Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.02.2008 14:17

Skład plecaka.................. ciężkie zagadnienie :lol:

Ten wyjazd był właściwie pierwszym, który miał miejsce w lecie i to jeszcze tak daleko na południe. Do tej pory zwykle jeździliśmy we wrześniu, czasem w maju lub w czerwcu. Dlatego teraz było nam łatwiej się pakować bo po pierwsze było duże prawdopodobieństwo, że będzie ciepło, nawet na szczycie, po drugie w lecie jest bardziej przewidywalna pogoda.

Poza tym masz rację, wraz z tymi kilkoma latami górskich doświadczeń nabraliśmy już wprawy zarówno w pakowaniu jak i w doborze optymalnej trasy.


Zawsze oczywiście zabieramy mapy i komputerowe wydruki terenu w którym będziemy, oczywiście niezbędną ilość wody i herbaty gorącej w termosie (bez względu na pogodę), kanapki, gorzką czekoladę, orzeszki ziemne i jakieś ciastka.
Obowiązkowo kurtki, ewentualnie jeszcze polar, na zmianę skarpetki, czapeczki przydają się gdy wieje i słońce niemiłosiernie grzeje, chusteczki (niekoniecznie używane do nosa a na czoło).

Gdy wiemy że, będziemy wspomagać się we wspinaczce rękami zabieramy rękawiczki, zaś gdy wiemy, że szlak jest na tyle długi, że możemy wrócić po zmroku - obowiązkowo latarka. Przydają się też bardzo okulary przeciwsłoneczne.

Oczywiście dla uwiecznienia pięknych widoków mamy aparat (lub dwa) i kamerę, do nich zapasowe baterie, akumulator, pamięć, film, kasetę. Zawsze dokumenty, paszporty, pieniądze na wszelki wypadek.
Od zeszłego roku posiadamy komórki :lol: też mogą być przydatne.

Poza tym często dojeżdżamy samochodem na miejsce, z którego potem wyruszamy w trasę, zawsze bierzemy więcej rzeczy do ubrania , potem można je ewentualnie zostawić w samochodzie w zależności od tego co zastajemy na miejscu, jaka jest temperatura i pogoda bo gdy wyruszamy wcześnie rano jest jeszcze ciemno i nie zawsze można się dobrze zorientować.
Zawsze staramy się brać jak najpotrzebniejsze rzeczy żeby nie mieć za ciężko bo po kilkunastu godzinach bolą ramiona i plecy.

A i wcale te nasze plecaki nie są ogromniaste :? , mamy kilka plecaków 12 l, 20 l, 35 l i największy 50l. W zależności od potrzeb wybieramy jakąś parę. W kieszonkach placaków znajduje się jeszcze sporo drobiazgów niezbędnych podczas całodniowych wycieczek (tabletki przeciwbólowe, plasterki na rany a nawet cążki i pilniczek do paznokci 8O ).

:papa:
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 26.02.2008 15:48

Do latarki bym dodał też baterie i zapasową żarówkę (pamiętając nasz Triglav :lol: :lol: :lol: ).
A do wody koniecznie szumak czyli pluszzzzzzzzzz czy jak to się tam nazywa. Ciepła herbata w termosie super jest ale mi się nie zawsze chce ją robić :D
A poza tym każdy ma swoje ulubione patenty :lol:
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 26.02.2008 17:03

kulka53 napisał(a): a nawet cążki i pilniczek do paznokci 8O ).

No i oczywiście niektórzy nie ruszyliby się nigdzie bez tuuuusssszzzzuuuuu do rzęęęęęęęsssss. :wink: :wink: :wink: :lol: :lol: :lol:


Pozdrav
Jola
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 26.02.2008 17:12

Widok na Wasze góry z drugiej strony :D

Obrazek

kulka53 napisał(a):Na horyzoncie Prokletje, która jest tą najwyższą Maja Jezerce? Odległość 25 km


Obrazek

Moja zgadywanka:
1 - Karanfili
2 - Maja Fortit
3 - Maja Vukoces
4 - Maja Lagojvet
5 - Maja Shkurt
6 - Maja Jezerce
7 - Maja Prozmit
8 - Maja Shnikut

M. Jezerce jest sporo dalej za granią 1-8, tylko się wydaje że jest obok.
Zielona kropka to miejsce skąd zrobiłem zdjęcie powyżej, na grani między 5 i 7.
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 26.02.2008 17:27

Jestem pod dużym wrażeniem :!:
Być samemu w górach :!: :!: :!:
I to w takich górach ...
Kulki - przepiękne to .
Zawodowcu - dziękujemy za opis.
Tak to się wszystko teraz układa w spójną całość - te wszystkie Wasze relacje z tamtych stron.
Pozdrawiam :)
P.S. Do plecaka - mały zbiorniczek gazu pieprzowego - na agresywne pieski pasterskie.
U-la
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2268
Dołączył(a): 10.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) U-la » 26.02.2008 21:57

Jolanta Michno napisał(a):
kulka53 napisał(a): a nawet cążki i pilniczek do paznokci 8O ).

No i oczywiście niektórzy nie ruszyliby się nigdzie bez tuuuusssszzzzuuuuu do rzęęęęęęęsssss. :wink: :wink: :wink: :lol: :lol: :lol:


Pozdrav
Jola


Jolcia uderza w stół a tu nomen omen nożyce :lol: :lol: :lol: się odzywają. Noo tak wyszło, ze go wyniosłam niechcący pod Jezerce
:D Tuuuussssszzzzzzz - tak o tym się w górach marzy nieraz :lol:

A teraz Kulki - ODLOT! Znowu, znowu, znowu! I możecie mi mówić - blondyno. Przeczytałam Maglić - i myślę - to czemu oni piszą o Bośni, skoro są w MN - no tak niejedna górka ma na imię Maglić :lol:

Cudowne panoramy! Po prostu szok!!

I jeszcze szczyt o nazwie Vila - musi być mój!!! :D Bo vila to dobra, serbska/chorwacka/czarnogórska siostra albańskiej shtrigi-strzygi :D

PS. Lidia - torebka mnie rozwaliła :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Wpatruję się w nią od wczoraj w chwilach smutku i zadumy :lol:
Ostatnio edytowano 26.02.2008 22:00 przez U-la, łącznie edytowano 1 raz
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 26.02.2008 21:57

Kulki, Kamil...
Normalnie widzę jak machacie do siebie z tych "swoich" górek. :lol: :D
To nic, że czas, że przestrzeń...

Coś pięknego!!! :D :D :D


Pozdrav
Jola
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 27.02.2008 13:57

Jolanta Michno napisał(a):
kulka53 napisał(a): a nawet cążki i pilniczek do paznokci 8O ).

No i oczywiście niektórzy nie ruszyliby się nigdzie bez tuuuusssszzzzuuuuu do rzęęęęęęęsssss. :wink: :wink: :wink: :lol: :lol: :lol:


Pozdrav
Jola


Czasem i lakier do paznokci się również znajdzie :D :D :D

Przyczyna posiadania cążek przeze mnie tkwi z powodu kłopotu jaki mam (rzadko się słyszy żeby chodzący po górach mieli taki kłopot jak ja) a chodzi o to, że podczas schodzenia po zboczach o dużym nachyleniu uderzam paznokciami o czubki butów, no i może się okazać, że natychmiast trzeba paznokcie skrócić do zera. Uderzenia powodują uszkodzenia paznokci i niestety 'schodzenie' ich po pewnym czasie :( .

Ale po czarnoGÓRSKIM lecie nie stało się nic :D :D :D

A jeszcze cążki przydają się do otwierania pudełka z sokiem :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 27.02.2008 14:17

plavac napisał(a):Być samemu w górach :!: :!: :!:
I to w takich górach ...



Obrazek

To jest fantastyczna przyjemność, rozpusta być tylko z naturą. Nieprawdopodobne u nas w jakichkolwiek wysokich górach. Poprzedni wpis pochodził z poprzedniego dnia i sprzed czterech dni :!:

To między innymi właśnie dlatego wróciliśmy do Czarnogóry.............. :D
I może jeszcze kiedyś wrócimy :!:

plavac napisał(a):Do plecaka - mały zbiorniczek gazu pieprzowego - na agresywne pieski pasterskie.


Tak, teraz już wiemy, że naprawdę może się przydać...............

A na wolno pasące się konie i byki wystarczy zbiorniczek czy podziała jak czerwona płachta :?:. Często omijaliśmy je bardzo szerokim łukiem utrudniając sobie drogę aby być dostatecznie daleko od zwierząt :? 8O .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 27.02.2008 14:26

shtriga napisał(a):I jeszcze szczyt o nazwie Vila - musi być mój!!! :D


Polecamy................ :D, choć wejście może nie być łatwe, to jest taki bardziej odrębny masyw, Vila, Prijun i Strungeze. Podejście może być trudniejsze niż na Maglić bo to trzeba chyba ruszać znad Rikavackog Jezera a ono jest na 1313 m czyli do przejścia jest ponad 700 m - to nie jest bardzo dużo ale niestety bez szlaku. Shtriga pewnie da radę :lol:

A tak w ogóle.......... naprawdę nam się tam podobało :D, a jeszcze ciekawszymi terenami wydają się być te położone 'w głębi' masywu, m in te które właśnie na zdjęciach naszych widać, Stitan, Surdup, Zijovo, no i samo otoczenie Bukumirskog Jezera.


shtriga napisał(a):PS. Lidia - torebka mnie rozwaliła :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Wpatruję się w nią od wczoraj w chwilach smutku i zadumy :lol:


Na usprawiedliwienie trzymanego w ręce Lidii kuferka dodam, że to miało być wyjście do Jaskinii Niedźwiedziej, a że nie zrobiliśmy rezerwacji, więc biletów nie dostaliśmy no i poszliśmy dalej drogą, a ta nas wyprowadziła na Śnieżnik :oops: :D :D :D
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 27.02.2008 14:35

Lidia K napisał(a):Przyczyna posiadania cążek przeze mnie tkwi z powodu kłopotu jaki mam (rzadko się słyszy żeby chodzący po górach mieli taki kłopot jak ja) a chodzi o to, że podczas schodzenia po zboczach o dużym nachyleniu uderzam paznokciami o czubki butów, no i może się okazać, że natychmiast trzeba paznokcie skrócić do zera. Uderzenia powodują uszkodzenia paznokci i niestety 'schodzenie' ich po pewnym czasie :( .

Nie tak rzadko :lol: Jak zlazłem z bułgarskich gór to paznokieć dużego palca u nogi, bez żadnego wcześniejszego ostrzeżenia, po prostu wziął i zlazł na jeden raz :lol:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 27.02.2008 14:41

zawodowiec napisał(a):A do wody koniecznie szumak czyli pluszzzzzzzzzz czy jak to się tam nazywa.


Oczywiście, masz rację, miałem to dopisać i zapomniałem :oops: Mamy ze sobą też takie tabletki energetyczne do rozpuszczania w wodzie, coś w stylu Red Bulla, ale nie zawsze ich używamy i przeważnie już przy zejściu. Przydają się one również podczas podróży szczególnie po nudnych drogach i gdy podróż się przeciąga na bardzo późne wieczorne godziny.

zawodowiec napisał(a):Moja zgadywanka:
1 - Karanfili
2 - Maja Fortit
3 - Maja Vukoces
4 - Maja Lagojvet
5 - Maja Shkurt
6 - Maja Jezerce
7 - Maja Prozmit
8 - Maja Shnikut

M. Jezerce jest sporo dalej za granią 1-8, tylko się wydaje że jest obok.
Zielona kropka to miejsce skąd zrobiłem zdjęcie powyżej, na grani między 5 i 7.



Dzięki :!: :D
WOW, niesamowita znajomość tych gór, podziwiam 8O
Tak, z mapy wiem, że Maja znajduje się za potężną granią ciągnącą się w kierunku Pd-Zach, to naprawdę Zawodowca trzeba żeby to wszystko porozpoznawać............ :D
Polecamy się jeszcze na przyszłość :wink:

Mam takie nieodparte wrażenie, że jeszcze sobie z zawodowcem pomachamy w podobny nie raz z innych górek :wink:

Zdjęcie Zawodowca odrobinkę rozjaśnione.
Obrazek

Moja zgadywanka :D :
1 - Maglic
2 - Sovrh
3 - Surdup
4 - Vila
5 - Prijun
6 - Zijevo
7 - To już Albania, za tym pasmem w dolinie przebiega droga do Vermosh i granica z CG
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 27.02.2008 16:00

kulka53 napisał(a):WOW, niesamowita znajomość tych gór, podziwiam 8O
Tak, z mapy wiem, że Maja znajduje się za potężną granią ciągnącą się w kierunku Pd-Zach, to naprawdę Zawodowca trzeba żeby to wszystko porozpoznawać............ :D

kulka53 napisał(a):Moja zgadywanka :D :
1 - Maglic
2 - Sovrh
3 - Surdup
4 - Vila
5 - Prijun
6 - Zijevo
7 - To już Albania, za tym pasmem w dolinie przebiega droga do Vermosh i granica z CG

Każdy zna to co widział, ja jestem pod wrażeniem Twojej rozkminki Kuckiej Krajiny, dla mnie na razie to tylko nazwy znane z mapy i summitpostu :D

Te moje widziałem parę razy z bliska z różnych stron a kształty mają charakterystyczne, stąd poznaję która jest która. Co do nazw to z ekipą z summitpostu dalej nie jesteśmy pewni niektórych (2-5, 7), to co napisałem to ostatnia wersja jaką przyjęliśmy. Prokletije nie mają dokładnych map, to pewnie ostatnia jak nie biała to szara plama na mapie Europy :lol:

kulka53 napisał(a):Mam takie nieodparte wrażenie, że jeszcze sobie z zawodowcem pomachamy w podobny nie raz z innych górek :wink:

Może nawet bez tych odległości w czasoprzestrzeni :lol:

Mam nadzieję że nie macie nic przeciwko jak się jeszcze raz wetnę z moją fotą :lol:
Majka w wieczorowym stroju widziana z zielonej kropki...
Obrazek
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 27.02.2008 21:36

Bałkańskie góry są niezwykłe. Mają w sobie to wszystko, co lubię, i na dodatek łączą w sobie w jakiś dziwny sposób urok Beskidów i Tatr - gór, które mnie ukształtowały. Mam nadzieję, że polityczne przepychanki nie uniemożliwią tam wyjazdów, bo coraz więcej planów w mojej głowie. Piszcie dalej i przerzucajcie się zdjęciami :) ,
co wieczór miód leje się w zmęczony umysł :wink:
Co do koni i byków versus gaz pieprzowy - nie patentowałem :D
Kiedyś szedł za mną byk jelenia w czasie rykowiska - pocieszałem się, że pachnę inaczej i nie mam rogów (?) :D Ale w tamtych czasach nie było gazu pieprzowego. Otuchy dodawał mi kostur. Teraz byłyby to pewnie kijki.
Lidio,Zawodowcu - problem paznokci na paluchach czyni mnie Waszym "bratem" :wink: :)
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 28.02.2008 01:33

plavac napisał(a):Co do koni i byków versus gaz pieprzowy - nie patentowałem :D

Oprócz słynnego bykom stop Janusz teraz będzie miał nową broń na byki... i tych co je pasą :lol: :lol: :lol:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 10
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone