Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Marsa Alam 2009

Afryka jest drugim co do wielkości kontynentem. W Afryce są 54 kraje. Prawie jedna trzecia światowych języków jest używanych w Afryce. Jezioro Wiktoria w Afryce jest największym jeziorem i drugim co do wielkości jeziorem słodkowodnym na świecie. Nigeria ma najwyższy na świecie wskaźnik urodzeń bliźniąt. W Sudanie znajduje się ponad 200 piramid, czyli więcej niż w Egipcie.
Rafał K
Cromaniak
Posty: 2318
Dołączył(a): 07.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał K » 08.05.2009 19:13

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 08.05.2009 19:18 przez Rafał K, łącznie edytowano 1 raz
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 08.05.2009 19:17

Już dałem nura :wink: ale pięknie pod wodą :lol:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 08.05.2009 19:17

Czy to była jakaś zorganizowana wycieczka ze "zwiedzaniem" rafy czy na dziko?
Rafał K
Cromaniak
Posty: 2318
Dołączył(a): 07.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał K » 08.05.2009 19:23

To są rafki kilka metrów od brzegu - nie mam najmniejszych powodów, żeby Was bujać :wink:

Pisałem zresztą już wcześniej, że zatoka Abu Dabbab jest rezerwatem przyrody, że jest do tego miejsca oddzielna wycieczka fakultatywna w ofercie bp... No pięknie tu jest.

Acha - ta sympatyczna rybka na focie 3 od góry to triggerfish (polskiej nazwy nie znam) - według "red sea memofish" jedna z najniebezpieczniejszych ryb w m. czerwonym (jest jeszcze ze dwie równie niebezpieczne - jakiś rekin i coś tam jeszcze) - jak ją spotkałem to myślałem , że to papugoryba...

PZDR

PS
W następnej transzy będą płaszczki, rekiny, żółwie, skrzydlice... też z w/w zatoczki.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 08.05.2009 19:46

Rafał K napisał(a):Acha - ta sympatyczna rybka na focie 3 od góry to triggerfish (polskiej nazwy nie znam) - według "red sea memofish" jedna z najniebezpieczniejszych ryb w m. czerwonym


Rafale, ta sympatyczna rybka to chyba rogatnica zielonkawa :?: :lol:
Rafał K
Cromaniak
Posty: 2318
Dołączył(a): 07.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał K » 08.05.2009 20:33

Dokładnie - dzięki wielkie p. Januszu za linka - bardzo brakowało mi polskich nazw tych kolorowych rybek :lol:

PZDR
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 08.05.2009 21:15

Rafał K napisał(a):Dokładnie - dzięki wielkie p. Januszu za linka - bardzo brakowało mi polskich nazw tych kolorowych rybek :lol:

PZDR


Cała przyjemność po mojej stronie.

A tą małą literkę "p z kropeczką" przed Januszem proszę w następnych postach pominąć :lol:

Pozdrav
Rafał K
Cromaniak
Posty: 2318
Dołączył(a): 07.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał K » 09.05.2009 15:25

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W M.A. żółwie można spotkać praktycznie przy każdej plaży hotelowej.

Można.

W zatoce A.D. natomiast 5, czy 6 żółwi rezyduje stale - najczęściej podjadają one trawę morską mniej więcej na środku zatoki ok. 50m od brzegu. Jak się komuś chce to może sobie codziennie z nimi popływać. Co ok. 30 min. żółw ninja musi zaczerpnąć powietrza - polecam na ten moment poczekać...

Do M.A. warto pojechać zanim Ruscy zrobią z nich zupę żółwiową...

Obrazek

Skrzydlica - bardzo słaba fotka ale nie mam lepszej... Pływała często zaraz przy brzegu na rafie po prawej stronie zatoki.

Obrazek

Rekin gitarowy - płochliwy, niegroźny... W zatoce bywa...

Obrazek

Obrazek

Płaszczki, też przy brzegu, po prawej stronie zatoki.

Obrazek

W centrum - Jego Królewska Mość - royal angelfish. O polską nazwę poproszę może Janusza... Nie pływa ich dużo, ale spokojnie można jakiś egzemplarz sobie znaleźć.

Obrazek

Bardzo pospolita i nie mniej sympatyczna zarazem picassofish - rożec arabski.

Obrazek

Obrazek

Na ostatnich dwóch różne gatunki ryb-motyli.

Z ciekawszych okazów były jeszcze moreny, ośmiornice... Największą atrakcją zatoki A.D. jest jednak dugong (krowa morska) - od dłuższego czasu nie był jednak w niej widziany.

W zeszłym roku (może w tym też) d. bywał w zatoce we wczesnych godzinach rannych - tak ok. 6.00.

Dla mnie to zatem bez różnicy czy w czasie naszego pobytu d. był czy też go nie było - o tej godzinie nie wstałbym nawet jakby mi w pokojowej łazience brała prysznic M. Pfeiffer :wink:

Wracając jeszcze do nieobecności dugonga to mam na wytłumaczenie tej okoliczności pewną hipotezę. Żeby ją sprawdzić musiałbym jednak wpierw dowiedzieć się, czy w Moskwie nie sprzedawane były ostatnio befsztyki z krowy morskiej...

To tyle spod wody - wrócimy jeszcze na ląd...

PZDR
stworek
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 07.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) stworek » 09.05.2009 16:54

Stanowczo protestuję przeciwko zejściu na ląd :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
stworek
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 07.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) stworek » 09.05.2009 16:58

Kolejne stworki z wiadomej zatoczki

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
stworek
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 07.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) stworek » 09.05.2009 17:02

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Odważyłem się podpłynąć bliżej skrzydlicy. Oczywiście nieświadomy, że do końca bezpieczna ta piękność nie jest...

Obrazek

Podsumowując moje fotograficzne wdarcie się do nie do końca mojej relacji:

Nie polecam ;) chcę tam wrócić i cieszyć się rafą po raz kolejny.

PS. Rafale, mam nadzieję, że nie gniewasz się za brutalne wtargnięcie do Twojej relacji.

Pozdrawiam
Rafał K
Cromaniak
Posty: 2318
Dołączył(a): 07.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał K » 09.05.2009 18:25

Spoko Stworku - fajne stworki zrzuciłeś :lol: Kiedy byłeś?
stworek
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 07.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) stworek » 09.05.2009 18:53

Stworkowałem tam w październiku 2008.

Dugong meldował się wówczas dosyć regularnie, aczkolwiek w godzinach będących poza moim zasięgiem. Widziałem go na zdjęciach innych turystów i... nie dziwię się, że przestał się pojawiać. Biedny stwotek, miał przekichane nie mniej niż księżna Diana. I niewykluczone, że podobnie skończył :(
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 09.05.2009 22:42

Rafale, prawdopodobnie polska nazwa rybki o którą pytasz to: ustniczek królewski :lol:

Obrazek
mireks
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1848
Dołączył(a): 18.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mireks » 10.05.2009 08:38

Gratuluję pięknych zdjęć,jest na czym oko zawiesić,będą jeszcze.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Afryka


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Marsa Alam 2009 - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone