Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Macedonia - Ohrid, Prespa i okolice

Macedonia jest 12 razy mniejszy od Polski. Najwyższym szczytem w Macedonii jest Korab. Ma on wysokość 2753 m nad poziomem morza. Mieszkańcy Macedonii palą papierosy właściwie w każdym miejscu, robią to między innymi w restauracjach, autobusach, pociągach, czy nawet sklepach. W Macedonii jest bardzo niewiele lotnisk, bo aż zaledwie 10 lotnisk i tylko 8 z nich ma utwardzoną nawierzchnię.
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Macedonia - Ohrid, Prespa i okolice

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 06.07.2012 19:29

Trzy pytania:

1) Ktoś przetestował jakiś kemping nad Jeziorem Ohrid lub Prespa?

2) Ktoś orientuje się po ile jest noceg w prywatnym domu nad Prespą?

3) Jak można się dostać na wyspę Golem Grad? Nie rozchodzi mi się o podpłynięcie, bo to wiem, że można z Konjsko lub Stenje, ale o faktyczne wejście na wyspę. Kiedyś trzeba było to jakoś uzgadniać z dyrekcją PN Galicica, ale gdzie, no i może się zmieniło?
piter83pl
Cromaniak
Posty: 651
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piter83pl » 06.07.2012 20:45

[quote="DarCro"]Trzy pytania:

1) Ktoś przetestował jakiś kemping nad Jeziorem Ohrid lub Prespa?

Nie, ale wiem że jest jeden nad Prespą w Oteshevo i parę nad Ohridem.

2) Ktoś orientuje się po ile jest noceg w prywatnym domu nad Prespą?

Podejrzewam że 15/25 euro za pokój.

3) Jak można się dostać na wyspę Golem Grad? Nie rozchodzi mi się o podpłynięcie, bo to wiem, że można z Konjsko lub Stenje, ale o faktyczne wejście na wyspę. Kiedyś trzeba było to jakoś uzgadniać z dyrekcją PN Galicica, ale gdzie, no i może się zmieniło?

Bierzesz łódeczkę płacisz i tyle. Nic nie trzeba uzgadniać, opisałem to w relacji jakiś czas temu. Droga do Konjsko jest dość słaba ale daje rade przejechać autem osobowym.

Pozdrawiam
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 06.07.2012 21:37

Dzięki. Dasz linka do relacji?
A łódeczkę trzeba wziąć z właścicielem czy bez? :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 06.07.2012 22:18

LINK do odcinka o wyspie.

Ale warto poczytać całą relację Pitera... i nie tylko tę :)

Ja sobie przy okazji przypomniałem :)

Pozdrawiam
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 07.07.2012 10:43

piter83pl napisał(a):Bierzesz łódeczkę płacisz i tyle. Nic nie trzeba uzgadniać, opisałem to w relacji jakiś czas temu. Droga do Konjsko jest dość słaba ale daje rade przejechać autem osobowym.


Dzięki. To jeszcze się dopytam czy obeszliście całą wyspę, czy dziadek Was tylko zabrał do najbliższej ruinki, bo mu siie więcej nie chciało?

kulka53 napisał(a):LINK do odcinka o wyspie.

Ale warto poczytać całą relację Pitera... i nie tylko tę :)

Ja sobie przy okazji przypomniałem :)

Pozdrawiam


Dzięki. Wyczytałem w relacji Pitera, że zawadziliście o Macedonię. Możesz też dać linka do tej części relacji?
Ostatnio edytowano 07.07.2012 22:06 przez DarCro, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.07.2012 20:18

DarCro napisał(a):Dzięki. Wyczytałem w relacji Pitera, że zawadziliście o Macedonię. Możesz też dać linka do tej części relacji?

Macedonia to był osobny, wrześniowy, dwutygodniowy wyjazd, w czasach lekko zamierzchłych (2006). Wtedy nie wpadłoby mi do głowy by pisać jakiekolwiek relacje, choćby z tego powodu, że robiliśmy zbyt mało zdjęć - analogiem i makabrycznie kiepską cyfrówką HP.

W ramach przeprosin - jedna fotka z najwyższego szczytu Sar Planiny - Titov Vrv :)

Obrazek
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 07.07.2012 22:07

Szkoda!
joajer
Cromaniak
Posty: 638
Dołączył(a): 15.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) joajer » 08.07.2012 08:19

Właśnie siedzę nad Ohridem w Strudze, a raczej 2km przed nią. Apartament mamy dla 2+1 za 30E w pierwszej lini od jeziora, niedaleko był za 20E, fajny ale bez kuchni (była ale wspólna)
Może ok 200 m od nas jest camping, nie znam cen, wygląda na bardzo mało obłożony, może 10-20%. Za to w centum Ohrid albo w Strudze jest wielki ruch samochodowy, problem z parkowaniem a styl ogólny taki trochę Albański.
To już ostatni dzień, jutro rano ruszamy nad morze, aż się boję bo zapowiadają po 36-38st C.
Tutaj jest ciepło-gorąco ale nocami jest b. przyjemnie.
Ceny podobne do naszych, może czasem trochę taniej?
Na pewno tańsze paliwo, ropa jest po 64,5 denara a 1E to 61 denara, więc wychodzi nie więcej jak 4.5zł/l
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 08.07.2012 10:30

Dziękujemy naszemu korespondentowi w Macedonii. :D

A kwatera szukana na miejscu czy rezerwowana?
joajer
Cromaniak
Posty: 638
Dołączył(a): 15.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) joajer » 08.07.2012 15:50

Znaleziono na miejscu. Dziś byliśmy zwiedzać miasto na wodzie, ok 10-15km na południe od Ohrid. Tam są ładniejsze plażyczki ale jest gwarniej, camping też bardziej zatłoczony. Co nie znaczy, że są tłumy ludzi, jest niedziela i jest dużo przyjezdnych.
goly
Croentuzjasta
Posty: 132
Dołączył(a): 07.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) goly » 09.07.2012 10:31

Mam pytanie. W drodze do Grecji planujemy przespac sie na campingu w okolicy j.Prespa . Jaka jest droga od Bitoli do grnicy z Grecją i dalej do Kozani? Jechał ktos ta trasą ostatnio ?
piter83pl
Cromaniak
Posty: 651
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piter83pl » 09.07.2012 23:37

goly napisał(a):Mam pytanie. W drodze do Grecji planujemy przespac sie na campingu w okolicy j.Prespa . Jaka jest droga od Bitoli do grnicy z Grecją i dalej do Kozani? Jechał ktos ta trasą ostatnio ?


W zeszłym roku, generalnie droga jest na dobrym poziomie choć niemieckiej autostrady się nie spodziewaj ;) Ruch niewielki, komfort jazdy o wiele wyższy niż na 90% polskich dróg :)

Pozdrawiam!
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 15.07.2012 21:33

Jak to jest z facetem wchodzącym do meczetów i cerkwi?
Słyszałem, że w krótkich spodenkach nie wpuszczą.
A jak się ma krótkie spodenki schodzące poniżej kolan to będzie ok?
Albo jak się owinę chustą żony to też przejdzie?
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1976
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 16.07.2012 10:36

pytanie dość interesujące... jak będę chciał np. zwiedzić malowany meczet to muszę ubrać długie spodnie? kobiecie wystarczy okrycie np. ramion chustą?
piter83pl
Cromaniak
Posty: 651
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piter83pl » 16.07.2012 17:31

Musi być z szacunkiem do miejsca. Mnie w Skopje np. zaproszono do meczetu mimo że właśnie z powodu spodni nie miałem zamiaru wejść i na pytanie czy to jest ok, osoba opiekująca się meczetem powiedziała "turist ok". Zdarzają się jednak miejsca gdzie trzeba zasłonić nogi np. św. Jovan Bigorski. Generalnie dobrze sprawdzają się spodnie za kolano a dla kobiet chustki które można zarzucić na ramiona i przewiązać w pasie (chodzi o to by nie było widać kształtów:) ).

Pozdrawiam
Następna strona

Powrót do Macedonia Północna - Северна Македонија



cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone