Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Mono-ma-te-matycznie Szczawnica na tydzień - 2017

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006
Mono-ma-te-matycznie Szczawnica na tydzień - 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 13.09.2017 16:23

Dopiero przed "chwilą" skończyłem poprzednią relację ze Szczawnicy, a tu już kolejna się szykuje... Nie czytajcie, bo nudno... No co można robić dwa razy z rzędu w jednym miejscu rok po roku? :P
No dobra :)
Najpierw zapalamy światło nad doliną ;)

Dzień dobry prawie w południe ;)
Obrazek

A w cieniu 35*C. Temperatura jak na Bałkanach, widok gór, stare domy z nowymi wymieszane... Nowe inwestycje...
Tylko my ciągle piękni i młodzi :D
Obrazek

I tradycyjnie jak co rano spacer nad Grajcarkiem w upalny dzień.
Obrazek

Pierwsza połowa sierpnia, zastanawialiśmy się czemu jest tak pusto? Czyżby Szczawnica umierała? To nie możliwe... A jednak
Obrazek

Obrazek

Przecież to środek lata, środek wakacji. Nie możliwe, żeby wszyscy wyjechali do Chorwacji :P :oczko_usmiech: , ale poważnie się zacząłem nad tym wariantem zastanawiać patrząc na to co się dzieje na ulicach tego kurortu niegdyś tętniącego życiem.
Obrazek

Najgorsze było to, że nie miałem ze sobą ani krótkich spodni, ani czapeczki więc smażyłem się w tym upale w długich portkach i wyglądałem trochę jak "obcy" :mrgreen: Ale wchodząc do domu handlowego żywcem wyjętego z czasów komuny nie zawiodłem się, jak wyglądał na zewnątrz, tak wnętrze stanowiło spójną całość z elewacją frontową :mrgreen:
Poniżej klima a'la lata 70-80 ubiegłego stulecia :mrgreen:
Obrazek

Całe szczęście, mieli krótkie spodenki na faceta moich gabarytów. Już nie tak obfitych jak kilka lat temu. Łatwiej mi było znaleźć jakiegoś ciucha. No i czapeczka typu kaszkiet zamiast zwykłej "bejzbolówki" :P

A potem na lody i łagodny aperitif w Willa Marta
Obrazek
Obrazek

A co, żyje się raz, nie? :oczko_usmiech:
Przed wyjazdem zakupiłem nawet dla nas obuwie do chodzenia po skalistym podłożu w wodzie z nadzieją, że zamoczymy się w Grajcarku wystawiając do opalania trochę ciałka tu i ówdzie, ale z Dorotką w Szczawnicy nie można się nudzić :D. Nie zamoczone wróciły do domu. :lol:
W herbie Szczawnicy jest coś co dopiero teraz zauważyłem kopiując link do zdjęcia, żeby je wkleić do relacji... Słoweński Triglav? :lol:
Obrazek

I cudowne zakamarki w których można się zgubić bez przewodnika. W moim przypadku przewodniczki Dorotki ;)
Obrazek

Wieczorem poszliśmy na pizzę do pizzerii, która w ubiegłym roku była zamknięta i był to pierwszy i ostatni raz kiedy tam poszliśmy. Nie dlatego, że obsługa była nie taka, bo była jak najbardziej na poziomie. Nawet podali wodę do picia dla psa, kiedy jego właściciel jadł pizzę. Nie dlatego, że z pizzą było coś nie tak bo była pyszna i na cienkim cieście, tak jak lubimy. Niestety muszę stwierdzić, że pizza nam nie służy i to wszystko... Ale było pysznie, także fanom pizzy mogę z czystym sumieniem polecić ten lokal.
Pizzeria TOSCANA się nazywa

Niestety jak to bywa w takich miejscach przy takich temperaturach ludzi na ulicach jak na lekarstwo. Młodzi w górach a starsi w pokojach kwater lub klimatyzowanych hoteli. Dopiero wieczorami się robiło pełniej na ulicach, ale też szału nie było. Czyli luz :mrgreen:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 13.09.2017 17:26

Ale nad rzeczką się zmieniło.... Już dawno tam nie byłam, a takie plany na lato było, rowerkiem pod Czerwony Kościół.... Jesienią się pewnie nie uda.....
A może odremontowali część uzdrowisk tych w kierunku pijalni?
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 13.09.2017 17:28

Ludzi nie było, bo wszyscy poszli tam:
1014753.jpg

:twisted:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107676
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 13.09.2017 17:41

Lubię posty na zielono.
Długo ich na forum brakował....
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 13.09.2017 21:10

piekara114 napisał(a):Ale nad rzeczką się zmieniło.... Już dawno tam nie byłam, a takie plany na lato było, rowerkiem pod Czerwony Kościół.... Jesienią się pewnie nie uda.....
A może odremontowali część uzdrowisk tych w kierunku pijalni?

Niestety nic nie wyremontowali :( zarośnięte krzaczorami i drzewami. Wyglądało to na tyle żałośnie, że nie robiłem tam zdjęć :(
ruzica napisał(a):Ludzi nie było, bo wszyscy poszli tam:
1014753.jpg

:twisted:

Dorotka :arrow: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Chciała lajkować jak na FB :D :D :D
Ja :arrow: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Opluliśmy monitor :D

Janusz Bajcer napisał(a):Lubię posty na zielono.
Długo ich na forum brakowało....

Januszku... powoli wracam. Nie wiem na jak długo, nie wiem jak często tu będę zaglądał... Mogę obiecać, że będę :D
marko350
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2298
Dołączył(a): 14.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) marko350 » 13.09.2017 21:32

A ścieżka rowerowa też pusta ?
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 14.09.2017 16:43

Niestety też pusta... No prawie... Od czasu do czasu ktoś przejeżdżał, ale nie były to raczej dzikie tabuny, a i wypożyczalnie miały komplet rowerów na stanie.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10877
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 14.09.2017 16:54

widze, że w Szczawnicy sporo się nad wodą zmieniło;
jaka fura tym razom, bo pewnie Terracan to daleka historia?
marko350
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2298
Dołączył(a): 14.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) marko350 » 14.09.2017 18:15

Leszek Skupin napisał(a):Niestety też pusta... No prawie... Od czasu do czasu ktoś przejeżdżał, ale nie były to raczej dzikie tabuny, a i wypożyczalnie miały komplet rowerów na stanie.

Szczawnica się wyludniła, a jest taka fajna.
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 15.09.2017 11:03

te kiero napisał(a):widze, że w Szczawnicy sporo się nad wodą zmieniło;
jaka fura tym razom, bo pewnie Terracan to daleka historia?

Zdziwiłbyś się. Terracan ma się dobrze mimo 250kkm na cyferblacie ;). Ale fakt byliśmy Toyotą Corollą.

DSC_0021.JPG
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 15.09.2017 12:18

marko350 napisał(a):
Leszek Skupin napisał(a):Niestety też pusta... No prawie... Od czasu do czasu ktoś przejeżdżał, ale nie były to raczej dzikie tabuny, a i wypożyczalnie miały komplet rowerów na stanie.

Szczawnica się wyludniła, a jest taka fajna.

A ja jednak myślę, że to była kwestia upałów. Ludzie którzy przyjeżdżają w góry nie są przyzwyczajeni do takich temperatur.
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 17.09.2017 17:52

Przy tylu fajnych, ciekawych relacjach nie wiem czy jest sens pisać o czymś co już tu zostało pewno opisane i nie wzbudza zainteresowania.
..
Nie będę czarował, straciłem serce do pisania.
Ot wszystko...
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107676
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 17.09.2017 17:56

Nie marudź "zielona marudo" :wink: dwaj dalej :idea: :lol:
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10877
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 17.09.2017 18:16

Leszek Skupin napisał(a):Przy tylu fajnych, ciekawych relacjach nie wiem czy jest sens pisać o czymś co już tu zostało pewno opisane i nie wzbudza zainteresowania.
..
Nie będę czarował, straciłem serce do pisania.
Ot wszystko...


jak to leciało...? "monotemateyczność textów, życie nie jest lajtowe, zmieni sie na lepsze, coś innego Ci opowiem..."
ja tam chętnie bym posłuchał i pooglądał o miejscach, w których dawno nie byłem, a chętnie nogę bym postawił, a na większe relacje przyjdzie również czas
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 25.09.2017 11:05

To jak tak to może kilka fotek jeszcze wrzucę.
Jak już pisałem, z Dorotką nie można się nudzić więc kolejny dzień w tych upałach to wycieczka... Kolejna...
Wąwóz Homole. Przepiękny. Nawet nie wiedziałem, że takie cuda mamy tuż pod nosem :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Takie kładki zrobili dla wygody zwiedzających. Najpierw pomyślałem, a po jaką cholerę ingerowali w przyrodę? A potem pomyślałem o dzieciach, które mogą zostać zarażone łaziorstwem, podróżowaniem przez swoich rodziców a po skałkach mogłyby nie dać rady... Ale jeszcze za chwilę pomyślałem o swoich Rodzicach, którzy jeszcze mogli by dać radę coś takiego zobaczyć. Bez tych kładek nie byłoby to możliwe.

Obrazek

Prawda że pięknie?
Obrazek

Nawet można się zamyslić i zapomnieć o wszystkich i o wszystkim :)
Obrazek

No i nie udało mi się podejść Dorotki żeby nie wyrwać Jej z zamyślenia, ale i tak widać że przed chwilą była gdzieś gdzie jest przyjemnie... Błogi uśmiech :)
Obrazek

W związku z tym zdjęciem mamy skojarzenia... dość mocne, ale powiem o nich jak dostanę trochę odpowiedzi na pytanie czy i Wy macie jakieś?
Obrazek

Szczegóły...
Obrazek

I skałki, które chyba należą do mocno popularnych, bo do zdjęć ustawiały się kolejki :D

Obrazek

Obrazek

Cóż. Warto było bo i kolejki nie były jakieś gigantyczne :)

A ma koniec wycieczki dla wszystkich kojąco szumiąca woda

Obrazek

"Zdziś" to tyle... Do zobaczenia następnego dnia... :)

36*C było :)
Następna strona

Powrót do Polska



cron
Mono-ma-te-matycznie Szczawnica na tydzień - 2017
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone