Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Mamma Mia!!! Hippy Vis i Happy Brač :)

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 07.10.2019 21:42

Skarb Numero Due


Następnego poranka przypominam sobie, że wakacje dobiegają końca, a przed nami jeszcze jedno zadanie.

Pewnie niektórzy Czytelnicy pamiętają opisane przeze mnie na początku tej relacji spotkanie z Beatą (beatabm) pierwszego dnia moich wakacji w Cro 2018...

Zostaliśmy wtedy obdarowani m.in. taką mapą...

IMG_20180917_125955 (2).JPG


...oraz zaszczyceni możliwością odszukania skarbu :D

Rewers mapy zawiera ważne dla nas instrukcje....

IMG_20180917_130015.JPG


...z których najważniejsza wydaje się być informacja, że mamy szukać na wschód od zatoki Lovrečina (opisanej kiedyś Tu), o tej za Postirą.

P8229442.JPG


Ok, skarbie, here we come 8) :D

Nagle coś mnie tknęło...Zatoka ta jest na północy wyspy, więc wschód wychodzi w kierunku Pucišći - w prawo od Lovrečiny stojąc twarzą do głównego lądu po drugiej stronie Jadrana.

Dzwonię do Kapitańskiej Baby...
"Jesteś pewna,że na wschód ? I jak tam dotrzeć - piechotą, czy jak?"

"Tak, tam jest droga przy samym brzegu, dojdziesz bez problemu."

Rzut oka na mapę... Owszem jest dróżka przy brzegu, ale prowadzi na zachód, a nie wschód od uvali :roll:

Rozmawiam też z Kapitanem - nie pamiętam już szczegółów, ale doszliśmy do wspólnego wniosku - coś im sie pomyliło i jednak mam się kierować na lewo, czyli na...zachód :oczko_usmiech:

Po drodze do Lovrečiny szybka wizyta w Konzumie w Supetrze - tym, który widać z kosmosu, jak określiła to Iza (travel ) :) i z którego roztaczają się piękne widoki...

IMG_20180917_114937_2.JPG

IMG_20180917_115545.JPG


Kolejny przystanek po prezenty w Ribarnicy w Postirze..Stąd też pogled - tym razem na Postirę.

IMG_20180917_122747_2.JPG

IMG_20180917_122747.JPG


I już zjeżdżamy w dół do Lovrečiny...

P8229435.JPG


...i drogą w lewo :D

IMG_20180917_123928.JPG


Droga na tyle godziwa, że nie musimy wysiadać z auta i iść pieszo :D

Po kilku minutach widzimy kolejną zatokę...

IMG_20180917_124736.JPG


... i centralnie przed nami wyrastające z muru drzewo narysowane na mapie przez dziewczynki Kapitaństwa 8) :D

IMG_20180917_124922.JPG


Mijamy je i szukamy miejsca do zaparkowania...
Po chwili namysłu stwierdzamy, że tu na pewno zdołamy się wytłumaczyć - w razie pretensji :mrgreen: :mrgreen: i zostawiamy auto.

IMG_20180917_144823.JPG


Zatoczka całkiem ładna, tyle, że jak i reszta plażyczek dalej od niej - leży przy samej drodze - tej, którą przyjechaliśmy, a która jest całkiem ruchliwa dzięki licznym rowerzystom.

IMG_20180917_125744.JPG

IMG_20180917_140712_2.JPG

IMG_20180917_140812.JPG


Ciekawe jaką ma nazwę ? Zaraz się dowiemy :D

Wracamy do drzewa...

IMG_20180917_125720.JPG


...wsuwam rękę w szczelinę między murem i drzewem - za pniem i... :hearts: już dzierżę słodycze z galicyjskiego miasta :wink: , przy okazji dowiadując się,że zatoka nazywa się Vela Ložna :D

IMG_20180917_124901.JPG


Otwieramy pudełko... 8O

IMG_20180917_124951.JPG


Zamiast słodyczy znajduje się w nim naszyjnik zrobiony z szekli (Szekla (szakla, szekiel, szakiel) – metalowa klamra w kształcie litery "U" lub "Ω", tworząca zamknięty obwód, otwierany i zamykany za pomocą śruby lub sprężynowej zapadki, służąca do łączenia elementów takielunku, np. liny z żaglem oraz szybkiego i czasowego łączenia lin zakończonych okiem, łańcuchów i ich kombinacji. ) oraz z węzła żeglarskiego uplecionego przez Kapitana.
Pamiętam,że taki sam miała Beata w trakcie spotkania na Piccoli :D

To naprawdę pomysłowy prezent - dziękuję :D :papa: Towarzyszył mi potem już do końca urlopu.

IMG_20180917_134947.JPG

IMG_20180917_130100.JPG


Po krótkim plażingu zaczynam się nudzić, zwłaszcza,że słońce jakieś przymglone...
Zostawiam Małża w wodzie i idę dalej na zachód - w kierunku Postiry - tą sama drogą - czy też jej kontynuacją.

IMG_20180917_144722.JPG

IMG_20180917_140959.JPG

IMG_20180917_141036.JPG

IMG_20180917_141320.JPG

IMG_20180917_142126.JPG

IMG_20180917_142144.JPG


Mijam malutkie plażyczki, idę przez lasek i widzę kapliczkę.

IMG_20180917_142937.JPG

IMG_20180917_143014.JPG

IMG_20180917_143101.JPG


Kapliczka znajduje się u wlotu do dużej zatoki o tej samej nazwie - Gospe od Gorme - czyli Matki Boskiej od Pioruna (gromów). Wg legendy rolnik pracujący na pobliskim polu zobaczył nadciągająca burzę i postanowił schronić się wśród skał. Wtedy zobaczył postać pięknej pani, która skinęła by szedł za nią. W momencie, gdy wykonał kilka kroków spadł uderzony przez piorun głaz - dokładnie tam, gdzie stał sekundę wcześniej.

IMG_20180917_143038.JPG


IMG_20180917_142622.JPG

IMG_20180917_145548.JPG

IMG_20180917_145552.JPG

IMG_20180917_150314.JPG

IMG_20180917_152300.JPG

IMG_20180917_152424.JPG

IMG_20180917_152557.JPG


Na plaży był jakiś pomnik, ale rozłożyli się na nim nudyści, więc nie wypadało podchodzić i z bliska przyglądać się monumentowi.

Na mapie to wygląda tak - granatową kropką oznaczyłam miejsce, gdzie ukryty był skarb, a czerwona linia to droga od Lovrečiny do Uvali Gospe od Gorme.

Vela Loźna_LI.JPG


Mogłam tak iść tą drogą dalej, ale postanowiłam wrócić do Małża i pojechać razem do Postiry. A tam...
Odwiedziliśmy ciekawą tawernę :boss:

C.d wkrótce :papa:
Ostatnio edytowano 09.10.2019 07:46 przez Katerina, łącznie edytowano 1 raz
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 07.10.2019 22:08

Vela Lozna - dopłynęliśmy tam kajakiem w 2015 roku. A potem miałam tam przymusowy postój. Kiedy wracaliśmy z Lovrečiny, Małż mnie tam wysadził i dalej dzielnie walczył z wiatrem, a ja czekałam na niego na tej plaży (przyjechał po mnie samochodem):

Obrazek

Piękny skarb! Bardzo mi się podoba kolor; taki, jak czcionka Beaty :D
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 08.10.2019 05:22

J. Chmielewska w Lesiu napisał(a):- Czy dzjen - odparł Bjørn z triumfem.
- Trzy dni - przetłumaczył odruchowo Janusz. - Czekajcie, nie rozumiem, co tu jest napisane. Czego ten Hipcio od nas chce? Treść depeszy brzmiała: NIC NIE ROBI KATEGORYCZNIE STOP ZBYSZEK ZALATA OD GORME STOP XZEKAC WIAFOMOCXI E TOBIC ZAMEK STOP NIE PODAPLAC NIECKO HIPOLIT.
- Jakie niecko? - spytał mimo woli Karolek, zaskoczony osobliwym poleceniem zwierzchnika.
- Zbyszek zalata od gorme? - zdumiał się równocześnie Lesio. - Co to jest gorme?

Katerina napisał(a):
IMG_20180917_143038.JPG

I się wyjaśniło.
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 08.10.2019 07:08

Katerina napisał(a):
file.jpg


Czy mi się wydaje , że już kiedyś widziałam podobne zdjęcie :?: :D

Katerina napisał(a):Mogłam tak iść tą drogą dalej, ale postanowiłam wrócić do Małża i pojechać razem do Postiry. A tam...
Odwiedziliśmy ciekawą tawernę :boss:


O super :!:
Poproszę o dużo zdjęć Postiry :)
za rok zdradzę z nią Sutivan :mrgreen:
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 08.10.2019 10:59

maslinka
Vela Lozna - dopłynęliśmy tam kajakiem w 2015 roku. A potem miałam tam przymusowy postój. Kiedy wracaliśmy z Lovrečiny, Małż mnie tam wysadził i dalej dzielnie walczył z wiatrem, a ja czekałam na niego na tej plaży (przyjechał po mnie samochodem):

Oooo. Nie bałaś się o niego? A samochód gdzie mieliście pozostawiony?
Może bezpieczniej było razem po niego iść niosąc kajak? :?:


boboo
- Zbyszek zalata od gorme? - zdumiał się równocześnie Lesio. - Co to jest gorme?
I się wyjaśniło.

:mrgreen: :mrgreen:


travel
Czy mi się wydaje , że już kiedyś widziałam podobne zdjęcie :?: :D

Zdaje się,że mogłaś je widzieć :wink:
Poproszę o dużo zdjęć Postiry

Muszę Cię rozczarować... :(
Zachędożyliśmy :roll: :oczko_usmiech: w jednej jedynej knajpie, do której tam dotarliśmy na wlocie do miasteczka i... nie udało się zwiedzić Postiry :oops:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 08.10.2019 11:14

Łomatko :oops:
Chwilę mnie nie było o tu aż 3 odcinki :hearts:
...
Plaże na zachód od Murvicy to Top Class Brač-a/u
Niestety Mój hamulec :oczko_usmiech: nie chciał penetrować
dalej na zachód od Slatine :|

Natomiast te na wschód od Samostanu niczego nie urywają
(chyba,że te dostępne tylko od morza-tego nie wiem :roll: )

Katerina napisał(a):travel
Kobieto , ty znowu w szpilkach po skałach :?: :roll: :lol:

Wiesz, że łatwiej w szpilkach niż boso ? :D Serio, no problem.


Modelce łatwiej w szpilkach,
natomiast baletnicy boso

maslinka napisał(a):Piękny skarb! Bardzo mi się podoba kolor



travel napisał(a):
Katerina napisał(a):
skarb.jpg



Czy mi się wydaje , że już kiedyś widziałam podobne zdjęcie :?: :D


Też mam takie wrażenie,że widziałem,
nie tylko na kolanie/udzie :hearts: :coool:


:papa:
Ostatnio edytowano 08.10.2019 13:42 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 08.10.2019 12:42

Vela Ložna była naszym wybawieniem po nietrafionej zupełnie Lovrecinie 8) .
Na kolejną plażę już nie dotarłam. Google mówią, że ona się nazywa Trstena i tak patrzę, że można na nią dojechać szutrem od strony Postiry ok 1 km. Działa na niej jakiś beach bar i są leżaki i parasole więc w sezonie pewnie nie ma po co tam się wybierać :hut: .

Zawirowania z kierunkami na mapie niezłe :mrgreen: ale grunt, że jednak skarb odnaleziony, i to jaki fajny :)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 08.10.2019 13:17

Katerina napisał(a):maslinka
Vela Lozna - dopłynęliśmy tam kajakiem w 2015 roku. A potem miałam tam przymusowy postój. Kiedy wracaliśmy z Lovrečiny, Małż mnie tam wysadził i dalej dzielnie walczył z wiatrem, a ja czekałam na niego na tej plaży (przyjechał po mnie samochodem):

Oooo. Nie bałaś się o niego? A samochód gdzie mieliście pozostawiony?
Może bezpieczniej było razem po niego iść niosąc kajak? :?:

Nie było szans iść, za daleko. Samochód mieliśmy w Malej Loznej. Tutaj o tym pisałam :)

Już tak kiedyś robiliśmy, że Małż sam płynął pod wiatr, a ja czekałam na plaży. Nie dawałam rady wiosłować tak długo i intensywnie. Beze mnie Plavac był jednak lżejszy, a Małż jest silny :D W sumie wtedy akurat nie trwało to bardzo długo. Gorzej było, kiedy płynęliśmy z Vrnika na camp Kalac w Korčuli...

Mistral mnie wtedy pokonał. Od tamtej wycieczki nie pływamy na wschód, żeby nie musieć wiosłować pod wiatr.

Edit: Źle ze mną i moją pamięcią... :oops: Właśnie przeczytałam ten stary odcinek i Małż jednak szedł po samochód (oczywiście bez kajaka), a ja czekałam na plaży. Ale z powrotem z Vrnika się zgadza :mrgreen:
Abakus68
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1177
Dołączył(a): 19.09.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Abakus68 » 08.10.2019 18:39

No nijak inaczej nie wychodzi, jak Katarzyna -poszukiwaczka skarbów. Brawo Ty. W swoim spacerze doszłaś zaś - biorąc pod uwagę to zdjęcie Obrazek-
tu w całej krasie
Obrazek
Obrazek

do rzeźby o prosto brzmiącej nazwie Woda - autorstwa akademickiego rzeźbiarza Emila Trutanicia. Ma ona upamiętniać rok 1970 i rozpoczęcie budowy regionalnego wodociągu Omiš-Brač-Hvar-Vis-Šolta, o czym można doczytać tutaj:
https://morski.hr/2017/07/16/pola-stoljeca-vodoopskrbnog-sustava-u-postirama/
Szykując się na urlop 2018 wynalazłem to gdzieś na mapie i zapisałem w "nie must see" -i tak się też stało - nie poszedłem.
Habanero
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 6549
Dołączył(a): 14.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Habanero » 08.10.2019 21:09

Świetny prezent i kolejna super zabawa :D
Coraz bardziej się wkręcam :twisted: . Może utworzymy nowy wątek na przyszłe wakacje pt: Znajdź ukryty skarb :wink:
Będziemy wrzucać w nim zagadki z jakimś ukrytym drobiazgiem dla wyjeżdżających po nas :P :lol:
AdamZ
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1618
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) AdamZ » 08.10.2019 21:34

Habanero napisał(a):Może utworzymy nowy wątek na przyszłe wakacje pt: Znajdź ukryty skarb :wink:
Będziemy wrzucać w nim zagadki z jakimś ukrytym drobiazgiem dla wyjeżdżających po nas :P :lol:

Sam się do tego onegdaj przymierzałem i wyszło jak zwykle :roll: ale może z większym poparciem i garścią świeżych pomysłów organizacyjnych Forumowiczów, taki wątek ruszy.
Mogłoby to wyglądać podobnie jak Kalendarz Wyjazdowy, na pierwszej stronie aktualne Zakopaliska razem ze wskazówkami do przemyślenia miejsca ukrycia skarbu (czy jak to gdzieniegdzie modne Artefaktu :) ). Wykopaliska razem z opisem poszukiwań od Szczęśliwego Znalazcy spadałyby na dalsze pozycje.
Miałem już nawet tytuł roboczy: Zakopane-Przemyśl-Radość :hut:

Ukryty pod stertą kamieni mój "Skarb" dzięki nachalnej reklamie :oczko_usmiech: na Forum, pewno nadal czeka na odkrywcę w Sutivanie :mrgreen:
kryjówka.JPG
Habanero
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 6549
Dołączył(a): 14.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Habanero » 08.10.2019 21:58

AdamZ napisał(a):...
Sam się do tego onegdaj przymierzałem i wyszło jak zwykle :roll: ale może z większym poparciem i garścią świeżych pomysłów organizacyjnych Forumowiczów, taki wątek ruszy.
...


No to jest nas dwóch :D
Zobaczymy jaki będzie odzew :wink: :papa:
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5244
Dołączył(a): 04.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 08.10.2019 22:02

Habanero napisał(a):
AdamZ napisał(a):...
Sam się do tego onegdaj przymierzałem i wyszło jak zwykle :roll: ale może z większym poparciem i garścią świeżych pomysłów organizacyjnych Forumowiczów, taki wątek ruszy.
...


No to jest nas dwóch :D
Zobaczymy jaki będzie odzew :wink: :papa:


Z pełnym entuzjazmem wraz z koleżanką małżonką dołączylibyśmy do zabawy :wink:
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 08.10.2019 22:53

tomekwgurach
Chwilę mnie nie było o tu aż 3 odcinki :hearts:
...

Cóż, niektórzy tylko urlopują, a inni nawet na wczasach odcinki piszą :wink: :papa:
Plaże na zachód od Murvicy to Top Class Brač-a/u
Niestety Mój hamulec :oczko_usmiech: nie chciał penetrować
dalej na zachód od Slatine

Chyba raczej hamulcowy(a) :wink:
Natomiast te na wschód od Samostanu niczego nie urywają

Oj, tam, niektóre zdjęcia z tych plaż od Ciebie bardzo mi się podobały 8) :D
Modelce łatwiej w szpilkach,
natomiast baletnicy boso

Najlepiej to jest boso - po "baletach" na szpilkach :lool: :lool: :lool:

IMG_20190924_180915 (2).jpg



gusia-s
Google mówią, że ona się nazywa Trstena i tak patrzę, że można na nią dojechać szutrem od strony Postiry ok 1 km. Działa na niej jakiś beach bar i są leżaki i parasole więc w sezonie pewnie nie ma po co tam się wybierać

Na mojej mapce w odcinku nazywa się Gospe od Gorme, a bar "Trstena". Ta pierwsza nazwa ponoć bardziej zwyczajowa, bo wciąż pielgrzymują tam kobiety oddać hołd...Matce Boskiej Pioruńskiej :roll: :mrgreen:
A ta piękna, szeroka szutrówka idzie od Lovreciny do samej Postiry, autkiem można bez żadnego problemu, co tez uczyniliśmy.
Zawirowania z kierunkami na mapie niezłe :mrgreen: ale grunt, że jednak skarb odnaleziony,

Jest takie znane powiedzenie marynarskie: " Gdzie Cyce się leją, tam kompasy ( kierunki) głupieją" :oczko_usmiech:
I komu to przeszkadza???
Poza tą jedną zmyłą reszta poszukiwań odbyła się z zamkniętymi oczami ( no dobra - przymrużonymi :wink: )


maslinka
Źle ze mną i moją pamięcią... :oops: Właśnie przeczytałam ten stary odcinek i Małż jednak szedł po samochód (oczywiście bez kajaka), a ja czekałam na plaży.

No, tak, z kajakiem na ramionach to jednak odcinek do przejścia, natomiast sam spacer z Lovreciny do Postiry tą drogą łatwy i przyjemny :)


Abakus68
Katarzyna -poszukiwaczka skarbów. Brawo Ty. W swoim spacerze doszłaś zaś - biorąc pod uwagę to zdjęcie
do rzeźby o prosto brzmiącej nazwie Woda - autorstwa akademickiego rzeźbiarza Emila Trutanicia. Ma ona upamiętniać rok 1970 i rozpoczęcie budowy regionalnego wodociągu Omiš-Brač-Hvar-Vis-Šolta

Dzięki i vice versa - brawo Ty za info.
Szczerze mówiąc obejrzałam ją sobie z kilku metrów, mimo obecności opalających się na niej golasów, ale zdjęć nie wypadało robić.


Habanero
Świetny prezent i kolejna super zabawa :D
Coraz bardziej się wkręcam :twisted: . Może utworzymy nowy wątek na przyszłe wakacje pt: Znajdź ukryty skarb :wink:
Będziemy wrzucać w nim zagadki z jakimś ukrytym drobiazgiem dla wyjeżdżających po nas :P


AdamZ
Sam się do tego onegdaj przymierzałem i wyszło jak zwykle :roll: ale może z większym poparciem i garścią świeżych pomysłów organizacyjnych Forumowiczów, taki wątek ruszy.

Tak, Konradzie, Adam wyszedł pierwszy z tym pomysłem :D
Jestem za i proszę wpisać mnie - pomysłodawczynię zabawy w skarby - do klubu :D

Podoba mi się proponowany tytuł wątku - Zakopane - Przemyśl - Radość :D :boss: (zahacza również o mój region - bo mamy w Gdańsku Dolinę Radości )

Bravik
Z pełnym entuzjazmem wraz z koleżanką małżonką dołączylibyśmy do zabawy

Super, to jest nas już kilkoro :D :hut: 8) :papa:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 09.10.2019 15:47

:la: Gib :hut:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Mamma Mia!!! Hippy Vis i Happy Brač :) - strona 58
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone