morza i dla morza. W trakcie trwania festiwalu odbędzie się wiele wydarzeń jak wystawy, prezentacje na promenadzie nadmorskiej (dawny sposób łowienia ryb, tkanie sieci rybackiej, węzły marynarskie, stolarstwo, żeglarstwo...), organizowane będą różne imprezy promocyjne (nurkowanie, wędkowanie, windsurfing, narty wodne...), zawody w pływaniu, liczne koncerty, muzyka na łodziach, na promenadzie nadmorskiej... Ostatniego dnia festiwalu zostają ogłoszeni zwycięzcy w konkursie fotograficznym Muszę do morza, w którym bierze udział ponad 50 fotografów z ponad 250 fotografiami morza, morskich głębin, plaż, rybaków, sportów na morzu i innymi...

http://www.tz-malilosinj.hr

***

2 czerwca 2013
Sveta Nedelja: Nasz drogi kaj

W starej wiosce, w kilku zaimprowizowanych wiejskich posiadłościach, na kilkuset metrach kwadratowych, w naturalnym otoczeniu, odwiedzający w trakcie tego gastro-etno i muzycznego wydarzenia mogą zobaczyć życie jakie kiedyś było ze wszystkim pięknem, przyjemnościami i dawnym czarem, trochę zapomnianego stylu życia. Tutaj pielęgnowany jest też tradycyjny język kajkawski, można zobaczyć i spróbować prania ubrań w korycie, rąbania drzewa, koszenia trawy, uprawiania ogrodu, karmienia zwierząt domowych, koszenia mleczy, składania snopków, pracy dawnymi narzędziami (ostrzenie kosy, praca na maszynie tkackiej, czesanie pierza...), przygotowania tradycyjnych potraw i napojów (pędzenie rakii, deptanie kapusty, deptanie winogron, pieczenie chleba, robienie skwarek, pieczenie prosiaka...). Poza tym można śpiewać, tańczyć tak jak kiedyś robiono to przy różnych okazjach. Takie jedyne w swoim rodzaju wydarzenie dla całego regionu uzupełnia festiwal muzycznej sceny kaj.

http://www.svetanedelja.hr

***

2 czerwca 2013 - 9 czerwca 2013
Daruvar: Vinodar - Wystawa Wina

Wydarzenie trwa siedem dni, pierwsza część tygodnia to fachowe wykłady, ocenianie wina, dyskusje na temat uprawy winogron, produkcji i przechowywaniu wina. Na centralnym placu miejskim przez ostatnie trzy dni (piątek, sobota, niedziela) miasto przekształca się w centrum targowe, gdzie oferowane są między innymi specjały kuchni i tradycyjne wyroby rzemieślnicze. Towarzystwa folklorystyczne z całej Chorwacji, piknik lotniczy, muzyka folklorystyczna na żywo, pstrąg pieczony, bezpłatne koncerty znanych muzyków chorwackich - gwarantują rozrywkę w samym centrum miasta.

http://www.tz-daruvar.hr

***

3 czerwca 2013 - 12 czerwca 2013
Zagreb: Cest is d’best

W centrum miasta nie mametra kwadratowego powierzchni, którego nie mogliby zająć uliczni artyści, weseli i wspaniali ludzie, wykorzystujący każdą okazję, by rozweselić przechodniów, którzy pośpiesznie załatwiają swoje sprawy. Zatrzymaj się i pozwól, by dowcipny klaun rozbawił Cię do łez, wynagrodź śmiechem pracę człowieka, który swoje życie poświęcił przekazywaniu dobrych wibracji. Albo zamknij oczy i wsłuchaj się w muzykę ulicznych artystów, pozwól, by akrobata przekonał Cię, że ciało ludzkie jest bardziej gibkie niż myślałeś. Niech żonglerzy i połykacze ognia zahipnotyzują Cię swoimi spektaklami ulicznymi, niech mimowie i czarodzieje poszerzają granice fantazji i niech nie będzie Ci ciężko wynagrodzić ich szczerymi oklaskami i drobnymi monetami, wrzuconymi do kapelusza. Wszyscy oni są tutaj w czasie Cest is d’best, festiwalu, który na 10 dni zmienia ulice centrum Zagrzebia w pogodny świat cyrku i teatrów ulicznych. Przez cały rok miasto nie jest tak kolorowe i pogodne jak wtedy, kiedy po jego ulicach przechadzają się klauni i artyści uliczni, którzy, uwierzcie, na festiwal przyjeżdżają z najbardziej odległych części świata.

http://www.cestisdbest.com
majeczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3630
Dołączył(a): 04.09.2006
Re: Newsletter 2013 - newsy Chorwackiej Wspólnoty Turystyczn

Nieprzeczytany postnapisał(a) majeczka » 29.05.2013 23:55

FUX napisał(a):Ło Matko 8O .
A myślałem, że wątek zaginął... :mrgreen:Również tak myślalam, okazuje się jednak, że wątek trwa nadal i dzięki Bogu. Fajnie, że odświeżony i aktualizowany w imię "równowagi i kontynuacji"... :D .

Ciekawe niusy


Pozdrawiam

:D
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003
Re: Newsletter 2013 - newsy Chorwackiej Wspólnoty Turystyczn

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 03.06.2013 13:08

4 czerwca 2013 - 8 czerwca 2013
Starigrad-Paklenica: Śladami Winnetou

Odważny wódz Winnetou jeździł konno w chorwackim PN Paklenica (jak również PN Krka oraz PN Jeziora Plitwickie), niestety tylko w filmie; walory przyrodnicze tych parków wykorzystano na potrzeby filmu, jaki przed ponad czterdziestu laty został nagrany na podstawie słynnej powieści Karola Maya. Dzisiaj, dzięki temu projektowi, możecie zobaczyć miejsca, w których kręcono film, możecie delektować się naturalnymi walorami Chorwacji, spróbować swoich sił w jeździe na koniu lub łucznictwie, a wieczorem usiąść przy obozowym ognisku, kosztować różnych delicji i słuchać muzyki country. I to wszystko na tropie Winnetou!

http://www.rivijera-paklenica.hr

***

6 czerwca 2013 - 31 sierpnia 2013
Kastav: Lato Kulturalne w Kastavie

Na wzniesieniu ponad Rijeką położony jest malutki Kastav, miasteczko kultury i oświaty. Latem odbywają się w nim liczne imprezy kulturalne na wysokim poziomie. Odwiedzający Kastav mogą wybierać z szerokiej oferty imprez teatralnych, muzycznych i plastycznych. Liczne spektakle teatralne, koncerty muzyków krajowych i zagranicznych oraz różnorodne wystawy dodają tylko uroku romantycznej atmosferze, którą Lato Kulturalne w Kastavie oczarowuje swoich gości.

http://www.kkl.hr

***

7 czerwca 2013 - 9 czerwca 2013
Ogulin: Festiwal bajek w Ogulini

Na samo wspomnienie o Ivanie Brlić Mažuranić dzieciom iskrzą się oczy. Jej nazwisko kojarzy się z niezliczonymi przygodami postaci z chorwackich bajek, zaczarowanym lasem Šuma Striborova, psotnymi Tintilinićami i ciekawym Potjehu poszukującym prawdy. Ivana Brlić Mažuranić jest najbardziej popularną i najczęściej tłumaczoną chorwacką autorką bajek, które zachwycają dzieci, a ich fantazja również dorosłym zapiera dech w piersiach. Mieszkańcy Ogulina, gdzie mieszkała pisarka, co roku na jej cześć organizują Festiwal, który ich miasto zmienia w świat z bajki. Do Ogulina przyjeżdżają zespoły teatralne, pisarze i muzycy, odbywają się przedstawienia, pokazy filmów animowanych oraz warsztaty dziecięce, które dodają ich fantazji skrzydeł. Zapomnij na kilka dni o rzeczywistości i udaj się w miejsce, gdzie towarzyszyć Ci będą wróżki i krasnale, ale także złe czarownice.

http://www.ogfb.hr

***

7 czerwca 2013 - 9 czerwca 2013
Umag: Umagination

adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
http://www.umagination.info

***

8 czerwca 2013 - 14 września 2013
Malinska: Lato kulturalne

Malinska na wyspie Krk oferuje swoim gościom imponujący program kulturalny, który urozmaica wypoczynek. W lipcu i sierpniu z klasztoru św. Marii Magdaleny rozbrzmiewają dźwięki instrumentów klasycznych. Niektórzy najbardziej utalentowani chorwaccy muzycy wybierają miejscowość Malinska jako miejsce, gdzie mogą zaprezentować cały swój talent. Również w Galerii św. Mikołaja można podziwiać dzieła licznych, uznanych artystów, takich jak: Aleksander Forenbaher, Mauro Stipanov i Antun Haller. Nie pozwól, by podczas Twego pobytu w Malinskiej dusza nie posmakowała odrobiny kultury.

http://www.tz-malinska.hr

***

8 czerwca 2013 - 7 lipca 2013
Đakovo: Hafty z Đakova

Latem Đakovo przypomina swoją długą i bogatą tradycję. Trzy różne formy tradycji kulturalnej regionu Slavonii zostały połączone w wyjątkowych uroczystościach lipcowych: folklor, odwiedzający mogą wziąć udział w licznych programach muzycznych, gastronomia, tu przoduje sławny fiš-paprikaš, čobanac i đakovački kulen oraz tradycja hodowli koni, które prezentowane są podczas zawodów konnych, organizowanych na miejscowym hipodromie. Również w tym roku wszyscy miłośnicy kultury regionów Slavonii i Baranji mogą nacieszyć swoje oczy widokiem tysięcy strojów ludowych, posłuchać muzyki, zobaczyć tańce i zwyczaje, z których region jest tak bardzo dumny. Wszyscy oni uczestniczyć będą w uroczystym, kolorowym i wesołym pochodzie.

http://www.tz-djakovo.hr

***

8 czerwca 2013
Gornja Stubica: Średniowiecze W Chorwackim Zagorju

Účastnit se rytířského turnaje ve středověku bylo otázkou zvláštní cti. Pouze ti nejstatečnější a nejdovednější mohli vystoupit před své soupeře, a jen těm nejsmělejším se dařilo vyjít z těchto turnajů vítězně. Tyto dny jsou samozřejmě dávno zapomenuté, ale stubický Rytířský turnaj jako by probouzel po staletí spící rytířskou čest. Rozuzlení dnešních rytířských soubojů již možná není tak nejisté jako kdysi, ale vzrušení tu zcela jistě nechybí. Navštivte Muzeum selských povstání v Gornji Stubici a naučte se více o hrdinském středověku.

http://www.viteski-turnir.com
http://www.mhz.hr

***

13 czerwca 2013 - 15 czerwca 2013
Pula: Pula superiorum

Mieszkańcy Puli są słusznie dumni ze swojej sławnej, rzymskiej przeszłości. Zachowane budowle z tego okresu zachwycają swoją majestatycznością gości ze wszystkich stron świata. Jednak najlepiej odwiedzić Pulę w okresie, kiedy na jej ulicach, na naszych oczach odgrywane są sceny z odległej przeszłości. Ulice Puli na kilka dni zmieniają się w scenę malowniczego teatru rzymskiego - tragedii i komedii antycznych. W tym czasie Arena ponownie przeżywa dni swojej świetności, kiedy wewnątrz jej murow odbywały się walki odważnych gladiatorow. Piękne kobiety noszą antyczne SZATY i fryzury, w każdym zaułku spektakle dźwięku i światła zapierają dech w piersiach, a rzymskie uczty oraz miejscowe specjały istryjskie orzeźwiają podniebienia. W maju wszystkie drogi prowadzą do Puli.

http://www.pulasuperiorum.com

***

13 czerwca 2013 - 16 czerwca 2013
Rijeka: Fiumanka

Widok, który każdemu zapiera dech w piersiach, to widok zatoki rijeckiej pełnej białych żagli. Żeglarze ze wszystkich stron świata spotykają się raz w roku na regatach Wielka Fiumanka, odbywających się na trasie Rijeka - Omišalj i z powrotem. Tutaj nawet najlepsi żeglarze dają z siebie wszystko. W tym roku w ramach wielkich regat odbędą się także regaty dziennikarskie pod nazwą Press Fiumanka. Obowiązkowe wydarzenie dla wszystkich miłośników adrenaliny.

http://www.fiumanka.eu

***

14 czerwca 2013 - 16 czerwca 2013
Bjelovar: Terezijana

Terezijana to kilkudniowe wydarzenie, przypominające wiek XVIII, kiedy ziemie chorwackie należały do monarchii Habsburgów. Za swojego życia cesarzowa Maria Teresa wprowadziła ważne zmiany i reformy. Zniosła procesy czarownic, wprowadziła obowiązek szkolny, a dekretem z 1756 roku założyła miasto Bjelovar. Mieszkańcy Bjelovaru świętują rocznicę tego wydarzenia przez kilka dni, na ulicach odbywają się liczne imprezy muzyczne, teatralne i sportowe. Jednak najbardziej atrakcyjnym wydarzeniem w ramach Terezijany jest widowisko przedstawiające wjazd cesarzowej do miasta, które przybliża historię regionu z czasów, kiedy w Chorwacji panowały największe europejskie rody królewskie.

http://www.turizam-bilogorabjelovar.com.hr
http://www.tzbbz.hr

***

14 czerwca 2013 - 16 czerwca 2013
Križevci: Wielkie spotkanie w mieście Križevci

W 1242 roku król Bela IV wraz ze swoim wojskiem schronił się przed najazdem tatarskim w murach miasta położonego na zboczach Kalnika. Zamiar Tatarów wtargnięcia do miasta i pokonania wojsk królewskich udaremnili miejscowi chłopi, którzy odważnych żołnierzy żywili domowymi śliwkami. Owoce dodały im sił do odparcia ataku. Za to wszystkim chłopom, którzy mu pomagali, Bela IV nadał tytuły szlacheckie. Taka decyzja rozgniewała mieszkańców miasta Križevci, ich złość trwała całe lata, aż do przypadkowego ślubu młodzieńca z Kalnika z dziewczyną z miasta Križevci. Ich wesele było kluczowym momentem pojednania. Obecnie na pamiątkę tego wydarzenia mieszkańcy miasta Križevci wystawiają spektakl, w trakcie którego klucze do miasta zostają przekazane w ręce sędziego i rozpoczynają się trzy dni świętowania.

http://www.krizevci.hr
http://www.spravisce.com

***

14 czerwca 2013 - 15 czerwca 2013
Pitomača: Pieśni regionów Podravina i Podravlje

Przepiękne krajobrazy regionu Podravina i miłość, jaką tutejsi ludzie okazują swojej ziemi, często opisywane są w wierszach poetów znad rzeki Dravy. Pochodzący z tych terenów autorzy stworzyli piękne chorwackie melodie ludowe. Festiwal muzyczny jest więc okazją poznania bogatego dziedzictwa muzycznego i poetyckiego Podraviny. W ciągu dwóch czerwcowych wieczorów na scenie w miejscowości Pitomača występują największe talenty muzyczne regionu. Pierwszego wieczoru można posłuchać występów mniej znanych wykonawców, a drugiego, zgodnie z przyjętym programem, gości zabawiają zespoły i soliści, którzy zrobili już karierę.

http://www.pitomacafestival.hr

***

15 czerwca 2013 - 15 września 2013
Dubrovnik: Park Orsula Music Festival

http://www.parkorsula.du-hr.net

***

15 czerwca 2013 - 30 czerwca 2013
Split: Festiwal ulicznych artystów

Międzynarodowy festiwal artystów ulicznych trwa 15 dni, odbywają się po trzy spektakle i pokazy wieczorami. Festiwal artystów ulicznych odbywa się w Splicie już 7 lat. Artyści uliczni, performerzy nieformalnej ekspresji artystycznej z 16 krajów rozweselają gości i mieszkańców w 6 miejscach w Splicie. Ożywiają miejskie place i uliczki przyjemnymi dźwiękami dziwnych instrumentów, akrobacjami, które graniczą z umiejętnościami siły nadprzyrodzonej, pokazami które rozśmieszają do łez „przypadkowych przechodniów”... Kontakt między wykonawcami i gośćmi jest również bezpośredni poprzez animację i zabawę samych widzów, jak również uczestnictwo widzów w programach wykonawców. Ze względu na intencję upowszechnienia festiwalu w wielu krajach Europy z których przyjeżdżają wykonawcy, a w tym roku również z innych kontynentów, siła Festiwalu polega na łączeniu, poznawaniu i wielokulturowości, które pielęgnuje Split i to jest właśnie jedną z podstaw żeby Split otrzymał statut prawdziwego miasta gospodarza...

http://www.visitsplit.com

***

15 czerwca 2013 - 15 września 2013
Makarska: Lato w Makarskiej

Wieczory klap, koncerty pop-rock, wieczory folklowu, spektakle teatralne, koncerty muzyki klasycznej, koncerty rozrywkowe - to tylko część letniej atmosfery w Makarskiej. Szczególnie atrakcyjne są liczne wieczory eybackie, karnawał letni, mecz „chudzi - grubi” i festiwal klap przy mandolinach i gitarach. W czasie Lata w Makarskiej każdy może wybrać coś dla siebie z programu, poprzez który staramy się pielęgnować i dalej prezentować tutejsze tradycje.

http://www.makarska-info.hr

***

c.d.n. :)
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003
Re: Newsletter 2013 - newsy Chorwackiej Wspólnoty Turystyczn

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 03.06.2013 13:18

16 czerwca 2013 - 30 czerwca 2013
Cavtat: Festiwal „Muzyka i Słowo“

Długa i burzliwa przeszłość pozostawiła na ulicach miast i miasteczek ślady tysięcy legend, znaki, którym potrzebny jest tylko jeden mały bodziec, żeby ożyły i rozpoczęły nowe życie. Tym właśnie zajmuje się Stowarzyszenie Artystyczne Konavle - Art, organizujące festiwal Muzyka i Słowo. Dzięki zlokalizowaniu wydarzeń muzycznych, scenicznych i tanecznych w różnych miejscach rejonu Konavle, jak np. we wsiach: Močići, Čilipi, Molunat, Pridvorje i Gruda, festiwal ten ożywia niektóre z dawno zapomnianych scen i odkrywa nowe, artystyczne przeznaczenie tych miejscowości.

http://www.konavle-art.hr

***

19 czerwca 2013 - 25 czerwca 2013
Valpovo: Lato w Valpovie

Latem cała Slavonia dosłownie tryska radością i niezliczoną ilością uroczystości. W ostatnim tygodniu czerwca nawet miasto Valpovo nie stanowi wyjątku. Mianowicie Valpovo, w ciągu siedmiu czerwcowych dni, już od 42 lat pod rząd, przedstawia odwiedzającym różne amatorskie stowarzyszenia artystyczne. Jednak slawońska uroczystość nie byłaby kompletna, gdyby mieszkańcy Valpova nie zadbali o bogatą ofertę tradycyjnych potraw i napoi. Wszystko razem stanowi gwarancję świetnego nastroju dla tych, którzy w tych dniach przyjadą do Valpova, by się dobrze bawić i poznać tutejsze, bogate tradycje.

http://www.valpovo.hr

***

20 czerwca 2013 - 26 czerwca 2013
Opatija: Festival Kvarner

adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
http://www.festivalkvarner.com

***

21 czerwca 2013 - 24 czerwca 2013
Dubrovnik: „Ana w mieście”

Festiwal weekendowy Ana w Mieście prezentuje młoda artystkę, świetną wiolonczelistkę rozpoznawalnego stylu muzycznego Anę Rucner w podwójnej roli klasycznego muzyka i instrumentalistki crossover. Ideą tego krótkiego festiwalu jest to, że już na początku letniego sezonu muzycznego, do Miasta przywiezie coś dla każdego. W ten sposób miłośnicy muzyki klasycznej będa mogli posłuchać koncertu kameralnego w Kneževom Dvoru z Aną i innymi muzykami, a publiczność lubiąca współczeną muzykę będzie mogła zobaczyć różnorodne wystapienie sceniczne, które regularnie budzi dużą uwagę.

http://www.anaugradu.com

***

21 czerwca 2013 - 28 czerwca 2013
Dubrovnik: Le Petit Festival du Theatre

http://www.lepetitfestival.com

***

21 czerwca 2013
Višnjan: Astrofest

W dniu przesilenia letniego, 21 czerwca, miłośnicy astronomii spotykają się na wzgorzu, w pobliżu słynnego obserwatorium astronomicznego w Višnjanie. Ten właśnie dzień, znany z najkrotszej nocy w roku, z ktorym związanych jest wiele legend i wierzeń mistycznych, w miejscowości Višnjan obchodzony jest w sposob wyjątkowy. Całonocny program muzyczno- sceniczny rozpoczyna się wraz z zachodem ostatnich promieni słonecznych, a końzy w rytmie hipnotyzującego bicia w bębny, o wschodzie słońca. Astrofest jest jedynym w swoim rodzaju wydarzeniem, ktore przyciąga uwagę miłośnikow nieba, gwiazd i duchowej muzyki New Age.

http://www.istra.hr
http://www.astrofestival.com

***

21 czerwca 2013 - 10 września 2013
Rijeka: Lato w Gradinie (twierdzy)

W ciągu trzech miesięcy letnich odwiedzający Rijekę mają okazję uczestniczyć w różnorodnym programie kulturalnym, odbywającym się w twierdzy na Trsacie, zbudowanej do obrony przed Turkami, w miejscu dawnego rzymskiego punktu obserwacyjnego. Wewnątrz jej murów odbywa się program kulturalno-rozrywkowy, w którym goszczą znani aktorzy i gwiazdy estrady chorwackiej. Usiądź wygodnie, wśród przyjemnie chłodnych murów fortyfikacji i spędź miło czas oglądając spektakle i słuchając koncertów.

http://www.ljetonagradini.com

***

22 czerwca 2013 - 6 lipca 2013
Sibenik: Międzynarodowy festiwal dziecięcy

W czerwcu i lipcu Szybenik staje się miastem dzieci, dziecięcej fantazji i kreatywności. Również w tym roku będzie gospodarzem dla dzieci z całego świata i to po raz 50 z rzędu; swoje ulice ustąpi twórczości dziecięcej i jak co roku, przez ostatnie cztery dziesięciolecia, przypominać będzie wszystkim odwiedzającym o tym, jak drogocennym jest świat dziecięcej zabawy, radości i dobroci. Znakiem firmowym Szybenika, obok bogatej tradycji, są dzieci oraz tradycyjny Międzynarodowy Festiwal Dziecięcy, wyjątkowe wydarzenie kulturalne o charakterze światowym, podczas którego place miejskie stają się miejscem dziecięcej twórczości i rozwoju wszelkich form artystycznych. Festiwal podzielony jest na trzy podstawowe części: przegląd krajowych i zagranicznych zespołów dziecięcych, warsztaty, w których dzieci bezpośrednio włączane są w proces tworzenia i część edukacyjną, w której na sympozjach omawiane są zagadnienia związane m.in. z wychowaniem estetycznym dzieci. Dla tych, którzy nigdy nie zapominają o swojej dziecięcej, rozbawionej stronie osobowości, a jeszcze bardziej dla tych, którzy o niej zupełnie zapomnieli, Szybenik powinien być miejscem, którego w ciągu tych dwóch tygodni nie powinni ominąć.

http://www.mdf-sibenik.com

***

22 czerwca 2013 - 8 września 2013
Karlovac: Karlstadt festival

Karlstadt Festiwal to zbiór wszystkich wydarzeń kulturalnych Karlovca odbywających się w czerwcu i lipcu. Ale 13 lipca to wyjątkowa data i dlatego ten dzień jest głównym dniem festiwalu. To dzień, w którym powstał Karlovac. W tym roku mieszkańcy świętować będą 431. rocznicę powstania ich miasta. Przy tej okazji przygotowana zostanie prawdziwa impreza urodzinowa z dużą ilością atrakcji rozrywkowych i kulinarnych. Przyjedź do Karlovca i złóż życzenia miastu leżącemu nad czterema rzekami!

http://www.karlovac-touristinfo.hr

***

22 czerwca 2013
Jadranovo: Tuna Party

Telefon +385(0)51 784 101
adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
http://www.rivieracrikvenica.com

***

23 czerwca 2013 - 8 września 2013
Ston: Lato w Stonie

W Stonie znajduje się najstarsza diecezja chorwacka. Każda wizyta w tym mieście to bezpośredni kontakt z dawnymi czasami i wydarzeniami. Położony na przepięknym Półwyspie Pelješac, który często stanowił cel ataków, Ston i jego mury obronne noszą świadectwa wielowiekowej walki o zachowanie kultury, czego efekt najlepiej widać w imprezach odbywających się w ramach Lata w Stonie. Latem na ulicach miasta występują tradycyjne zespoły wokalne - klapy, odbywają się koncerty i pokazy mody. Ze względu na tutejszą tradycję hodowli małż i produkcji soli, w restauracjach i gospodach można spróbować egzotycznych potraw chorwackiego Adriatyku.

http://www.ston.hr

***
c.d.n. :)
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003
Re: Newsletter 2013 - newsy Chorwackiej Wspólnoty Turystyczn

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 04.06.2013 23:51

Info z NOITRCHa:

Wystawa: ”Śladami Cyryla i Metodego – od Moraw do Chorwacji”

Stara Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
Uroczystość otwarcia: 20.06.2013 o godzinie 14.00
Wstęp wolnyW ramach Dnia Chorwacji w Poznaniu o których pisała już TU Agnieszka

- Spotkanie z najwybitniejszym pisarzem chorwackim Miro Gavranem
Pałac Działyńskich, Sary Rynek 78
6.06.2013, godz. 18


- Spektakl teatralny „Hotel Babilon”,
wystawienie monodramu Miro Gavrana
Teatr Ósmego Dnia, ul. Ratajczaka 44
7.06.2013, godz. 19.00
Wstęp wolny


GAVRAN FEST

26.06.-1.07.2013
Kraków, Teatr Ludowy, pod Ratuszem
Międzynarodowy Festiwal sztuk Miro Gavrana najbardziej znanego i tłumaczonego chorwackiego dramaturga.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystycznecron
Newsletter 2017 - newsy Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej - strona 22
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2019