Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

MLOPC (Mały Leksykon Osobisty Płyt Chorwackich)

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
VaaldC4R
MLOPC (Mały Leksykon Osobisty Płyt Chorwackich)

Nieprzeczytany postnapisał(a) VaaldC4R » 15.10.2003 13:03

Jako że "aktywność wątkowa" z racji coraz większego oddalenia od wakacji nieco maleje ,pomyślałem iż gdzieś tak z boku znajdę sobie trochę miejsca na tematy w stylu "śledzie z Bałtyku" (a raczej dorsze z Zagrzebia :-) - są pewnie tacy co pamiętają).A że co jakiś czas z uporem maniaka próbuję kogoś naciągnąć na bliższy kontakt z chorwacką muzyką (i czasami mi się udaje) temat też będzie muzyczny.Chorwackie płyty które lubię.
Wybór całkowicie nieobiektywny,niereprezentatywny,osobisty.Służący tylko temu by zachęcić kogoś do posłuchania ,może polubienia tego co ja.Dziś płyta pierwsza.

DALMATINO "Cukar i Sol"
Dwaj panowie , Ivo Jagnić (gitara,muzyka,vocal) i Zdravko Sunara (bębny) ,byli członkowie Tutti-Frutti wystąpili w 1998 na MHJ z piosenką "Lozje".Reakcja publiczności była fantastyczna ,narodziło się DALMATINO. Potem przyszły inne hity.Moja zvizdo Danice, Cvit od kamena i Božić bijeli("-Hit dana, tjedna, mjeseca i godine" - mówi Sunara).
Płyta bardzo balladowa,z wyeksponowaną gitarą akustyczną Jagnića ("Cukar i sol","Zvizda danica")ale też nie pozbawiona bardziej rockowego taktowania("Prosjak i sin").
Moi faworyci "Cukar i sol","Prosjak i sin"

Zobacz i posłuchaj.
Klip Real http://www.pougarje.com/tv.php (szukaj w "Spotovi")
Llista utworów ,30 sek.mp3 http://www.posluh.hr/ezine/promo1/promo241.htm
Teksty http://www.svastara.com/muzika/?izvodjac=229
Zobacz też http://www.nostalgija.com
VaaldC4R
Płyta druga

Nieprzeczytany postnapisał(a) VaaldC4R » 18.10.2003 14:12

BEREKINI "Bas me briga"
Słoneczna,ciepła muzyka.Robi się weselej.W aranżacjach jakieś mandolino-cymbały,klimaty dalmatyńskie.Korzenie napewno głęboko w czymś co nazywają "narodne" ale brzmi popowo.Aż chce się usiąść pod parasolem z liści palmy i sączyć kolorowego drinka z obowiązkową parasolką.
Moi faworyci "Lipa Kata","Bas me briga"
Zobacz i posłuchaj.
W sieci niezbyt wiele ale trzy krótkie sampletutaj
Wadzik
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 146
Dołączył(a): 11.05.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Wadzik » 21.10.2003 09:57

a ma ktoś utwór " Daleko daleko " grupy thomson ( chyba tak sie to pisze)
nie umiem tego nigdzie znaleść
dg
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 568
Dołączył(a): 07.05.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) dg » 21.10.2003 12:34

no własńie, płynąłem na kornati i taka zarabista muza Chorwacka leciała. Ale jakoś na miejscu plyty nie kupilem. Potem we wrześniu znajomy był i mi kupił na specjalne moje zamówienie, ale to nie to. Brzmialo jak chorwackie disco polo. Piszcze na ten temat jak najwięcej. Chętnie bym taką plytke gdzieś zgrał albo poskładał, bo do HR w przyszłym roku się chyba nie wybiorę :cry:
VaaldC4R
Marko Perkovic Thompson "Iza devet sela"

Nieprzeczytany postnapisał(a) VaaldC4R » 21.10.2003 15:46

Witam i cieszę się że kogoś jednak interesuje temat :D
Wadzik ,szukasz tego co w temacie postu.MPT to legenda chorwackiej muzyki ,nie można go pominąć.Jego płytom poświęcę osobny ,obszerny odcinek leksykonu.A tak na teraz:"Iza devet sela" pochodzi z płyty "E moj narode" ,jest jeszcze wersja z koncertu "Poljud uziwo 2002" ,wersje club-mix i party-mix oraz parodia (a parodiuje się największych) zespołu Vatrogasci.Zaglądnij tu i miłego słuchania.
dg może mogę Ci pomóc w szukaniu tego co w chorwackiej muzyce ciekawe.Jeśli dysponujesz w domu szybkim łączem ,któregoś wieczoru możemy spotkać się na czacie.Rzecz do dogadania.
I jako bonus - na 14 miejscu Top Liste/Hrvatski top 33 Radia Dalmacija Miroslav Skoro z fantastycznym "Sude mi" a ostatni refren śpiewa właśnie MPT posłuchajcie ,koniecznie głośno!
dg
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 568
Dołączył(a): 07.05.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) dg » 21.10.2003 16:05

dzięki za info, pc domowy mam wolniutki, jeżeli możesz to mam w pracy lepszy i tu jedynie możemy na GG nój nr 1764154
VaaldC4R

Nieprzeczytany postnapisał(a) VaaldC4R » 21.10.2003 18:30

W inym miejscu Forum napisałem "jeden obraz zastępuje 1000 słów" ,analogicznie jest z muzyką.Pisząc o pomocy w podróżach po chorwackiej muzyce miałem na myśli przekaz live-stream (gdzieś tam daleko w postach sa ślady takiej mojej działalności) i równoczesną wymianę opini (w stylu:ten utwór tak ,ten nie zagraj coś innego).Wymaga to niestety szybkiego łącza i odrobiny czasu.Zapraszam więc na dalsze części leksykonu i słuchanie choćby krótkich próbek i mam nadzieję ,że odnajdziesz wśród moich ulubionych płyt coś co Ci się spodoba.
VaaldC4R
Płyta trzecia

Nieprzeczytany postnapisał(a) VaaldC4R » 25.10.2003 09:03

Obrazek
GIBONNI "Mirakul"
To piękna płyta ,refleksyjna i nostalgiczna.Doskonale zaaranżowana i zagrana (m.in. muzycy sesyjni Claptona i Stinga).W 2001 zdobyła prawie wszystkie chorwackie nagrody muzyczne ,moim zdaniem absolutmie zasłużenie.
Jeśli raz usłyszałeś "Libar" czy "Oprosti" będziesz wracał do tej muzyki jeszcze wielokrotnie.
Moi faworyci:wszystko

Zobacz i posłuchaj.
Strona Gibonnia
Video"Libar" i "Oprosti" oraz teksty
VaaldC4R
Płyta czwarta

Nieprzeczytany postnapisał(a) VaaldC4R » 30.10.2003 14:39

Jeśli podchodzić do tematu bardzo ortodoksyjnie ,to nie powinienem tej płyty
umieszczać w leksykonie ,ponieważ sygnujący ją muzyk jest Bośniakiem.
Ale pominięcie jej byłoby barbarzyństwem.

Obrazek
ALEN ISLAMOVIC "Live 2002"
Gdyby zawierała tylko jeden utwór ,już warta byłaby najwyższych ocen.
"Djurdevdan" ,z przepięknym dialogiem gitary solowej,bałkańkich cymbałów i
wokalizy a potem mocny,rockowy głos Alena.I jeszcze 15 innych utworów z
repertuaru Bijelo Dugme (Islamovic był wokalistą tej kapeli) w koncertowej oprawie.
Moi faworyci:"Djurdevdan" (poza klasyfikacją) ,a także "Nakon svih ovih godina"
"Lipe cvatu".

Zobacz i posłuchaj.
Strona Alena oraz miła niespodzianka :)
Anula
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 104
Dołączył(a): 24.01.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Anula » 31.10.2003 21:19

Witam
Miło posłuchać i pooglądać w nasze zimne paskudne wieczory.
Pozdrawiam
VaaldC4R

Nieprzeczytany postnapisał(a) VaaldC4R » 31.10.2003 23:12

Cieszę się ,jest bodziec by pisać dalej.
I jako dedykacja;aktualnie pierwsze miesce na TOP33 Radia Dalmacija ,taka ciepła ,gitarowa muzyczka.
Neno Belan&Klapa More.
Posłuchaj proszę.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 01.11.2003 19:51

Dzięki VaaldC4R :lol: , bardzo fajna muzyczka. Miło, że ktoś interesuje się tymi tematami i jest na tyle uprzejmy, by czasem podesłać jakiś utworek. Ja odbieram HRT1, HRT2/SAT, HRT3 i czasami zdarza mi sie posłuchać tam muzyki z Bałkanów.
Pzdr
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 01.11.2003 19:59

I jeszcze jedno, jadąc na wakacje lubię słuchać muzyki kraju, w którym aktualnie jestem, tzn. jadąc przez Czechy włączam radio na knedliki, z Austrii słucham muzyki austriackiej, w Słowenii - słoweńskich stacji i wreszcie w HR - muzyki Chorwackiej. To stwarza wg mnie odpowiedni klimat danego kraju. A czego Wy słuchacie jadąc na wakacje?
M.
Croentuzjasta
Posty: 491
Dołączył(a): 19.08.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) M. » 03.11.2003 00:15

Radia rzadko,bo nie lubię się rozpraszać i szukać innej stacji,kiedy puszczą coś co mi nie leży.Mam swoje ulubione rzeczy,które działają na mnie kojąco no i w drogę...
Jak kilka lat temu przejechałem od Klagenfurtu do Wiednia słuchając na okrągło Ramazzottiego (rodzinka spała ,nie chciałem ich pobudzić szukając coś następnego),to jak to teraz słyszę ,to nadal kojarzy mi się z wakacjami i robi się tak jakoś ciepło.
liwan
Croentuzjasta
Posty: 374
Dołączył(a): 23.06.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) liwan » 03.11.2003 20:06

Dzięki WAM.Jestem słaby technicznie w obsłudze sieci(nie ta generacja) i szukanie muzyki dało mi impuls, aby czegoś spróbować i nauczyć się.Muza jest w porządku.Gdybym jeszcze mógł znaleźć to czego słuchaliśmy w konobie w Biogradzie przy nabrzeżu- kameralny ciepły męski głos i spokojna gitara.Bardzo mało danych, pozostało tylko wrażenie.Pozdrowienia
Następna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko



cron
MLOPC (Mały Leksykon Osobisty Płyt Chorwackich)
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone