Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Menorca - fall in love

Nazwa kraju Hiszpania wywodzi się od słowa Ispania, które oznacza Ziemię Królików. Język hiszpański wymieniany jest w pierwszej piątce najczęściej używanych języków na świecie. Najdłuższą rzeką Hiszpanii jest rzeka Ebro, licząca sobie 930 kilometrów. Hiszpanie to naród uwielbiający grę na loterii. Zdrapki można kupić na rogu każdej ulicy.
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 11.08.2011 10:03

Ty to jednak masz dar... chętnie odwiedziłabym miejsca, które pokazujesz ;)

W tym roku wydrukowałam sobie opis dojścia do plaży w Metajnie, do tej do której trzeba było przejść przez górę ;)

Zaparkowaliśmy gdzieś koło baru, o którym pisałaś. Później furtka i ścieżki dokładnie takie jak w Twoim opisie. Plaża piękna- dzięki! :wink:

Wojtek był w szoku skąd ja takie rzeczy wiem... a to tylko Twoja zasługa :!:
helen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2045
Dołączył(a): 08.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) helen » 11.08.2011 10:08

Zobaczcie proszę, gdzie się znajdujemy:
/zdjęcie z sieci/
Obrazek

Jak okiem sięgnąć kamienna pustynia, o dziwo są krzaczki, którym takie warunki nie przeszkadzają, piękne, zielone, kwitnące cieszą oko

Obrazek
Obrazek

Dojście do samej latarni nie jest możliwe, jest ona ogrodzona i dostępna tylko osobom upoważnionym. Oczywiście jest i urocza brama:

Obrazek
z mniej uroczym napisem
Obrazek

Murek po obu stronach bramki jest obniżony i tak obłożony kamieniami, że można przejść i obejść latarnię dookoła lub powłóczyć się po okolicy, należy tylko uważać, latarnia położona jest na wysokim klifie, żeby droga się komuś nagle nie skończyła.

Obrazek
Obrazek

Roxi Dzięki, ja też mnóstwo informacji biorę z forum, Nero mnie "wysłał" na Pag, a ja tylko dorzuciłam trochę od siebie, Beritnicę znalazłam przypadkiem na Picasie podglądając u ludzi zdjęcia z Pagu.
Podobną wyprawę mieliśmy na Minorce, ale tam towarzyszyło nam znacznie więcej ludzi.
[/b]
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12168
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 11.08.2011 10:14

helen napisał(a):Obrazek


Klif jak na Dugim Otoku. No może 10x dłuższy :D

pzdr :wink:
helen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2045
Dołączył(a): 08.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) helen » 11.08.2011 10:30

A tam na końcu, za horyzontem, za trochę wyższą, charakterystyczną częścią, gdzieś nasz hotel.

Zdjęcie od strony hotelu
Obrazek

i widok na hotel ze szlaku pieszego prowadzącego od hotelu do latarni
Obrazek
helen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2045
Dołączył(a): 08.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) helen » 11.08.2011 10:50

Odnośnie samej latarni:
Znajduje się ona około 6 km od Ciutadelli, na kamiennej pustyni, która ja otacza, skąpo porośniętej kilkoma zaledwie gatunkami roślin można zobaczyć jedynie owce, schronienie znajdują one w tzw. "Barracas", kamiennych stożkach, które pochodzą z czasów prehistorycznych i są widoczne w sporych ilościach z większości dróg w tej części wyspy. Koło samej latarni również znajdziemy podobne budowle, które obok innych pozostałości kultury talajockiej tworzą charakterystyczny dla Minorki obraz. Ze wszystkich wysp Balearów na Minorce znajduje się ich najwięcej. Latarnię zbudowano w 1912 r, po tym jak wiele statków tu właśnie zakończyło swoje rejsy. Jak np. na przełomie XIX i XX w. spotkało to francuski statek i jego 150 pasażerów. Przypomina o tym sąsiednia Cala es Morts (Zatoka umarłych)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

W międzyczasie zrobiło się bardzo gorąco, dłuższy pobyt, mimo wiaterku, stawał się zbyt męczący. Miejsce to z chęcią odwiedziłabym kiedyś o zachodzie słońca. Przy hotelu był piękny, ale tu musi być niesamowity.
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 11.08.2011 10:58

helen napisał(a): "Numero dos" :D znajomości liczb najbardziej nam brakuje, jaki człowiek ubogi bez znajomości chociaż podstaw języka. To nic, że można po angielsku, wypadało by znać chociaż kilka słów :oops:

Ja to jeszcze się naumiałam :"dos kafes kon leczie" (naumiałam się mówić, bo pisać - co widać - dalej nie potrafię :wink: ) :lol:


A tak poza tym - Helen - lubię Twoje relacje - bo u Ciebie - cisza i spokój nawet gdy gwarnie, pogoda ducha i relaks nawet przy dźwiękach pralki :wink: i tyleee ciekawych rzeczy do zobaczenia :D :D :D

pozdrawiam
:D
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58937
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 11.08.2011 11:50

helen napisał(a):Ciekawie, przypomina mi to nekropolię w Matali na Krecie.

To było też moje pierwsze skojarzenie. Zanim nie przyszły kolejne...

helen napisał(a):<...> tylko gołego pana w pontonie brak :D

Nie da się zawierzyć do końca przewodnikom. :lol:

helen napisał(a):Zobaczcie proszę, gdzie się znajdujemy:

Obrazek

Wspaniałe miejsce... :roll:

Pozdrawiam,
Wojtek
helen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2045
Dołączył(a): 08.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) helen » 11.08.2011 12:00

Nie da się zawierzyć do końca przewodnikom. icon_lol.gif

no kurcze, widzisz, nie da się.. a tak go wypatrywałam.

Jak się później okazało przenosił się w inne rejony, tylko ponton gdzieś zgubił.

Wspaniałe miejsce...

szkoda tylko, że nie dało się na własne oczy, z takiej perspektywy tego zobaczyć, żeby chociaż na latarnię można było wejść... odwiedzimy jeszcze 2 latarnie, obie cudnie położone.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58937
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 11.08.2011 12:08

helen napisał(a):Jak się później okazało przenosił się w inne rejony, tylko ponton gdzieś zgubił.

Dopadłaś gościa! :lol:
A potem naniosłaś erratę w przewodniku...

helen napisał(a):szkoda tylko, że nie dało się na własne oczy, z takiej perspektywy tego zobaczyć

Tiaa... często mi brakuje takiej właśnie możliwości.
Już łatwiej o nią w górach. 8).

Pozdrawiam,
Wojtek
helen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2045
Dołączył(a): 08.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) helen » 11.08.2011 12:39

Wspomniałam o "Barracas" stożkach rozsianych po skalnej pustyni, tu je widać, za latarnią, po obu stronach. Tak do nich przywykliśmy, że z czasem przestaliśmy na nie zwracać uwagę.

Obrazek

W drodze powrotnej mijają nas samochody, których kierowcy zlekceważyli zakaz wjazdu na ostatni odcinek drogi. Ludzie są dziwni :roll: , jeden samochód jest całkiem spory, "dobrze im tak, będą wyjeżdżać na wstecznym :twisted: "

Przy tablicy informacyjnej widzimy rowerzystę, zaraz znika za bramką wiodącą na szlak Cami de Cavalls w kierunku Cala Morell, jest tam oczywiście odpowiedni słupek:
Obrazek

Jak wszędzie, tak i tu wszystko jest pięknie opisane
Obrazek

Jest tez miejsce żeby zawrócić:

Obrazek

Wracamy do głównej drogi, ruch już większy i widać do czego przydają się czerwone pobocza:

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.08.2011 12:41

helen napisał(a):Wyspa jest śliczna, podobało by Wam się tam.

No nie da się ukryć, że tak jest...

Zatoczki z mini plażyczkami śliczne, tylko trochę szkoda, że tak "obudowane"...
A okolice latarni, piękne w ulubionym przeze mnie Paskim stylu :D

A jakie fajne ścieżki rowerowo/konne 8O :D

Pozdrawiam

PS Czy mi się wydaje, czy pozbyłaś się paru kg? :oops:
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 11.08.2011 12:42

Franz napisał(a):Tiaa... często mi brakuje takiej właśnie możliwości.
Już łatwiej o nią w górach. 8).

Taaa ... no chyba że jakąś campanile się znajdzie ! ;)



Podglądam i podczytuję sobie tak po cichutku ...
helen napisał(a):Zobaczcie proszę, gdzie się znajdujemy:

... ładnie tam ! 8)

Pozdrawiam.
helen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2045
Dołączył(a): 08.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) helen » 11.08.2011 12:49

kulka53 pozbyłam się, pozbyłam... kilkunastu nawet .

Ale już w zeszłym roku na Pagu byłam "odchudzona" , chyba tylko nie wstawiałam wtedy swoich zdjęć. Muszę Ci powiedzieć, że niesamowicie odczuwam różnicę w kondycji, jak mi się teraz lekko chodzi i jakoś wcale się nie męczę, niby nie byłam jakaś bardzo gruba, ale różnica jest niesamowita.

Zatoczki ładne, fakt, ale to wciąż jeszcze nie te najładniejsze części wyspy. Ona nam tak pomalutku odkrywała swoje uroki, aż w końcu puzzle jako tako poskładały się w całość, choć nadal dużo kawałków brakuje, będę musiała wrócić i poszukać pozostałych. :)

mariusz-w cieszę się, że czytasz, a jeszcze bardziej, że piszesz.
Pozdrawiam
mahadarbi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2247
Dołączył(a): 31.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahadarbi » 11.08.2011 12:57

helen napisał(a):Obrazek


Zaniemówiłam :lol: :lol: :lol: Ludzie to jednak mają wyobraźnię! :wink:
adamk3
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1282
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) adamk3 » 11.08.2011 13:11

mahadarbi napisał(a):Może przestaniecie wreszcie narzekać, panie nauczycielki, co? :roll: Wy macie dwa pełne miesiące wakacji, a normalny człowiek zaledwie dwa tygodnie, łaskawie wyrwane pracodawcy! :? I to też najchętniej, żeby wziąć nie w lipcu i sierpniu a w nocy o północy! Więc bez narzekań, dobrze? :wink:


nie wiem jak u ciebie ale u mnie w firmie obowiązuje :wink: :

Art. 154.

§ 1. Wymiar urlopu wynosi:

1) 20 dni &#8211; jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,

2) 26 dni &#8211; jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

pozdrav.

PS
ale chciałbym tyle co nauczyciele (urlopu)- ferie, wakacje, święta :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Hiszpania - España

cron
Menorca - fall in love - strona 8
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone