Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Newsletter 2017 - newsy Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003
Newsletter 2017 - newsy Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 07.04.2008 15:51

*** Biuletyn informacyjny Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej ***


*** Zapraszam do czytania aktualnych informacji pochodzących w całości ze wspomnianej wyżej strony, wklejanych przeze mnie na cro.pl (tekst bez zdjęć) :D ***
p.s. wykasowałam spis tematów bo ... nie nadążam ich tu wklejać i aktualizować :cry:
Ostatnio edytowano 26.03.2014 01:52 przez a to ja, łącznie edytowano 101 razy
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 07.04.2008 16:33

Można komentować :)

P.s.
Ciąg dalszy newsów (po niezbędnej obróbce) wkleję do pierwszego postu, który będzie tworzył całość kwietniowego bloku informacyjnego :)

Pozdraviam i życzę przyjemnej lektury
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 07.04.2008 18:13

CIEKAWE INFORMACJE 04/08

Kopački Rit

"Pierwsze w Chorwacji tzw. visitor centrum dla turystów rowerowych"

W Parku Przyrody Kopački Rit, położonym w północno-wschodniej części Chorwacji, pomiędzy rzeką Dravą a Dunajem, otwarto pierwsze w Chorwacji, tzw. "visitor centrum" dla turystów rowerowych. Przed trzema laty, współpraca pomiędzy parkiem Kopački Rit i Chorwackim Biurem Niemieckiego Stowarzyszenia ds. Współpracy Technicznej, zapoczątkowała projekt rozwoju Dunajskiego Szlaku Rowerowego. Program składa się z trzech etapów, a niedawno zakończył się etap drugi.

Pierwsza faza projektu rozwoju Dunajskiego Szlaku Rowerowego obejmowała postawianie sygnalizacji turystycznej, punktów informacyjnych oraz ogólne promowanie szlaku w różnego rodzaju mapach, broszurach i materiałach reklamowych.

Od niedawna, na parkingu centrum przyjęć, w parku Kopački Rit jest kryty parking dla rowerów, a w pomieszczeniach centrum znajduje się, podłączony do Internetu, nowy komputer dostępny dla wszystkich turystów rowerowych.

Kopački Rit jest również centrum internetowym; zadaniem tego "visitor centrum" jest udzielanie, rowerzystom i turystom rowerowym, podstawowych informacji i wiadomości o usługach dodatkowych, w tym o interesujących wydarzeniach, restauracjach, domach noclegowych, serwisach rowerowych oraz o pozostałej ofercie turystycznej rejonu baranjskiego. Goście mogą korzystać z komputera, zgrać zdjęcia z podróży, wysyłać e-maile, pisać blogi, szukać dodatkowych informacji itp.

Dunajski Szlak Rowerowy jest pierwszym, międzynarodowym szlakiem w Chorwacji, przez który w ciągu roku przejeżdża wielka liczba turystów rowerowych. Dlatego właśnie etap trzeci projektu przewiduje montaż tzw. "ekoliczników", które będą liczyły przejazdy rowerzystów, a które ustawione zostaną przy wejściu do parku Kopački Rit. W terminie późniejszym zamontowane zostanie również urządzenie liczące pieszych i pojazdy motorowe.

Park Przyrody Kopački Rit
www.kopacki-rit.com

Wspólnota Turystyczna Województwa Osječko-Baranjskiego
www.tzosbarzup.hr


***


Uprawa oliwek

"Mieszkaniec Zadaru najlepszy w całym basenie Morza
Śródziemnego"


Na międzynarodowym konkursie "Oliwka Split 2008", który odbył się w hotelu Marjan w Splicie, zaszczytny tytuł najlepszego plantatora w basenie Morza Śródziemnego zdobył mieszkaniec Zadaru - Milan Salama.

Milan Salama pokonał około 500 konkurentów, którzy przyjechali z praktycznie wszystkich krajów basenu Morza Śródziemnego oraz Nowej Zelandii, Kanady i Australii.

Do konkursu zakwalifikowanych zostało około tysiąca próbek oliwy z oliwek. Do grona 20 najlepszych zakwalifikowano dwie oliwy wyprodukowane przez mieszkańca Zadaru: "oblica" oraz gatunek "pendolino", przy czym obie zdobyły złote medale w swoich kategoriach.

Czempionem całego konkursu została oliwa z oliwek, którą wyprodukował Milan Salama, ale o którą z nich chodzi zostanie ujawnione dopiero po ogłoszeniu oficjalnych rezultatów.

Oliwka Split to jeden z największych konkursów na świecie, po raz czwarty z rzędu organizowany przez Związek Plantatorów Oliwek i Producentów Oliwy z Oliwek Województwa Splicko-Dalmatyńskego, nad którym patronat objął Prezydent Republiki Chorwacji - Stjepan Mesić.

W ramach konkursu odbyła się wystawa sprzętu i środków do uprawy oliwek i produkcji oliwy, na której zaprezentowano najnowsze osiągnięcia w agrotechnice, ochronie roślin, nawożeniu, zbiorze oliwek oraz produkcji oliwy. Z kolei na fachowym spotkaniu, którego tematem była uprawa oliwek, głos zabierali najlepsi, chorwaccy i światowi, specjaliści.

Marco Oregia z Rzymu, główny redaktor "L'extravergine" -światowego przewodnika o najwyższej jakości oliwach z oliwek, wręczył wyróżnienia specjalne dla Milana Salamy i pozostałych nagrodzonych osób, których nazwiska wpisane zostały do światowego almanachu.

Obecnie, na terenie Chorwacji, rośnie sześć milionów owocujących drzew oliwnych oraz cztery miliony zapuszczonych, o które trzeba ponownie zadbać.

Wspólnota Turystyczna Województwa Splicko-Dalmatyńskiego
www.dalmatia.hr
Ostatnio edytowano 15.11.2009 15:48 przez a to ja, łącznie edytowano 1 raz
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 07.04.2008 18:24

PRZEDSTAWIAMY 04/08

Województwo dubrownicko-neretwianske

"Człowiek i przyroda - atrakcyjny wypoczynek"

Pierwszym skojarzeniem związanym ze wspomnienieniem województwa dubrownicko-neretwiańskiego, jest miasto Dubrownik. Jednak wszyscy Ci, którzy chociaż raz odwiedzili ten rejon, wiedzą, że to słynne miasto nie jest jego jedyną perłą.

W tym rejonie, w czasach burzliwej przeszłości, dochodziło do wzajemnych kontaktów, ale i konfliktów, między państwami oraz siłami morskimi. Jednak Dubrownikowi udawało się, przy wykorzystaniu umiejętności politycznych zachować suwerenność. W ten sposób przez całe stulecia funkcjonował jako suwerenne państwo – Republika Dubrownicka. O bogatej przeszłości Dubrownika świadczą nie tylko liczne pomniki, ale także architektura miasta, które w większości ankiet zaliczane jest donajpiękniejszych na świecie.

O specyfice rejonu województwa dubrownicko-neretwiańskiego świadczy również jego wyjątkowe otoczenie i wąski, niehomogeniczny pas wybrzeża, który od części kontynentalnej oddzielony jest masywem górskim. W ten sposób województwo dzieli się na dwie, podstawowe części: relatywnie wąski pas wybrzeża z szeregiem wysp, położonych na otwartym morzu i w pobliżu samego wybrzeża (wśród których najważniejszymi są Korčula, Mljet, Lastovo i archipelag wysp Elafiti) oraz część przybrzeżna z obszarem dolnego biegu rzeki Neretvy.

Województwo szczyci się bogatym dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym, doskonałą infrastrukturą noclegową oraz licznymi programami i atrakcjami turystycznymi.

Na wyspie Mljet znajduje się Park Narodowy Mljet, zajmujący zachodnią część tej zalesionej wyspy. Oprócz osobliwości przyrodniczych, Mljet posiada bogate dziedzictwo kulturowe, z klasztorem Benedyktynów z XII wieku, położonym na małej wysepce na środku jeziora-zalewu. Wśród chronionych atrakcji przyrodniczych znajduje się Park Prevlaka oraz liczne rezerwaty, np. rezerwaty ornitologiczne: Pod Gredom, Prud oraz Orepak, w dolnym nurcie rzeki Neretvy; następnie rezerwaty ornitologiczne na wysepkach Mrkan, Bobara i Supetar, w pobliżu miejscowości Cavtat. Nie można zapomnieć o ujściu rzeki Neretvy, Zalewie Malostonskim oraz małej wyspie Lokrum. Na terenie województwa znajdują się również jaskinie oraz liczne parki leśne, a wyjątkowo atrakcyjne jest arboretum Trsteno, uważane za najstarszy, zagospodarowany, renesansowypark w Dalmacji.

Charakterystyczne, wyjątkowo cenne i atrakcyjne, jest również architektoniczne i kulturowe dziedzictwo tego regionu. Zwracamy uwagę na najbardziej atrakcyjne mury obronne dubrownickiego Starego Miasta oraz zabytkowe centrum Korčuli, Cavtatu i miejscowości Ston z murami obronnymi i kościółkami na Stonskim Polju a także na wykopalisko archeologiczne Narona, we wsi Vid obok miejscowości Metković. Oprócz tego znajdują się również liczne kościółki, domy letniskowe, klasztory, dwory oraz twierdze, wkomponowane w nowoczesny krajobraz.

Województwo posiada bogatą infrastrukturę noclegową z ponad 90 hotelami o standardzie od trzech do pięciu gwiazdek, z około 80 kempingami oraz liczne kwatery prywatne, w wynajmowaniu których pośredniczy około 60 agencji turystycznych. Wyjątkowo atrakcyjna i szeroka jest również oferta gastronomiczna: od doskonale urządzonych i słynnych restauracji do tzw. "konób", przy czym ich cechą wspólną jest doskonałe jedzenie i wina najwyższej jakości.

Wspólnota Turystyczna Województwa Dubrownicko-
Neretwiańskiego
www.visitdubrovnik.hr

***

Województwo koprivničko-križevačkie

"Przewodnik agroturystyczny o specyfice regionu križevačkiego"

W rejonie križevačkim i w samym mieście Križevci, położonym u stóp góry Kalnik, w północno - zachodniej części Chorwacji, znajdują się liczne gospodarstwa wiejskie, zajmujące się promocją miejscowych potraw i napojów, tutejszego stylu życia i obyczajów. Niedługo ukaże się pierwszy przewodnik turystyczny po gospodarstwach wiejskich, który wszystkim odwiedzającym przybliży specyfice tutejszej agroturystyki.

Przewodnik będzie zawierał opis kilku gospodarstw rodzinnych, działających w rejonie križevačkim i czterech gmin oraz informacje o ich lokalizacji, podstawowe dane o każdym z tych gospodarstw, a także wykaz wszystkich atrakcji i wydarzeń, organizowanych w ciągu roku.

Križevci są jednym z najstarszych miast w Chorwacji kontynentalnej. Pierwszy, pisany dokument, w którym wspomniane są jako siedziba województwa, pochodzi z XII wieku. Z kolei z XIII wieku pochodzą zapiski, w których określane są jako wolne miasto królewskie. Co więcej, znaleziska archeologiczne potwierdzają, że życie na tym obszarze istnieje od kilku tysięcy lat.

Križevci słyną ze "statutów križevačkich" - jedynych w swoim rodzaju, spisanych praw zachowywania się przy "kropelce wina". Jest to również miasto rodzinne trzeciego, chorwackiego świętego - Marka Križevčanina. Križevci są siedzibą biskupstwa greko - katolickiego; co więcej znane są ze swojej bogatej i sławnej przeszłości, pomników kulturowo historycznych, pracowitych rzemieślników, przedsiębiorców, świetnych sportowców i muzyków.

Spośród najważniejszych wydarzeń, organizowanych w miejscowości Križevci, na uwagę zasługują "Targi Rzemieślnicze i Gospodarcze", które od 10 lat odbywają się jesienią. Innymi wydarzeniami są: tradycyjny festyn ludowy i targi kultury: "Križevačko Veliko Spravišče", organizowane na początku czerwca. Dzień Miasta przypada na 24 kwietnia, kiedy realizowany jest bogaty program kulturalno - artystyczny.

Z kolei lokalne organizacje pozarządowe non profit, co roku wiosną, organizują "Culture Shock Festival" - jednomiesięczny festiwal, w trakcie którego organizowane są liczne wydarzenia, w których uczestniczą eminentni literaci, malarze, muzycy i inni artyści z Chorwacji i krajów sąsiadujących.

Wspólnota Turystyczna Województwa Koprivničko-Križevačkiego
www.tz-koprivnicko-krizevacka.hr


***

Oryginalna propozycja wypoczynku na otwartym morzu

"Żeglowanie dla wegetarianów i zwolenników makrobiotyki"

Dzięki małej, rodzinnej firmie ETNOtrend z miasta Samobor, goście odwiedzający Chorwację od teraz mogą skorzystać ze zdrowego wypoczynku na otwartym morzu: żeglowania dla wegetarianów i zwolenników makrobiotyki, ale również wszystkich tych, którzy w trakcie podróży chcą się odżywiać zdrowo i dobrze. Właściciele firmy - małżeństwo Pelikan - w tym celu wymyślili trzy podstawowe programy żeglowania: Veggie Cruise, Macrocruise oraz bioOdmor.

ETNOtrend posiada tylko jedną żaglówkę, ale ściśle współpracuje z innymi firmami i może zaproponować gościom żeglowanie na około dziesięciu jednostkach. Wypływają one z kilku miejscowości, wśród których jest Novigrad, Primošten i Szybenik oraz z dwóch baz na wyspie Krk: z jednej w miejscowości Punat i drugiej w Klimno.

Program Veggie Cruise przewiduje dla gości, oprócz samego żeglowania, doskonale przygotowane specjały kuchni wegetariańskiej i wegańskiej, które codziennie przyrządza ich osobisty kucharz. W ten sposób klienci mają zagwarantowane trzy posiłki dziennie, przy czym nie muszą myśleć o tym kiedy będą gotować ani gdzie muszą kupić składniki, potrzebne do przygotowania potrawy "veggie". Program Macrocruise jest podobny, ale rozszerzony w stosunku do Veggie Cruise, ponieważ oprócz codziennych posiłków przygotowanych tylko i wyłącznie ze składników pochodzących z upraw ekologicznych, obejmuje również bezalkoholowe napoje organiczne z odpowiednimi certyfikatami oraz wina, naturalne kosmetyki oraz ekologiczne środki do czyszczenia.

Program BioOdmor, w przeciwieństwie od dwóch poprzednich, nie przewiduje "osobistego" kucharza, ale za to goście mają więcej swobody, ponieważ po wcześniejszych ustaleniach, na żaglówkę załadowane zostają wszystkie niezbędne produkty żywnościowe. Oczywiście mowa o artykułach wyłącznie pochodzenia organicznego. Tym samym goście mogą wejść na żaglówkę tylko z rzeczami osobistymi, bez żadnych obaw, że czegoś im zabraknie.

ETNOtrend
www.macrocruise.com
Ostatnio edytowano 15.11.2009 15:48 przez a to ja, łącznie edytowano 1 raz
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 07.04.2008 21:07

INWESTYCJE 04/08
Poreč

"Renowacja najstarszego hotelu w Poreču"

W lutym, w centrum historycznym Poreča, rozpoczęła się renowacja
najstarszego hotelu w mieście - Hotelu Riviera, którego wygląd po ukończeniu prac, polegających na połączeniu starego z nowym, na pewno zwróci jeszcze większą uwagę.

Według słów inwestora, po zakończeniu rekonstrukcji obiekt zmieni nazwę na Hotel Palazzo. Urządzony zostanie w dwóch stylach architektonicznych - tradycyjnym i nowoczesnym. Stara część hotelu nie będzie zmieniona, ze względu na wartość architektoniczną, a nowoczesnego charakteru nadadzą mu dwa nowe skrzydła, dobudowane do starej części.

W kompletną renowację budynku zainwestowanych zostanie około 5 milionów EUR, przy czym hotel dysponować będzie powierzchnią około pięciu tysięcy metrów kwadratowych, z czego nowa część zajmować będzie około tysiąca metrów kwadratowych.

Łącznie z dobudowanymi skrzydłami, hotel dysponować będzie 70 pokojami oraz czterema apartamentami prezydenckimi. Powierzchnia najmniejszego z nich wynosić będzie 85 m2, a największego 400 m2.

Na terenie tego atrakcyjnego hotelu, z trzech stron otoczonego morzem, będzie basen z wodą morską, z którego będzie można korzystać przez cały rok. Oprócz tego beauty salon, bogata oferta wellness i fitness, klub nocny, doskonała restauracja, a na parterze otwartych zostanie około dziesięciu butików z produktami światowych marek.

Do początku tegorocznego sezonu powinna już być gotowa bryła odnowionego hotelu, który oferować będzie usługę na poziomie wysokich czterech gwiazdek. Niestety mało prawdopodobne jest, że wtedy również hotel przyjmie pierwszych gości.

Wspólnota Turystyczna Miasta Poreč
www.istra.com/porec/***


Solaris Szybenik

"Pełna gotowość do rozpoczęcia sezonu"

W połowie kwietnia trzy i pół tysiąca łóżek w obiektach hotelowych, ile łącznie posiada przedsiębiorstwo hotelowe Solaris z Szybenik, udostępnionych będzie dla gości. Niektóre hotele otwarte zostaną już w okresie Wielkanocy, czyli pod koniec marca. Sam fakt, że do kwietnia pracować już będą wszystkie obiekty, świadczy o bardzo dobrym okresie przedsezonowym, w Szybeniku. Dowodzą tego również bardzo dobre zapowiedzi przyjazdów grup gości z Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Skandynawii oraz Austrii, którzy zakwaterowani zostaną w hotelach kompleksu Solaris: Ivan, Jure, Jakov, Niko i Andrija.

W okresie zimowym firma intensywnie pracowała nad jakością usług oraz nad uatrakcyjnieniem oferty. Przeprowadzono remont generalny willi, znajdujących się na terenie kompleksu Solaris; urządzony został również sam kompleks, a w hotelach Niko i Jure wybudowano nowe sale kongresowe, z których każda pomieści 200 osób. Dzięki temu Solaris już tej wiosny będzie gospodarzem licznych kongresów, seminariów i sympozjów.

Kompleks hotelowy Solaris znajduje się na małym półwyspie, w odległości sześciu kilometrów od Szybenika, w województwie szybenicko-knińskim. Od Splitu i Zadaru oddalony jest o około 80 kilometrów.

Oprócz wspomnianych hoteli, w kompleksie jest 16 willi, z łącznie 82 kompletnie urządzonymi apartamentami. Z kolei na gości, preferujących wypoczynek wśród przyrody, czeka wielki kemping, na którym jest 800 miejsc z przyłączeniami do prądu oraz węzły sanitarne z ciepłą wodą. Do dyspozycji gości, jest również minimarket, sklep z pamiątkami, w którym można kupić gazety codzienne, recepcja, kantor wymiany walut, sejf, telefon, restauracja, bar na plaży, miejsce na grill, basen odkryty z wodą morską oraz zagospodarowana plaża, przeznaczona dla wszystkich gości kompleksu hotelowego.

Solaris - Szybenik
www.solaris.hr***


Istraturist Umag

"Hotel Sol Koralj wzbogaca swoją ofertę"

Jeden z większych obiektów przedsiębiorstwa turystycznego Istraturist - Hotel Sol Koralj, położony na terenie kompleksu Katoro, nad samym morzem, na końcu przylądka, oddalony jest około trzy kilometry od centrum miasta Umag. Tegoroczny sezon turystyczny hotel rozpocznie w całkowicie odnowionym obiekcie. Ponieważ ostatni remont przeprowadzono w roku 1999, teraz przyszła kolej na mniejsze prace remontowe i przygotowanie nowych atrakcji turystycznych.

Do końca maja urządzonych zostanie sześć apartamentów i wszystkie 244 pokoje. Generalne prace remontowe przeprowadzone zostaną także w hotelowym basenie krytym. Zmianie ulegnie wystrój centrum wellness, zwiększona zostanie jego powierzchnia, a w nowych pomieszczeniach oferowane będą nowe atrakcje.

Już wkrótce, oprócz wspomnianych zmian, w hotelu zostanie otwarta nowa sala kongresowa z 350 miejscami siedzącymi, co wzbogaci jego dotychczasową ofertę kongresową, ponieważ na chwilę obecną hotel posiada już cztery mniejsze sale, mieszczące od 20 do 150 uczestników.

Obok oferty wellness i kongresowej, Hotel Sol Koralj proponuje gościom również inne atrakcje, np. doskonałe restauracje z show cooking, bar winny z bogatą ofertą ponad 200 win wysokiej jakości, snack bar na plaży i tematyczne wieczory gastronomiczne.

Równie bogata jest oferta rekreacyjna oraz oferta programów animacyjnych. Na terenie hotelu znajduje się studio fitness i basen kryty. Są trzy baseny odkryte z wodą morską, z których dwa przystosowane są dla dzieci, korty tenisowe ze szkołą tenisa, sporty wode, zjeżdżalnia wodna, siatkówka na plaży, kręgielnia, tzw. trasa trim, minigolf, tenis stołowy, centrum jeździeckie, wynajem rowerów i rolek. Jest również wielkie centrum "Sport Art", w którym goście mogą grać w piłkę nożną, piłkę ręczną, koszykówkę i badminton.

Istraturist Umag
www.istraturist.com***Województwo dubrownicko-neretwiańskie

"Atrakcja na skalę europejską w miejscowości Ston"

Mury obronne w miejscowości Ston pochodzą z XIV wieku i ze względu na swoje monumentalne rozmiary nazywane są "europejskim murem chińskim". W przeszłości otaczały miasto, które już w XVI wieku miało wodociąg i kanalizację. Mury są cenną pozostałością po Republice Dubrownickiej, a w ich restaurację zainwestowano 2,7 miliona kun.

Prace na murach obronnych w mieście Ston, od byłej poczty do twierdzy Sokolić, są kontynuacją procesu organizowania systemu fortyfikacji w tym mieście, na co środki wyłożyło Towarzystwo Przyjaciół Zabytków Dubrownickich, które zebrało z płatnych wejściówek na dubrownickie mury obronne.

Dubrowniccy konserwatorzy zgodzili się na wykonanie pozostałych prac, obejmujących również gotycką, czterokątną wieżę, której grozi zburzenie. Prace zostaną wykonane w dwóch etapach. Etap pierwszy powinien zakończyć się do początku tegorocznego sezonu, kiedy wspomniana część murów powinna być udostępniona odwiedzającym. Zakończenie etapu drugiego zaplanowane jest za półtora roku.

Prace na murach obronnych w Stonie przewidują również prace na Wielkiej Ścianie oraz wieży "Korona". W ten sposób w przyszłym roku również ta część, tego wyjątkowo atrakcyjnego pomnika, będzie udostępniona dla zwiedzających.

Dotychczas, w pojedynczych miejscach, mury nie były bezpieczne i za wejście nie pobierano opłaty. Po zakończeniu prac remontowych sytuacja ulegnie zmianie.

Mury obronne w mieście Ston na pewno będą się cieszyły sławą na skalę europejską, a płatne wejście zapewni większe przychody Towarzystwu Przyjaciół Zabytków Dubrownickich, które trzyma nad nimi pieczę.

Towarzystwo Przyjaciół Zabytków Dubrownickich zajmuje się utrzymaniem, ochroną, konserwacją, rekonstrukcją i restauracją fortyfikacji na terenie rejonu dubrownickiego oraz pomników kulturowo-historycznych, pozostających we własności samego Towarzystwa.

Wspólnota Turystyczna Województwa Dubrownicko-Neretwiańskiego
www.visitdubrovnik.hr***Województwo szybenicko-knińskie

"Zabytkowa wioska z XVIII wieku"

Okolice miasta Knin otaczają wyjątkowo dobrze zachowane atrakcje przyrodnicze, historyczne oraz znaleziska archeologiczne. Jednak w ostatnim czasie coraz bardziej doceniane są zabytkowe wioski, położone w tym rejonie.

Knin to miasto królewskie, którego przeszłość sięga okresu neolitu i epoki żelaza. Najnowsze badania wykazały, że na obszarze knińskim istniały osady również w okresie antyku.

Oddech przeszłości na tym obszarze odczuwalny jest także we wsi Popovići, w gminie Biskupija, niedaleko od Knina.

W tej opuszczonej wiosce znajdują się doskonale zachowane domy kamienne, liczące nawet 300 lat. Urok i autentyczność tej wioski oraz brak jakichkolwiek nowoczesnych obiektów, gwarantuje wszystkim gościom niezapomniany wypoczynek oraz całkowite zapomnienie o XXI wieku.

Gmina Biskupija przygotowała dokumentację rozwoju agroturystyki na terenie wioski Popovići, którą sfinansowało Ministerstwo Kultury, do którego w tym roku zgłoszono projekt, o wartość 150 tysięcy kun. Niedługo powinny rozpocząć się prace konserwatorskie i inne, po czym wioska mogłaby się stać podstawą rozwoju agroturystyki w gminie Biskupija.

Przystąpieniem do projektu zainteresowani są mieszkańcy; co więcej w gminie Biskupija planują zatrudnić osoby ze znajomością kilku języków obcych, które zagranicznym gościom będą przedstawiały miejscowe obyczaje.

We wsi Popovići goście będą mogli przeżyć jedyną w swoim rodzaju formę wypoczynku: spanie na słomie, mieszkanie z gospodarzami, pomoc w pracach na roli i autentyczne potrawy, jakie od dawien dawna przygotowuje się w tym rejonie.

Wspólnota Turystyczna Województwa Szybenicko-Knińskiego
www.sibenikregion.com


***


Turystyka młodzieżowa w Zagrzebiu

"Adaptacja Hostelu Młodzieżowego"

Hostel Młodzieżowy w Zagrzebiu, który chwilowo jest nieczynny z powodu trwającej adaptacji, 1 kwietnia otworzy gościom swoje drzwi.

Hostel Młodzieżowy jest największym tego rodzaju obiektem w Zagrzebiu. Położony jest w centrum miasta, przy ulicy Petrinjskiej, zaledwie kilka minut pieszo od głównego placu w Zagrzebiu - Placu Bana Josipa Jelačicia. Od 1 kwietnia hostel zaproponuje gościom wyższy standard od dotychczasowego. Do tego czasu wyremontowane zostaną wszystkie węzły sanitarne oraz 22 pokoje, na czwartym i piątym piętrze.

Na koniec listopada bieżącego roku przewidziana jest druga faza prac remontowych i wtedy, we wszystkich pokojach, wymienione zostanie umeblowanie.

W Zagrzebiu, oprócz w Hostelu Młodzieżowym, można się zatrzymać w licznych hostelach prywatnych, których jakość jest porównywalna do standardów europejskich, obowiązujących w tego typu obiektach. Niedawno otwarty został mały, ale wysokiej jakości, prywatny hostel Carpe Diem, znajdujący się w dzielnicy Medveščak, niedaleko od centrum miasta.

W Zagrzebiu istnieje również kilka innych, podobnych obiektów. W samym centrum miasta, przy ulicy Radićeva, znajduje się Fulir Hostel Zagreb, a nieco dalej od centrum - Ravnice Hostel w dzielnicy Ravnice, we wschodniej części miasta; następnie MGM Hostel w dzielnicy Kajzerica, w zachodniej części miasta oraz Hostel Lika i Hostel Fala, położone w pobliżu Głównego Dworca Autobusowego.

HFHS
www.hfhs.hr

Wspólnota Turystyczna Miasta Zagrzeb
www.zagreb-touristinfo.hr***Vrsar

"Inwestycje w kompleksach turystycznych"

Chorwackie Przedsiębiorstwo Hotelowe Maistra S.A. w tym roku zainwestuje znaczne środki w kilka kompleksów turystycznych na terenie miejscowości Vrsar, w celu polepszenia i wzbogacenia tutejszej oferty.

Najwięcej pieniędzy przeznaczonych zostanie na remont kompleksu turystycznego Petalon, następnie Belvedere, Funtana i Koversada.

Kompleks turystyczny Petalon położony jest nad kamienistą, wyłożoną płytami plażą. Od wielu lat jest ulubionym miejscem wypoczynku tych, którzy szukają spokoju i bogatej oferty sportowo-rekreacyjnej.

Maistra zainwestuje w Petalon około 37 milionów kun, które przeznaczy na adaptację restauracji i kuchni, poszerzenie recepcji oraz na podniesienie kategorii kompleksu.

Po zakończeniu remontu, restauracja serwująca obiadokolacje, restauracja "Catinetta", pub, bar obok recepcji oraz kawiarenka będą lepiej wyposażone, a ich oferta zostanie wzbogacona. Oprócz tego nastąpi otwarcie wielofunkcyjnej sali dla 150 osób, w której można zorganizować spotkania, prezentacje i inne uroczystości.

Dodatkowe środki zostaną przeznaczone na basen z efektami wodnymi oraz miniwellness z salą fitness i pokojem masażu.

W kompleksie znajdować się będzie punkt sprzedaży gazet, sklep z pamiątkami i sprzętem sportowym.

Po zakończeniu inwestycji kompleks Petalon będzie posiadał kategorię czterech gwiazdek.

Oprócz niego, odnowiony zostanie również kompleks turystyczny Belvedere, położony na łagodnym zboczu, nad samą plażą, blisko nadbrzeża morskiego i starego centrum miasta Vrsar. Prace już się rozpoczęły, a inwestycja opiewa na łączną kwotę 27 milionów kun. W planie jest odnowienie kuchni, restauracji, zamknięcie tarasu oraz podniesienie jakości usługi.

Maistra zainwestuje milion kun w częściową rekonstrukcję restauracji a la carte oraz basenu w kompleksie turystycznym Funtana. Z kolei w apartamentowej części kompleksu Koversada urządzona zostanie restauracja, do dyspozycji wszystkich gości ośrodka nudystycznego.

Wspólnota Turystyczna Województwa Istryjskiego
www.istra.com***Vodice

"Renowacja hotelu Olympija"

Hotel Olympia położony jest 300 metrów na wschód od centrum miasta Vodice. Dysponuje 215 komfortowymi, dwuosobowymi pokojami i 26 apartamentami, w dwóch budynkach. W samym hotelu oraz wokół niego, trwają prace renowacyjne i remontowe, dzięki którym ten czterogwiazdkowy hotel stanie się nowoczesnym centrum sportowym, wellness i kongresowym.

Remont trwa w centrum wellness, w sali kongresowej, na terenach sportowych oraz w jednej części hotelu. W renowację zainwestowano 5 milionów EUR.

Po rekonstrukcji, dotychczasowa sala sportowa, będzie również salą kongresową dla około pięciuset osób. Część hotelu, w której znajduje się centrum wellness i sala sportowo-kongresowa, połączona jest z jego drugą częścią, co jest bardzo ważne z punktu widzenia turystów.

Obecnie trwają także prace związane z odnową holu, w którym powstaną nowe usługi, a w samym obiekcie będzie winda dla niepełnosprawnych. Prace powinny zakończyć się w połowie marca, kiedy nastąpi otwarcie hotelu i goście będą mogli skorzystać ze specjalnych programów wielkanocnych.

Centrum wellness otwarte zostanie w czerwcu, a sala sportowo-kongresowa w sierpniu.

Hotel otacza atrakcyjny teren, o powierzchni 50 000 m2;, na którym znajdują się atrakcje plażowe i tereny sportowe: boisko do gry w piłkę ręczną, kilka kortów tenisowych, pola do minigolfa i inne. Właśnie tutaj powstaną liczne restauracje: ekskluzywne i wyspecjalizowane oraz takie, których oferta cenowa będzie przystępna. Otwarte zostaną sklepy z renomowanymi, światowymi markami oraz wielki park zabaw z atrakcjami dla dzieci. Plaża, na którą codziennie przychodzi nawet 5 000 gości, będzie "żyła" także w nocy. Zakończenie wszystkich prac na plaży powinno nastąpić w połowie maja, a jesienią rozpocznie się remont wszystkich pokoi hotelowych.

Hotel Olympia Vodice
www.olympiavodice.hr***Województwo međimurskie

"Nowy hotel w centrum miasta Prelog"

Oferta turystyczna Međimurja, tej najbardziej na północ wysuniętej, części Chorwacji, jest bogatsza o jeszcze jeden, cenny obiekt. W centrum miasta Prelog otwarty został hotel Prelog, z widokiem na Kościół św. Jakuba i zabytkowe centrum miasta. Hotel znajduje się w kompletnie odnowionym, dwustuletnim budynku.

W szeroko rozumianym centrum miasta, do tej pory nie było ani jednego obiektu, który mógłby przyjąć wymagającego gościa. Dlatego właściciele hotelu - rodzina Hrešć - zdecydowali się zainwestować 5 milionów kun w jego rekonstrukcję. Dzięki temu będą tu mogli przyjeżdżać biznesmeni, osoby, zatrzymujące się w mieście przejazdem oraz turyści.

Hotel Prelog jest nowoczesnym hotelem miejskim, położonym w bezpośredniej odległości idyllicznych krajobrazów rzeki Dravy. Obiekt posiada kategorię trzech gwiazdek i dysponuje 12, nowocześnie wyposażonymi pokojami. Wśród nich są cztery jednoosobowe, sześć dwuosobowych z łóżkiem francuskim, jeden klasyczny pokój dwuosobowy oraz jeden, wyjątkowo przestronny tzw. dwuosobowy superior. Wszystkie są klimatyzowane i wyposażone w SAT TV, łącze internetowe, minibar, meble firmy Hespo, którą założyła rodzina Hrešć oraz nowocześnie urządzone łazienki.

Recepcja w hotelu otwarta jest przez 24 godziny na dobę. W budynku jest restauracja serwująca śniadania oraz pozostałe pomieszczenia hotelowe. Obiekt posiada własny parking.

W hotelu na pewno zatrzymają się goście, zainteresowani miastem Prelog - starą perłą nad rzeką Dravą, o interesującej przeszłości, zamieszkałą przez gościnnych gospodarzy. Nazwa miasta pochodzi od kajkawskiego wariantu słowa pociąg (vlak), co opisowo znaczy: przystań tranzytowa, czyli miejsce przeprawy przez rzekę Dravę.

Prelog słynie z "Targów Kwiatów" - tradycyjnego wydarzenia, gdzie oprócz bogatej oferty na licznych stoiskach z kwiatami i akcesoriami ogrodowymi, odbywają się różne, interesujące imprezy kulturalne i rozrywkowe. W tym roku targi odbywać się będą od 25 do 27 kwietnia. Miasto Prelog słynie również z "Dni Chleba i Dziękczynienia", które organizowane są w październiku.

Wspólnota Turystyczna Województwa Međimurskiego
www.tzm.hr
Ostatnio edytowano 15.11.2009 15:49 przez a to ja, łącznie edytowano 2 razy
AndrzejJ.
zbanowany
Posty: 7149
Dołączył(a): 01.12.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AndrzejJ. » 07.04.2008 22:43

Renowacje,inwestycje w hotelach.To znaczy ,że niedługo za mniej niż 50 euro hotelu w Chorwacji nie zobaczymy.Kompleks Śibenik i 3500 miejsc noclegowych.NO.Ładny kompleks. :wink:
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 08.04.2008 18:25

WYDARZENIA 04/08

Poreč

"Wystawa, edukacja i zabawa podczas "Kwiatowego Weekendu"

W miejscowości Poreč, w dniach 18 i 19 kwietnia, po raz pierwszy odbędzie się "Kwiatowy Weekend", wydarzenie na którym w ciągu dwóch dni skomasowane zostaną różnego rodzaju atrakcje. Oprócz samej wystawy kwiatów, roślin, narzędzi i materiałów do urządzenia ogrodu, w trakcie "Kwiatowego Weekendu" zostanie postawiony także punkt informacyjny, gdzie zainteresowane osoby będą mogły zasięgnąć porad specjalistów w tej dziedzinie.

"Kwiatowy Weekend" składa się z kilku segmentów. Oprócz samej wystawy i segmentu edukacyjnego, jest również program kulturalno- rozrywkowy, w ramach którego odbywa się, nawiązująca do tematu przewodniego targów, wystawa prac uczniów, którzy zaprezentują również swoją ofertę gastronomiczną. W ramach segmentu ekologiczno-edukacyjnego będzie można zobaczyć widokówki z motywem parków miejskich w Poreču, dowiedzieć się wszystkiego o projektach i sposobie zagospodarowania powierzchni zielonych oraz uzyskać inne informacje. Z kolei segment promocyjno-informacyjny obejmuje plakaty, ulotki, katalogi oraz, otwierającą targi i zamykającą je, konferencję prasową.

Znacząca część aktywności w ramach "Kwiatowego Weekendu" związana jest z edukację młodzieży na temat tzw. "czarnych punktach ekologicznych" w Poreču, dzikich wysypiskach śmieci, urządzeniach oczyszczających wody odpadowe oraz zbiórce opakowań w celu ich przerobu wtórnego.

Miasto Poreč położone jest na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Istria, pomiędzy ujściem rzeki Mirna na północy a Kanałem Limskim na południu.

Poreč jest miastem o bogatej historii, kulturze i turystyce, przodującym w różnego rodzaju akcjach ekologicznych, kulturalnych i turystycznych, jakie organizują chorwackie media i Chorwacka Wspólnota Turystyczna. Co więcej, żadne z miast nie zdobyło tyle nagród i wyróżnień ile Poreč.

Wspólnota Turystyczna Miasta Poreč
www.istra.com/porec/


***


Opatija i Lovran

"Festiwal Kawy" i "Festiwal Szparagów"

W marcu, w "Szlachetnej Damie" w Opatiji, odbyły się "Dni Otwartych Drzwi Wellness". Z kolei w kwietniu, w tym samym mieście, w hotelu Ambasador, po raz pierwszy odbędzie się "Festiwal Kawy", który trwać będzie od piątku 4 kwietnia, do soboty 5 kwietnia. W tym samym dniu, tzn. 5 kwietnia, w miejscowości Lovran, rozpocznie się "Festiwal Szparagów".

"Festiwal Kawy", tzn. "Coffee Break Festival" organizowany jest z zamiarem zebrania na jednym miejscu wszystkich istotnych elementów w sektorze produkcji kawy oraz samych miłośników kawy.

Na festiwalu będzie można poznać cały proces produkcji kawy, od jej palenia do degustowania. Zainteresowane osoby mogą wziąć udział w warsztatach parzenia kawy, przyglądać się współzawodnictwu najlepszych baristów, zwiedzić wystawę "Kawa i Znane Osobistości", degustować kawę oraz wziąć udział w wydarzeniu "Kawa i Książka".

Ta nowość w ofercie turystycznej Opatiji jest niewątpliwie atrakcyjnym wydarzeniem, które na pewno do miasta przyciągnie licznych gości i wypełni je nieodpartymi zapachami kawy.

Od razu po zakończeniu "Festiwalu Kawy", w sąsiedniej miejscowości Lovran, rozpocznie się "8. Festiwal Szparagów", który trwać będzie do 13 kwietnia. W tym czasie, tutejsze obiekty gastronomiczne, oferować będą specjały, których podstawowym składnikiem są dzikie szparagi. Na imprezie zamykającej festiwal przygotowana zostanie "vela fritaja" - otrawa z 1 000 jaj i 30 kg szparagów, przyrządzona na wielkiej patelni, której średnica wynosi 2 metry. Odbędzie się również bogaty program folklorystyczny i "etno", przegląd gry na akordeonie regionu Liburnije oraz turniej gry w kule "Puchar Szparagów".

Na początku czerwca, w miejscowości Lovran i okolicy, rozpoczną się "Dni Czereśni", kiedy w miejscowych kawiarniach, restauracjach i na licznych stoiskach na Placu Wolności, oferowane będą soczyste czereśnie, ciasta oraz inne specjały przygotowane według starych przepisów. Wydarzenie wzbogaci okolicznościowy program rozrywkowy.

Wspólnota Turystyczna Województwa Primorsko-Gorańskiego
www.kvarner.hr
Ostatnio edytowano 15.11.2009 15:49 przez a to ja, łącznie edytowano 1 raz
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3396
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 08.04.2008 18:49

A propos, dzikie szparagi :?
Obrazek
Zerwano blisko mojego domu.
vela fritaja=duza jajecznica

:papa:
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 08.04.2008 18:52

MY NA ŚWIECIE 04/08

Przedsiębiorstwo Vitkovice Tours przyznało wyróżnienia

"Nagrody za usługę najwyższej jakości dla hoteli Istra i Bellevue"

Hotel Istra w Rovinju, działający w ramach firmy Maistra oraz Bellevue Hotel & Residence z grupy link usunięty na życzenie włściciela strony docelowej, z miejscowości Rabac (również na Istrii), zdobyły wysokie wyróżnienie za najwyższej jakości usługę hotelową w 2007 roku, które, tradycyjnie już, przyznają agenci czeskiego touroperatora Vitkovice Tours.

Nagrody zostały wręczone przedstawicielom hoteli, na niedawno zorganizowanych "Targach Holiday World 2008" w Pradze. Wyróżnienia za usługę najwyższej jakości w 2007 roku, dla najlepszych hoteli nad Adriatykiem, zostały przyznane na podstawie oceny samego touroperatora oraz gości hotelowych.

Hotel Istra zasłużył na bardzo wysokie oceny; kwatery w hotelu i sam obiekt zdobyły maksymalną ocenę pięciu gwiazdek, podczas gdy plaża
została oceniona na cztery.

W 2006 roku hotel Istra stanowił przedmiot jednego z najważniejszych projektów firmy Maistra, którego wartość wynosiła 26 milionów EUR. Dzięki temu obiekt kategorii czterech gwiazdek otrzymał charakterystyczne, pierwsze w Chorwacji, tzw. śródziemnomorskie centrum wellness, oferujące odpoczynek i relaks w autentycznym ogrodzie śródziemnomorskim. Mowa o ośrodku znanym jako Wyspa Wellness, który razem z hotelem, położony jest na małej wysepce Św. Andrzeja (Sv. Andrija) - oddalonej około 15 minut statkiem od miasta Rovinj.

Członkostwo hotelu Istra w prestiżowym stowarzyszeniu światowych hoteli
- "Special Hotels of the World" stanowi gwarancję wysokiego standardu.

Także link usunięty na życzenie włściciela strony docelowej Bellevue Hotel & Residence, w miejscowości Rabac, oferuje doskonałą usługę, czego również dowodzą oceny agentów Vitkovice Tours. Mowa o hotelu, którego generalny remont odbyły się na przełomie roku 2006 i 2007 i który, oprócz przepięknego widoku na morze i wyspy kvarnerskie, gwarantuje usługi w standardzie czterech gwiazdek. Obiekt znajduje się w odległości około 100 metrów od morza i otwarty jest od początku kwietnia do końca października. Jest to idealne miejsce na wypoczynek rodzinny, ale również na zorganizowanie seminariów, kongresów i spotkań służbowych.

Hotel Istra
www.maistra.hr

Bellevue Hotel & Residence
www.link usunięty na życzenie włściciela strony docelowej.com


***


Najlepsze restauracje na świecie

"Dubrownicka "Nautika" na samym szczycie"

Czytelnicy renomowanego, amerykańskiego czasopisma "Conde Nast Travel" niedawno uznali słynną dubrownicką restaurację "Nautika za jedną z 12 najbardziej romantycznych na świecie.

Wybór najlepszych, najbardziej romantycznych obiektów gastronomicznych na świecie, ogłoszony został z okazji Walentynek, w wydaniu lutowym, w którym opisano każdą z 12 wspomnianych restauracji.

Dubrownicka "Nautika" znalazła się na wysokim, szóstym miejscu, wśród najbardziej ekskluzywnych obiektów na świecie.

Wyróżniona dubrownicka restauracja "Nautika" znajduje się na Pilama, na samym wejściu do znanej części Dubrownika - Starego Miasta. Według wielu osób jest to najbardziej przyciągający i elitarny obiekt gastronomiczny w mieście.

To, co może najlepiej charakteryzuje restaurację, obok doskonałej oferty specjałów kulinarnych i bogatej karty win, jest jej położenie - w elitarnej części miasta, w bezpośredniej bliskości morza. Co więcej, z tarasu rozciąga się wyjątkowy widok na inne dubrownickie zabytki - twierdze Lovrijenac i Bokar, które uzupełniają ten idealny kadr.

Restauracja "Nautika"
Brsalje 3, 20 000 Dubrovnik
Tel: +385 20 44 25 26
Ostatnio edytowano 15.11.2009 15:50 przez a to ja, łącznie edytowano 2 razy
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 08.04.2008 19:03

WIADOMOŚCI 04/08

Województwo ličko-senjskie i województwo karlovackie

"Master Plan gwarancją dobrych rezultatów"

Województwo karlovackie i ličko-senjskie przygotowało tzw. turystyczny Master Plan. Projekt zaakceptowała Komisja Europejska, która będzie go współfinansować kwotą prawie 200 tysięcy EUR, a wspomniane województwa przeznaczą na ten cel około 25 tysięcy EUR.

Master Plan jest efektem współpracy dwóch sąsiadujących województw, które z turystycznego punktu widzenia są wyjątkowo interesujące i mogą się poszczycić bogactwem osobliwości przyrodniczych. Prawie jedna trzecia powierzchni województwa ličko-senjskiego znajduje się pod ochroną przyrody, a biorąc pod uwagę liczbę noclegów, jest to cztery razy lepsze województwo od karlovackiego. Niestety, większość z tych noclegów odbywa się w jego części nadmorskiej, szczególnie w miejscowości Novalja na wyspie Pag oraz części kontynentalnej, w okolicach Jezior Plitwickich.

Wspomniany projekt umożliwi zwiększenie liczby noclegów o charakterze turystycznym, przedłużenie pobytu pojedynczych gości oraz całego sezonu turystycznego, tak w województwie ličko-senjskim, jaki i karlovackim.

Turystyczny Master Plan, przez cały miniony rok, przygotowywali konsultanci z Danii, Wielkiej Brytanii i Chorwacji, we współpracy z Instytutem Turystyki w Zagrzebiu i w ścisłym kontakcie z przedstawicielami sektora prywatnego oraz publicznego obu województw.

Celem projektu jest wsparcie rozwoju społecznego i ekonomicznego
województw karlovackiego i ličko-senjskiego, przez zamierzony rozwój sektora turystycznego. Master Plan jest obszernym dokumentem, przedstawiającym aktualny stan w sektorze turystycznym, wskazującym możliwości rozwojowe całego regionu oraz określającym 25 projektów priorytetowych. W fazie pierwszej dziesięć z nich zostanie zgłoszonych do funduszy europejskich, w celu jak najszybszej realizacji.

Wspólnota Turystyczna Województwa Ličko-Senjskiego
www.lickosenjska.com

Wspólnota Turystyczna Województwa Karlovackiego
www.tzkz.hr
Ostatnio edytowano 15.11.2009 15:50 przez a to ja, łącznie edytowano 1 raz
Janusz Bajcer
Moderator
Avatar użytkownika
Posty: 99479
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 09.04.2008 07:27

Ponieważ można komentować, to napiszę, że czytam. :la:
Dzięki Dorotko za założenie tematu i zamieszczanie dużo ciekawych i bieżących informacji. :lol: :papa:
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 10.04.2008 00:04

Dziękuję Janusz :D

Bo przez moment ... miałam moment wahania który nie nastroił mnie zbyt optymistycznie na majową przyszłość.

Nie pytałam też NOITRCHa o pozwoleństwo.
Po prostu chciałam, żeby inni - chętni - też sobie poczytali.

Pozdraviam
Jurek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3964
Dołączył(a): 28.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jurek » 10.04.2008 07:53

My też czytamy! 8O Pozdrawki! :papa:
kominesku
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1414
Dołączył(a): 29.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kominesku » 10.04.2008 19:16

Czytam, czytam :lol: i z niecierpliwością czekam :roll: na newsa o otwartych drugich nitkach tuneli Mala Kapela i Sveti Rok :twisted: :wink:
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 10.04.2008 19:47

Napisz jak coś będzie w Slobodnej Dalmacji o Zlocie w Niedzicy... :)
Następna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystycznecron
Newsletter 2017 - newsy Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2019