Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Mandat za parkowanie

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33332
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 14.03.2023 15:23

Na dziesięć wysłanych "wezwań" znajdzie się przynajmniej jeden, który się przestraszy i zapłaci.
Na sto będziesz miał Jacek już dziesięciu.
I biznes się kręci.

Jedyne co by zrobił z takim pismem, to odpalił bym sobie nim fajkę.
Co również zalecam pozostałym :wink:
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 14.03.2023 21:25

greenrs napisał(a):
EwciaEwelina napisał(a):
EwciaEwelina napisał(a):Mam identyczną sytuację...dziś otrzymałam przedsądowe wezwanie do zapłaty za brak biletu parkingowego w Puli z 2013 r....szukam informacji!


Dzwonił mąż do Ambasady i mówią że to naciągacze...mandat przedawnia się po 5 latach według informacji urzędnika.

Że to naciągacze to raczej oczywiste. Interesuje mnie jednak inny aspekt tej sprawy. W jaki sposób jakaś prywatna firma parkingowa uzyskuje po 10 latach dane teleadresowe na podstawie numeru rejestracyjnego samochodu? Takie dane może chyba udostępnić wyłącznie polska policja (może się mylę?). Dlaczego więc udostępnia je, choć wiadomo, że wykroczenie dawno się przedawniło i w ogóle dlaczego ujawnia te dane jakiejś prywatnej firmie? Czy nie jest tak, że policja może dane osobowe udostępniać wyłącznie na wniosek policji lub sądu drugiego państwa? Z kolei policja żadnego kraju nie będzie chyba nikogo ścigać za granicą za przedawnione wykroczenia?

Jak znam życie, to ta kancelaria adwokacka wcale nie reprezentuje właścicieli parkingów w Puli, tylko to jest firma windykacyjna, która za symboliczne grosze odkupiła od władz Puli listę nieściągalnych zobowiązań (bez rozróżnienia, czy te zobowiązania są rzeczywiste, czy całkowicie fikcyjne) i teraz próbuje na własną rękę te "zobowiązania" egzekwować, chociaż w rzeczywistości nie ma do tego żadnej podstawy prawnej, gdyż te roszczenia albo są całkowicie fikcyjne, albo są już dawno przedawnione, a bez wyroku sądowego one nie mają żadnej wartości prawnej.
Ten proceder trafił do Chorwacji wraz z jej wejściem do UE, tak samo jak trafił do Polski z naszym wejściem do Unii. Wówczas w Polsce rozpoczęła działalność firma EGB Investments z siedzibą w Luxemburgu, która skupowała za grosze wierzytelności, których nie było żadnych szans wyegzekwować na drodze sądowej (właśnie ze względu na to, że były one fikcyjne lub przedawnione), a potem nękając i strasząc "dłużników" oraz wysyłając im "przedsądowe wezwania do zapłaty" firma starała się wyciągnąć od nich jakieś pieniądze.
Ze względu na ok. 10-krotną "przebitkę" tych żądań w stosunku do wielkości pierwotnego roszczenia, biznes był bardzo opłacalny nawet jeśli tylko jeden na 10 nękanych zdecydował się spłacić żądania firmy windykacyjnej.
Firma EGB Investments już chyba w Polsce nie działa, ale jej miejsce na rynku zajęła należąca do Leszka Czarneckiego firma GetBack, która zmieniła nazwę na Asseta po tym, gdy jej właścicielem zainteresowała się prokuratura.
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 22.03.2023 00:31

W związku z powtarzającymi się ostatnio zapytaniami, Polska ambasada w Chorwacji oficjalnie poinformowała, że w Chorwacji termin przedawnienia roszczeń wynosi 5 lat.
https://www.gov.pl/web/chorwacja/wazna-informacja
stachan
Koordynator forum
Avatar użytkownika
Posty: 3167
Dołączył(a): 16.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) stachan » 22.03.2023 06:29

Chris dzięki za informację :!:

Ja wrzucam treść tutaj w razie, gdyby link wygasł:

W ostatnim czasie spływają do naszej placówki liczne zgłoszenia od zaniepokojonych polskich obywateli, którzy otrzymali wezwania do zapłaty zaległych opłat parkingowych (nawet sprzed 10 lat) należnych firmie Pula Parking d.o.o. Korespondencję kieruje adwokat Marko Kuzmanović, ul. Giardini 3, Pula.

Z informacji otrzymanych od firmy Pula Parking d.o.o. wynika, że faktycznie sprawy nieuiszczonych opłat parkingowych prowadzi kancelaria tego adwokata.

Zasadniczo sugerujemy opłacanie wszystkich należnych opłat i nałożonych mandatów. Zalecamy też przechowywanie dowodów wpłat i pokwitowań przez dłuższy czas na wypadek powstania konieczności prowadzenia wyjaśnień.

Niemniej jednak uprzejmie informujemy, że ogólny termin przedawnienia (zastara) należności w Chorwacji wynosi 5 lat (art. 225 Ustawy o zobowiązaniach, Zakon o obveznim odnosima, Narodne Novine 35/05 z późn. zm.).
yarko2000
Cromaniak
Posty: 714
Dołączył(a): 24.03.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yarko2000 » 22.03.2023 16:11

Wyjaśnienie się przyda :), ale ambasada się nie popisała zalecając opłacenie tych 10 letnich (ja odbieram że o nich mowa).
Chyba że piszący miał na myśli opłacenie mandatów aktualnych - to jak najbardziej.
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1967
Dołączył(a): 26.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 22.03.2023 16:19

yarko2000 napisał(a):Wyjaśnienie się przyda :), ale ambasada się nie popisała zalecając opłacenie tych 10 letnich (ja odbieram że o nich mowa).

Napisali "sugerujemy opłacanie wszystkich należnych opłat i nałożonych mandatów". Te przedawnione nie są należne (chyba że mamy pewność, że parkowaliśmy za free choć należało zapłacić). Tak ja to interpretuję.
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 22.03.2023 16:46

yarko2000 napisał(a):Wyjaśnienie się przyda :), ale ambasada się nie popisała zalecając opłacenie tych 10 letnich (ja odbieram że o nich mowa).
Chyba że piszący miał na myśli opłacenie mandatów aktualnych - to jak najbardziej.

Dla mnie sens informacji ze strony Ambasady jest całkowicie jednoznaczny:
Zasadniczo sugerujemy opłacanie wszystkich należnych opłat i nałożonych mandatów...
Niemniej jednak uprzejmie informujemy, że ogólny termin przedawnienia (zastara) należności w Chorwacji wynosi 5 lat(!)
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4913
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 22.03.2023 16:53

stachan napisał(a):
ambasada napisał(a):(...) Zasadniczo sugerujemy opłacanie wszystkich należnych opłat i nałożonych mandatów (...)

yarko2000 napisał(a):ale ambasada się nie popisała zalecając opłacenie tych 10 letnich
"Las... krzyży" to może nie jest, ale niecałkowite zrozumienie napisego już tak.
Istnieje naprawdę spora różnica między "sugerujemy opłacAnie" a "sugerujemy opłacEnie".
grab56
Croentuzjasta
Posty: 251
Dołączył(a): 12.03.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) grab56 » 29.05.2023 20:47

Wpadła mi do głowy pewna myśl. Opłaty parkingowe w Puli zbiera spółka zoo. W pismach reprezentuje ich z reguły adwokat Marko Kuzmanović. Nie ma tam ani jednego słowa o urzędzie miasta, ani o policji. Jestem pewny, że w takim razie nie są wystawiane mandaty ani przez policję, ani przez straż miejską. Pytanie w związku z tym brzmi: Na jakiej podstawie prawnej polski urząd przekazał zagranicznej spółce dane właściciela auta?
Moja teza jest następująca: Wszystkie te kary są nielegalne, nawet jeśli ktoś rzeczywiście parkował bez uiszczenia opłaty.
A nawet posunąłbym się dalej. Jeśli rzeczywiście tak jest, to to jest skandal.
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5792
Dołączył(a): 30.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 29.05.2023 20:58

Już to napisałem jakiś czas temu:
greenrs napisał(a):Że to naciągacze to raczej oczywiste. Interesuje mnie jednak inny aspekt tej sprawy. W jaki sposób jakaś prywatna firma parkingowa uzyskuje po 10 latach dane teleadresowe na podstawie numeru rejestracyjnego samochodu? Takie dane może chyba udostępnić wyłącznie polska policja (może się mylę?). Dlaczego więc udostępnia je, choć wiadomo, że wykroczenie dawno się przedawniło i w ogóle dlaczego ujawnia te dane jakiejś prywatnej firmie? Czy nie jest tak, że policja może dane osobowe udostępniać wyłącznie na wniosek policji lub sądu drugiego państwa? Z kolei policja żadnego kraju nie będzie chyba nikogo ścigać za granicą za przedawnione wykroczenia?


Mam takie samo wrażenie.
grab56
Croentuzjasta
Posty: 251
Dołączył(a): 12.03.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) grab56 » 29.05.2023 21:02

greenrs napisał(a):Już to napisałem jakiś czas temu:

Myśl wpadła do głowy nagle, a wrodzona leniwość nie chciała wertować wszystkich stron wątku :lol:
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4913
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 30.05.2023 20:35

Ze strony:
https://www.bussgeldkatalog.org/knoellc ... m-ausland/
wyłowiłem istotniejsze kawałki.
Kara za "parkowanie":
Kroatien: ab 40 €
Chorwacja: od 40 € (czyli może być wyższa).

bussgeldkatalog napisał(a):denn zwischen den einzelnen EU-Mitgliedsstaaten besteht ein solches Abkommen. Voraussetzung für die Vollstreckung ist, dass der Betrag der Geldbuße die Bagatellgrenze von 70 Euro übersteigt
translator napisał(a):ponieważ istnieje taka umowa między poszczególnymi państwami członkowskimi UE. Warunkiem koniecznym do wykonania jest przekroczenie przez wysokość grzywny minimalnego limitu 70 euro

Przedawnienie:
bussgeldkatalog napisał(a):beträgt diese Frist in den meisten anderen Ländern wesentlich länger. Manche Nationen haben sogar überhaupt keine Verjährungsfrist.
translator napisał(a):okres ten jest znacznie dłuższy w większości innych krajów. Niektóre narody w ogóle nie mają przedawnienia.
Ile jest w Chorwacji? Nie wiem i nie chce mi się szukać.
ziemniak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 712
Dołączył(a): 17.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziemniak » 31.05.2023 19:52

Czy to nie jest tak, że np. Urząd Miasta w Puli, sam lub poprzez policję zgłasza nr rejestracyjne do Polski, następnie otrzymuje dane od polskiej jakiejś tam instytucji, a chorwacka strona po otrzymaniu danych sprawcy przekazuje je prywatnej firmie windykacyjnej?

Druga strona medalu jest taka, że CHYBA póki co odbywa się to w taki sposób, że to są tylko pobożne życzenia tejże firmy?
kseby
Croentuzjasta
Posty: 122
Dołączył(a): 13.06.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) kseby » 06.06.2023 10:54

kseby napisał(a):Cześć
No to moje 3 grosze do tego wątku bo i ja miałem średnią przyjemność spotkać się z mandatem za "nepropisno parkiranje". Ciekawa sprawa ponieważ:
1. Zaparkowałem na PARKINGU na miejscu oznaczonym niebieskimi liniami w Puli ul. Benediktinske opatije
2. Zapłaciłem prawidłową opłatę za czas parkowania.
3. Stanąłem w miejscu z którego przede mną wyjechał samochód na chorwackich blachach.
4. Nie było to miejsce dla niepełnosprawnych.

Jak oglądaliśmy otoczenie, to okazało się że w związku ze źle zaparkowanymi obok samochodami (stanie na liniach) moje prawe koła stały ok 20 cm poza graniczną linią, co jednak nie miało wpływu na przejazd czy łatwość manewrowania innych samochodów (nie blokowaliśmy ruchu).

Dlatego nie mam zamiaru nic płacić.
Mandat wystawiony przez Pula Parking d.o.o.


Dziś dostałem list z kancelarii Kuzmanovic na ponad 180 ojro. I co ciekawe piszą że kara jest naliczona w związku z bakiem umieszczenia biletu parkingowego w widocznym miejscu. A jak pisałem wyżej, bilet był kupiony, nie przeterminowany a kara naliczona przez Pula Parking była za "nepropisno parkiranje" czyli poza liniami a nie za brak kwita...
W ogóle zastanawiam się (bo nie mogę nigdzie w sieci znaleźć takiej informacji) czy taki prywatny zarządca może karać za opłacone parkowanie poza wyznaczonym miejscem (tzn wykraczając kołami poza linie)...
Chyba że to "nepropisno parkiranje" jest wpisywane również w przypadkach gdy parkowanie nie jest opłacone? - no ale wtedy to już pojechaliby na rympał...

Ciekawe...
kaeres
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2926
Dołączył(a): 11.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaeres » 07.06.2023 08:37

Ja się przyznam, że kiedyś w Pag dostałem mandat za parkowanie.
Był za wycieraczką więc go schowałem do samochodu aby go nie zwiało, ktoś nie ukradł, itp.
Wykorzystałem sytuację, że już i tak zapłacę mandat to zostawiłem samochód w tym samym miejscu.
Wracam, a tam drugi mandat za wycieraczką.
I tutaj czekam na chłostę od Was.
WYWALIŁEM GO DO KOSZA i zapłaciłem tylko ten pierwszy.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Chorwackie ABC



cron
Mandat za parkowanie - strona 17
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone