Re: Montana on Tour: Majowa Polska....
Dawno tu nic nie pisałem, a jeszcze parę rzeczy jest do pokazania (z mojego z synem majowego wypadu w Polskę).... ale ... to jeszcze nie dziś, dziś była taka piękna pogoda, że wybraliśmy się rodzinnie na Westerplatte...
Półwysep, na których chyba większość Cromaniaków była z wycieczką szkolną, leży na wschodzie Gdańska, przy ujściu Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej

Teren jest zadbany, bardzo ładnie opisany na tablicach informacyjnych (język polski i angielski - i bardzo dobrze, że nie ma niemieckiego!)



To tu zaczęła się II wojna światowa

Nie wszyscy wiedzą, ale te tereny były znanym kurortem, na zdjęciach oprócz takich panów, było całkiem sporo pań w kostiumach kapielowych

Pewne wyobrażenie może o tym dać trochę piasku i ładna promenadka nad Zatoką

Dziś ładnie to wygląda, ale stamtąd ostrzeliwał Obrońców Westerplatte Szlezwig-Holstein



Widok na wschód, na Stocznię Północną


Jak widać, wczesnym popołudniem, było tam dziś sporo ludzi

Albowiem, pogoda dopisała na medal

My tu jednak nie przyjechaliśmy po lazury, tylko po wiedzę historyczną - tutaj sprowadzono w 1971 roku prochy Mjr Sucharskiego (zmarł w 1946 roku w Neapolu)

To już tzw. Nowe Koszary



Dwa razy trafiły tutaj niemiecki bomby - wnętrze można zwiedzać




Tutaj człowiek dziwnie się czuje


Ten pomnik zna chyba każdy Polak






Chcieliśmy jeszcze zwiedzić pobliską Twierdzę Wisłoujście

Jednak jest ona otwarta od maja do końca września


Przynajmniej nazbieraliśmy sporo kasztanów


HEJ